homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11-184


#3478 2009-11-05 21:17:11

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

nu stiu sa-ti spun care ar fi, dar uneori tind sa cred ca ni se cere prea mult. am o buna prietena care tocmai a nascut, si era fix ca mine inainte de a ramane gravida: eu inainte de a face copii ma duc si fac toate analizele posibile. da de unde? se intampla sa ramane cand se astepta mai putin. si uite cum duse ea sarcina la bun sfarsit si facu o fetita dulce-dulce, bucatica rupta din tas-tu. si sormea la fel a facut copii, fara niciun fel de analiza inainte. la fel si cele 2 fine ale mele. acum nu zic ca sa nu facem, ca sunt bune facute, numai ca am ajuns eu la concluzia ca de ce ne cautam cam de-aia ne gasim...



ttttt, te rog frumos cand intri, sa-mmi zici si mie in legatura cu niste ovule pt gardnerella: ce deosebire exista intre cervugid si cerviron? pot sa inlocuiesc cerugidul cu cerviron? ca am unele in casa pe care le-am cumparat acu vreo 2 luni si pana iau salariu mai e ceva...
dar daca nu mere, nu mere si gata.
si ia uite ce intelesei eu ca fata disteapta din ce-mi explicasi matale aci: iau frumusel azitrox concomitent cu nizoral (sau un alt antimicotic ca metronidazol de ex), apoi cerugidul sau cerviron daca imi dai voie, apoi dupa ce le sfarsec dau in cap la candida (posibil sa apara) cu gynieL .(aici e de discutat daca un capsula pe gua dimineata si una intravaginal seara, sau un ovul si dimi si unul seara). ei ce zici? fata disteapta sau ba?

Ultima oara a fost editat de smart lady (2009-11-05 21:35:01)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 



#3479 2009-11-05 21:29:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

LaviG a scris:

care face duminica testtttt ?????
buna smart lady puss
care imi da si mie listuta cu analizele preconceptuale ???

tttt face duminica asta testtttt  rotfl

hemoleucograma, sumar urina+urocultura, grupa sanguina+rh, serologie sifilis, hiv, virus hepatic + torch (cmv, chlamydia, toxoplasmoza, listeria, rubella). cam astea in mare.... daca am uitat ceva, sa-mi spuneti

mai demult avea site-ul de la synevo analizele pe "profiluri"... era f fain, aveau si profilul prenatal, si infertilitate... dar vad ca le-au scos, am cautat acu


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3480 2009-11-05 21:38:33

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

ok ms katami , oo ce bine a fi sa ne chefuim iar duminica  partydance


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#3481 2009-11-05 21:51:18

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

va las
ma bag in pat ca se facu cam frigulet si dorm singura in noaptea asta...
cik sa mai facem copii!!! pai cu cine, cand omu meu baga serv noaptea de nu mai avem duppa aia loc in pat unu de altu...
noapte deosebit de buna si zdruncinata!


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#3482 2009-11-05 21:55:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

smart lady a scris:

ttttt, te rog frumos cand intri, sa-mmi zici si mie in legatura cu niste ovule pt gardnerella: ce deosebire exista intre cervugid si cerviron? pot sa inlocuiesc cerugidul cu cerviron? ca am unele in casa pe care le-am cumparat acu vreo 2 luni si pana iau salariu mai e ceva...
dar daca nu mere, nu mere si gata.
si ia uite ce intelesei eu ca fata disteapta din ce-mi explicasi matale aci: iau frumusel azitrox concomitent cu nizoral (sau un alt antimicotic ca metronidazol de ex), apoi cerugidul sau cerviron daca imi dai voie, apoi dupa ce le sfarsec dau in cap la candida (posibil sa apara) cu gynieL .(aici e de discutat daca un capsula pe gua dimineata si una intravaginal seara, sau un ovul si dimi si unul seara). ei ce zici? fata disteapta sau ba?

imi dau si eu cu parerea, poot? tongue

cervugidul si cervironul nu sunt aceeasi chestie. ia cervugid ca e mai bun... cel putin dpdv al antibioticelor continute... cervironu e mai bland cu flora, dar nu stiu daca e la fel de eficient.

