homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efectele negative ale anticonceptionalelor-4


#58 2009-10-17 18:04:20

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

la Yaz ai pauza insa nu de 7 zile ci de 4, deci cele 4 pastile albe sunt inactive

Offline

 



#59 2009-10-19 12:47:00

banshee
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 30

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Buna. am avut si eu ceva probleme cu ac-urile si poate imi da cineva un sfat. postez aici pentru ca mi se pare cel mai potrivit topic. nu m-am nelinistit cand am citit lista de la inceput, intr-adevar ac-urile pot provoca multe neplaceri dar nu toate odata, depinde de organismul fiecaruia. eu de 3 luni iau yasmine si nu pot sa zic ca m-au afectat prea tare, nu m-am ingrasat, n-am avut probleme cu tenul, durerile menstruale nu au fost atat de persistente. singura mea dilema este secretia. inainte sa iau ac-uri aveam secretie normala, abundenta, nu erau probleme. acum insa abia daca mai vine, in timpul contactului abia daca ma ud si totul devine dureros. chiar nu stiu ce sa fac, as vrea ca secretia mea sa fie ca la inceput. sa fi fost perioada de 3 luni de acomodare? acum sunt pe cale sa termin a treia folie. credeti ca secretia va redevenii abudenta ca inainte? sau este nevoie de masuri?

Offline

 

#60 2009-10-19 15:42:00

banshee
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 30

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

ei bine? nimeni nu a mai patit la fel? nimeni nu are sfaturi?

Offline

 

#61 2009-10-19 16:43:54

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

mai sunt persoane in cazul tau big_smile dar nu ai ce sa faci este de l AC, iti este libidoul scazut si de umezit la fel te umezesti mai greu k inainte, poate o ssa-ti revii, eu de ex depinde cat de excitata sunt....cateodata sunt ok cateodata nu mai ales dacda nu aveam chef...nu poti decat sa astepti si sa vezi , daca nu pot vb cu medikul si le schimbi...dar cam toate au acelasi efect...


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#62 2009-10-19 18:26:01

m_e_c_a_m_y
New member
Inregistrat: 2009-05-28
Mesaje: 61

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

buna ziua am si eu o problema am luat anticonceptionale un an si am renuntat la ele de o luna trebuia sa imi vina sambata in mod normal adica acu 2 zile si inca nu mi-a venit? este vreo problema sau este ceva normal?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-10-19 18:56:27

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

m_e_c_a_m_y ai warn pt postare multipla. citeste te rog regulamentul si respecta-l

Offline

 

#64 2009-10-19 21:22:40

banshee
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 30

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

bella-yzaura a scris:

mai sunt persoane in cazul tau big_smile dar nu ai ce sa faci este de l AC, iti este libidoul scazut si de umezit la fel te umezesti mai greu k inainte, poate o ssa-ti revii, eu de ex depinde cat de excitata sunt....cateodata sunt ok cateodata nu mai ales dacda nu aveam chef...nu poti decat sa astepti si sa vezi , daca nu pot vb cu medikul si le schimbi...dar cam toate au acelasi efect...

In afara de problema cu secretia si libidoul nu am mai patit nimic de la yasmin. ma simt foarte bine cu ele si nu prea imi vine sa le schimb, mai ales ca problemele astea o sa le am de toate anticonceptionalele avand in vedere ca toate se joaca cu hormonii nostri. dar asa cum am spus mi s-a modificat secretia. de curand am tratat o candidoza si acum este a 5-a zi de cand am folosit gynofotul. astept sa-mi vina menstruatia ca sa vad daca secretia va revenii la normal. deocamdata, dupa ce am scapat(sper)de candidoza a disparut secretia branzoasa dar nu mai am secretie aproape deloc. se poate sa fie si din cauza ca in jur de o saptamana inainte de menstruatie sa nu mai am secretia abundenta in mod normal. sper ca dupa ce o sa fiu pe stop totul sa revina la normal si sa ma ud ca lumea.

Offline

 

#65 2009-12-03 19:08:50

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Iau Novynette de doi ani. Ultimele trei cutii le-am luat fara pauza de 7 zile, de teama durerilor date de endometrioza. De atunci am devenit, brusc, hipertensiva. Am 34 de ani. Pana nu demult eram hipotensiva. Sa fie pastilele cauza hipertensiunii? Sa le intrerup?

Offline

 

#66 2009-12-10 10:14:11

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

banshee a scris:

bella-yzaura a scris:

mai sunt persoane in cazul tau big_smile dar nu ai ce sa faci este de l AC, iti este libidoul scazut si de umezit la fel te umezesti mai greu k inainte, poate o ssa-ti revii, eu de ex depinde cat de excitata sunt....cateodata sunt ok cateodata nu mai ales dacda nu aveam chef...nu poti decat sa astepti si sa vezi , daca nu pot vb cu medikul si le schimbi...dar cam toate au acelasi efect...

