homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Viata sexuala in relatiile de durata-2


#20 2009-10-02 16:24:14

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

"Intrebi de ce? Pentru ca femeia este slaba. Ei sunt egali in drepturi, dar daca ea nu se va tine dupa barbatul ei, daca nu va asculta de el, va cadea cu siguranta."
chestia asta am sa o contest toata viata mea
ma minunez cand citesc ce scrii extra ..sincer...
"femeia este in urma barbatului -caci el este capul."-da nu uita de ce e sustinut capu asta big_smile


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#21 2009-10-02 16:26:19

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

off,doamne....


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#22 2009-10-02 16:32:42

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

extra, fara sa starnesc o polemica la acest topic, referitor la ce ai spus cu binecuvantarea, vrei sa spui ca toti cei care sunt casatoriti, sunt si fericiti, si fiecare isi vede de treaba lui, dar se si ajuta unulpe celalalt?
vrei sa spui ca acolo unde exista binecuvantare le merge mai bine si din punct de vedere sexual...ca nu trec saptamanile fara sa se intample nimic, si ca barbatul se poarta mereu f bien cu femeia si ca e liniste si pace?
hai sa fim seriosi, apreciez chestia cu binecuvantarea, cred in ea, imi odresc si eu sa ma cunun religios, dar asta nu inseamna ca o sa ma grabesc doar pt faptul ca at imi va fi sigur mai bine.
sa-ti dau un exemplu: cunosc o familie, oameni mari, de vreo 50 de ani, s-au casatori acum vreo 30 ani aproape, dupa 10 ani au divortat si de atunci traiesc f bine asa...de ce? pt ca toata tevatura cu nunta si cu actul ala nu le-a facut bine.

Offline

 

#23 2009-10-02 16:33:23

lala20
Hero member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 2809

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

extra a scris:

anca90 a scris:

atata repulsie imi provoaca discriminarea asta impusa de biserica: "femeia tb sa se supuna barbatului" - de ce? cu ce e barbatul mai special?

Intrebi de ce? Pentru ca femeia este slaba. Ei sunt egali in drepturi, dar daca ea nu se va tine dupa barbatul ei, daca nu va asculta de el, va cadea cu siguranta. La fel cum Eva a fost departe de Adam si a fost ispitita atat de usor, la fel si astazi femeia este cea mai vulnerabila. De ce crezi ca toata Biblia -de la inceput si pana la sfarsit- sustine ca femeia trebuie sa asculte de barbatului ei? Asta nu inseamna ca femeia sa nu isi spuna punctul de vedere, sa nu aiba personalitatea ei, sau sa nu isi foloseasca intelepciunea; dar dintre oameni, Eva a fost creata pe urma, si nu Adam.
Dar tu exagerezi pana acolo, incat aproape ca ai spune ca barbatul ar avea voie sa isi loveasca femeia. Numai ca nu o sa gasesti nicaieri scris lucrul acesta. Atat barbatul cat si femeia isi au fiecare rolul in casa. Nimeni sa nu se bage peste altul; dar este de apreciat ajutorul. Deci una este sa oferi ajutor, alta e sa iti impui punctul de vedere in treburile celuilalt. Dar oamenii cauta mereu sa cada in extreme -asa cum faci si tu; calea de mijloc este uitata parca intentionat de cei mai multi dintre noi.

Crezi ca degeaba vorbeste Biblia ca "din o mie de femei nu am gasit niciuna; dar din o mie de barbati am gasit unul"? Si cine spune asta? Solomon -cel care a avut peste o mie de femei. Asta inseamna ca macar cu un pas, barbatul este inaintea femeii, si deci femeia este in urma barbatului -caci el este capul.

Si eu manifest repulsie cand vad ca oamenii cauta nod in papura, cand ei cad in extreme si nu cauta sa cunoasca adevarul -asa cum a facut Dumnezeu lucrurile.

Oh, come on roll! Cum de spui că niciunul dintre ei nu trebuie să se bage ?n treburile celuilalt şi că ajutorul este binevenit, dacă spui că femeia trebuie să asculte de bărbat? Sau, stai... doar bărbatul se poate impune că deh, e bărbat şi e puternic, dar femeia nu are dreptul acesta? Nu te cam contrazici?
Şi dacă bărbatul este capul, femeia e g?tul fără de care capul nu ar putea funcţiona şi s-ar rostogoli exact ca un bostan  wink.


