homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA-3


#39 2009-08-25 20:15:02

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

eu cred ca ar trebui sa mai cauti o data definitia termenului "realitate" si mai cred ca ar fi cazul sa citesti mai mult, tu singurica, si nu doar materialele despre care va povesteste la asociatie ca sa te convingi despre cum stau lucrurile intradevar.


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#40 2009-08-25 20:15:46

andreutza89.dreaming
Full member
Inregistrat: 2009-08-12
Mesaje: 389

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

mmaayyaa20 a scris:

eu nu am facut decat sa expun niste realitati....unii s-au ridicat impotriva mea ... ce vina am eu?

crede-ma ca ai inceut sa gandesti la fel ca buny crede-ma pe cuvant  rotfl ......pe ce lume traiesti? va


“Dragostea noastra a inceput k o scanteie.Niciunul din noi nu a simtit cand sa aprins focul magic intre noi.Tot ce ne amintim e k am fost rapusi de o dragoste  puss si puss  de care nu ne putem vindeca...:k�ra:

Offline

 

#41 2009-08-25 20:16:44

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

e vorba de Provita. daca va interesati mai bine veti afla:) nu urmaresc decat  de raspandesc aceste informatii pe care multa lume nu le cunoaste pentru ca marile companii de anticonceptionale  daca le ar scrie  nu ar mai avea  vanzare mare.

Offline

 

#42 2009-08-25 20:17:41

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

dely, asta cu prezervativele e relativa... macar de protejeaza de alte boli... pt fetele care n au partener stabil sunt cele mai potrivite.
maya, sincer... eu am impresia ca tu nu crezi ceea ce spui si doar transmiti niste informatii mai departe.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#43 2009-08-25 20:18:46

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

si asociatia asta de ce exista? tu nu urmaresti nimic, ok... esti un pion in tabla lor de sah... insa ea ce urmareste care e scopul? pentru ce si de ce e infiintata??? doar nu sa scada vanzarile producatorilor de metode contraceptive? lol


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-08-25 20:18:50

andreutza89.dreaming
Full member
Inregistrat: 2009-08-12
Mesaje: 389

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

carmen_21 a scris:

dely, asta cu prezervativele e relativa... macar de protejeaza de alte boli... pt fetele care n au partener stabil sunt cele mai potrivite.
maya, sincer... eu am impresia ca tu nu crezi ceea ce spui si doar transmiti niste informatii mai departe.

ca bine zici!!! tummenupp


“Dragostea noastra a inceput k o scanteie.Niciunul din noi nu a simtit cand sa aprins focul magic intre noi.Tot ce ne amintim e k am fost rapusi de o dragoste  puss si puss  de care nu ne putem vindeca...:k�ra:

Offline

 

#45 2009-08-25 20:19:04

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

maya, nimic nu e gratis in lumea asta, nimeni nu face ceva doar de grija aluia de langa el, asa ca ii pasa. raspunde-mi la urmatoarea intrebare: cine este ( generic) si ce interes are cel care a platit studiile facute si care intretine toata aceasta campanie impotriva anticonceptionalelor?


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#46 2009-08-25 20:21:28

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

in primul rand  am fost impotriva avortului si metodelor de contraceptie inainte sa intru acolo:) unde stiam c e fel de lume e.NU  IMI PLACE SA INTRU INTR-O LUME NESIGURA..

Offline

 

#47 2009-08-25 20:22:41

swan_
Full member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 781

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

carmen_21 a scris:

dely, asta cu prezervativele e relativa... macar de protejeaza de alte boli... pt fetele care n au partener stabil sunt cele mai potrivite.
maya, sincer... eu am impresia ca tu nu crezi ceea ce spui si doar transmiti niste informatii mai departe.

nu eu am spus asta cu prez ci mmaayyaa20 la un alt topic.eu una folosesc ac si imi este foarte bine.

Offline

 

#48 2009-08-25 20:26:28

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

scrie in articole   cine a facut studiile

Offline

 

#49 2009-08-25 20:27:21

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

eu ma retrag din discutie smile
n-ai argumente, propagi niste chestii in vant, fara baza, contur... eviti niste raspunsuri la intrebari clare... nu mi se pare deloc interesant si ma enerveaza la culme oamenii care incearca sa induca niste atitudini, conceptii despre diferite lucruri, totul... cu ganduri ascunse... si fara argumente solide, clare;


