homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie-48


#894 2011-05-24 09:14:33

cristina30
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-05-19
Mesaje: 3

Re: Intarziere menstruatie

intarzierea menstruatiei m-a ingrijorat putin pentru ca niciodata nu am patit asa ceva, oricum saptamana viitoare voi merge la medic pentru un control.

multumesc mult pentru raspuns.

Offline

 



#895 2011-05-24 09:15:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere menstruatie

cu sigurata e de la postinor intarzierea

Offline

 

#896 2011-07-07 14:40:22

leonalevitzchi
Membru
Inregistrat: 2011-06-11
Mesaje: 4

Re: Intarziere menstruatie

si eu am o problema cu menstruatia..  de obicei am ciclul regulat. in iunie mi-a venit pe 6. dupa calculele mele ar fi trebuit sa-mi vina pe 4 5 iulie. suntem in 7 si nu mi-a venit, am avut contact sexual acum 2 saptamani, dar eu am avut simptomele premenstruale, adica sanii m-au durut, (burta de obicei nu ma doare decat in timpul menstruatiei),  acum ma dor sanii dar foarte putin asa la atingere. asa am patit si in februarie, mi-a intarziat mai mult de 2 3 zile mi-am facut test, a iesit negativ, si mi-a venit la 2 zile dupa ce am facut testul. oare sa imi fac si acum, tinand cont ca nu a ejaculat in mine?  nu stiu ce sa fac, mai ales ca foarte rar se intampla sa-mi intarzie..

Offline

 

#897 2011-07-07 16:06:26

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Intarziere menstruatie

leonalevitzchi a scris:

si eu am o problema cu menstruatia..  de obicei am ciclul regulat. in iunie mi-a venit pe 6. dupa calculele mele ar fi trebuit sa-mi vina pe 4 5 iulie. suntem in 7 si nu mi-a venit, am avut contact sexual acum 2 saptamani, dar eu am avut simptomele premenstruale, adica sanii m-au durut, (burta de obicei nu ma doare decat in timpul menstruatiei),  acum ma dor sanii dar foarte putin asa la atingere. asa am patit si in februarie, mi-a intarziat mai mult de 2 3 zile mi-am facut test, a iesit negativ, si mi-a venit la 2 zile dupa ce am facut testul. oare sa imi fac si acum, tinand cont ca nu a ejaculat in mine?  nu stiu ce sa fac, mai ales ca foarte rar se intampla sa-mi intarzie..

la fel ca in restul celorlalte sapte sute cinci mii de intrebari cu acelasi continut, ce vrei sa afli mai exact? ai facut sex neprotejat in perioada fertila, iti intarzie menstruatia, fa un test.

la fel ca in restul celorlalte sapte sute cinci mii de raspunsuri pe care le'am scris pe aceasta tema, am sa ma asigura ca ai auzit de hiv si hepatita b, sifilis si toate rudele lor si ca totusi o sa incepi sa te protejezi eficient si nu ca acum o suta de ani.

Offline

 

#898 2011-07-18 22:55:14

lumintafl
New member
Inregistrat: 2011-05-04
Mesaje: 7

Re: Intarziere menstruatie

buna,am si eu o problema.... am luat anticonceptionale timp de 9 luni,si am decis sa fac o pauza..menstruatia mi-a venit pe 15 iunie,si am intrerupt anticonceptionalele...pe 6 iulie am avut un contact neprotejat...gen "coit intrerupt"ceva de genul,parca se numeste,adik nu a ejaculat intern....ne-a luat valul,si...nu am avut prezervativ..si acum suntem in 18 iulie,si menstruatia se lasa inca asteptata....sad am facut astazi un test de sarcina dar a iesit negativ.....am cateva dureri in zona ovarelor ,de ieri,dar mentruatie nu.....Banuiesc k un motiv sa fie k am intrerupt anticonceptionalele??? -sper- ce nu-mi doresc este o sarcina......ce parere aveti?? sad m-ar ajuta mult cateva sfaturi ,pareri,idei, poate doamna doctoressa-mi poate da un raspuns...multumesc mult,va pup,astept....sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#899 2011-07-18 23:54:27

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: Intarziere menstruatie

daca ai intrerupt ac mestra iti vine cum iti venea inaite sa iei depinde atunci cat iti dura, mai asteapta alceva nu ai ce sa faci poate vine

Ultima oara a fost editat de papushik (2011-07-18 23:55:23)

Offline

 

#900 2011-07-19 02:36:30

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Intarziere menstruatie

un test de sarcina se face la 3 saptamani de la contact sau o saptamana de intarziere. la tine e irelevant testul de sarcina. mai asteapta si daca nu vine mai faci un test.
pot sa te intreb de ce ai oprit pastilele daca inca mai ai activitate sexuala? ele se opresc din cauze medicale/vrei un copil/nu mai ai activitate sexuala o perioada de timp.


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#901 2011-07-21 20:32:20

Iuana91
Membru
Inregistrat: 2011-07-21
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Buna ziua! Sunt o fata de 20 ani. Mi-am inceput viata sexuala in 27.02.11 . Si pana atunci,dar si dupa am avut menstruatie neregulata.Pana acum am facut sex neprotejat, si ca si consecinte mi-a intarziat cateva zile pana acum menstruatia.Acum o aparut o problema noua.Ultima data mi-o venit pe 09.06.11 si azi ii 21.07.11 si inca nu mi-a venit.Intre timp am avut conctact neprotejat.Ultimu contact l-am avut in 12.07.11,dupa asta efectuat un test de sarcina in 14.07 si o iesit negativ.Azi am fost , si am facut un test de sange alfa si beta HCG , pentru a afla daca sunt insarcinata.Rezultatul a fost 0.1mUI/mL cea ce inseamna dupa siteuri si dupa asistenta ca nu sunt insarcinata.
Intrebarea este am efectuat acel test bine,adica o trecut destule zile ca sa fie corect testul?
Care ar fii explicatia ca imi intarzie atat de mult?

