homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie-49


#913 2012-04-23 08:01:26

Dinica Raluca
Membru
Inregistrat: 2012-04-23
Mesaje: 3

Re: Intarziere menstruatie

Buna . Sunt Raluca am 18 ani si am o mare problema. trebuia sa imi vina menstruatia pe 11 aprilie insa nici acum nu mi-a venit . nu ma protejez cu anticonceptionale sau cu altceva doar k partenerul meu "se fereste" . el spune k nu are cum sa fiu insarcinata am facut 4 teste , toate negative ...m-am si ingrasat f mult acum in ultimele saptamani,deja toata lumea ma intreaba daca nu cumva sunt gravida ..mentionez k la ultima ecografie in urma cu vreo 5 luni a iesit ovarul drept micropolichistic iar cel stang micropolifolicular. are vreo legatura cu intarzierea menstruatiei? va rog vreau un sfat. Multumesc

Offline

 



#914 2012-05-22 22:58:36

Rays of Sunshine
New member
De la: USA
Inregistrat: 2009-09-17
Mesaje: 40

Re: Intarziere menstruatie

Un early pregnancy test da rezultate sigure peste 99% daca e facut din ziua in care astepti menstruatia sau mai tarziu. Dar nu stiu exact in Romania ce fel de teste mai sunt si cat de corecte sunt. Tot ce trebuie sa vada testul e: hormonul sarcinii e prezent sau nu. Am inteles ca se poate vedea destul de rapid.
Eu am facut un test din aceleasi motive(intarzierea menstr.), l-am facut duminica - prima zi de menstr. ar fi trebuit sa fie miercuri. Inca nimic, iar testul a fost negativ.
Cel mai important e: NU am avut contacte neprotejate si de fiecare data verificam ca totul a fost in regula cu masura de protectie. smile Asa ca de aia sunt un pic stresata, nu stiu ce-ar putea fi.

Am mentionat ca n-am facut nimic neprotejat pentru ca e normal ca atunci cand nu te protejezi, sa te trezesti cu surprize.
Pe mine ma surprinde cum puteti, unele dintre voi, sa faceti asa neprotejat(chit ca nu se finalizeaza inauntru), mai ales daca stiti ca nu vreti copii. Serios, mi-e greu sa inteleg. Nu o spun cu rautate, ci doar pt ca dupa aia tot voi stati stresate ca intarzie, nu ei.

Ultima oara a fost editat de Rays of Sunshine (2012-05-22 23:01:47)

Offline

 

#915 2012-06-02 17:46:20

alexiz_l
Membru
Inregistrat: 2012-06-02
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

salut ! am si eu o mica problema care ma obsedeaza deja de citeva zile, menstruatia imi intirzie de cam 4-5 zile, am avut sex protejat cu cam 2 zile inainte de inceperea menstratiei.ajutatima va rog, care e cauza? de ce intirzie?(mentionez ca sunt la inceput de viata sexuala, am avut sex protejat cu prezervativ apoi dupa prima ejacualare am continuat fara protectie, simptome la fel nu sunt).

Ultima oara a fost editat de alexiz_l (2012-06-02 17:53:22)

Offline

 

#916 2012-06-02 18:12:12

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Intarziere menstruatie

mare tampenie ati facut!
dupa ejaculare nu se continua in nici un caz fara prezervativ pt ca exista risc de sarcina din cauza spermatozoizilor ramasi pe canal si eliminati o data cu lichidul pre-ejaculator.

dupa inceperea vietii sexuale pot aparea astfel de dereglari, dar nu e o regula.
in alta ordine de idei, daca ai ciclul regulat, teoretic nu te aflai in perioada fertila; daca nu-ti vine, fa un test de sarcina la 3 saptamani de la contact, si daca iese negativ du-te la ginecolog.

pe viitor folositi o metoda contraceptiva eficienta si informati-va mai mult despre riscuri!


