homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie-36


#666 2010-08-22 22:34:21

Freya
New member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 18

Re: Intarziere menstruatie

Buna.
Luna trecuta mi-a venit ciclul pe data de 16 iar luna aceasta trebuia sa vina pe 13 august, nu? Am ciclul regulat (imi vine lunar cu trei zile inainte de prima zi a ciclului trecut si dureaza cinci zile), dar luna aceasta inca nu mi-a venit.
Precizez ca in luna iulie, dupa ce am avut ciclu, am luat antibiotice, amoxicilina 500 de trei ori pe zi plus alte medicamente pentru o bronsita. Am fost si la mare intre timp.
Am prieten, dar facem sex cu prezervativ...problema e ca intra cateodata fara, dar doar pentru cateva secunde, dupa care iese, il pune si ne continuam treaba big_smile
Am facut si un test, care a iesit negativ, dar l-am facut seara...
Nu am niciun simptom, nici de sarcina, nici de o viitoare menstruatie (pana acuma ma dureau sanii inainte, sau spatele, acum nimic...)
Sunt cam ingrijorata...nu stiu ce sa cred.
Mai fac un test dimineata? Mai astept? Merg la medic? Ce sa fac?

Cum sa-mi calculez corect perioada cand trebuie sa-mi vina menstruatia?


Simt...inteleg...iert...cred...
Nu stiu

Offline

 



#667 2010-08-22 22:58:52

Freya
New member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 18

Re: Intarziere menstruatie

multumesc mult pentru raspunsul prompt...

mi-as calcula si pe net perioada fertila dar nu inteleg nimic...chiar si la calculatorul propus de forumul acesta se cere "perioada ultimei menstruatii", iar apoi se precizeaza "ultima zi de menstruatie"....cum se numesc zilele in care sangeram? dar perioada dintre ele? ca sa imi clarific odata asta

deci spui ca antibioticele influenteaza ciclul si chiar si marea are efect? am fost si foarte stresata cu niste probleme....
riscam prea mult ca intra in joaca fara prezervativ doar pentru cateva secunde?

oricum, maine dimineata mai fac un test...celalalt l-am facut la 7 zile de la intarziere...
conteaza ce firma de test folosesc? ca am luat ce am gasit: Orchidee si nu stiu cat e de bun

Ultima oara a fost editat de Freya (2010-08-22 23:01:20)


Simt...inteleg...iert...cred...
Nu stiu

Offline

 

#668 2010-08-23 14:07:25

Freya
New member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 18

Re: Intarziere menstruatie

Dar daca intri pe "info", adica mai multe detalii despre "data ultimei menstruatii", se precizeaza suplimentar "ultima zi de menstruatie" si de aceea eram confuza...ce se cere pana la urma, prima sau ultima zi?

oricum, azi mi-a venit ciclul si sunt fericitaaaaa big_smile

multumesc de sfaturi smile


Simt...inteleg...iert...cred...
Nu stiu

Offline

 

#669 2010-08-23 14:52:57

Vania
Full member
Inregistrat: 2010-07-24
Mesaje: 458

Re: Intarziere menstruatie

Eu am avut mereu intarzieri 1 zi -2 ....chiar si 2 luni.... Si dupa ce am nascut la fel, unele persoane imi ziceau ca se regleaza dupa nastere dar  nimic...

Offline

 

#670 2010-08-24 16:18:00

Catanutza
Membru
Inregistrat: 2010-08-24
Mesaje: 3

Re: Intarziere menstruatie

Buna!!!! Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat ceva....am o intarziere menstruala de 10 zile...durerile menstruale le am si leucoree...mai e cineva in situatia asta sa'mi spuna si mie ce sa fac...nu vreau sa ajung la doctor...e posibil sa fiu insarcinata??? va multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2010-08-24 16:18:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere menstruatie

Ai avut contacte neprotejate ? La 10 zile de intarziere poti face deja un test de sarcina

Offline

 

#672 2010-08-24 16:54:20

Maleya
New member
Inregistrat: 2008-09-03
Mesaje: 34

Re: Intarziere menstruatie

hi smile sunt cam stresata ca mi-a intarziat menstruatia vreo 5 zile, dar din ce am citit mai sus observ ca mersul la mare e posibil sa fie o motivul... Nu stiam asta tongue Nu am un ciclu perfect regulat, dar parca 5 zile e cam mult. Nu cred ca ar trebui sa-mi fac atatea griji pentru ca am folosit prezervativ, de fiecare data corect. Sa fie cauza mersul la mare? Sau altceva?