iei azitrox concomitent cu UN ANTIMICOTIC (preferabil unul la care stii ca esti sensibila - adica nu tu, candidoza ta lol - asta daca ai facut, vreodata, antifungigrama pt candida (eu ti-as zice sa faci, daca mai ai pb pe viitor, pt ca, daca nu, iei tratamente la plesneala si nu mereu sunt prea reusite - eu am luat cu lunile fluconazol pana sa aflu ca a mea candida e sensibila numai la nistatin)).

dupa ce sfarsesti, NU AR MAI TREBUI sa ai nicio candida... de la nistatinul din cervugid/antimicoticul pe care il inghiti. daca AI deja candida, nu o tratezi cu gyniel... doar o PREVII cu el, daca NU o ai in momentul ala.

dupa ce termini cu tratamentele, bagi gyniel si mananci mult iaurt/inghiti capsule (desi nu stiu cum se dovedeste efectul acestora... la mine se simte diferenta... daca manac iaurt, mi se reduce secretia... desi, repet, NU IMI EXPLIC LOGIC DE CE... cel mult energetic...)


eu plec acasa... noapte buna, gagici!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3483 2009-11-05 21:58:08

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

noapte buna pusspuss


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#3484 2009-11-05 22:07:07

accumaria
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 1064

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

Multumesc pentru raspuns! M-am mai edificat. Cu Pass si cu Adina cel mai tare smile Se pare ca maine voi avea linia mai intensa decat cea de control si voi ovula maine sau poimaine. Deci m-am decis, azi nu  sexinpat Maine va fi decisiva big_smile

Noapte buna!

Ultima oara a fost editat de accumaria (2009-11-05 22:09:22)


Fiti buni daca vreti sa fiti fericiti!
http://www.fertilityfriend.com/home/accumaria
Bebe mic, te asteptam de 2 anishori... hai odata, ce tot faci? smile

Offline

 

#3485 2009-11-05 22:08:53

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

accumaria a scris:

Multumesc pentru raspuns! M-am mai edificat. Se pare ca maine voi avea linia mai intensa decat cea de control si voi ovula maine sau poimaine. Deci m-am decis, azi nu  sexinpat Maine va fi decisiva big_smile

Noapte buna!

sporrr la  sexinpat si sa iasa bineeeee  goodluck  goodluck  goodluck


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#3486 2009-11-05 22:09:56

accumaria
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 1064

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

Doamne ajuta!


Fiti buni daca vreti sa fiti fericiti!
http://www.fertilityfriend.com/home/accumaria
Bebe mic, te asteptam de 2 anishori... hai odata, ce tot faci? smile

Offline

 

#3487 2009-11-05 22:14:24

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

katami a scris:

imi dau si eu cu parerea, poot? tongue

cervugidul si cervironul nu sunt aceeasi chestie. ia cervugid ca e mai bun... cel putin dpdv al antibioticelor continute... cervironu e mai bland cu flora, dar nu stiu daca e la fel de eficient.

iei azitrox concomitent cu UN ANTIMICOTIC (preferabil unul la care stii ca esti sensibila - adica nu tu, candidoza ta lol - asta daca ai facut, vreodata, antifungigrama pt candida (eu ti-as zice sa faci, daca mai ai pb pe viitor, pt ca, daca nu, iei tratamente la plesneala si nu mereu sunt prea reusite - eu am luat cu lunile fluconazol pana sa aflu ca a mea candida e sensibila numai la nistatin)).

dupa ce sfarsesti, NU AR MAI TREBUI sa ai nicio candida... de la nistatinul din cervugid/antimicoticul pe care il inghiti. daca AI deja candida, nu o tratezi cu gyniel... doar o PREVII cu el, daca NU o ai in momentul ala.

dupa ce termini cu tratamentele, bagi gyniel si mananci mult iaurt/inghiti capsule (desi nu stiu cum se dovedeste efectul acestora... la mine se simte diferenta... daca manac iaurt, mi se reduce secretia... desi, repet, NU IMI EXPLIC LOGIC DE CE... cel mult energetic...)


eu plec acasa... noapte buna, gagici!

