homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Durere in timpul actului sexual-2


#20 2010-02-18 10:14:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Durere in timpul actului sexual

eu una nu as merge pe rezolvarea "problemei fizice", pt ca asta inseamna ascunderea efectelor, nu eliminarea cauzei. e ca si cand in mod repetat ai avea o durere insuportabila de masea si in loc sa mergi la dentist, ai lua antinevralgic.

solutia e in capul tau: ia-ti timp in care sa analizezi relatia voastra. daca te ajuta, pune pe hartie plusuri si minusuri. apoi cantareste. te-ar ajuta daca nu v-ati vedea un timp, pt ca la reintalnire iti vei da seama ce simti pt el si daca te mai atrage sau s-a stins focul dintre voi. daca dupa pauza asta te vei simti atrasa de el, atunci si sexul va merge bine, pt ca te vei lubrifia natural. daca nu vei simti nimic, nu cred ca se merita sa mai ramai in relatia asta. nu ai dat detalii despre relatie, asa ca tu stii cel mai bine daca merita sau nu sa lupti pt ea.

ia in considerare si faptul ca dupa un timp, monotonia poate sa afecteze orice relatie, generand ideea falsa ca cel de langa tine nu te mai atrage.

Offline

 

#21 2010-02-18 10:59:15

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Durere in timpul actului sexual

Love, tu iei anticonceptionale ? Si asta poate sa fie o cauza daca nu sunt potrivite pentru organismul tau.

Offline

 

#22 2010-02-18 11:02:32

Love_etc
New member
Inregistrat: 2010-02-17
Mesaje: 24

Re: Durere in timpul actului sexual

da anca asa e, si nu-mi pot da seama daca e vorba de iubire sau de obisnuita dar totusi daca e ceva fizic? ma gandeam ok las in urma relatia asta si apoi ajung sa fac sex cu altcineva si sa fie la fel ca acum.. e foarte complicat e o alegere grea pentru mine de asta m-am gandit prima data ca e ceva doar fizic.. desi ma mint singura sad dar totusi sper ca daca voi lua ovulele acelea poate imi voi reveni...

Pentru Summer, nu nu iau anticonceptionale.. de un 1 an folosesc doar prezervativul, o singura data nu l-am folosit si imediat dupa am facut candida :\ si nu pt ca am luat de la el, caci eu am fost singura lui partenera, ci pt ca sunt f sensibila...

Ultima oara a fost editat de Love_etc (2010-02-18 11:03:55)

Offline

 

#23 2010-02-18 11:08:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Durere in timpul actului sexual

ovulele acelea rezolva lubrifierea, dar ce faci cu dorinta? faci in continuare sex cu de-a sila? hmm

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-02-18 11:08:56)

Offline

 

#24 2010-02-18 11:11:06

Love_etc
New member
Inregistrat: 2010-02-17
Mesaje: 24

Re: Durere in timpul actului sexual

anca90 a scris:

ovulele acelea rezolva lubrifierea, dar ce faci cu dorinta? faci in continuare sex cu de-a sila? hmm

pai ma gandeam ca daca ma lubrifiez o sa ma simt mai bine.. pentru ca eu sunt si super stresata atunci ca nu ma lubrifiez, si ma gandesc ca nu ma lubrifiez si atunci ma gandesc ca ma o sa ma doara, logic daca nu ma lubrifiez si atunci nu mai am chef..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-02-18 11:23:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Durere in timpul actului sexual

Love_etc a scris:

am incercat lubrifiant dar nu prea am fost multumita

si eu la fel. de asta iti spun ca lubrifierea naturala (invocata de psihicul tau, te dorinta fata de partener) nu se compara cu cele artificiale. lubrifierea artificiala nu aduce si dorinta cu ea.

Offline

 

#26 2010-02-18 11:34:57

Love_etc
New member
Inregistrat: 2010-02-17
Mesaje: 24

Re: Durere in timpul actului sexual

anca90 a scris:

Love_etc a scris:

am incercat lubrifiant dar nu prea am fost multumita

si eu la fel. de asta iti spun ca lubrifierea naturala (invocata de psihicul tau, te dorinta fata de partener) nu se compara cu cele artificiale. lubrifierea artificiala nu aduce si dorinta cu ea.