I'm in love with love ifself hjarta 8->

Offline

 

#673 2010-08-24 17:15:02

Maleya
New member
Inregistrat: 2008-09-03
Mesaje: 34

Re: Intarziere menstruatie

nu e prima data in viata, e doar prima data in ultima vreme, dupa ce am intrerupt anticonceptionalele (ramasese destul de regulat dupa antibebe, fata de cum era inainte)... o sa fac totusi un test la 7 zile de la intarziere, sa fiu sigura ca nu e sarcina


I'm in love with love ifself hjarta 8->

Offline

 

#674 2010-08-26 21:53:02

monica13
Membru
Inregistrat: 2010-08-26
Mesaje: 1

Re: Intarziere menstruatie

Buna!
As avea si eu o nelamurire. In luna iunie am avut 2 contacte sexuale (unul protejat, altul nu) inainte de menstruatie. Menstruatia a venit in mod normal si in iunie si in iulie, dar acum, in august are deja o intarziere de 6 zile si nu a aparut inca. nu stiu care ar putea fi cauza acestei intarzieri. poate ma ajutati cu un raspuns.
Va multuemsc

Offline

 

#675 2010-08-26 22:34:19

alexandra_g
New member
Inregistrat: 2010-08-26
Mesaje: 15

Re: Intarziere menstruatie

Buna fetelor!
Si eu am o "mica" problema.. desi nu stiu cat de mica e pentru ca de zile intregi caut o explicatie..un raspuns...si vizitand acest forum m-am gandit sa va cer sfatul.
Pe 9 aug am avut un contact sexual neprotejat.. de fapt nu a fost un contact in sine..mai pe romaneste, (ca suntem fete vorba aia si nu tre sa-mi fie rusine) doar a intrat in mine si a stat cam 5 secunde ...sa zic asa..deci foarte putin... apoi a iesit si dupa vreo 2-3 minute a ejaculat (afara din mine)...problema care e?suntem in 26 aug si mie trebuia sa-mi vina ciclul pe 21... va dati seama ca in prima zi nu m am alarmat foarte tare..nici a doua..dar dupaia zilele au inceput sa treaca si uite-asa am aproape o saptamana intarziere si simt ca innebunesc..nu-mi mai sta mintea la nimic..niciodata n am avut intarzieri dupa contactele sexuale..cel putin nu atat de mari de care sa mi amintesc...la scurt timp inainte de acest contact m-am si angajat .. prietenele imi spun ca e posibil sa-mi intarzie de la stres (mediu nou, program nou..)dar coincidenta face sa fie si contactul acela neprotejat... as vrea sa fac un test dar mi-e foarte frica..m-am gandit ca totusi e si un pic devreme sa-l fac si ziceam ca daca Doamne fereste nu apare ciclul, atunci abia la sfarsitu luini sa l fac.... ce ma sfatuiti? care e parerea voastra? e posibil sa fie vb de sarcina? neutral mi-e si frica sa pronunt cuvantul...inainte aveam mici simptome inainte sa-mi vina..crampe usoare..acum insa nu simt nimic..decat o paranoia care m-a cuprins de o saptamana...cat despre simptome de sarcina...n-am asa ceva...decat faptul ca ma gandesc intr-una la tot flul de simptome, ma face sa cred ca [,] chiar le am!adica am senzatia ca mi- greata asa..deci, ca sa n-o mai lungesc mult, care ar fi parerile voastre? va rog ajutati-ma... orice parere mi-ar putea folosi.. sad
Va multumesc!
Alexandra


Later edit:  Ca sa nu mai spun ca de o saptamana si ceva am o explozie de cosuri pe fata... nici inainte nu aveam un ten perfect, dar saptamana asta efectiv am fost ca un vulcan  sad  Si tot cam de o saptamana am o secretie alb galbuie...nu e ceva deranjant avand in vedere ca toate femeile au chestia asta..insa cateodata, in unele momente ale zilei, parca e mai abundenta...

Ultima oara a fost editat de alexandra_g (2010-08-27 07:41:24)

Offline

 

#676 2010-08-29 12:55:38

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: Intarziere menstruatie

hello fetele..am si eu o mica problema..mi-a intarziat menstruatia 5 zile..trebuia sa imi vina pe 24 august si deja e 29...luna trecuta am facut papanicolau si secretie si au iesit bine..dar am fost saptamana trecuta la mare..si in ultimele zile am cam racit(dureri in gat,stranut,nas infundat fara dureri de ovare..)..de vreo 4 zile sa zic asa prezint semne ca ar veni menstruatia(dureri de sani,acnee,pesimism si mici dureri de ovare plus balonare)..mentionez de asemenea ca am avut cam 3 contacte sexuale la mare(toate protejate cu prezervativ) si unul vineri dimineata tot protejat..deci de sarcina nu cred ca se pune problema ..poate sa fie de la raceala sau e stresul ca nu imi vine?astept pareri..multumesc


"Just Breathe"

Offline

 

#677 2010-08-29 13:32:29

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

Re: Intarziere menstruatie

ai dreptate,raceala si stresul sunt de vina.


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 

#678 2010-08-29 15:31:33

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Intarziere menstruatie

Buna fetelor....vin si eu cu o probl....luna trecuta mi-a venit c.m pe 15 iulie, m-a tinut mai putin decat era normal...adica vre-o 3 zile... insa luna aceasta nu mi-a venit....mi-am facut acum 2 zile un test de sarcina si mi-a iesit negativ. Ma dor sanii pe lateral si am si niste venisoare umflate la mamelon. Credeti ca e posibil sa fie bebe? Oricum maine ma duc la doctor dar vroiam sa stiu si parerea voastra caci nu mai am rabdare. Multumesc si astept repejor un rasp de la voi.