Va multumesc!

Offline

 

#902 2011-07-22 09:21:20

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Intarziere menstruatie

testul a fost facut prea devreme, din cate vad la 2 zile diferenta, testul de sarcina se face la cel putin 2 saptamani de la contactul neprotejat. Contactul a fost neprotejat la modul k a ejaculat in exterior (ca exista sanse de sarcina si daca ejaculeaza in exterior, desi mici)? Poate ai racit, poate fi o dereglare hormonala......daca analizele ti-au iesit asa inseamna ca nu esti insarcinata. Pe viitor protejeaza-te este cel mai simplu lucru pe care il poti face pentru tine wink


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#903 2011-07-22 11:59:07

Iuana91
Membru
Inregistrat: 2011-07-21
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Multumesc:D
Nu,nu a ejaculat , si de cand mi-am inceput viata sexuala cu EL am avut intarzieri si am facut teste,si totdeauna a iesit negativ.Problema o fost ca acum o intarziat,si inca intarzie cam mult.De asta am facut si testul de sange,stiind faptul ca se poate detecta mult mai repede.Eram nelamurita din cauza ca nu stiam daca am facut testul de sange corect,adica o trecut zilele necesare,ca unele pagini web zic ca 10 zile de la lipsa menstruatie,altele de la 6-8 zile de la actul sexual "vinovat",ori 10 zile de la implantarea ovului fecundat.
Si intre timp pentru linistea mea sufleteasca am facut si azi dimineata un test de sarcina, si a iesit negativ.
Acum ramane sa vina odata menstruatia, ca inca tot sunt speriata si prietenu la fel, ca fiind ceva nou pentru aman doi,si pana nu suntem sigur,vor fii inca multe zile si nopti de stres.

Offline

 

#904 2011-07-22 11:59:59

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Intarziere menstruatie

rezultatul nu e relevant daca ultimul contact neprotejat a fost pe 12 avand in vedere ca pana azi abia au trecut 10 zile. mai asteapta 10-11 zile si repeta testul daca nu vine intre timp. un test se face la 3 saptamani de la contact sau o saptamana de intarziere, asa ca mai asteapta. esti suficient de matura(20 ani) sa faci sex dar nu si sa te protejezi? pacat ca in loc sa te bucuri de experiente frumoase trebuie sa stai stresata... bafta


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#905 2012-02-05 18:52:33

nikos
Membru
Inregistrat: 2011-12-13
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

buna!!va rog sa ma ajutati si pe mine....trebuia sa-mi vina menstra pe data de 27ianuarie...acum suntem in 5 si mie ink nu mi-a venit...am avut contact sexual neprotejat dar eram in ultima zi de menstra...nu stiu ce sa fac.....am facut 2teste si ambele au iesit negative....va rog sa ma ajutati.....voi ce crdeti???sunt insarcinata???

Offline

 

#906 2012-02-05 19:07:20

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Intarziere menstruatie

cand ai facut testele acelea? un test corect se face la 7 zile de intarziere sau la 3 saptamani de la acel contact cu risc.
a ejaculat in interior?ai ciclu regulat?

nu stii ce sa faci? hmmm... ma intreb daca atunci cand ai facut sex stiai ce faci smile
faptul ca erai in ultima zi a menstrei nu te fereste de sarcini! mai fa un test de sarcina, pentru ca deja ai mai mult de 1 saptamana intarziere, ca sa iasa rezultatul ok. smile sanse de sarcina sunt


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#907 2012-02-05 19:38:03

cold_lover
New member
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 38

Re: Intarziere menstruatie

Buna tuturor, problema mea este de asemenea intarzierea mensturatiei. Ultima oara mi-a venit pe 26 dec. am facut-o si neprotejat(insa nu a terminat inauntru), am facut 2 teste de sarcina si ambele au iesit negative, am trecut printr-o perioada mai stresanta(sesiune) insa de vreo 5 zile nu mai am asa mult stres si tot nu imi mai vine. este posibil sa intrarzie si pe fon de stres?


"Fa ce poti cu ce ai acolo unde te afli."(Theodore)

Offline

 

#908 2012-02-05 19:40:53

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Intarziere menstruatie

E posibil sa fie din cauza stresului sau din cauza unei sarcini. Testele acelea de sarcina dau un rezultat corect daca sunt facute atunci cand trebuie, la 3 saptamani de la contactul cu risc sau o saptamana de la intarzierea menstruatiei, de preferat din prima urina de dimineata pentru ca aceea e cea mai concentrata

Offline

 

#909 2012-02-05 20:00:51

cold_lover
New member
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 38

Re: Intarziere menstruatie

ambele au fost efectuate dimineata si al doilea a fost facut acum 4 zile deci zic eu ca au fost facute corect sad


"Fa ce poti cu ce ai acolo unde te afli."(Theodore)

Offline

 

#910 2012-02-05 20:06:23

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Intarziere menstruatie

Depinde cat ti-a intarziat, cand trebuia sa iti vina menstra. Daca tu spui ca au fost facute corect nu cred ca trebuie sa iti faci griji.

Offline

 

#911 2012-02-05 20:56:32

cold_lover
New member
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 38

Re: Intarziere menstruatie

mi-a intarziat cel putin 11 zile... sad  :-<


"Fa ce poti cu ce ai acolo unde te afli."(Theodore)

Offline

 

#912 2012-02-06 09:33:20

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Intarziere menstruatie

daca (,) continua sa-ti intarzie, fa o vizita la ginecolog; stresul si sarcina nu sunt singurele motive din care poate intarzia menstruatia.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.