homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale Yaz-26


#476 2011-07-17 23:27:33

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Anticonceptionale Yaz

1. trebuie sa o iei atunci cand iti amintesti deci nu cu aia de la 20.00
2.contactele de dinainte nu se pun.
3.da, trebuie sa te protejezi suplimentar pana iei 7 pastile roz consecutiv.
Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 



#477 2011-07-18 13:25:10

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: Anticonceptionale Yaz

Si e posibil din cauza asta sa imi apara acel spotting? ms puss


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#478 2011-07-19 02:37:40

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Anticonceptionale Yaz

da, daca ai uitat o pastila e posibil sa ai spotting


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#479 2011-07-21 16:07:32

Irina Phoebe
Membru
Inregistrat: 2011-07-21
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale Yaz

Buna tuturor,

Mi-au fost prescrise Yaz pentru un chist seros pe ovarul drept. Am 25 de ani si mai demult, de la varsta de 16 ani am luat Logest pe o perioada de aproape 5 ani, timp in care m-am simtit foarte bine si nu am avut nici o problema. Chiar si dupa ce am incetat sa mai iau anticonceptionale m-am simtit super si ciclu imi venea in continuare regulat, doar asa la schibmari de anotimp imi mai intarzia 1-2 zile. Deci Practic in ultimii 3 ani jumate am folosit doar prezervativ si a fost ok cu totul pana sa aflu la un control de rutina ca am un chist.

Am inceput al cincilea blister de Yaz si nu le mai suport. Imi este din ce in ce mai rau pe zi ce trece. Perioada de acomodare la mine a fost insotita doar de dureri minore de cap plus spotting primele 15 zile de luat Yaz. Apoi cu fiecare blister pe care il luam ma simteam mai rau. Cu o saptamana, chiar 2 inainte sa imi vina ciclu am stari ingrozitoare de furie pe care nu le pot controla oricat de mult incerc, furie care s-a lasat chiar si cu violenta din partea mea din... nimicuri. Imi amorteste foarte des mana stanga fara sa stau in pozitii ciudate. Sex in astea aprox 5 luni nu am facut decat o data. Nu mai am libido deloc. Inainte faceam sex de 3-4 ori pe saptamana si mai simteam nevoia sa ma si masturbez... acum nu ma mai poate excita nimic... ma deranjeaza foarte tare anumite mirosuri, eu care inainte nu am aveam niciodata stari de greata. Am foarte multe momente cand nbu suport nici sa ma atinga cineva, simt ca ma irit cand ma atinge cineva in momentele acelea ca si cum m-ar gadila intr-un mod neplacut. Dupa al doilea blister am inceput sa am probleme cu dintii, s-a depus mult tartru pe ei, mi s-au cariat 4 masele cu toate ca folosesc aceeasi pasta si am aceleasi obiceiuri alimentare si acelasi stil de viata. In luna mai mi-am facut toate analizele si mi-au iesit toate perfect.
Luna trecuta cu o zi inainte de ciclu am avut o cadere de calciu. Ieri cu toate ca ciclu mi s-a terminat de 2 zile am avut iarasi o cadere, dar nu stiu daca era de calciu fiindca nu mi-am revenit dupa ce am luat o pastila ci a trebuit sa ma culc si sa dorm. M-am trezit azi dimineata si tot aiurea ma simt. Simt ca pastilele astea ma otravesc pe zi ce trece. In ultima vreme ma simt si mai rau.
Tin sa specific ca am un stil de viata sanatos, nu beau in exces, nu fumez si sunt lacto-ovo-vegetariana, nu mai iau nici un fel de medicamente inafara de yaz. Inainte sa iau Yaz ma simteam foarte bine... acum mi-e teama de fiecare zi care va urma. Doctorita mea este in concediu si nu raspunde la telefon.
Sfatuiti-ma va rog ce sa fac... ieri seara am luat a 5 a pastila din noul blister. Se intampla ceva daca renunt acum la ele dintr-o data cu blisterul de abia inceput? Mi-au fost recomandate 6 luni pt chistul pe care il am. Simt ca nu mai pot rezista inca un blister dupa acesta. Dupa aceasta experienta nu mai vreau sa am de a face cu anticonceptionale sau medicamente pe baza de hormoni. Mi-este teama sa renunt la ele sa nu ma deregleze rau. S-a mai confruntat cineva cu problemele acestea? Este ok sa le intrerup acum?

va multumesc mult.

