homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici-18


#324 2010-01-08 06:41:46

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

O'hara, am si eu o intrebare pt tine, daca se poate: ce inseamna "circulara cervicala de cordon"? (e ecva ce a sctis medicul la sectiunea Observatii din echo de trim 3)
Eu deduc ca ar fi cordonul in jurul gatului  bang infasurat o singura data

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2010-01-08 06:45:23)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 



#325 2010-01-08 14:10:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

hello... am trecut cat sa va zic ca n-am nascut inca lol ma pregatesc sa merg la dr la control, sa vad ce ne mai anunta

witty, exact asta inseamna.... sad dar nu-ti fa griji... e doar inca un  motiv de cezariana pt tine big_smile

flower, aici daca vrei epidurala tre sadisucti dinainte... sa programezi anestezistul, sa-ti cumperi trusa tu.... ori daca n-am facut asta, nici naiba nu se mai uita la mine, pot sa tip cat as tipa smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#326 2010-01-08 16:38:55

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

ciudat sistem in romania lol.moare omul si astia nici ca s-ar uita la tine

kata, sa ne spui cum a fost la control.........nici eu n-am nascut inca....i-am dat voie sa iasa in weekend ca e doctorita mea de garda.dar sa vedem daca vrea gogoasa lol.............


flower eu am auzit ca primele luni nu-i bine sa lasi bebe sa planga......este asa de mic ca nu stie diferenta ca-l tii tu numai in brate.cand va creste mare, este alta poveste........astept si eu bebele sa vedem cum ma descurc.......

mai trist este ca sotul va intra in concediu de paternitate dar conducerea de la munca l-au inscris la un curs important...pe care trebuie sa-l faca si este la vreo 300 km distanta, timp de 2 sapt, mai putin weekend, si incepe pe 18...........asa ca voi fi singurica cu bebele de numai cateva zile......nu stiu ce naiba ma voi face..am socrii la vreo 10 min de noi dar oare va veni sa doarma noaptea cu mine ? ca eu nu ma mut cu tot bagajul la ei ............mai mult noaptea mi-e frica de stat cu puiutul ca ziua.....e altfel........poate ma mai ajutati voi  cu vreun sfat

o_hara, mi-ar placea sa-ti vad printesa , cred ca-i la fel de frumoasa ca tine hjarta   (ca te-am vazut mai demult in poze )

tuc  kram  pe toate

Ultima oara a fost editat de daniele_co (2010-01-08 16:43:13)


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#327 2010-01-08 16:39:14

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

salutare mamici  puss

am si eu nevoie de putin ajutor. verisoara mea tocmai a nascut al saselea copil. fetita, din cate am inteles, este cam "moale" iar la externare doctora i-a recomandat sa ii cumpere si sa ii dea un sirop Vital. la ea in oras nu gaseste si m-a rugat sa ii caut eu si sa ii trimit. aveti idee de siropul asta? cine il face, daca e denumirea completa asta? am cautat pe net si nu am gasit  sad

multumesc mult si pupici la bebei si burtici puss


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#328 2010-01-08 17:00:46

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Flower, cu sfarcurile vei mai avea probleme, mai apar bubite, mai trec. Da cu garmastan sau bephanten crema. O sa se tabaceasca ele. Eu si acum la 5 luni mai am probleme, mai ma lasa mai ma doare. Sa nu-ti lasi sanul plin cu lapte. Eu mai mult de-asta fac bubite.
Lactate eu am consumat. La un moment dat am renuntat la lapte crezand ca din cauza lui face caca apos si colici, dar am vazut ca nu prea are influnenta. Tot asa face si cand nu beau.
De evitat salata de beof, tocatura, carnati, produsele astea de porc gen lebar, mate umplute, eu am patit-o si nu stiu sigur de la ce a fost: i-au aparut bebeului pete rosii pe corp si in jurul gurii si brobonite pe piept si in jurul gatului. Si sigur a fost de la preparatele din porc si salate de beof. Sa erau preparate in casa din carne de la bunica de la tara. Deci nu erau cine stie ce vechitur de pe piata. De mancat am mancat putin din fiecare, dar degeaba
Si sa nu mananci mazare, fasole caci baloneaza.

Eu la-m mai lasat sa planga, dar rar, cand aveam treaba (sa ma spal, sa scot rufe, sa fac mancare), max 15 min. Iar daca urla tare in jur de 5-6 min. Rar se potolea singur, alteori urla si tremura. Asa ca in brate.
Al meu nu adoarme singur, ci numai in brate, sau leganat pe genunchi. Iar cand e obosit e vai si-amar ca nu tace si urla in continuare pana il iau in brate, apoi tace si intr-un final adoarme.
Deci la mine nu functioneaza treaba cu 10 min si tace.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2010-01-08 17:48:36

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

lucia05 a scris:

salutare mamici  puss

am si eu nevoie de putin ajutor. verisoara mea tocmai a nascut al saselea copil. fetita, din cate am inteles, este cam "moale" iar la externare doctora i-a recomandat sa ii cumpere si sa ii dea un sirop Vital. la ea in oras nu gaseste si m-a rugat sa ii caut eu si sa ii trimit. aveti idee de siropul asta? cine il face, daca e denumirea completa asta? am cautat pe net si nu am gasit  sad

multumesc mult si pupici la bebei si burtici puss

pai doctora aia, nu stie sa scrie si ea denumirea completa?