The wise man said just find your place
In the eye of the storm
Seek the roses along the way
Just beware of the thorns.

Offline

 

#24 2009-10-02 16:41:04

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

total de acord lala big_smile


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-10-02 16:44:44

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

alinda a scris:

extra a scris:

Te-ai gandit ca problemele pot aparea si din pricina ca nu ati primit binecuvantarea?

wtf?  va
numai dupa 4 ani i-a vazut al de sus ca sunt impreuna?

Alinda, nu am de unde sa stiu daca ceea ce se intampla este o pedeapsa sau nu. Stiu doar ca relatia lor nu este dupa voia lui Dumnezeu. Si mai stiu si ca Dumnezeu nu ne pedepseste dupa pacatele noastre; de multe ori ne este trasa doar atentia. Nu cunoastem noi judecata Sa in dreptul tuturor oamenilor. Dar la judecata de apoi ni se va arata toate lucrurile -chiar si cazul acesta. Avem Sfanta Scriptura ca sa ne putem da seama de modul de judecata al lui Dumnezeu; deci nu suntem lasati in necunostinta.
Asta nu inseamna ca cei buni sunt scapati de necazuri. Tocmai de aceea spun -si Biblia ne invata asta- ca sa ne cercetam fiecare dintre noi, si sa vedem cum stam noi in prezent inaintea lui Dumnezeu -care este relatia noastra cu El.
Si pentru cunostinta tuturor, va readuc aminte ca Dumnezeu are o mai inalta intelepciune decat am putea cuprinde noi toti laolalta. El poate sa ne pedepseasca lasandu-ne pentru o clipa singuri in fata necazului; sau poate sa ne pedepseasca chiar si la batranete pentru greselile din tineretea noastra. Mai stim si ca pedeapsa este un indreptar pentru noi...
Oricum, nu stim nimic sigur; dar cum am zis mai sus, putem doar sa cunoastem modul de judecata doar in mare parte.

Wild_wind, tu te miri din pricina faptului ca oamenii l-au scos pe Dumnezeu din sfaturile si planurile lor. Oamenii pot face oricum si orice doresc in continuare, dar ei nu pot sa spuna ca invataturile mele sunt gresite.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#26 2009-10-02 17:21:53

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

Hmmm chestia asta cu "barbatul este capul" este relativa, pentru ca am vazut barbati care sunt cu mult sub nivelul femeii de langa ei. Si in cazul asta, de ce ar accepta femeia sa asculte de cineva care evident, nu e in stare nici sa isi conduca propria viata?


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#27 2009-10-02 17:42:03

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

my_aa a scris:

Hmmm chestia asta cu "barbatul este capul" este relativa, pentru ca am vazut barbati care sunt cu mult sub nivelul femeii de langa ei. Si in cazul asta, de ce ar accepta femeia sa asculte de cineva care evident, nu e in stare nici sa isi conduca propria viata?

Buna intrebare. Dar mai buna este aceasta: de ce se incurca femeile cu astfel de barbati?
Nu te contrazic ca exista astfel de femei -si ferice de ele. Dar daca o femeie este mai inteleapta decat barbatul ei, atunci sa-si foloseasca intelepciunea aceasta nu numai in a-i da ajutor luii, ci si in a nu-l face de ras inaintea oamenilor, in a-l pretui si in a nu-i scadea in niciun fel demnitatea. Si lucrul acesta se aplica atat in cazul barbatului, cat si in a-l femeii. Aceasta este intelepciunea adevarata si care o doreste Dumnezeu de la noi. "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" este porunca, si nu a te inalta pe tine mai presus de altii.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#28 2009-10-02 17:43:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

extra a scris:

dintre oameni, Eva a fost creata pe urma, si nu Adam.[...]De ce crezi ca toata Biblia -de la inceput si pana la sfarsit- sustine ca femeia trebuie sa asculte de barbatului ei?

pt ca biblia a fost scris de barbati, de-asta wink. si probabil ca acei barbati, pe langa mandria masculina nemarginita mai aveau si o nota de misoginism in ei.
in plus, a fost scrisa intr-un timp in care femeia era considerata un nimeni, un nimic. si asa a ramas pt multe secole "datorita" autorilor bibliei si a naivelor care au crezut orbeste in ea.
sper sa nu nasc controverse, ce am scris mai sus e doar o convingere proprie.

extra a scris:

"Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" este porunca, si nu a te inalta pe tine mai presus de altii.

dar asta nu e valabila si in relatia barbat - femeie, nu? nu de alta, dar din moment ce barbatul e "capul, conducatorul", automat "s-a inaltat mai presus" (scuzati pleonasmul, dar face parte din citat) fata de femeia de lg el.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2009-10-02 17:47:14)

Offline

 

#29 2009-10-02 17:57:21

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

anca90 a scris:

in plus, a fost scrisa intr-un timp in care femeia era considerata un nimeni, un nimic. si asa a ramas pt multe secole

Astazi nu este tot asa? Nu tot barbatul este la conducere? Este adevarat ca si femeile sunt; dar cu mult mai putin -si asta tinand cont si de faptul ca femeile depasesc numeric numarul barbatilor. wink
"O sa fac un lucru nou pe pamant; femeia va peti pe barbat" spune Dumnezeu. Este adevarat ca astazi se implineste sub ochii nostrii lucrul acesta; dar foarte rar se intampla. Si daca Dumnezeu ar fi lasat ca rolurile sa se schimbe in totalitate, altfel ar fi stat lucrurile acum. Dar lucrurile nu s-au schimbat in totalitate...

anca90 a scris:

dar asta nu e valabila si in relatia barbat - femeie, nu? nu de alta, dar din moment ce barbatul e "capul, conducatorul", automat "s-a inaltat mai presus" (scuzati pleonasmul, dar face parte din citat) fata de femeia de lg el.

Este adevarat ca barbatul este mai presus decat femeia; dar Dumnezeu l-a inaltat, si nu s-a inaltat omul singur. Crezi sau nu, cu ochii tai vezi ca barbatul este mai presus; dar ceea ce vreau sa explic este faptul ca femeia trebuie sa asculte de barbat.

Ultima oara a fost editat de extra (2009-10-02 18:03:32)


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#30 2009-10-02 18:01:53

lala20
Hero member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 2809

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

extra a scris:

anca90 a scris:

in plus, a fost scrisa intr-un timp in care femeia era considerata un nimeni, un nimic. si asa a ramas pt multe secole

Astazi nu este tot asa? Nu tot barbatul este la conducere? Este adevarat ca si femeile sunt; dar cu mult mai putin -si asta tinand cont si de faptul ca femeile depasesc numeric numarul barbatilor. wink
"O sa fac un lucru nou pe pamant; femeia va peti pe barbat" spune Dumnezeu. Este adevarat ca astazi se implineste sub ochii nostrii lucrul acesta; dar foarte rar se intampla. Si daca Dumnezeu ar fi lasat ca rolurile sa se schimbe in totalitate, altfel ar fi stat lucrurile acum. Dar lucrurile nu s-au schimbat in totalitate...

Geez, asta crezi tu despre femei, Extra?
Ştii de ce femeile se afla la conducere ?n nr mic? Din cauza prejudecăţilor unor bărbaţi ca tine, care fac tot posibilul să le submineze calităţile de conducător prin chestii de genul " bărbatul e capul", " bărbatul e inţelept şi ştie ce e bine şi ce e rău, iar femeia trebuie să asculte de el" roll.

Ultima oara a fost editat de lala20 (2009-10-02 18:03:16)


The wise man said just find your place
In the eye of the storm
Seek the roses along the way
Just beware of the thorns.

Offline

 

#31 2009-10-02 18:38:06

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

extra a scris:

my_aa a scris:

Hmmm chestia asta cu "barbatul este capul" este relativa, pentru ca am vazut barbati care sunt cu mult sub nivelul femeii de langa ei. Si in cazul asta, de ce ar accepta femeia sa asculte de cineva care evident, nu e in stare nici sa isi conduca propria viata?

Buna intrebare. Dar mai buna este aceasta: de ce se incurca femeile cu astfel de barbati?
Nu te contrazic ca exista astfel de femei -si ferice de ele. Dar daca o femeie este mai inteleapta decat barbatul ei, atunci sa-si foloseasca intelepciunea aceasta nu numai in a-i da ajutor luii, ci si in a nu-l face de ras inaintea oamenilor, in a-l pretui si in a nu-i scadea in niciun fel demnitatea. Si lucrul acesta se aplica atat in cazul barbatului, cat si in a-l femeii. Aceasta este intelepciunea adevarata si care o doreste Dumnezeu de la noi. "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" este porunca, si nu a te inalta pe tine mai presus de altii.

