homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici-16


#286 2010-01-05 17:40:23

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Am terminat eu cu fricile de nastere si incepeti voi...va tin pumnii la toate si va zic sa ganditi pozitiv. Odata ce am intrat in jocul acesta nu mai putem da inapoi. Doamne Ajuta sa nu fie foarte  dureros si sa puteti suporta toate durerile.

Hai Kata! Hai Daniela!  majoreta

p.s Am si eu ochelari dar nu m-a intrebat nimeni de dioptrii. Am observat ca de cand am nascut parca vad mai bine (sau delirez eu de la niste nopti nedormite cu ceva timp in urma ?smile

Camysh
si al meu vrea tot trei. Insa noi o sa adoptam un copil peste trei ani, asa ca mai raman datoare cu unul.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#287 2010-01-05 18:21:18

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

buna,va rog si eu cu un sfat,la cate sapt imi poate spune dr daca ii bate inimioara bb-ului,eu am intrat in 7,si ma duc peste 3 zile la dr si sunt tare nerbdatoare,sarcina usoara ,va pup


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#288 2010-01-05 19:41:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

hello... finally, ne-am mutat (aaaproape tot, dar macar dormim de azi la casa noua). de azi ii dau oficial voie lu bebe sa iasa lol

flower, exista... incalzitor de servetele? lol asta inca n-am mai auzit-o...

witty... parca ii dupa ei? tongue il convingi tu sa faceti 2, daca chiar iti doresti big_smile

geasiemi... inimioara o poti auzi la 8 sapt


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#289 2010-01-05 19:42:06

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Geasiemi, cam acum iti va spune. Eu am aflat la 6 sapt si 3 zile dar trebuie sa stii cont se de tipul de aparat, de conformatia ta si de pozitia bebeluslui. La mine s-a chinuit putin sa-i vada inimioara pt ca ... sunt mai rotunjoara.  wink

Stai linistita pt ca va fi bine. Eu eram putin disperata pt ca stiam ca el are activitate cardiaca de pe la 5 saptamani, iar medicul nu a detectat nimic pana la 6 sapt si 3 zile.

Katami... unde iti sunt cutiile!?   chicot Ma mir ca mai poti.... Ceva dilatatie ai?... Asta ca sa nu fie Fleurette singura care sa munceasca avand dilatatie

Geasiemi, Kata ti-a zis bine.... multi medici dupa consultul de confirmare a sarcina (5-6 saptamani) te mai cheama pe la 8 saptamani.

Katami, la mine e tare complicat daca vreau bebe nr. 2: avem nevoie de tratamente, iar sotul trebuie sa intrerupa tratamentul care-i cauzeaza azoospermie (are probleme cu diabetul)... Dupa cum vezi, aici nu am cum sa fiu subtila  sad

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2010-01-05 19:46:58)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#290 2010-01-05 19:45:08

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

geasiemi, o sa o auzi cu siguranta, eu am fost la 5 sapt si 3 zile si mi-a confirmat sarcina,iar la 7 sapt si 3 zile i-am auzit inimioara...asa ca sigur o sa i-o auzi si tu...e adevarat ca unde merg eu e un eco mai performant, mi-au mai zis gravidutze , ca dupa poze se vede, dar eu zic ca o vei auzi clar...

sa ne tii la curent...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2010-01-05 20:01:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

witty_ina a scris:

Katami... unde iti sunt cutiile!?   chicot Ma mir ca mai poti.... Ceva dilatatie ai?... Asta ca sa nu fie Fleurette singura care sa munceasca avand dilatatie

flower, nu fleurette smile

habar n-am daca am dilatatie sau nu... cred ca am, ca ieri seara am zis ca nasc in tramvai, asa ma intepa colul. o sa merg zilele astea la un control

Geasiemi, Kata ti-a zis bine.... multi medici dupa consultul de confirmare a sarcina (5-6 saptamani) te mai cheama pe la 8 saptamani.

eu stiam ca atunci se pot AUZI la eco doppler... activitatea da, ai dreptate, exista de mai devreme si dr o poate detecta ecografic...