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#917 2012-06-02 18:15:06

alexiz_l
Membru
Inregistrat: 2012-06-02
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

stiu ca am facut o mare timpenie, dar cam e tirziu sa ne plingem.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#918 2012-06-17 22:24:35

PMariaThieo
Membru
Inregistrat: 2012-06-17
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Buna seara! Sunt Teodora, am 20 de ani si am si eu o problema cu intarzierea menstruatiei. Am luat aproximativ 3 ani anticonceptionale, Meleva 35 la recomandarea unei doamne de la planning si in luna februarie am fost nevoita sa le intrerup din motive medicale, urma sa fac o operatie. In lunile martie si aprilie mi-a venit normal, insa in luna mai nu mi-a mai venit. Am folosit protectie la contact de fiecare data, dar in luna aprilie inainte de mentra am luat si Postinor. Am facut doua teste Barza, amandoua au iesit negative, insa menstruatia mea intarzie sa apara. De asemenea, nu prezint niciunul dintre semnele premestruale pe care le aveam inainte. In  plus, am intalnit si niste probleme cu tenul de cand am renuntat la anticonceptionale, acesta ingrasandu-se mai mult decat era normal. Ce as putea avea? Va rog frumos sa imi raspundeti. Multumesc anticipat.

Offline

 

#919 2012-06-18 09:28:54

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Intarziere menstruatie

probabil e o dereglare de la postinor, dar in cazul in care continua sa intarzie, fa o vizita la ginecolog.

dupa ce renunti la anticonceptionale, organismul revine la vechile obiceiuri, de aici si ingrasarea tenului/parului si aparitia cosurilor.
de ce ti s-a prescris melleva 35? aveai probleme de sanatate? sunt prea multi hormoni in ele ca sa le fi luat strict pt contraceptie.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#920 2012-06-18 18:55:49

PMariaThieo
Membru
Inregistrat: 2012-06-17
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Cand am fost la planning, m-a intrebat daca vreau sa aiba si efecte benefice asupra cosurilor sau  nu si am zis ca ar fi bun, de aceea am luat meleva.Nici nu mi-a prezentat decat o doua marci de anticonceptionale. Nu am avut niciodata ten gras si nici probleme prea mari cu cosurile, doar vara de la caldura... Iar in legatura cu intarzierea, ma gandesc serios sa ma duc la un control, sa evit orice problema si sa ma linistesc, ca nu pot sta linistita cu aceasta intarziere. Multumesc frumos de raspuns.

Offline

 

#921 2012-06-19 10:17:34

rtrt23
Membru
Inregistrat: 2012-05-07
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

buna, am si eu o intrebare. am luat anticonceptionale yasmin timp de 4 luni, dupa care m-am decis sa nu le mai iau.am intrerupt tratamentul in mai, dupa ultima folie mi-a venit ciclul normal pe 20 mai. pe data de 26 am avut contact sexual neprotejat, insa fara sa ejaculeze inauntru, dupa data respectiva am avut numai contacte sexuale protejate. dupa calcule urmatorul cicluar fi trebuit sa-mi vina pe data de 17 iunie, asta inseamna ca intarzie de 2 zile. este vreo sansa sa fiu insarcinata?sau e numai o dereglare hormonala?ce credeti?multumesc anticipat

Offline

 

#922 2012-06-19 10:55:34

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Intarziere menstruatie

dupa ce renunti la ac-uri pot aparea dereglari, dar poti face un test, ca sa excluzi sarcina, a trecut suficient timp de la respectivul contact.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#923 2012-06-27 08:20:16

MadmaxXx
Membru
Inregistrat: 2012-06-27
Mesaje: 1

Re: Intarziere menstruatie

Buna , am si eu o problema smile acum 2 luni mi-a venit menstruatia pe 26 , luna trecuta mi-a venit pe 22 , iar luna aceasta inca nu mi-a venit si suntem in data de 27 ! Tin sa mentionez ca am avut un singur contact sexual neprotejat cu prietenul meu pe data de 13 aceasta luna , dar ne-am ferit cum am putut noi mai bine . Inca o chestie ce as avea-o de adaugat , vre-o 2-3 zile la rand am avut nasul infundat cand ma trezeam , doar atat . Mi-a mai intarziat acum 4-5 luni , dar atunci am fost racita la ovare . De 2 zile ma foare spatele si de ieri ma dor si ovarele putin , nu tare smile eu zic ca ar trebuii sa imi vina . Sa imi iau un test de sarcina daca nu imi vine pana deseara ? Astept sfaturile voastre !