Asa e si nu stiu cel putin la mine lubrifiantu tine cateva minute si apoi trebuie iarasi pus si e cam deranjant..  skitarg

Offline

 

#27 2010-02-18 11:46:16

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Durere in timpul actului sexual

solutie definitiva nu e...am mentionat si ieri...dar macar afli sigur daca asta este cauza wink


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#28 2010-02-18 11:47:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Durere in timpul actului sexual

o intrebare: care sunt motivele pt care faci sex cu partenerul tau?

Offline

 

#29 2010-02-18 12:03:19

Love_etc
New member
Inregistrat: 2010-02-17
Mesaje: 24

Re: Durere in timpul actului sexual

anca90 a scris:

o intrebare: care sunt motivele pt care faci sex cu partenerul tau?

Mhh.. am scris si mai sus, inainte o faceam de placere imi placea si in timp ce faceam sex si dupa ma simteam extroardinar big_smile.. in schimb acum fac sex cu el pentru ca eu consider ca trebuie sa faci sex intr-o relatie normala neutral dar in nici un caz nu mai simt nevoia si pofta dinainte adica as putea sta foarte bine cu el si fara sa facem sex doar ca nu mi s-ar parea normal.. nu am 50 de ani sa am un sot de 30 de ani si sa nu mai facem sex lol.. am doar 19.. poate e o problema si la mine pt ca sunt o persoana foarte stresata si sensibila la orice si ca sa am parte de sex klumea trebuie sa nu am nici un fel de probleme pe cap..

Offline

 

#30 2010-02-18 12:36:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Durere in timpul actului sexual

dar relatia e normala din alte puncte de vedere? mai scartaie ceva in afara de sex?
ce probleme ai si nu le poti lasa deoparte nici cand esti in intimitate cu prietenul tau?

Offline

 

#31 2010-02-18 12:50:16

Love_etc
New member
Inregistrat: 2010-02-17
Mesaje: 24

Re: Durere in timpul actului sexual

anca90 a scris:

dar relatia e normala din alte puncte de vedere? mai scartaie ceva in afara de sex?
ce probleme ai si nu le poti lasa deoparte nici cand esti in intimitate cu prietenul tau?

Mai normala nu e pentru ca nu stiu daca pot avea o relatie normala pentru ca eu sunt o persoana foarte dificila care se enerveaza foarte repede si din cauza aceasta ne certam mult dar ne trece repede... poate de atatea certuri intr-un an de zile s-a ajuns sa nu ne mai intelegem nici in pat..

Offline

 

#32 2010-02-18 18:08:33

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Durere in timpul actului sexual

poate sigur de asta...incerca sa`ti pastrezi calmul ca  sa ajungeti sa nu va mai suporti unul pe altul...


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#33 2010-02-18 20:42:15

Love_etc
New member
Inregistrat: 2010-02-17
Mesaje: 24

Re: Durere in timpul actului sexual

Nu e asa simplu..

Offline

 

#34 2010-02-18 22:28:16

Love_etc
New member
Inregistrat: 2010-02-17
Mesaje: 24

Re: Durere in timpul actului sexual

Dap, cam asta si incerc sa fac big_smile.. mersi pt sfat!

Offline

 

#35 2010-02-19 12:31:53

camelialia
New member
Inregistrat: 2010-01-01
Mesaje: 58

Re: Durere in timpul actului sexual

Love_etc a scris:

anca90 a scris:

o intrebare: care sunt motivele pt care faci sex cu partenerul tau?