Katami, la mine e tare complicat daca vreau bebe nr. 2: avem nevoie de tratamente, iar sotul trebuie sa intrerupa tratamentul care-i cauzeaza azoospermie (are probleme cu diabetul)... Dupa cum vezi, aici nu am cum sa fiu subtila  sad

pare rau sad atunci nu ramane decat sa-l convingi cu vorba buna. oricum, dupa ce il are pe Luca, e f posibil sa isi schimbe parerea big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#292 2010-01-05 21:06:29

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Katami, ai dreptate... flower nu florette. Am indraznit sa beau o gura de bere fara alcool ... si cred ca mi s-a urcat la cap  chicot

Nu stiu daca te-am felicitat pt casuta noua. Stiu cat de mult asteptai si iti doreai. Casuta e gata ... acum vine si bebe.

Ai grija ce faci cu smotru ... wink

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2010-01-05 21:08:26)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#293 2010-01-05 21:07:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

vreau si eu bereee drool


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#294 2010-01-06 01:53:38

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

felicitari katami pt noua casa, sa fiti sanatosi si fericiti in ea si bebe sa vina sanatos pe lume si  sa va umple sufletele numai cu bucurii
eu am fost la medic, dilatarea tot cam la fel o am, cica aproape 2 cm...eu care ma gandeam ca voi avea cel putin 3 lol......am mai luat jumate de kil, deci se ridica totul la 17.6 kg de plus lol (mica balena big_smile ), dar bebe sa fie sanatos....il asteptam...mai avem 7 zile pana la 40 sapt....a inceput numaratoarea inversa...oare ajungem pana la 40 ? sunt tare curioasa....
azi am aflat ca o prietena de-a mea este insarcinata, ma bucur enorm pt ea , incefca de vreun an si nik, dar se pare ca bebe a vrut sa vina pe 2010.............hjarta
kata, ne mai tii la curent cu burtica....
fetelor sa stiit ca si eu la inceput de sarcina am tot gustat vin si bere, cate o gurita , dar muream de pofta nu alta, cica nu-i voie, dar decat sa -ti stea gandul numai acolo smile si ce bun era spritul lol
ms flower pt incurajari, sunt bine venite
pupici la toate


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#295 2010-01-06 11:41:15

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

mai dragelor carati cutii, trageti un sprit si va verificati dilatatia....ce misto.....care nu are habar ar zice ca aici niciuna nu-i intreaga   rotfl


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#296 2010-01-06 11:53:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

daniele, ms puss bafta si voua!!! cred ca dilatatia aia 2 ar tb sa fie ok... mie la 36 de sapt mi-a zis ca "sunt dilatata DE UN DEGET (acu depinde degetu' cui big_smile ) si ca e normal asa". intre timp... n-am mai fost la control.

eu in sarcina m-am lasat de beut lol adica maaax jum de pahar de vin natural, la vreun chef

camy rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#297 2010-01-06 13:14:04

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

Eu am baut ceva cu alcool doar la 2 evenimente: la cununie si la revelion (cate un pahar de sampanie) ... Consecintele au fost ca m-a durut ficatul si am facut pe mine... evident nu de la mine ci de la Luca  chicot Cred ca s-a crezut Attila  sau Mika Tyson in acele momente... chicot
M-am invatat minte  lol

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2010-01-06 13:14:40)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#298 2010-01-06 15:42:11

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

ei asa cate o guritza de bere mai merge, doar nu am "harbuzat", cum spunea cineva.... lol

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2010-01-06 15:42:24)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#299 2010-01-06 20:22:28

mariada
New member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 35

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

goodluck buna fetelor,

mi-am facut pentru maine o programare la ginecolog deoarece am 2 teste pozitive de sarcina  bebic iar menstruatia mi-a intarziat 3 zile. credeti ca exista posibilitatea sa dea gres cele 2 teste? mentionez ca sunt diferite marci bebe

Ultima oara a fost editat de mariada (2010-01-06 20:24:03)

Offline

 

#300 2010-01-06 20:30:31

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

nu prea se poate mariada sa dea 2 gres


felicitari, esti gravidutza, bravo

zi-ne povestea ta, de cand incerci, daca e prima sarcina, etc....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#301 2010-01-06 20:38:42

