homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....


#1 2010-01-05 19:50:09

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Am luat rezultatele analizei de secretie din care nu pricep nimic (nu am cunostinte medicale) si asta ma sperie cu atat mai tare grater grater grater

va rog, doctoressa sau cine se pricepe, spuneti-mi ce inseamna ca ma omoara frica si stresul... rezulta de undeva daxa e herpes sau infectie? Si/sau ce altceva?

celule epiteliale pavimentoase superficiale - relativ frecvente izolate si in placarde
celule epiteliale pavimentoase intermediare - relativ frecvente izolate si in placarde
celule epiteliale pavimentoase parabazale - rare izolate si in placarde
celule epiteliale pavimentoase bazale - absente
leucocite - frecvente
hematii -rare
flora microbiana cantitate - moderata
flora microbiana tip - coci gram pozitivi in diplo rari, cocobacili si bacili fini gram negativi intra si extraleucocitar relativ frecvent (aspect de flora anaeroba)
levuri inmugurite (candida) - rare
trichomonas - absent

astept raspunsul vostru multumesc mult!

Ultima oara a fost editat de EasternPrincess (2010-01-05 19:51:08)


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 



#2 2010-01-05 20:49:12

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Da, ai o infectie. Nu ar strica sa faci si testul pt chlamydia deoarece bacilii aia intraleucocitari nu suna prea bine. Nici cocii aia in diplo nu suna prea bine, pot insemna gonoree, desi faptul ca sunt rari ma face sa ma gandesc ca poate nu...
Levurile sunt rare, deci candida nu este o problema deocamdata, dar probabil va fi dupa ce vei lua antibiotice pt infectie.
In principiu, probabilitatea maxima este sa fie doar o infectie banala, dar totusi eu zic sa faci analizele specifice pt chlamydia si gonoree - exista o oarecare posibilitate- subliniez-MICA- sa le ai.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#3 2010-01-05 21:03:41

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Multumesc mult Rose par

Maine am programarea la doctor si o sa vad ce zice... Dar nu mai aveam rabdare sa aflu macar o idee ca si asa de 3 zile traiesc intr-un stres cumplit sad

cu siguranta ca imi vs spune daca mai trebuie analize si care anume... Iar daca exista suspiciune de herpes probabil va trebui sa fac si acea analiza de sange care elucideaza prezenta sau absenta virusului...

In legatura cu candida pe care o voi face de la antibiotice am citit pe aici ca daca iau biotics pe perioada administrarii antibioticului si 7 zile dupa, scap de formarea infectiei cu candida....sau nu???

O intrebare mai am (de fapt 2) ce sunt chlamydia si gonoree? Presupun ca tot niste infectii dar care...cum se manifesta? Ce anume afecteaza? Ce consecinte au?

Multumesc!

Ultima oara a fost editat de EasternPrincess (2010-01-05 21:24:31)


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#4 2010-01-05 22:10:10

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Biotics-ul este o varianta pentru prevenirea candidozei sau flucoricul/flucovim (acesta poti sa il iei in doza unica la inceputul tratamentului cu antibiotic sau mai multe pastilute pe toata durata tratamentului).

Uite cate ceva depsre gonoree: http://en.wikipedia.org/wiki/Gonorrhea  si http://www.sfatulmedicului.ro/bts
si despre chlamydia: http://en.wikipedia.org/wiki/Chlamydia_infection  si http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-cu-t … matis_1115

Bafta multa maine la medic!!!

Offline

 

#5 2010-01-05 22:55:01

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Pai atunci o sa iau biotics cand o fi sa incep antibioticul...

