homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale Yaz-25


#457 2011-07-08 09:26:36

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Anticonceptionale Yaz

In primul rand, ac-urile sunt mai ieftine decat prezervativele.
In al 2lea rand, daca ti s-a recomandat yaz, astea trebuie sa le iei; nu ti s-au recomandat analize pt ca nu este cazul tongue Ac-urile se prescriu pe baza unor intrebari generale, nu a unor analize.
In al 3lea rand, lasa tu farmacistele si povestile lor nemuritoare forgetit in primele 3 luni e posibil intradevar sa experimentezi niste efecte secundare (sani umflati, putin durerosi, spotting = sangerare redusa cantitativ); toate acestea sunt NORMALE si e felul organismului de a spune "hmm...hormoni, hai sa vedem cu ce se mananca"; in momentul in care organismul se acomodeaza cu ele, aceste efecte dispar.
Si in ultimul rand, o folie de yaz are 24 de pastile roz, ACTIVE, si 4 pastile albe, PLACEBO. Pastilele albe se considera PAUZA, pentru ca nu contin hormoni, deci practic e ca si cum nu ai lua pastile deloc. Ele sunt puse pe folie ca sa nu uiti ziua in care trebuie sa incepi o noua folie smile

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-07-08 09:27:45)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#458 2011-07-08 11:36:18

Victorys'Secret
Membru
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale Yaz

eu le-am gasit undeva la 50 de ron... si nici macar nu mi-a pus intrebari doctorul... acum chiar nu stiu ce sa fac...

Offline

 

#459 2011-07-08 14:00:22

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Anticonceptionale Yaz

si cu ce te ajuta daca iti zicea concentratia? stiai sa o analizezi singura? o gasesti si pe net daca vrei. analize nu se fac pentru ac, doar un control.

daca os a te bazezi pe farmaciste, o sa iti fie ff bine forgetit daca erau asa destepte, se faceau medici, nu stateau la tejghea.

ori le iei, ori nu le iei, tu decizi. insa daca stai sa asculti de o farmacista cand sunt milioane de femei care iau ac si nu au nimic.... atunci faci cum crezi.
alternativa doar medicul iti poate indica, pe forum nu se fac recomandari de pastile.

Cine ti-a zis sa nu faci pauza? doamne...... cte informatii zboara pe la urechi. ar trebui interzise farmacistele astea.

PS: eu am gasit yas cu 28 de lei.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#460 2011-07-08 14:29:00

daenarys
Vizitator

Re: Anticonceptionale Yaz

offtopic
cora nu e tocmai usor sa inveti 5 ani de farmacie. e o facultate incredibil de grea.nu mai judeca sunt destui farmacisti si asistenti dw farmacie f bine pregatiti.adevarat printre ei se gasesc si oameni mai slabi din punct de vedere profesional dar asta e partea a2a.poti foarte bine sa dai si peste un medic foarte slab pregatit smile

 

#461 2011-07-08 14:31:52

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Anticonceptionale Yaz

nu judec farmacistii, decat pe cei care se dau destepti. ca si eu am prieteni la farmacie, si sunt f ok. insa de multe ori dau sfaturi de te doare capul. si unii medici sunt prosti, dar si unii farmacisti dau pe dinafara...

na, eu am tacanelile mele cu farmacistii care mereu cand ma duc cu reteta de la medic la ei gasesc cate un cusur, o critica si vor sa imi bage altceva "mai bun" pe gat.  nu inteleg de ce tre ei sa vina sa dea sfaturi si critici cand nimeni nu le cere. mai mult baga oamenii in ceata.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2011-07-08 14:33:57

daenarys
Vizitator

Re: Anticonceptionale Yaz

da cora ai dreptate.eu in general am dat peste farmacisti foarte bine pregatiti si care m-au ajutat cu un sfat pertinent.dar am mai dat si peste cate unu de  va
ma bucur ca nu te ai suparat puss

 

#463 2011-07-08 14:55:18

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: Anticonceptionale Yaz

coraline a scris:

si cu ce te ajuta daca iti zicea concentratia? stiai sa o analizezi singura? o gasesti si pe net daca vrei. analize nu se fac pentru ac, doar un control.

daca os a te bazezi pe farmaciste, o sa iti fie ff bine forgetit daca erau asa destepte, se faceau medici, nu stateau la tejghea.

ori le iei, ori nu le iei, tu decizi. insa daca stai sa asculti de o farmacista cand sunt milioane de femei care iau ac si nu au nimic.... atunci faci cum crezi.
alternativa doar medicul iti poate indica, pe forum nu se fac recomandari de pastile.

Cine ti-a zis sa nu faci pauza? doamne...... cte informatii zboara pe la urechi. ar trebui interzise farmacistele astea.

PS: eu am gasit yas cu 28 de lei.

rotfl unde ai gasit cu 28?  Ca eu numai 47 dau.