Offline

 

#480 2011-07-21 16:20:16

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Anticonceptionale Yaz

imi pare rau pentru tine si e clar ca nu ti se potrivesc. daca le opresti acum iti va veni menstruatia chiar daca au trecut doar cateva zile de cand ti-a trecut. trebuie neaparat sa mergi la planning sau ginecolog pentru a ti se recomanda alte anticonceptionale pentru chistul pe care il ai. daca nu te simti in stare sa duci la capat folia opreste-o dar ti-am zis ce se va intampla si posibil te vei si deregla putin. mai asteapta pareri dar sgur si fetele iti vor zice sa mergi la medic
trebuia sa le schimbi din a 3 a luna daca vedeai ca ti-e din ce in ce mai rau
bafta si sanatate!!


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2011-07-21 19:40:42

mada92
Membru
De la: campina
Inregistrat: 2011-07-21
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale Yaz

nu stiu daca scriu unde trebuie deoarece tocmai m-am inscris aici din cauza unei mai nedumeriri pe care o am.in curand voi incepe sa iau yaz,la recomandarea medicului ginecolog.am citit prospectul de cateva ori,dar tot nu inteleg un lucru si sper sa ma puteti ajuta.am inteles ca trebuie sa incep cu prima pastila roz din blister in prima zi de menstruatie,iar in prospect am citit ca menstruatia vine in timp ce luam pastilele albe.eu daca iau in prima zi de ciclu prima pastila roz,este bine? este corect sa incep asa? sper sa ma ajutati ca sunt foarte nedumerita pentru ca este prima oara cand folosesc o astfel de metoda contraceptiva.va multumesc

Offline

 

#482 2011-07-21 20:11:23

Irina Phoebe
Membru
Inregistrat: 2011-07-21
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale Yaz

Am reusit sa dau totusi de doamna doctor si mi-a spus ca daca renunt acum la ele voi avea parte de o sangerare destul de urata si pot avea tot felul de complicatii. A zis ca e ok sa le intrerupi daca nu ai luat decat 2 pastile din noul blister sau mai ai de luat doar 2, altfel doar la sfarsitul blisterului. Apoi mi-a mai spus ca multe din simptomele pe care le descriu sunt de la oboseala excesiva si stres, care sunt destul de plauzibile avand in vedere ca muncesc ca un caine de cateva luni cu un program relativ neregulat. Pentru amorteala mainii stangi mi-a recomandat sa iau Detralex care ajuta la circulatie. Mi-a spus sa fac o ecografie la sfarsitul blisterului si sa vin cu ea la control. Mi-a mai spus ca pastila mai slaba ca Yaz nu exista si ca la ce chist aveam (6/4,6 cm) ar trebui sa indur pastilele ca sa nu ajung la operatie.
Acum na...mai indur pana la sfarsitul lunii si voi incerca sa ma odihnesc mai mult fiindca si asta imi lipseste ce-i drept. Va tin la curent.

Mada, cum iti vine ciclu cum iei prima pastila roz. Azi ti-a venit ciclu, azi iei prima pastila roz din blister. Faza cu pilule albe se refera la primul ciclu cu Yaz. Adica cand vei ajunge la pilulele albe (sunt 4 la numar) in una din cele 4 zile iti va veni ciclu. Mie mi-e venit urmatoarea zi dupa ultima pastila alba, dar e ok. Eu sunt mai... anapoda ca restul lumii de fel. smile

Offline

 

#483 2011-07-21 20:19:03

Amarante
New member
Inregistrat: 2011-07-21
Mesaje: 7

Re: Anticonceptionale Yaz

Irina Phoebe a scris:

Am reusit sa dau totusi de doamna doctor si mi-a spus ca daca renunt acum la ele voi avea parte de o sangerare destul de urata si pot avea tot felul de complicatii. A zis ca e ok sa le intrerupi daca nu ai luat decat 2 pastile din noul blister sau mai ai de luat doar 2, altfel doar la sfarsitul blisterului. Apoi mi-a mai spus ca multe din simptomele pe care le descriu sunt de la oboseala excesiva si stres, care sunt destul de plauzibile avand in vedere ca muncesc ca un caine de cateva luni cu un program relativ neregulat. Pentru amorteala mainii stangi mi-a recomandat sa iau Detralex care ajuta la circulatie. Mi-a spus sa fac o ecografie la sfarsitul blisterului si sa vin cu ea la control. Mi-a mai spus ca pastila mai slaba ca Yaz nu exista si ca la ce chist aveam (6/4,6 cm) ar trebui sa indur pastilele ca sa nu ajung la operatie.
Acum na...mai indur pana la sfarsitul lunii si voi incerca sa ma odihnesc mai mult fiindca si asta imi lipseste ce-i drept. Va tin la curent.