Cine incearca sa isi faca partenerul de ras in fata altora, nu face 2 bani, si inainte de toate se face de ras singur, pentru ca incearca sa se puna in evidenta prin defectele celuilalt, nu prin propriile calitati wink indiferent ca e barbat sau femeie.

Si am dat exemplul in care femeia ar fi mai capabila decat barbatul, pentru ca mi se pare normal sa fie egalitate intre sexe, sa existe coperare, sa se consulte partenerii intre ei, sa formeze un intreg, sa traiasca impreuna dupa propriile reguli, nu sa asculte unul de celalat, pentru ca asa cum daca femeia ar fi mai inteleapta decat barbatul, nu ar trebuii sa il subjuge, nici barbatul nu ar trebuii sa faca asta, in caz contrar. Pentru ca intr-un cuplu nu ar trebuii sa existe lupta pentru putere.


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#32 2009-10-03 00:21:09

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

Trecand peste lucrurile bisericesti...

Ma alatur si eu topicului rotfl

Nush ce sa fac... n-am avut niciodata probleme dpdv sexual cu al meu mascul feroce... dar de la un timp, partidele noastre s-au cam rarit, indirect proportional cu apetitul meu rotfl Calitatea nu a avut de suferit, macar atat... dar nush, eram obisnuita cu alt ritm.

Am vbit cu el, si mi-a spus ca el crede ca e din cauza serviciul. Are un job destul de solicitant, lucreaza cu copilasi si sta in apa cam toata ziua... Dar totusi lol am si eu nevoile mele big_smile Ce sa mai fac?


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#33 2009-10-03 00:27:13

oxxy
Full member
De la: my world
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 486

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

Lelaina, in ce ritm erai obisnuita? Si cum e acum? Daca nu-s prea indiscreta... big_smile
Intreb asta pentru ca, asa cum am patit-o si eu, uneori putem exagera...

Ultima oara a fost editat de oxxy (2009-10-03 00:27:42)

Offline

 

#34 2009-10-03 00:28:54

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

Inainte era un ritm gen.... 4-5 ori pe saptamana... uneori chiar de fiecare data cand ne vedeam (nu stam impreuna). Acum.... de 2 ori pe sapt e semn de saptamana norocoasa... Stiuuuu ca nu e extrem de putin lol dar eu sunt mai... nesatula rotfl2


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#35 2009-10-03 00:35:36

oxxy
Full member
De la: my world
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 486

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

Hmm,e o diferenta considerabila, sa zic asa  big_smile Dar poate ca e asa cum zice el,isi pune accentul oboseala,stresul... Tie ti s-a intamplat vrodata sa treci printr-o perioada in care sa nu ai chef de nimic?  smile
Intr-o alta ordine de idei, eu refuz sa cred ca timpul isi poate pune amprenta intr-o relatie, mai ales la varsta asta... Ca doar nu vorbim aici de persoane de 40-50 de ani...

Offline

 

#36 2009-10-03 00:41:39

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

Adevarul e ca am avut si eu o perioada... iarna trecuta big_smile si el nu m-a stresat deloc pe mine lol Adica incerca, insista un pic, si daca vedea ca nu are sanse, se lasa pagubas...

Eu devin irascibila... Plus ca avem multe desincronizari... cand e el foarte turned on, nu sunt eu si invers... cand ne sincronizam, ies scantei mari... dar lol ar trebui sa ne sincronizam ceva mai des.


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#37 2009-10-03 00:45:47

oxxy
Full member
De la: my world
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 486

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

Lelaina a scris:

Plus ca avem multe desincronizari... cand e el foarte turned on, nu sunt eu si invers... cand ne sincronizam, ies scantei mari... dar lol ar trebui sa ne sincronizam ceva mai des.

Imi suna cunoscut  chicot  La mine e si distanta o problema, deci noi nu ne prea putem permite luxul,sa zic asa, de a pierde timpul cand suntem impreuna   patfierbinte 
Si tu acum ce crezi despre toate astea? Ce-ti trece prin minte?  smile

Offline

 

#38 2009-10-03 01:28:33

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Viata sexuala in relatiile de durata

Sunt nehotarata smile vrea sa-si dea demisia in vreo 2 luni... sper sa se schimbe lucrurile atunci... si, in rest, a girl's gotta do what a girl's gotta do... il provoc mai des... chestii de genul


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.