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#679 2010-08-29 15:32:54

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: Intarziere menstruatie

n_loredana2008 a scris:

Buna fetelor....vin si eu cu o probl....luna trecuta mi-a venit c.m pe 15 iulie, m-a tinut mai putin decat era normal...adica vre-o 3 zile... insa luna aceasta nu mi-a venit....mi-am facut acum 2 zile un test de sarcina si mi-a iesit negativ. Ma dor sanii pe lateral si am si niste venisoare umflate la mamelon. Credeti ca e posibil sa fie bebe? Oricum maine ma duc la doctor dar vroiam sa stiu si parerea voastra caci nu mai am rabdare. Multumesc si astept repejor un rasp de la voi.

te-am intrebat si la topicul celalalt... ai avut contacte neprotejate?


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#680 2010-08-29 15:41:01

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Intarziere menstruatie

nu am vazut scz...da am avut....dar de ce nu-mi arata testul daca sunt?


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#681 2010-08-29 15:44:01

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: Intarziere menstruatie

testul de sarcina e concludent la 21 de zile de la contactul cu risc sau 7 zile de intarziere a menstrei. daca ai fi insarcinata eu cred ca se pozitiva testul. poate nu-i decat o dereglare.


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#682 2010-08-29 15:52:20

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: Intarziere menstruatie

isi mai poate da cineva cu parerea in legatura cu problema mea de mai sus?ca as dori sa aflu parerea mai multor fete:P..ms frumos:)


"Just Breathe"

Offline

 

#683 2010-08-29 15:57:52

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: Intarziere menstruatie

NeBuNiKa a scris:

isi mai poate da cineva cu parerea in legatura cu problema mea de mai sus?ca as dori sa aflu parerea mai multor fete:P..ms frumos:)

stresul e de vina. daca ai avut numai contacte protejate nu ai de ce sa-ti faci griji. smile


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#684 2010-08-29 15:57:52

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Intarziere menstruatie

alexandra_g a scris:

Buna fetelor!
Si eu am o "mica" problema.. desi nu stiu cat de mica e pentru ca de zile intregi caut o explicatie..un raspuns...si vizitand acest forum m-am gandit sa va cer sfatul.
Pe 9 aug am avut un contact sexual neprotejat.. de fapt nu a fost un contact in sine..mai pe romaneste, (ca suntem fete vorba aia si nu tre sa-mi fie rusine) doar a intrat in mine si a stat cam 5 secunde ...sa zic asa..deci foarte putin... apoi a iesit si dupa vreo 2-3 minute a ejaculat (afara din mine)...problema care e?suntem in 26 aug si mie trebuia sa-mi vina ciclul pe 21... va dati seama ca in prima zi nu m am alarmat foarte tare..nici a doua..dar dupaia zilele au inceput sa treaca si uite-asa am aproape o saptamana intarziere si simt ca innebunesc..nu-mi mai sta mintea la nimic..niciodata n am avut intarzieri dupa contactele sexuale..cel putin nu atat de mari de care sa mi amintesc...la scurt timp inainte de acest contact m-am si angajat .. prietenele imi spun ca e posibil sa-mi intarzie de la stres (mediu nou, program nou..)dar coincidenta face sa fie si contactul acela neprotejat... as vrea sa fac un test dar mi-e foarte frica..m-am gandit ca totusi e si un pic devreme sa-l fac si ziceam ca daca Doamne fereste nu apare ciclul, atunci abia la sfarsitu luini sa l fac.... ce ma sfatuiti? care e parerea voastra? e posibil sa fie vb de sarcina? neutral mi-e si frica sa pronunt cuvantul...inainte aveam mici simptome inainte sa-mi vina..crampe usoare..acum insa nu simt nimic..decat o paranoia care m-a cuprins de o saptamana...cat despre simptome de sarcina...n-am asa ceva...decat faptul ca ma gandesc intr-una la tot flul de simptome, ma face sa cred ca [,] chiar le am!adica am senzatia ca mi- greata asa..deci, ca sa n-o mai lungesc mult, care ar fi parerile voastre? va rog ajutati-ma... orice parere mi-ar putea folosi.. sad
Va multumesc!
Alexandra


Later edit:  Ca sa nu mai spun ca de o saptamana si ceva am o explozie de cosuri pe fata... nici inainte nu aveam un ten perfect, dar saptamana asta efectiv am fost ca un vulcan  sad  Si tot cam de o saptamana am o secretie alb galbuie...nu e ceva deranjant avand in vedere ca toate femeile au chestia asta..insa cateodata, in unele momente ale zilei, parca e mai abundenta...

problema e ca daca trebuia sa iti vina pe 21 si tu ai avut contactul sexual pe 9 probabil erai in perioada fertila..prin urmare daca tot nu a aparut pana acum menstra eu ti-as sufera sa faci un test maine dimineata, este cea mai buna idee.

succes.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.