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

#50 2009-08-25 20:29:02

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

maya tot ne spui ca nu e buna niciuna din metode...pilulele pot provoca avort timpuriu...vreau sa imi explici cum?...ce se intampla?...si care este probabilitatea ca atunci cand iei aceste pilule sa avortezi spontan...pentru ca asa cum spun si fetele...pare mai mult o campanie anitsex decat una anticontraceptie...trebuie sa vii cu ceva mai palpabil...si eu daca spun...fetelor nu faceti sex...mi-a zis mie mama ca nu e bine(joke nu mi-a zis tongue)...nu o sa asculte nimeni...si tu pana acum nu ai zis decat ce crezi tu si ca esti intr-o campanie...insist respectuos sa imi explici faza cu AC si avortul...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#51 2009-08-25 20:31:43

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

Efectul abortiv:

-    Asupra trompelor uterine: modifică motilitatea specificǎ a trompei, dependentǎ de un echilibru hormonal estrogeno-progestativ (estrogenii mǎresc peristaltismul tubar, adicǎ contracţiile musculare, iar progesteronul ?l diminuǎ). Astfel, progesteronul sintetic administrat singur ?mpiedică ?naintarea oului care fie că se va opri şi va muri, elimin?ndu-se, fie va ?ncerca să se nideze, adică să se implanteze pe trompele uterine, unde nu va avea suficient loc pentru creşterea şi dezvoltarea lui. Ca urmare se formează o sarcină extrauterină care  va produce o ruptură a trompei cu o hemoragie masivă, deseori fatală pentru femeie.
-    Progesteronul reduce secreţia mucoasei trompei uterine, deci o ?usucă?. Nu se mai secretă substanţele necesare hrănirii copilului ?in cele 3 zile de migrare prin trompe. Aşa cum am arătat ?n capitolul ?dezvoltare?, ?n timpul trecerii prin trompǎ copilul se hrǎneşte prin schimburi nutritive de la acest nivel (glicogen care se descompune ?n aminoacizi şi glucide). Embrionul, din lipsă de hrană, nu se mai divide şi moare, deci se produce din nou un avort hormonal,Asupra mucoasei uterine (a endometrului): estrogenul (mai ales  din pilula microdozată, cu cantităţi mici de hormoni), face mucoasa uterină inaptă pentru implantarea embrionului prin uscarea (atrofierea) glandelor şi a arterelor spiralate ce hrǎnesc embrionul dupǎ nidaţie. Ca urmare, embrionul nu se mai implantează ?n uter şi va fi eliminat, deci are loc un avort hormonal, produs de aşa zisele contraceptive.

Offline

 

#52 2009-08-25 20:37:08

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

1.copy/paste...ar fi interesant sa spui astea cu vorbele tale sa vedem cat ai inteles din ele
2. de dragul unei concluzii apar si lucruri inexacte: un ovul e un ovul si nu putem discuta de avort in stadiul asta
3. inteligentii care au scris/tradus ar face bine sa mai studieze limba romana

stii ce e culmea? nici preotul meu si nici nasul meu care e tot preot ortodox nu mi-au spus vreodata ( si nu numai mie ) sa ma abtin de la sex sau sa nu mai iau anticonceptionale....cred ca sunt mai cu capul pe umeri si mai ancorati in realitate decat toata asociatia voastra.


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#53 2009-08-25 20:38:34

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

nu am afirmat ca  nu trebuie si relatia trupeasca.BA E CHIAR BINEVENITA..DAR  CU ANUMITE CONDITII

Offline

 

#54 2009-08-25 20:45:38

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

cred ca la relatia trupeasca se referea la fiecare om cu mana lui lol  sau care sunt conditiile alea?

si putinele mele cunostinte despre pastile spun ca ele PREVIN o sarcina, nu provoaca avort; omoara ce e de omorat pe acolo PANA sa se ajunga la spermatozoid + ovul = love

Offline

 

#55 2009-08-25 20:49:51

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

nu esti informata  bine lady.... pe nici un prospect de anticonceptionale nu ai sa vezi ce am scris eu.. .scopul celor care le produc nu e sa -ti faca tie bine.crede-ma.

Cei care au inventat metodele de contraceptie au avut  in minte un mare plan de reducere a populatiei( vezi si cartea: "RAZBOIUL IMPOTRIVA  POPULATIEI" )

Offline

 

#56 2009-08-25 20:49:59

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

eu astept raspuns : sexul oral e ok, nu? ca nu e nevoie de protectie si nu are cum sa determine un avort... roll


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#57 2009-08-25 20:53:38

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

lucia05 a scris:

eu astept raspuns : sexul oral e ok, nu? ca nu e nevoie de protectie si nu are cum sa determine un avort... roll

rotfl


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.