homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA-2


#20 2009-08-25 19:32:30

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

da ...abstinenta

Offline

 

#21 2009-08-25 19:33:12

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

pai sincer, o femeie normala si care nu are niciun fel de problema cu fertilitate, cum suntem majoritatea... logic ca daca nu se protejeaza ramane insarcinata !?!?!?!? nu e logic hmm daca veniti cu campania asta... care e solutia pe care o propuneti?? vad ca ana te-a incuiat cu intrebarea ei foarte fireasca si normala la problema pe care tu o expui....

l.e. logic... halal solutie abstinenta asta  dumbom ceva practic, palpabil... povestea cu abstinenta mi se pare expirata demult...

Ultima oara a fost editat de annna (2009-08-25 19:35:11)


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

#22 2009-08-25 19:36:02

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

e greu...stiu ...nici eu nu am gandit dintotdeauna asa cum gandesc  acum ...dar  se poate.... si fara atat timp cat nu  esti casatorita si daca -ti impui lucrul asta sa te abtii ...atuynci cand vei  avea o relatie  dragostea adevarata va astepta si momentul asta care in ziua de azi nu mai e   atat de special...si e un  lucru de consum

Offline

 

#23 2009-08-25 19:42:26

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

mmaayyaa20 a scris:

ba da...fa ce  vrei sa faci si e firesc dar daca ramai insarcinata  nu avorta!

tot n-ai raspuns la intrebarea mea. cum fac sa nu raman insarcinata daca nu iau contraceptive? si nu ma protejez nici cu prezervativ ca are gauri, nici sterilet nu folosesc ca e bariera de ucis prunci, etc
sau voi sustineti doar sexul in cadrul casatoriei, de preferat cu copii multi (cati a lasat dumnezeu), ca rezultat?

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2009-08-25 19:44:58)

Offline

 

#24 2009-08-25 19:44:59

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

atata timp cat cunosti  efectele metodelor de contraceptie( pe care le -am postat) si te cunosti si pe tine.. si-ti cunosti puterea de  a lua decizii bune asupra  sanatatii tale   din toate punctele de vedere , cred ca poti sa alegi singura ce vrei sa faci) esti libera   si poate ca vei  constientiza   ce e bine si ce e rau

Ultima oara a fost editat de mmaayyaa20 (2009-08-25 19:46:54)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-08-25 19:46:20

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

pai vezi ca n-ai argumente logice pentru ceea ce sustii?

Offline

 

#26 2009-08-25 19:48:06

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

momentan nu am prioeten si chiar daca mi-as face  as vrea unul care sa gandeasca la fel ca mine.pentru ca altfel  nu se poate happy

Offline

 

#27 2009-08-25 19:51:07

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

deci....pentru mine situatia devine agasanta!!!!
sunt femeie, din aia trecuta de 30 de ani, care stie exact ce vrea "in pat" si vrea des! copii nu intra in programul meu asa ca nu am chef sa ajung la avort, de moderatie nu e loc mai ramane protectia: vreau o metoda de protectie eficienta cu care sa fie de acord asociatia ta, date fiind cele spuse mai sus!

in alta ordine de idei: de studii comandate sau invocate dar inexistente m-am saturat! eu nu mi-am inceput viata sexuala in adolescenta si totusi am facut o depresie de toata frumusetea.
pe de alta parte, te asigur ca maaaaare parte din cele de aici stim exact toate riscurile la care ne supunem luand ac asa ca nu am chef sa-mi strici tu ziua spunandu-mi ca ma paste un cancer la san, uterin sau alte balarii...la fel de bine poate sa imi cada o caramida in cap insa nu am obiceiul sa stau sa ma gandesc la asta toata ziua.

si pentru ca tu ai venit aici si exprimi opinii, imi permit si eu sa exprim una: intr-o asociatie ca cea in care esti tu, voluntarii sunt ori persoane care isi dedica mult prea mult din viata religiei ( subliniez: religiei nu lui Dumnezeu ) ori persoane care au probleme, deseori de natura psihologica, care le influenteaza comportamentul sexual normal. dar e chiar atat de rau ca noi "o facem"? ne place si e poate singura placere gratis!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#28 2009-08-25 19:51:20

swan_
Full member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 781

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

pai daca tot vb de sanatate nu cred ca e sanatoasa nici abstinenta,mai ales ca ai zis ca nu esti virgina deci cunosti placerea sexuala.sau nu ti a placut?

Offline

 

#29 2009-08-25 19:57:37

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

mie imi e foarte bine asa . iar cat priveste raspunsurile  foarte clare pe care le vreti nu pot sa vi le dau  pentru ca ar inseamna sa ma opun placerilor voastre  nelimitate si chiar nu vreau sa supar pe nimeni.fiecare e liber sa aleaga ce crede  ca e bine atata timp cat stie ce face( evident cu toate consecintele  de dupa)

Offline

 

#30 2009-08-25 20:02:03

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

ok! daca tu nu poti duce o viata echilibrata, cel putin nu le mai da si altora sfaturi sa faca la fel ca tine.
ai venit, ai spus ca nu e bine ce facem, ti-am cerut sa ne spui cum sa facem sa impacam si capra si varza ( capra - pozitia, varza e calita ca de la abstinenta ce iti mai ramane de facut? ) si declari ca nu te poti OPUNE placerilor noastre, rezulta cu certitudine ca tot ce vroiai era sa ne duci si pe noi pe calea abstinentei....nu-i frumos! chicot

pe langa abstinenta, ar trebui sa purtam si basmalutze?