Am citit atatea despre bts zilele astea ca am impresia ca le am pe toate, ca de la toate seamana ceva cu ce am eu grater

multumesc oricum pt ajutor, rose si lavinia_tia par 

sa vad ce fac maine... cesafac


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-01-06 18:28:57

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

E herpes  grater grater grater
si vulvovaginita mixta grater grater
si candidoza grater

deocamdata am primit tratament cu aciclovir (pastile si crema) si spalaturi cu tantum rosa
apoi ovule flagyl urmate de ovule canesten
flucovim + tiprogyn  (astea 2 si partenerul)

cand am si rezultatul de la cultura de col ca sa se stie ce fel de infectie este voi primi si tratament antibiotic (ceea ce va exagera candida presupun) sad

daca e herpes inseamna ca nu ma vindec niciodata grater grater grater dar dupa cat timp de la terminarea tratamentului de mai sus voi putea face din nou sexinpat ?


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#7 2010-01-06 18:34:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

la cateva zile dupa ce termini cu ovulele
si sa nu mai ai leziuni active de herpes, ca sa nu-l dai si partenerului

Offline

 

#8 2010-01-06 19:08:43

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Merci heimdall par

leziuni active sigur nu vor mai fi dupa atata vreme ca deja au inceput sa se vindece (fac coaja si strang si ustura acklad ) dar aciclovirul face minuni smile am dat o singura data cu crema si deja ustura mai putin si dupa prima pastila pe care am luat-o inflamatia s-a redus cam la jumatate in numai 4 ore

...si oricum la cat doare si ustura cand sunt leziunile active (chiar si la simplul contact cu hartia igienica) grater chiar nu vad cum ar putea face cineva sexinpat yikes macar de durere, daca nu din considerente morale (sa n-o transmita paetenerului)...si tot nu stiu cum s-ar putea!

Ultima oara a fost editat de EasternPrincess (2010-01-06 19:17:54)


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#9 2010-01-06 19:57:39

mimi24
New member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 60

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Nu mai fi asa de distrusa, Princess. Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar mie de exemplu mai imi iesea herpes bucal si este foarte important sa te dai cu aciclovir inca de la primele simptome. Cu cat dai mai devreme cu atat se retrage mai repede wink De obicei herpesul iese cand ai imunitatea scazuta sau cand faci febra. Mie de exemplu nu mi-a mai aparut de vreo 4 ani. Deci acu sa nu crezi ca o sa iti erupa saptamanal:))  Mi-amintesc ca si eu eram distrusa rau cand mi-a iesit prima oara, deci te inteleg perfect, mai ales ca la tine e intr-o zona mai nasoala..

Offline

 

#10 2010-01-06 20:31:46

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Multumesc de sustinere mimi puss

E bine de stiut ca n-o sa recidiveze chiar saptamanal  chiar ma intrebam cam cat de des se intampla.disperat  deci trebuie sa am mereu crema aciclovir la indemana si imediat ce observ ceva sa dau cu ea... dar oare trebuie sa mai iau si pastile (data viitoare) sau numai crema e suficienta?

Zilele astea am avut febra dar DUPA ce iesise eruptia...  Poate de la infectia care inca nu stiu ce e (astept rezultaele) si mi-a agravat si mai  mult  simptomele herpesului....  cesafac

Da, cred ca ai dreptate, o sa incerc sa ma calmez... pana la urma asta este, daca asa a fost sa fie, acum trebuie s-o duc... si sa am grija de imunitate ca sa nu o patesc iar...

Revin cu amanunte cand o sa am si rezultatele la analizele facute azi, deci cand voi sti ce fel de infectie este si ce tratament trebuie sa fac...


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#11 2010-01-06 23:20:19

kei
Full member
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 278

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

am vomitat acum cateva zile un pic si dupa aia am facut temperatura. m-au suspectat de hepatita si mi-am fracut analizele.
mi-au iesit toate in limite normale mai putin urmatoarele:
leucocitele mi-au iesit 2900 si am citit ca minimul e 4500; creatinina mi-a iesit mai mare; si fierul mi-a iesit mai mic : mi-a iesit 4 si minimul scria ca trebuie sa fie 9. aveti vreo idee ce inseamna asta?ca imi fac griji.multumesc

Offline

 

