homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gandacei-15


#267 2012-05-09 02:04:43

babydolldeea
New member
Inregistrat: 2012-03-02
Mesaje: 67

Re: Gandacei

help help help grater simt ca mor adineauri am fost in bucatarie si am dat de 3 gandaci mari de canal inca ma inteapa inima numai pot. pe tata nu il pot convinge sa mute mobila din bucatarie sa vedem de unde vin asa ca trebuie sa fac ceva sa scap de ei pana nu fac parl alb in cap si atac de inima. va rog recomandati-mi  oriceeeeeee numai bun sa fie sa omoare "balaurii" astia si sa treaca o noapte fara sa mai plang ca am vazut un "monstru" si numai pot de frica grater. HELP PLEASEEEEEE

Offline

 



#268 2012-05-25 22:39:52

heart_beat
Insomniac member
De la: ♫
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 7463

Re: Gandacei

si eu am avut probleme cu gandacii, de cand a trecut iarna tot gaseam in bucatarie. habar nu avem de unde vin, bunica mea a fost atat de suparata a mutat tot prin bucatarie si a facut curatenie generala si in camara, de la noi chiar nu aveau de unde sa vina. o banuim pe vecina de sub noi care atunci cand s-a dus sa o intrebe daca si la ea vin si i-a spus ca vrea sa cheme pe cineva sa vada de unde a sarit ca nuuu sa nu chemam sa nu reclamam forgetit  anyway, am scapat de ei cumparand un aparat care la inceput mie mi s-a parut o porcarie dar a dat rezultate super, din ziua aia n-a mai aparut nici unul; e un aparat de bagat in priza care emite nush ce sunet pe care noi nu-l auzim dar care tine insectele departe big_smile

Offline

 

#269 2012-05-26 11:42:25

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Gandacei

de la ce firma l ai luat tu ? sau de unde?
am si eu unul din asta, de vreun an si ceva il tin in priza. si ieri am vazut o gonghita. nu mai vazusem de 1 an jumate.. si am inceput sa ma gandesc, ca poate nu si mai face aparatu asta efectul...

Offline

 

#270 2012-05-26 15:19:51

heart_beat
Insomniac member
De la: ♫
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 7463

Re: Gandacei

ai mei ziceau ca l-au luat din supermarket, nu cred sa fie o firma anume

Offline

 

#271 2012-06-16 13:46:44

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Gandacei

fetelor, am si eu o problema cu niste lighioane  disperat

in martie m-am mutat intr-un apartament aproape nou (are vreo 3-4 ani).. dar nu stateam permanent in el, ci mai mult veneam aici sa invat. Inca de la inceput am observat 2 ganganii micute, maronii, in dormitoarele de jos. Am crezut ca veneau de afara, pentru ca lasasem geamurile deschise; ulterior am realizat ca nu era asa.

Bun..
Spalam o data la cateva zile cu ajax peste tot si nu imi faceam probleme (pesemne ca isi faceau de cap noaptea, cand eu nu eram in apt).

Pe parcurs am mai gasit cativa gandaci, dar putini.
Acum insa, de cand m-am mutat de tot aici, o data la vreo 2-3 zile mai dau de cate unul, doi sau trei. Ceea ce pt mine e horror. Pana acum nu am avut niciodata aratanii de genul si acum nu stiu ce sa fac.

Am trecut la hard way, domestos+lesie aproape zilnic + spray.
Ieri am fost plecata de acasa;noaptea, cand am venit, am ridicat noptiera (nu stiu cine m-a pus) si cu o viteza uimitoare, lighioana maro, micuta, cu un corp subtire, asemanator omizilor + antene a zbughit-o langa pat. Maaare mi-a fost mirarea si scarba cand am vazut ca are abilitati de catarare pana pe piciorul patului (de parca era sportul ei preferat  va ).

Ce a urmat..
la 3 noaptea am bagat iar domestos prin tot apt, am dat cu spray si am descoperit inca doua dihanii.. acklad   Acum am reluat procedeul si bag si aspiratorul prin toate colturile..

Aveti idee ce as putea face in conditiile in care nu planuiesc sa ma mut din apt prea curand?
Daca nu am gasit niciuna in bucatarie, ci mereu in camere, prin ascunzisuri (sub covor, langa tocul usii, sub noptiera), poate exista vreo conexiune intre ele si mancare?
Daca nu sunt corelate cu mancarea, cu ce se hranesc? ... (intreb ca sa stiu daca ar avea efect metoda acidului boric).


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2012-06-16 13:57:21

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Gandacei

pot sa intre in apartament prin te miri ce gaurele si gaurici si colturi, si tevi , si altele. astupi bine toate gaurele din apartament, si aerisirile. oricum vor intra pe geam destule. eu folosesc acum o solutie fendona, de la farm veterinara. se dizolva in apa, se da cam peste tot, si nu se sterge. se lasa sa se usuce. nu e toxica decat daca este inghitita si nu pateaza. dupa cateva zile o sa gasesti gandacei cu cracii in sus.. peste o saptamana, mai dai din nou, sau peste 10 zile. pt cazul in care gandacii au lasat cuiburi si au iesit altii din oua intre timp.

Offline

 

#273 2012-06-16 21:00:00

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Gandacei

hmmm, multumesc, cata!
nu sunt in tara, dar am sa caut pe net sa vad ce contine solutia respectiva, poate gasesc echivalentul produsului aici.
azi am tras 2 canapele din living si am gasit inca o ganganie... si niste puncte negre, bine lipte de gresie. Sa fie alea ouale sau ceva asemanator? Am bagat iar domestos si spray.. si intre timp caut un insecticid (sprayul e cam slabut si nu imi ajunge pt mai mult de 3 zile)..