Am cautat si eu si nu am gasit nimic sad


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#330 2010-01-08 19:00:53

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

love, asta intelege verisoara mea ca e scris pe reteta, mai multe nu stie  neutral  si vroiam sa o ajut

cautand pe net am gasit un sirop vitam, pe prospect scrie ca ar fi si pentru sugari...insa mi-e frica sa nu fie ala care trebuie, ma gandesc ca e vorba de un copil de nici o saptamana  bebic
a dat vreuna dintre voi vitam bebelului? merge la varsta atat de mica?

Ultima oara a fost editat de lucia05 (2010-01-08 19:02:42)


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#331 2010-01-08 19:51:44

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Soarele meu, O'Hara, Daniela, Juli va multumesc pentru sfaturi. Soare chiar ca mi-ai dat sperante...sper sa treaca si la mine; eu nu am Garmastan ci Lansinoh si ma tot ung. Si nu evit alaptarea de la acel san ca sa nu cumva sa fac vreo mastita. Atat de mult mi-am dorit sa alaptez si sper sa pot sa o fac si de acum incolo.
Aseara sotul meu a vorbit cu o nutritionista si i-a spus ca lactatele sunt bune pt mamele ce alapteaa mai putin laptele dulce, dar branza, ricotta, iaurturile sunt indicate.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#332 2010-01-08 20:37:12

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

flower abia astept sa citesc despre meniul tau de zi cu zi, ca acusica vine ziiua cea mare si la mine si ma trezesc ca nu voi sti ce sa pap si ca bebe va urla, sau ca nu voi avea lapte....ma duc sa fac o cercetare sa vedem daca ai postat ceva smile
si eu tot lansinoh voi folosi, cica-i cel mai bun
curaj si sper sa decurga toate asa cum iti doresti
sanatate si multi pupici


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#333 2010-01-08 22:12:41

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

ina e circulara de cordon in dreptul vertebrelor cervicale.

lucia in prospectul de la vitam zice ca se poate da si la nou-nascuti. insa niste analize i-au facut copilasului respectiv? e moale...bine, da de ce e moale?
sanatate piticului!

daniela multumesc  angel  am sa incerc sa mai pun poze cu ea puss


mami de minuni hjarta

Offline

 

#334 2010-01-08 22:31:14

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

o_hara astept cu nerabdare sa-ti vad iubita mica si frumoasa, sper sa ma si nimeresc prin zona cand le pui smile
puss dulce

Ultima oara a fost editat de daniele_co (2010-01-08 22:31:37)


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#335 2010-01-09 08:01:08

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

buna,am promis ca va tin la curent am fost aseara la dr si mi-a aratat inimoara si vezica mi-a zis ca totul este in regula,urmeaza sa-mi fac analizele,dar as vrea sa va intreb eu am papagali credeti ca ar dauna in sarcina?va multumes pt sfaturi si sarcina usoara.


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#336 2010-01-09 09:37:08

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Geasiemi, papagalii nu dauneaza in sarcina pt ca nu sunt pasari care iau contact cu exteriorul. Probleme pot ridica pisicile (toxoplasmoza) sau alte animalute care pot intra in contact cu microbi si ti-i le pot transmite.

Dupa ce iti vei face profilul Torch, atunci vei vedea la ce esti imuna (ma refer la toxoplasmoza, lysteria)

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2010-01-09 09:37:43)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#337 2010-01-09 23:46:42

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

geasiemi stai linistita...nu-ti face griji cu papagalul, e inofensiv  wink ...bucura-te de saburele din burtica  happy
de katami stiti ceva? ca nu am vazut-o azi...


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#338 2010-01-09 23:54:41

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

e bine kastami, a scris pe la 9 cate ceva parca
am vazut eu

Offline

 

#339 2010-01-10 00:20:08

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

merci mult ionela ...sa auzim vesti bune cat de curand  smile


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#340 2010-01-10 09:17:47

dana_alina
Full member
De la: braila
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 275

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

buna!am si eu o intrebare, bebelusul meu a facut 7 luni si la recomandarea pediatrei am trecut pe lapte de vaca dar nu ii place decat indulcit si ma gandeam sa nu ii dau de acum zahar stiti cumva daca are ceva daca ii dau laptele indulcit cu zaharina?

Offline

 

#341 2010-01-10 10:38:17

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Hmmm, eu auzisem ca pana la 2 ani nu avem voie sa le dam ocazia sa simta dulcele... o sa te lamureasca mamicile cu experienta smile ; de zaharina nush... stiu doar ca mierea iese din discutie.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#342 2010-01-10 10:56:36

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Eu stiu ca pana la un an nu au voie zahar si miere,de zaharina habar n-am.Dar pe mine ma mira faptul ca ti-a recomandat pediatra sa-i dai lapte de vaca de la 7 luni, de obicei ei nu prea sunt de acord cu asta.
Din ce am citit acum pe net,zaharina nu prea e indicata nici pentru adulti,cu atat mai putin pentru copii.Cereale ii dai?Ai putea sa-i pui o masura de cereale in biberonul cu lapte,sa-i schimbe gustul.Asa am facut si eu,ca nu mai voia lapte deloc.Nu-i dadeam cerealele cu lingurita,ci ii puneam cate putin de fiecare data cand ii dadeam lapte la biberon.

Ultima oara a fost editat de rozik (2010-01-10 11:12:35)


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.