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#464 2011-07-08 15:11:23

daenarys
Vizitator

Re: Anticonceptionale Yaz

si eu tot 47 dadeam pe ele smile

 

#465 2011-07-08 20:05:17

Victorys'Secret
Membru
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale Yaz

da stiu ca e aiurea sa asculti de farmaciste... dar ideea e ca sunt destul de paralela cu ce tine de acest subiect... ideea e ca chiar vreau sa incep sa iau ac, dar eventual sa le gasesc si mult mai ieftin:|

Offline

 

#466 2011-07-08 20:08:00

daenarys
Vizitator

Re: Anticonceptionale Yaz

victorai mergi la un medic de planning.el poate sa te lamureasca mai bine are rabdare sa
iti explice
daca esti din buc si studenta sau aleva poti s amergi la docttoressa iar consultatia e gratis

 

#467 2011-07-09 12:16:48

zipiandra
New member
Inregistrat: 2009-07-21
Mesaje: 68

Re: Anticonceptionale Yaz

sunt la a 8-a pastila de yasmin, daca le opresc acum e vreu risc (inafara k nu o sa mai fiu protejata)?si mentruatia ar veni in zilele urmatoare?

Offline

 

#468 2011-07-09 12:31:17

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Anticonceptionale Yaz

o sa iti vina menstruatia si e posibil sa fie destul de abundenta.. du folia pana la capat si mergi la planning sa-ti recomande altceva


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#469 2011-07-09 12:39:46

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Anticonceptionale Yaz

e o farmacie mica de cartier langa munca si acolo am vazut, ca si-a luat o colega de munca nustiu acum... poate o fi farmacia aia mai speciala, nu stiu lol


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#470 2011-07-09 12:54:11

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Anticonceptionale Yaz

sau o fi aproape termenul de expirare.. gen o luna-doua


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#471 2011-07-11 10:13:01

andreeea20
New member
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 61

Re: Anticonceptionale Yaz

Buna . Ultima menstra am avut`o pe 25 iunie,iar astazi de dimineata,11-iulie m`am trezit cu o scurgere,un fel de spotting cred,sincer nici nu stiu ce e. Iau yaz de 1 an si ceva si in afara de cele 2-3 luni de spotting de la inceputul perioadei nu am avut nicio problema. Oare ce sa fie? Pastilele le iau in fiecare zi in jurul orei 20,nicio pastila uitata,si nici antibiotic nu am luat sad,Sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns.Multumesc pentru atentie puss

Offline

 

#472 2011-07-11 18:29:32

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Anticonceptionale Yaz

se mai intampla.. daca se repeta luna viitoare mergi la planning sa ti le schimbe, e posibil sa nu ti se mai potriveasca


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#473 2011-07-12 23:09:01

andreeea20
New member
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 61

Re: Anticonceptionale Yaz

buna. acum 2 zile de dimineata m-am trezit cu o pata neasteptata de culoare maronie. Apoi nimic,nici ieri,nici azi pana in seara asta cand iar s`a intamplat. Pastilele sunt luate corect ,la aceeasi ora si menstra imi vine mereu cam pe 25 ale lunii. Oare ce sa fie? Mentionez ca ma duc la dentist dar nu iau niciun fel de pastile suplimentare pe langa AC. imi face doar anestezie locala pentru a`mi pune o plomba. Este cazul sa`mi fac probleme? Exista posibilitatea sa fie vreo dereglare in organismul meu sau ca anestezicul de la dentist sa interactionze cu YAZ`ul? Va multumesc:*
LE: am uitat sa va zic ca am facut o pauza de o luna de la Ac`uri pentru a merge la ginecolog cand s-a facut un an de cand le luam. Pauza Asta a fost acum 3 luni,deci de 2 luni am inceput sa le iau..

Ultima oara a fost editat de andreeea20 (2011-07-12 23:12:10)

Offline

 

#474 2011-07-12 23:21:05

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Anticonceptionale Yaz

eu zic sa nu iti faci griji ca e normal sa ai acea pata. dupa ce faci pauza, oricat de scurta, si reiei aceleasi pastile, corpul tau va reactiona ca si cum ai lua prima data. deci in primele 3 luni, ar fi normal sa apara acele pete (spotting).


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#475 2011-07-17 19:17:57

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: Anticonceptionale Yaz

Buna! Am sh eu o intrebare. In mod normal iau pastila yaz la 20.00. Ieri seara am uitat sa o iau si am luat-o azi dim la 9. Trebuia neaparat sa o iau impreuna cu cea de la 20.00? Acum trebuie sa ma protejez 7 zile nu? Si are vreo legatura uitarea pastilei cu relatiile sexuale dinainte?, ca in carticica scrie ca daca ai uitat pastila si inainte de ziua asta ai avut relatii neprotj sa te adresezi medicului. Ms


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.