Aici http://imageshack.us/photo/my-images/204/img9393y.jpg/  e o poza cu gangania de azi. E prima data cand fac "cunostinta" cu asa ceva.
Are cineva idee pe ce-s profilate ganganiile de genul asta?  hmm


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#274 2012-06-16 21:39:58

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Gandacei

Vai da urata mai e rotfl ușor scarboasa as putea spune.. Din experiența iti spun ca sprayurile de Genu te ajuta doar sa te intoxifici tu.. Eu am dat la mine in garsoniera cu toate produsele posibile, otravuri deratizare sprayurile spuma crema si altele. Eram o data așa de fara soluții ca am zis ca dau cu verde de Paris lol. Nu treceau mă cu nimic. Pana am găsit substanta asta la Farmacia Veterinara.
A, si ?ncă ceva, eu am un aparat de băgat in priza, de tine gandacii si alte insecte la distanță. Ceva gen pest reject. Daca sti ți la ce mă refer. Il am de 1 an jumate in priza. Deci la mine combinatia asta a mers de fendona otravă si aparatu ala in priza

Offline

 

#275 2012-06-16 22:16:19

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Gandacei

doar usor scarboasa?!?! eu mi-am petrecut noaptea trecuta spaland, bagand spray si dup-asta citind pe terasa, ca  nu mai puteam adormi de nervi si scarba/frica lor  signof10

aparat de-ala am si eu, de fapt am 2, in aceeasi camera. unul cu un lichid (ca un odorizant de camera, dar e impotriva insectelor), celalalt de-ala cu sunet+lumina. Rezultat: niciunul.  bang (macar isi fac efectul pt tantari.. )

Ultima oara a fost editat de Scarlet_Autumn (2012-06-16 22:16:59)


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#276 2012-06-17 13:43:47

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Gandacei

iti trebuie ceva special, aparat special pt indepartat gandacii, cu ultrasunete, sau cu unde electromagnetice, nu aparat cu lichid pt tantari,ca n are legatura.
eu am unu din asta http://www.fara-daunatori.ro/home/categ … daci.html.

Offline

 

#277 2012-06-17 14:45:44

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Gandacei

scarlet, cu orice ai da, da si pe scurgeri; eu am vazut tampenii din astea vara trecuta in baie, in cada si in chiuveta; numai pe scurgere se puteau cocota acolo.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#278 2012-06-17 18:44:31

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Gandacei

cata, al meu scrie ca e pt tantari si alte insecte. Cred ca ai dreptate, de-aia nu functioneaza in cazul dracoveniilor ce m-au invadat..

azi nu am mai gasit niciuna, dar nu cred ca am scapat asa usor... si-or fi luat liber duminica  big_smile


yoyo, si eu tind sa cred ca nu-s de bucatarie, ci ori de camera (lemn), ori de baie.. (tata zicea ca s-ar putea sa fie de la campul de portocali, ca aproape toate geamurile imi dau spre el.. - ceea ce ar fi si mai rau, ar insemna sa nu mai scap veci de ele  cesafac  lol  )

E posibil sa isi fi lasat ouale prin dulap? sa ma apuc sa-mi scot hainele si lenjeria, sa le spal si sa fac dezinsectie si acolo?
Nu vreau sa fiu paranoia, dar am ajuns sa vad dracoveniile alea in orice umbra/pata de culoare micuta  roll


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#279 2012-07-06 14:48:12

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Gandacei

de curand au aparut in bucatarie niste ... un fel de musculite, ca zboara, da se si plimba ele asa, arata ca niste gargarite in miniatura nici nu stiu cum sa le zic, si sunt miiiiici cat o seminta de susan, de in, foarte mici...  si e plina bucataria de ele sunt mai ales pe sus, pe dulapuri, si ce i drept in dulapiorul cu ceaiuri si dulapiorul cu cereale sunt cam multe...

ce or fi astea si cu ce as putea scapa de ele ?sad

Offline

 

#280 2012-07-06 14:51:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Gandacei

La Raid parca exista niste chestii impotriva moliilor de alimente care se pun in dulapuri

Offline

 

#281 2012-07-06 14:55:36

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Gandacei

si din astea sunt molii de alimente ?big_smile
habar n aveam cum arata, mi le imaginam altfel ca niste molii de haine lol
ma speriasem, credeam ca e ceva mai dubios.
da oare de la ce au aparut ? de 3 ani de cand stau aici, n am avut asa ceva, si acum am fost plecata vreo 2 saptamani de acasa, si cand am venit .. plin de ele. la ce vin ?sad

Offline

 

#282 2012-07-06 15:01:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Gandacei

asa cred... e suficient sa apara una si apoi se inmultesc
eu am gandacei din aia care rod lemn (cari) care vin de afara, intr-un an mi-au ros o gramada de margele lol

Offline

 

#283 2012-07-06 15:06:54

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Gandacei

lol papa bun margelele lol

da eu stiu de unde au aparut atatea. zici ca e sediul lor general in dulapul meu cu ceaiuri.

da oare sunt si altceva, in afara de molii ? ca as vrea sa iau ceva bun, sa treaca, ceva adecvat pt ce lighioane sunt..

Offline

 

#284 2012-07-06 15:15:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Gandacei

pai incearca deocamdata chestiile astea si vezi... nu stiu sa-ti zic daca or mai fi si alte jivine

Offline

 

#285 2012-07-06 15:24:51

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Gandacei

cata,incearca cu SANO pentru gandaci sau SANO pentru ma multe insecte..eram azi la magazin unde lucreaza mama iubitului meu si a venit un client sa ii mai dea un sano de ala pentru muste,gandaci si mai multe ca a fost foarte multumit de el...


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.