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#31 2009-08-25 20:02:14

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

yikes
aoleu... maya, ne dai impresia ca nici tu nu prea crezi tot ce spune asociatia din care faci parte
si eu sunt ortodoxa, cred in Dumnezeu, sunt contra avortului, dar ce sa fac? sa refuz sa fiu fericita si iubita. sa fim serioase, ce baiat sta cu o fata intr-o relatie serioasa si accepta motive d-astea...

mai ales ca exista prezervative...
eu niciodata n-am inteles conceptia asta... sa faci sex limitat... pai daca ai facut de doua ori si ai facut doi copii, mai departe ce urmeaza?
sunt atatea lucruri de o mie de ori mai periculoase decat sexul si anticonceptionalele si totusi oamenii le practica/consuma...
eu zic sa te gandesti mai bine la ce vrei de la viata ta.
poti f bine sa ramai o persoana religioasa si sa te bucuri de dragoste din toate punctele de vedere


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#32 2009-08-25 20:02:52

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

oh da.. hai sa ne maritam si sa turnam copii o data la 9 luni... cheia marilor succese! sau practicam abstinenta si in cadrul casatoriei?

sau ne masturbam... dar ma indoiesc ca asta se accepta. mai bine sa nu stim ca avem organe sexuale si la ce folosesc ele! much, much better!!

Offline

 

#33 2009-08-25 20:04:12

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

Daca lumea toata tinde spre rau  sa mergem si noi neaparat dupa ea?

Offline

 

#34 2009-08-25 20:05:55

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

mai, Lady: o faci doar cand vrei sa faci un copil....in rest....stai cu degetul in gura  rotfl
si ca tot veni vorba, Lady, am o nelamurire: deci fara sex ca sa nu facem avort si sa nu fim nevoite sa ne protejam, sa inteleg ca la sex oral e liber, nu?


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#35 2009-08-25 20:06:24

swan_
Full member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 781

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

carmen_21 a scris:

yikes
aoleu... maya, ne dai impresia ca nici tu nu prea crezi tot ce spune asociatia din care faci parte
si eu sunt ortodoxa, cred in Dumnezeu, sunt contra avortului, dar ce sa fac? sa refuz sa fiu fericita si iubita. sa fim serioase, ce baiat sta cu o fata intr-o relatie serioasa si accepta motive d-astea...

mai ales ca exista prezervative...
eu niciodata n-am inteles conceptia asta... sa faci sex limitat... pai daca ai facut de doua ori si ai facut doi copii, mai departe ce urmeaza?
sunt atatea lucruri de o mie de ori mai periculoase decat sexul si anticonceptionalele si totusi oamenii le practica/consuma...
eu zic sa te gandesti mai bine la ce vrei de la viata ta.
poti f bine sa ramai o persoana religioasa si sa te bucuri de dragoste din toate punctele de vedere

nici cu prezervative nu ok.uite ce spune "Un motiv pentru esecul prezervativelor in prevenirea transmiterii SIDA este acela ca prezervativele din latex au mici gauri intrinseci numite" goluri". Sperma este mai mare decat aceste gauri, dar virusul SIDA este de 50 ori mai mic decat aceste gauri, ceea ce face ca virusul sa treaca usor prin acestea (Sursa: Dr. C.M. Roland-editor al revistei Rubber Chemistry and Technology). Pentru a va face o id?e cat de usor este ca virusul sa treaca prin aceste gauri imaginati-va o minge de ping-pong trecand printr-un cos de baschet.

Fetele totusi raman insarcinate!

Stiti ca puteti sa folositi prezervativul si totusi puteti sa ramaneti insarcinate? O varietate de studii a aratat ca prezervativele au o rata de esec anuala cuprinsa intre 10% si 30% in prevenirea sarcinii."

Offline

 

#36 2009-08-25 20:06:58

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

maya, dar ce rau comitem facand sex PROTEJAT cu barbatii pe care ii iubim?

mie sincer imi displac asemenea sfaturi, pt ca unele adolescente o sa zica "da, asa e. eu sunt credincioasa si nu ma protejez"
si uite de aici provin avorturile, tocami din ideile unora ca nimic nu e bun, ca nu tb sa impedicam conceptia


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#37 2009-08-25 20:11:34

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

eu nu am facut decat sa expun niste realitati....unii s-au ridicat impotriva mea ... ce vina am eu?

Offline

 

#38 2009-08-25 20:14:28

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

care realitati???
ce urmareste de fapt campania asta pe care spui ca o sustii??? ce tenta religioasa are? unde doreste sa se ajunga prin injectarea unor astfel de idei pe care nici cei care le propaga nu le pot sustine pana la capat? ai un raspuns la asta?


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.