da desigur ca poti, dar ce nu-mi e clar zi-mi te rog cervugidul contine nistadin sau cum?
si crede-ma ca mai bine iau la plesneala tratam,ente ca in ultimile 2 luni s-au dus gramada de bani pe consultatii, recoltari de secretii, si tratamente cu ovule si alte chestii de introdus si inghitit. eu acum ma cert la cutite numai cu o gardenerella si sper sa scap dreqului de ea odata si sa-mi iasa bebele asta odata, ca din toti cunoscutii am ramas la coada la mostenitori.
si asta cu azitroxul mi l-a prescris un dostor, da al naibii el de-a pomenit de antimicotic, de asta fetele mele apelez la stiinta voastra.

si am uitat sa spun :candida nu a iesit prezenta la mine, eu vreau sa iau ceva ca sa nu imi apara, deci nu o tratez, da?

Ultima oara a fost editat de smart lady (2009-11-05 22:20:54)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#3488 2009-11-05 22:14:35

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

accumaria a scris:

Doamne ajuta!

u mai ai bebe ?? sau akm vine primu ???


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#3489 2009-11-05 22:18:34

accumaria
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 1064

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

Nu mai am.... sad il asteptam pe primul... al doilea sper sa nu se mai lase atata asteptat smile


Fiti buni daca vreti sa fiti fericiti!
http://www.fertilityfriend.com/home/accumaria
Bebe mic, te asteptam de 2 anishori... hai odata, ce tot faci? smile

Offline

 

#3490 2009-11-05 22:22:19

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

accumaria a scris:

Nu mai am.... sad il asteptam pe primul... al doilea sper sa nu se mai lase atata asteptat smile

asa ma gandesc si eu , atunci multa bafta , incercati de mult timp ??? akm te tot intreb , te retin de la somnic


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#3491 2009-11-05 22:22:56

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

accumaria a scris:

Nu mai am.... sad il asteptam pe primul... al doilea sper sa nu se mai lase atata asteptat smile

al doilea?
mama da ce viteaza esti!
eu imi doresc mult mult dar numai 1
am 2 nepoate una are 6 alta 5 si cand ma fac pe bona cu amandoua odata va zic ca-mi vine ori sa ma arunc eu pe geam ori sa le las si sa plec la nebuni.
unu si bun sa ii dau totul.
da cati ani ai?

gata am iesit sigur acu, pic de somn.
noapte buna, buna!

Ultima oara a fost editat de smart lady (2009-11-05 22:25:11)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#3492 2009-11-05 22:23:53

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

eu 23 .. voi ???
asa zici tu akm smart da lasa ca te vad eu .... cand sunt ai tai e altfel .... hjartahjartahjarta

Ultima oara a fost editat de LaviG (2009-11-05 22:25:00)


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#3493 2009-11-05 22:26:13

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

LaviG a scris:

eu 23 .. voi ???
asa zici tu akm smart da lasa ca te vad eu .... cand sunt ai tai e altfel .... hjartahjartahjarta

eu am 28  si pe laa23 creca tot 2 vroiam. acu mi-a venit mintea la cap tummenupp


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#3494 2009-11-05 22:28:47

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

smart lady a scris:

LaviG a scris:

eu 23 .. voi ???
asa zici tu akm smart da lasa ca te vad eu .... cand sunt ai tai e altfel .... hjartahjartahjarta

eu am 28  si pe laa23 creca tot 2 vroiam. acu mi-a venit mintea la cap tummenupp

e mintea akl la locu ei ...  inca as vrea si gemeni , so ...  dance doamne ajuta sa avem macar unu , numai sa vina , si e asa greu tocmai cand iti doresti ceva atunci nu vine  disperat
noapte buna smart pusspuss

Ultima oara a fost editat de LaviG (2009-11-05 22:29:22)


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#3495 2009-11-05 22:33:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

fetele, v-ati facut de cap nu gluma  rotfl

e negativ maria. pupici

ma pregatesc de somn... noapte buna  puss  kram

Offline

 

#3496 2009-11-05 22:45:16

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 11

smart, katami se referea la faptul ca pe langa azitrox sa iei neaparat si un antimicotic- fluconazol  sau nistatin- si sa te interesezi la care esti sensibila, pt ca e posibil, atunci cand le iei la plesneala, sa ai ghinion si candida ta sa fie rezistenta la respectivul produs.

Ultima oara a fost editat de pokemon (2009-11-05 23:03:23)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.