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

mariada, felicitari  majoreta  majoreta


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#302 2010-01-06 20:52:51

mariada
New member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 35

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

buna fetelor, povestea incepe acum exact 1 an din ianuarie 2009 cand ne-am hotarat eu si sotul meu sa facem un bebe. am tot incercat, mi-am facut si analize inainte sa incepem (papanicolau, Totch, sange, etc analize care stiti cat costa...) si nimic. cateva luni numai teste negative.in oct am fost la medic si mi-a pus diagnostic de subfertilitate pe cuplu si urma sa ne programam eu si sotul meu la discutii despre ce analize tb facute pt ca nu stiam "care de de vina". tot atunci mi-a spus ca ovulul ajunsase la maturitate dar nu a fost eliberat (in luna respectiva) datorita neruperii folicului (cauza hormonala, stres). am citit tot aici pe forum despre branca ursului, miraculoasa tinctura care ajuta reglarea hormonala, stimuleaza cantitatea si mobilitatea spermatozoizilor spermatozoid asa ca am inceput sa luam amandoi 1 luna jumate. apoi am intrerupt datorita gustului oribil, ne saturasem. precizez ca sotul meu a fost reticent la diagnosticul de subfertilitate pus la un cuplu tanar 28 respectiv 30 fara antecedente medicale cu trai de viata sanatos. deasemenea am inceput sa-mi urmaresc lunar ovulatia prin masurarea temperaturii bazale, a mucusului si testul de fertilitate pe baza de saliva. asa am descoperit ca ovulatia e in ziua 10-12 nu in ziua 14. noi tot timpul "prestam" in ziua 14, 15. gresit!  bang si ne mai miram de c suntem subfertili. luna trecuta am prestat in ziua 11 si 12 si exact atunci s-a prins storstark . sper ca maine sa fie ok la consult si sunt curioasa ce fata va face d-na doctor cand diagnosticul ii va fi dat peste cap. urma sa ne indoape cu hormoni, analize chiar sa nu mai concepem decat cu ajutorul ei.  ko . diagnosticul de subfertilitate am consultat si alte pareri se pune dupa 18 luni de incercari iar de infertilitate dupa 24. perioada "normala" de conceptie este de 12 luni. si s-a adeverit.
sfaturi:
- urmariti-va ovulatia singure (nici un doctor nu te invata nimic)\
- incercati terapii naturiste (feriti-va de medicina alopata, hormoni, stres)
- fiti increzatoare si active pe forum. daca urmaresti sunt inscrisa pe forum din aprilie 2008
- renuntati la cafea si tigari si alcool (pe bune) le-am facut pe toate. sotul a fumat 15 ani iar de paste a renuntat, eu n-am fumat deloc
si mult noroc ca e nevoie

oricum frumos cadou de  santa  rotfl

Offline

 

#303 2010-01-06 20:53:31

M_M
Full member
Inregistrat: 2006-10-10
Mesaje: 594

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

mariada, felicitari si sarcina usoara! sa fie intr-un ceas bun si bebe sanatos!


bebe 22.05.2010 a venit pe lume minunea noastra Radu Stefan. multumim Domnului rugaciune pt copilul sanatos pe care ni l-a dat.

"Fericirea nu este ceva gata facut. Ea vine din faptele tale." - Dalai Lama

Offline

 

#304 2010-01-06 20:54:30

mariada
New member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 35

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici

felicitari si tie printesica 6+ bravoooooooooooooooooooo
si eu am vreo 4+ dupa calculele mele. astept maine confirmarea, sper sa nu fie vreo veste proasta popa

multumesc de felicitari M_M. felicitari si o sarcina usoara si tie.......... happy


oricum am vazut destule teste negative, cu 1 liniutaaaaaaaaaaaaaaa C.  cascat  problema si ingrijorarea acum e alta, am avut viroza respiratorie din 23.12 pana in 31 am stat in pat terminata de racita. cine s-a gandit ca acum exista posibilitatea. am luat nurofen raceala si gripa, aspirina, de raceala. sper sa nu fie pb, oricum o sa-i spun medicului

Ultima oara a fost editat de mariada (2010-01-06 21:01:46)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.