Offline

 

#924 2012-06-27 12:25:45

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Intarziere menstruatie

testul se face la 3 saptamani de la contact, sau una de intarziere; as zice sa mai astepti 2-3-4 zile pana sa faci testul, sau fa direct o analiza de sange, aia se poate face mai repede decat testul din urina.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#925 2012-06-27 22:13:25

flo_25
New member
Inregistrat: 2012-06-26
Mesaje: 20

Re: Intarziere menstruatie

Sunt disperata trebuia sa imi vina menstruatia sambata insa din nefericire nu mi-a venit nici pana azi ,ideea este ca am baut ceai laxativ iar sambata am luat niste antibiotice foarte puternice ,insa am luac Yaz de un an de zile si pana acum vad ca nu s-a intamplat nimik acum luna asta nu mi-a venit sa fie de la ceai are treaba una cu alta ?ce as putea face in acest caz ma poate ajuta cineva sunt cumva insarcinata ,cand trebuie sa fac un test de sarcina am intrebat si farmacista daca cumva interactioneaza antibioticul si nu stie ,peste cat timp este indicat sa fac un test de sarcina ,acum am inceput alta folie de yaz de luni sa renunt sa nu mai iau de loc sa vad daca imi vine sau sa continui cu ele va rog ajutati-ma care puteti cu un raspuns . grater  grater

Offline

 

#926 2012-07-21 14:37:52

Stefan911
New member
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 10

Re: Intarziere menstruatie

Buna ziua!am si eu nevoie de o parere va rog frumos.Prietenei mele trebuia sa-i vina ciclul pe data de 15.07.Nici pana acum nu i-a venit.Vreau sa mentionez ca in fiecare luna ii vine cu o zi sau 2 intarziere dar nu mai mult.O singura exceptie a fost iarna trecuta cand a venit mai tarziu cu 5 zile.Contact sexual propriu zis nu am avut ci doar mai mult stimulativ.Probleme in rest cu ovarele nu are.Are toate simptomele...dureri de sani,a avut si dureri de burta dar tot nu ii vine.Ceva pareri?Multumesc!

Offline

 

#927 2012-07-21 15:48:52

Adamantina
Membru
Inregistrat: 2012-07-21
Mesaje: 1

Re: Intarziere menstruatie

Buna ziua! Ani de zile n-am avut nicio problema cu ciclul, mi-a venit intotdeauna regulat. Luna aceasta insa am o surpriza total neplacuta si care ma streseaza ingrozitor. Pe 15-16 trebuia sa-mi vina, insa nici pana azi (21) nu s-a intamplat nimic. Mentionez ca nu se pune problema unei eventuale sarcini, nu sunt activa sexual. Tot disec firul in paispe si ma gandesc ce am facut diferit de la ultimul ciclu care sa fi avut un efect nefast. Stresul e acelasi ca si in alte luni, miscare am facut mai mult, dar tocmai ca ar fi trebui sa ajute, nu sa-l intarzie, cald este si stiu ca si asta grabeste venirea. Medicamente nu am luat, am baut ceai laxativ, dar nu prea cred ca e de vina pentru situatie. Dereglarile hormonale chiar se produc asa, din nimic? Momentan iau tinctura de mladite de zmeur. O vizita la medic e ultima varianta la care vreau sa apelez. Orice sfat e binevenit. Multumesc!

Offline

 

#928 2012-07-24 10:17:41

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: Intarziere menstruatie

in mod normal imi venea in a 4-a zi de pauza.. sunt in a 4-a zi si nu mi-a venit.nu am nici un simptom ca ar trebui sa-mi vina. nu ma simt umflata si nu am dureri..


pc  lyssna

Offline

 

#929 2012-07-24 12:15:05

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Intarziere menstruatie

pai mai are timp sa vina. azi sau in oricare alta zi de pauza. ziua a 4-a nu e batuta in cuie.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#930 2012-07-24 15:10:09

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: Intarziere menstruatie

dda, stiu ca nu e batuta in cuie data, dar de 4 ani de cand iau ac imi venea mereu in ziua a 4-a
o singura data mi-a venit in ziua a 5-a...si de ce nu am simptome?
deloc delocccc  cesafac


pc  lyssna

Offline

 

#931 2012-07-24 15:30:31

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: Intarziere menstruatie

am fost acum la baie si vad am observat o mica pata rozalie-cafenie..
oare incepe sa-mi vina???
dar era atat de mica...


pc  lyssna

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.