homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie-34


#628 2010-01-29 07:25:39

AlinaLoredana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 14

Re: Intarziere menstruatie

Buna dimineata ! nu prea inteleg cum e cu calendarul m-am tot chinuit sa-mi dau seama dar imi cam prind urechile..... prima zi a menstruatiei a fost pe 26 decembrie...am avut contacte sexuale neprotejate.... am incetat sa mai anticonceptionale anul trecut la sfarsitul lunii iulie ... problema mea este ca luna aceasta nu mi-a venit ciclul desi sunt doar 3 zile de la data la care m-am asteptat sa-mi vina si mi-e tare teama sa nu fi ramas... inca nu mi-am facut nici un test... desi prietenul meu nu si-a dat drumu in mine deloc tot stau cu gandul ca am ramas insarcinata ... crede-ti ca e posibil sa raman insarcinata fara sa isi de-a drumu in mine? cand am discutat cu el despre anticonceptionale a zis sa nu iau pentru ca nu o sa avem problema asta ... desi nu am nici o stare ca si atunci cand am ramas...
tin sa mentionez ca anul trecut am facut un avort...am ramas cand am renuntat la anticonceptionale la primul contact sexual...

astept un raspuns.... sunt putin cam "disperata" ...

multumesc!


-Fiecare zi pare prea scurta pentru toate gandurile pe care le gandesc,pentru toate plimbarile pe care vreau sa le fac,pentru toate cartile pe care vreau sa le citesc si pentru toti prietenii pe care vreau sa ii vad.
-Viata este unoeri foarte zgarcita: trec zile, saptamani, luni si ani fara sa simti nimic nou.Acum nu ai nimic, iar in clipa urmatoare ai mai mult decat poti accepta...

Offline

 



#629 2010-01-29 07:36:10

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: Intarziere menstruatie

dc e neregulat, se calculeaza asa: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.

scrie pe o foaie si calculeaza cu datele din ultimele cateva luni.

daca e regulat, cat are? din ce ai spus tu, cam 30 de zile...

oricum, dupa ce iti iese per fertila, tine cont de faptul ca spermatozoizii pot trai pana la 7 zile in interior si de multe ori tot atatea zile au si capacitate de fecundare.

Offline

 

#630 2010-01-30 22:15:25

Kmellia
Membru
Inregistrat: 2010-01-30
Mesaje: 1

Re: Intarziere menstruatie

Buna seara! Tot cautand diverse informatii, am ajuns sa urmaresc si topicurile de aici si acum incerc sa obtin un raspuns, inainte de a ajunge la medic...am 42 de ani, nu am copii, si am avut intotdeauna un ciclu regulat. Singura data cand mi-a intarziat menstruatia a fost in 2000 cand am ramas insarcinata (sa mentionez ca acea sarcina am pierdut-o). Acum, mi-a intarziat din nou, 5 zile, dar am facut doua teste de sarcina care au iesit negative. Care ar putea fi problema? Nu am dureri, nu mi s-au intarit sanii cum se intampla inainte de menstruatie sau cand am ramas insarcinata, nu am niciun simptom asemanator unei sarcini, singurul lucru care este diferit este o nevoie acuta de somn.

Va multumesc!

Multumesc frumos YoHanna smile

Ultima oara a fost editat de Kmellia (2010-01-31 04:59:35)

Offline

 

#631 2010-01-30 22:46:22

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Intarziere menstruatie

probabil stresul... sau o raceala... smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#632 2010-01-31 10:49:53

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intarziere menstruatie

Kmellia a scris:

Buna seara! Tot cautand diverse informatii, am ajuns sa urmaresc si topicurile de aici si acum incerc sa obtin un raspuns, inainte de a ajunge la medic...am 42 de ani, nu am copii, si am avut intotdeauna un ciclu regulat. Singura data cand mi-a intarziat menstruatia a fost in 2000 cand am ramas insarcinata (sa mentionez ca acea sarcina am pierdut-o). Acum, mi-a intarziat din nou, 5 zile, dar am facut doua teste de sarcina care au iesit negative. Care ar putea fi problema? Nu am dureri, nu mi s-au intarit sanii cum se intampla inainte de menstruatie sau cand am ramas insarcinata, nu am niciun simptom asemanator unei sarcini, singurul lucru care este diferit este o nevoie acuta de somn.

Va multumesc!

Multumesc frumos YoHanna smile

Testele de sarcina sunt concludente la o saptamana de intarziere a menstrei sau la trei saptamani de la contactul cu risc. Insa, poate fi vorba si de o dereglare, o raceala, sau un inceput de menopauza. Mama mea, de exemplu, cam tot pe la 42 de ani a inceput sa aiba primele semne ale menopauzei. Cred ca cel mai bine insa te poate lamuri un medic. Noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul aici.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2010-03-16 21:50:56

Deeea.Cherry
Full member
Inregistrat: 2010-02-19
Mesaje: 408

Re: Intarziere menstruatie

buna fetelor!
Trebuia sa-mi vina ciclul pe 4 si suntem in 16!! am facut un test...a iesit negativ...nu stiu ce sa mai zic...
am observat insa ca de cand trebuia sa vina am o scurgere abundenta...nu pare nimic ciudat adica e transparenta asa nu miroase urat sau ceva...doar k e mai abundenta decat de obicei..care ar putea fi cauza?de regula cu o sapt inainte ma dor sanii....acum...nimic nimic   supa


Poarta-te frumos cu Ea...E prea mica si nu stie ce vrea...spune-i Da cand spune Nu..Cand zambeste zambeste-i si tu..Cand greseste nu o certa..Ca e prea mica nu stie ce vrea...hjarta par hjarta
http://deeacherry.blogspot.com/

Offline

 

#634 2010-03-16 21:52:08

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Intarziere menstruatie

Dar ai motive sa te ingrijorezi pt o sarcina? Ai facut sex neprotejat?