#12 2010-01-07 01:17:46

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

kei a scris:

am vomitat acum cateva zile un pic si dupa aia am facut temperatura. m-au suspectat de hepatita si mi-am fracut analizele.
mi-au iesit toate in limite normale mai putin urmatoarele:
leucocitele mi-au iesit 2900 si am citit ca minimul e 4500; creatinina mi-a iesit mai mare; si fierul mi-a iesit mai mic : mi-a iesit 4 si minimul scria ca trebuie sa fie 9. aveti vreo idee ce inseamna asta?ca imi fac griji.multumesc

cine te-a suspectat de hepatita? ai fost internata? ti s-au facut analizele specifice pentru toate tipurile de hepatita?

cine ti-a recomandat analizele ar trebui sa fie cel in masura sa iti explice rezultatele, mai ales ca in afara unei oarecare simptomatologii nu se pot spune prea multe. ce inseamna ca ai vomitat un pic? ai avut si dureri abdominale sau de alt fel? ai avut urina si scaunul modificate? te-ai ingalbenit?

plus de asta, ce analize ti-ai facut mai exact? cele uzuale sau a cautat transaminazele, bilirubina si cum am zis markerii de hepatita, avand in vedere ca de asta ai fost suspectata.

fierul as inclina sa cred ca a fost scazut pe seama alimentatiei probabil absente in timpul acestui episod, desi nu prea se potriveste. ar putea fi vorba si de o anemie, dar in contextul in care restul analizelor ti-au iesti bine...poate fi vorba si despre simpla coincidenta cu perioada menstruala, anumite sangerari etc. ar trebui sa imi spui daca ai facut si capacitatea totala de legare a fierului si ce valoare a avut aceasta.

ma intereseaza ce este scris la formula leucocitara, nu vad un motiv evident pentru scaderea izolata si totala a leucocitelor din ceea ce ai scris. totusi ele scad in infectii virale de multe ori, in cazul unui organism imunosupresat, in anumite anemii sau infectii ale maduvei.

probabil cel mai intelept ar fi sa vorbesti cu doctorul care ti-a prescis aceste analize, mai departe sa le repeti eventual la un alt laborator si sa hotarati impreuna ce e de facut.
multa sanatate!

Offline

 

#13 2010-01-11 09:45:45

selena_sel20
New member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 13

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

buna dimineata puss.  anul trecut mi-am facut analizele la endocrinologie, dupa ce am fost evaluata, la iesirea din spital mi sa pus diagnosticul de: SINDROM ADRENO GENITAL (DEFICIT DE 21 HIDROXILAZA, FORMA NON CLASICA - PCOS )  si am urmat un tratament de 9luni cu yasmin. nu stiu in ce masura mi sa pus diagnosticul asta, din ce stiam eu era ca doar aveam kisturi pe ovarul drept si ma plangeam de cosuri.      dupa cele 9luni de yasmin, toate analizele au iesit normale chiar si examinarea ecografica avea aspect normal si nimeni nu mi-a mai pomenit de nici un sindrom. voi ce spuneti fetelor, e posibil sa fi scapat de pcos? (acum iau in continuare yasmin pentru a ma proteja).  puss

Offline

 

#14 2010-01-11 10:37:36

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

cat timp le iei, scapi de simptomele sopc-ului. daca renunti la AC e posibil sa revii la vechile pb.
da, de la yasmin au disparut si chisturile.
acum ca te-ai reglat, poate ar fi mai potrivite niste AC mai echilibrate, nu la fel de puternice precum yasmin.