In afara de problema cu secretia si libidoul nu am mai patit nimic de la yasmin. ma simt foarte bine cu ele si nu prea imi vine sa le schimb, mai ales ca problemele astea o sa le am de toate anticonceptionalele avand in vedere ca toate se joaca cu hormonii nostri. dar asa cum am spus mi s-a modificat secretia. de curand am tratat o candidoza si acum este a 5-a zi de cand am folosit gynofotul. astept sa-mi vina menstruatia ca sa vad daca secretia va revenii la normal. deocamdata, dupa ce am scapat(sper)de candidoza a disparut secretia branzoasa dar nu mai am secretie aproape deloc. se poate sa fie si din cauza ca in jur de o saptamana inainte de menstruatie sa nu mai am secretia abundenta in mod normal. sper ca dupa ce o sa fiu pe stop totul sa revina la normal si sa ma ud ca lumea.

uite ceva nou , faza cu libidoul chiar nu  o stiam ... cred ca pe indicatii nu scrie asa ceva smile ... poate ar trebui sa scrie...

Ultima oara a fost editat de whitneyfree (2009-12-10 12:07:50)


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#67 2010-01-13 16:53:17

alexxxxaaaa
New member
Inregistrat: 2010-01-03
Mesaje: 77

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

buna fetelor!  am tot citit pe aici si in speranta ca o sa ma conving, trecand in una din tabere:)) ma gandeam sa incep si eu folosirea atinconceptionalelor insa TOT MAMA este cea care a reusit sa ma sperie... din c am citit am vazut ca nimeni nu iti poate spune cu exactitate daca un anumit soi d pastila este bun pt tine.... cu toate astea insa sunt tentata sa incerc (mergand la medic bninteles) dar mi-e cam frica ...mai ales d partea cu efecte fizice vizibile gen celulita sau altele... ceva sfaturi?


Nu suntem nimic decat polenul risipit al propriei iubiri!

Offline

 

#68 2010-01-13 16:59:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

smile pai "mergi la un cabinet de planning" va fi sfatul general. efectele de care zici tu sunt cele mai usoare. daca doar pe astea le iei in considerare... hmm

Offline

 

#69 2010-01-13 17:31:37

alexxxxaaaa
New member
Inregistrat: 2010-01-03
Mesaje: 77

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

cu siguranta asta o sa fac; cat despre efecte secundare negative, nu sunt doar astea singurele luate in calcul ...dar ma gandeam asa...ca fiind cel mai fericit caz sa fie acestea efectele secundare, si asa ar fi rau...multumesc de sfat puss


Nu suntem nimic decat polenul risipit al propriei iubiri!

Offline

 

#70 2010-01-14 09:37:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

alexxxxaaaa a scris:

cu siguranta asta o sa fac; cat despre efecte secundare negative, nu sunt doar astea singurele luate in calcul ...dar ma gandeam asa...ca fiind cel mai fericit caz sa fie acestea efectele secundare, si asa ar fi rau...multumesc de sfat puss

pai eu as pune in balanta si efectele negative ale unei sarcini nedorite si ale unui avort si as vorbi si cu medicul de planning si as decide informat....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#71 2010-01-14 22:30:37

alexxxxaaaa
New member
Inregistrat: 2010-01-03
Mesaje: 77

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

pai nici nu se pune problema d lipsa protectiei... de oricare fel( pentru evitarea problemelor legate d sarcina, avort, sau altele), insa asa cum am mai spus...problema mea era legata de anticonceptionale daca in urma controlului si discutiei cu medicul sa iau sa nu.... dar cred k pana la urma o sa incep sa iau ca pana nu vad reactiile propriului corp nu am cum sa fiu sigura.... e adevarat cumva ca mai tarziu cand imi voi dori un copil va exista pericolul sa nu mai pot ramane insarcinata?


Nu suntem nimic decat polenul risipit al propriei iubiri!

Offline

 

#72 2010-01-15 10:33:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

nici vorba! asta e un mit cat se poate de fals.

sper sa faci o alegere buna si sa nu experimentezi vreun efect negativ al anticonceptionalelor. goodluck

Offline

 

#73 2010-01-15 16:56:06

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

alexxxxaaaa, nu de efecte negative precum celulita ar trebui sa-ti fie teama cel mai mult, ci de faptul ca AC iti scad imunitatea si creste riscul aparitiei candidozei si a unor infectii (in sensul ca se instaleaza mai usor intr-un organism slabit). Desigur, nu-ti pot demonstra stiintific afirmatiile astea, asa ca pana la urma tot pe pielea ta vei afla.

Offline

 

#74 2010-01-15 17:01:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

sau poate ca nu le va afla pe pielea ei... ca orice efecte secundare, nu trebuie sa apara la 100% din utilizatori

Offline

 

#75 2010-01-15 17:12:47

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

da, evident. E un fel de loterie aici, nu?

Offline

 

#76 2010-01-16 14:36:38

alexxxxaaaa
New member
Inregistrat: 2010-01-03
Mesaje: 77

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

pfff cat de complicat... oricum orice decizie am lua efecte secundare exista:)  oricum o sa risc si o sa iau dupa consult daca spuneti ca faza cu pierderea fertilitatii e doar un mit... multumesc fetelor de raspunsuri:*pusspusspuss


Nu suntem nimic decat polenul risipit al propriei iubiri!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.