Offline

 

#635 2010-03-16 22:40:15

Deeea.Cherry
Full member
Inregistrat: 2010-02-19
Mesaje: 408

Re: Intarziere menstruatie

da....tocmai de aceea am facut si testul...


Poarta-te frumos cu Ea...E prea mica si nu stie ce vrea...spune-i Da cand spune Nu..Cand zambeste zambeste-i si tu..Cand greseste nu o certa..Ca e prea mica nu stie ce vrea...hjarta par hjarta
http://deeacherry.blogspot.com/

Offline

 

#636 2010-03-16 22:41:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

la cate zile de intarziere ai facut testul?
sau la cat timp dupa contact?

Offline

 

#637 2010-03-16 22:52:35

Deeea.Cherry
Full member
Inregistrat: 2010-02-19
Mesaje: 408

Re: Intarziere menstruatie

la 9 zile dupa intarziere am facut testul...
dupa contact nu stiu nu-mi dau seama...chiar daca a fost neprotejat nu am avut vreo problema adica a ejaculat afara...si nu a fost prima data knd nu ne-am protejat ,si el a zis ca nu a observat cv diferit care sa-l ingrijoreze,si nici eu...


Poarta-te frumos cu Ea...E prea mica si nu stie ce vrea...spune-i Da cand spune Nu..Cand zambeste zambeste-i si tu..Cand greseste nu o certa..Ca e prea mica nu stie ce vrea...hjarta par hjarta
http://deeacherry.blogspot.com/

Offline

 

#638 2010-03-16 22:58:58

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

Deeea, chiar daca nu ejaculeaza in interior, sanse tot sunt. asta pt ca se elimina lichidul preejaculator care contine si el spermatozoizi, si pe care nu il simte...

citeste putin topicul sabrinnei, de aici, de la Vreau sa aflu...


oricum, daca testul a iesit negativ la 9 zile de intarziere eu zic ca nu e sarcina ci o dereglare...
spm ai?

Offline

 

#639 2010-03-16 23:04:04

Deeea.Cherry
Full member
Inregistrat: 2010-02-19
Mesaje: 408

Re: Intarziere menstruatie

da stiu chestia asta ca tot sunt sanse dar na...am zis ca nu s-a int nimic pana acum...poate ca nu a fost nici acum nimic daca nu am obs schimbari dupa acel act...de aceea nici nu stiu sa-ti raspund cand a avut loc...
si d'aia am si asteptat atatea zile stiam ca rezultatul va fi mai sigur...dar totusi atatea zile...
spm insemnand simptome?


Poarta-te frumos cu Ea...E prea mica si nu stie ce vrea...spune-i Da cand spune Nu..Cand zambeste zambeste-i si tu..Cand greseste nu o certa..Ca e prea mica nu stie ce vrea...hjarta par hjarta
http://deeacherry.blogspot.com/

Offline

 

#640 2010-03-16 23:06:45

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

da, simptome premenstruale

Offline

 

#641 2010-03-16 23:08:26

Deeea.Cherry
Full member
Inregistrat: 2010-02-19
Mesaje: 408

Re: Intarziere menstruatie

nu....asta spuneam si in primul post ca de obicei cu o saptamana inainte incep sa ma doara sanii din ce in ce mai tare pana apare si menstruatia dar acum...nimic...


Poarta-te frumos cu Ea...E prea mica si nu stie ce vrea...spune-i Da cand spune Nu..Cand zambeste zambeste-i si tu..Cand greseste nu o certa..Ca e prea mica nu stie ce vrea...hjarta par hjarta
http://deeacherry.blogspot.com/

Offline

 

#642 2010-03-16 23:10:41

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

hm... daca tot nu vine eu zic sa mergi la ginecolog.. sa vezi care e cauza intarzierii..
dar repet, daca testul e negativ nu prea are cum sa fie sarcina. mai fa unul dimineata, cu prima urina

Offline

 

#643 2010-03-16 23:15:05

Deeea.Cherry
Full member
Inregistrat: 2010-02-19
Mesaje: 408

Re: Intarziere menstruatie

da asa m-am gandit si eu...o sa mai iau unul maine..si pe primul tot de dimineata l-am facut! ms pt raspuns si scz k am postat de 2 ori puss


Poarta-te frumos cu Ea...E prea mica si nu stie ce vrea...spune-i Da cand spune Nu..Cand zambeste zambeste-i si tu..Cand greseste nu o certa..Ca e prea mica nu stie ce vrea...hjarta par hjarta
http://deeacherry.blogspot.com/

Offline

 

#644 2010-03-16 23:42:44

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

multa bafta! puss

Offline

 

#645 2010-03-16 23:45:20

somay
Membru
Inregistrat: 2010-03-16
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

buna am si eu o intrebare ...folosesc marvelon 28 de 2 ani si am luat o pauza dar problema e k ,confrom calculelor mele trebuia s aimi vina menstruatia de 2 zile grater..si nu mia venit e ceva normal k la intreruperea acestor AC sa intarzie ...?

Offline

 

#646 2010-03-16 23:51:16

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

e normal sa intarzie menstruatia, organismul trebuie sa se obisnuiasca sa functioneze singur
ai avut contacte neprotejate, te temi pt ceva?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.