Mada, cum iti vine ciclu cum iei prima pastila roz. Azi ti-a venit ciclu, azi iei prima pastila roz din blister. Faza cu pilule albe se refera la primul ciclu cu Yaz. Adica cand vei ajunge la pilulele albe (sunt 4 la numar) in una din cele 4 zile iti va veni ciclu. Mie mi-e venit urmatoarea zi dupa ultima pastila alba, dar e ok. Eu sunt mai... anapoda ca restul lumii de fel. smile

E normal smile Iti vine a 2-a sau a 3-a zi de pauza (adica cand iei pastilele albe)  wave

Offline

 

#484 2011-07-22 12:46:58

mada92
Membru
De la: campina
Inregistrat: 2011-07-21
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale Yaz

multumesc mult irina

Offline

 

#485 2011-08-31 23:03:32

andreearaluca
Membru
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale Yaz

O intrebare foarte urgenta! Am uitat sa iau 2 comprimate. Adica azi e miercuri si nu le-am luat pe cele de luni si de marti!!! Ma refer la Yaz. E vorba de zilele 23,24. Ce ar trebui sa fac? Va rog sa-mi raspundeti cat de curand!

Offline

 

#486 2011-08-31 23:06:31

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Anticonceptionale Yaz

De acum cel mai probabil o sa iti apara si sangerarea, de aceea opreste-le, asteapta menstruatia si apoi incepe o noua folie. Protejeaza-te in perioada pauzei si 7 zile dupa. Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#487 2011-09-02 09:09:50

daxia
Membru
Inregistrat: 2007-01-07
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale Yaz

va scriu pt prima data ... am si eu nevoie de unele lamuriri ...

- sunt la al doilea blister de Yaz si in concediu in a 7 zi de pastilute roz am facut o frumusete de criza de bila, am vomitat aproximativ la 3 ore jumate si desigur si diaree (probabil au fost 3-4 episoade) ... in urmatoarele 7 zile am folosit prezervativul ... cand am ajuns acasa din concediu citind prospectul am ramas socata cand am vazut ca daca ai vomitat si ai avut raporturi sexuale neprotejate in saptamana anterioara exista riscul de a fi gravida ... pe forum am gasit raspunsuri in sensul ca raporturile sexuale anterioare episodului cu varsaturi nu se iau in calcul ... mentionez ca iau pastilutele la ora exacta, nu am avut reactii aiurea deloc, dupa prima folie de Yaz menstruatie mi-a aparut la a doua pastila placebo ... deci totul a decurs perect ...
- Yaz-ul inhiba ovulatia? sau ovulatia are loc in aceeasi perioada ca pana la inceperea administrarii ACC?
Sper sa ma linistiti si va multumesc anticipat

Offline

 

#488 2011-09-02 09:11:41

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Anticonceptionale Yaz

nu-i problema cu contactele de dinainte lol

si da, ac-urile inhiba ovulatia.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#489 2011-09-02 09:45:03

daxia
Membru
Inregistrat: 2007-01-07
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale Yaz

mersi mult de tot... si atunci de ce scrie pe prospectul de la Yaz ca exista riscul de sarcina? m-am speriat de numa ... am doi copii, planuri mari asa ca ... acest capitol e incheiat

Offline

 

#490 2011-09-02 09:48:07

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Anticonceptionale Yaz

pe toate scrie asa smile

ovulatia oricum nu se declanseaza instant, si nici spermatozoizii nu traiesc o vesnicie big_smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#491 2011-09-02 09:59:00

daxia
Membru
Inregistrat: 2007-01-07
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale Yaz

categoric... riscul creste exponential cu numarul pastilelor uitate/vomitate ... oricum bine ca m-am linistit...

Offline

 

#492 2011-09-12 00:20:46

millie
Membru
Inregistrat: 2011-09-12
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale Yaz

am o intrebare destul de urgenta: sunt la primul blister Yaz, astazi am luat a treia pastila. daca maine o sa am contact sexual sunt protejata sau e nevoie de prezervativ?

Offline

 

#493 2011-09-12 07:36:28

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Anticonceptionale Yaz

daca le-ai luat din prima zi de menstruatie este protejata inca de la prima pastila


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#494 2011-09-12 19:36:35

millie
Membru
Inregistrat: 2011-09-12
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale Yaz

multumesc, m-am linistit acum  big_smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.