Offline

 

#15 2010-01-11 11:00:02

selena_sel20
New member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 13

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

imi poti da tu cateva sugestii..?? poate imi vor fi de folos pe cand voi merge din nou la medic:D. acum la ce medic sa ma prezint, la endocronolog in continuare sau la planning? puss

Offline

 

#16 2010-01-12 09:02:28

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Revin... Ca vad ca intre timp a mai scris si aktcineva la topicul asta big_smile

eu eram cu herpesul si infectia sad

deci, am luat azi rezultatele la analize si ele sunt asa

anti hsv 1+2 igG 7,2 (>1,1 = pozitiv)
anti hsv 1+2 igM 2,1 (>1,1 = pozitiv)

ce inseamna asta??? Ca e pozitiv deci herpes si nu ma mai vindec niciodata am inteles grater dar valoarea aia asa de mare 7,2??? Si ce inseamna igg si igm? disperat

si analizele de microbiologie

rezultat cultura - culturi necrescute la 48 h
examen micologic - levuri - candida albicans
antifungigrama
amphotericina b (4 ?g/ml) S
nystatin (200 U/ml) I
flucitozina (35 ?g/ml) S
econazole (16 ?g/ml) S
ketoconazol (16 ?g/ml) S
miconazol (16 ?g/ml) S
fluconazole (16 ?g/ml) S

(unde am pus ? e un semn pe care nu stiu cum sa-l fac din tastatura, e m-ul grecesc)

ce inseamna asta? E grav? disperat va rog o parere ca nu mai am rabdare pana ajung la dr disperat


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#17 2010-01-12 10:00:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

igm pozitiv inseamna ca ai infectia cu virusul herpetic (mai demult), igg pozitiv ca e activa (era cand ai facut analize), ca valorile sunt mari sau mici nu conteaza
si ai candida, nu e deloc grav, o sa primesti tratament cu unul din antimicoticele la care e sensibila, care sunt destule, aproape toate de fapt

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-01-12 10:01:10)

Offline

 

#18 2010-01-12 13:01:14

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

Am fost la dr si nu mi-a dat nimic in plus fata de tratamentul initial. Mi-a zis ca e doar candida (de ce o fi iesit atunci ca ar fi si infectie? O fi fost vreo reactie la herpes sau herpesul insusi  nustiu ) si sa fac tratamentul cu flucovim si tiprogyn (asta e pt infectie totusi...din ce am citit eu in prospect deci ceva tot a fost/este) doar ca ovulele sa le incep cu cele de canesten si sa continui apoi cu flagyl (initial imi spusese invers)

cam asta e...si dupa ce termin tot sa refac analiza de secretie.

Sper sa fiu ok...si mai ales sa-mi treaca mancarimile astea de-mi vine sa ma sui pe pereti. N-am patit niciodata asa ceva (probabil n-am avut niciodata candida...daca ea o fi vinovata de aceasta senzatie sad )

ps am intrebat si de valorile mari igg si mi-a spus ca e pt ca atunci eram in criza... In perioada de "liniste" cifra ar indica tot pozitiv dar ar fi mai mica wink

Ultima oara a fost editat de EasternPrincess (2010-01-12 13:04:41)


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#19 2010-01-12 22:15:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Rog interpretare analize - doctoressa sau cine se pricepe....

selena_sel20 a scris:

buna dimineata puss.  anul trecut mi-am facut analizele la endocrinologie, dupa ce am fost evaluata, la iesirea din spital mi sa pus diagnosticul de: SINDROM ADRENO GENITAL (DEFICIT DE 21 HIDROXILAZA, FORMA NON CLASICA - PCOS )  si am urmat un tratament de 9luni cu yasmin. nu stiu in ce masura mi sa pus diagnosticul asta, din ce stiam eu era ca doar aveam kisturi pe ovarul drept si ma plangeam de cosuri.      dupa cele 9luni de yasmin, toate analizele au iesit normale chiar si examinarea ecografica avea aspect normal si nimeni nu mi-a mai pomenit de nici un sindrom. voi ce spuneti fetelor, e posibil sa fi scapat de pcos? (acum iau in continuare yasmin pentru a ma proteja).  puss

sa inteleg ca ai ambele sindroame, si adreno genital si al ovarelor polichistice? ca nu e unul si acelasi lucru. atata timp cat nu ai copii nu prea ai ce sa faci, continui cu anticonceptinale. la momentul cand o sa vrei copii o sa vezi impreuna cu medicul tau endocrinolog ce este de facut.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.