Mhh.. am scris si mai sus, inainte o faceam de placere imi placea si in timp ce faceam sex si dupa ma simteam extroardinar big_smile.. in schimb acum fac sex cu el pentru ca eu consider ca trebuie sa faci sex intr-o relatie normala neutral dar in nici un caz nu mai simt nevoia si pofta dinainte adica as putea sta foarte bine cu el si fara sa facem sex doar ca nu mi s-ar parea normal.. nu am 50 de ani sa am un sot de 30 de ani si sa nu mai facem sex lol.. am doar 19.. poate e o problema si la mine pt ca sunt o persoana foarte stresata si sensibila la orice si ca sa am parte de sex klumea trebuie sa nu am nici un fel de probleme pe cap..

si eu am avut problema ta, dureri la contactul sexual si ,mergand la ginecolog, am descoperit ca am uterul aplecat in fata si tot ce trebuie sa fac e sa ma relaxez si sa gasesc pozitiile care sunt confortabile. Dar daca la tine e vorba de usturime e bine sa mergi la medic si sa vezi daca nu ai vreo infectie. Eu stiu ca de la astfel de afectiuni iti poate scadea si libidoul. Eu cand nu stiam ce am si ma durea chiar nu mai aveam chef de sex pentru ca in fond sexul inseamna placere, nu durere. Mergi la un medic si fa-ti un consult, poate asa depistezi ce ai!

Offline

 

#36 2010-02-19 16:09:03

Love_etc
New member
Inregistrat: 2010-02-17
Mesaje: 24

Re: Durere in timpul actului sexual

camelialia a scris:

Love_etc a scris:

anca90 a scris:

o intrebare: care sunt motivele pt care faci sex cu partenerul tau?

Mhh.. am scris si mai sus, inainte o faceam de placere imi placea si in timp ce faceam sex si dupa ma simteam extroardinar big_smile.. in schimb acum fac sex cu el pentru ca eu consider ca trebuie sa faci sex intr-o relatie normala neutral dar in nici un caz nu mai simt nevoia si pofta dinainte adica as putea sta foarte bine cu el si fara sa facem sex doar ca nu mi s-ar parea normal.. nu am 50 de ani sa am un sot de 30 de ani si sa nu mai facem sex lol.. am doar 19.. poate e o problema si la mine pt ca sunt o persoana foarte stresata si sensibila la orice si ca sa am parte de sex klumea trebuie sa nu am nici un fel de probleme pe cap..

si eu am avut problema ta, dureri la contactul sexual si ,mergand la ginecolog, am descoperit ca am uterul aplecat in fata si tot ce trebuie sa fac e sa ma relaxez si sa gasesc pozitiile care sunt confortabile. Dar daca la tine e vorba de usturime e bine sa mergi la medic si sa vezi daca nu ai vreo infectie. Eu stiu ca de la astfel de afectiuni iti poate scadea si libidoul. Eu cand nu stiam ce am si ma durea chiar nu mai aveam chef de sex pentru ca in fond sexul inseamna placere, nu durere. Mergi la un medic si fa-ti un consult, poate asa depistezi ce ai!

si eu am problema cu uterul, am uterul putin alungit si stiu ca daca nu ma relaxez ma doare inauntru din cauza asta, si unele pozitii nu le prea suport dar nu cred ca are legatura cu usturimea care e la intrare.. si asa e ai dreptate, sexul inseamna placere, nu durere....

Offline

 

#37 2010-02-19 20:17:52

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Durere in timpul actului sexual

Chiar ... si eu patest la fel.

Inainte era totul ok cu el, ma lubrifiam, nu aveam probleme. Acum ... nu ma mai excit cand ma atinge, cand ma saruta, nu stiu de ce.

Si am usturimi la contactul sexual din cauza lipsei lubrifierii. In schimb, cand am reusit sa ma lubrifiez cum trebuie ... tot nu tine mai mult de 30 de minute. Adica dupa 30 de minute iar nu mai sunt lubrifiata sad si el poate mai mult decat pot eu.

Tind sa cred ca e de ordin psihic, ca m-a enervat cu niste chestii in ultimul timp, am fost dezamagita de el pe un anumit plan, a fost si sesiunea si poate ca din cauza asta se intampla toate astea... cred .. sper ... smile

Offline

 

#38 2010-02-19 20:58:14

mrn
Full member
Inregistrat: 2009-12-21
Mesaje: 381

Re: Durere in timpul actului sexual

Love_etc a scris:

mrn a scris:

Love_etc a scris:


... De iubit il iubesc, cel putin asa cred, am doar 19 ani e singura mea relatie serioasa ce am avut pana acum nu am cu ce altceva face compoaratie cand vine vorba de iubire, sa spun daca mai e sau nu iubire, dar nu mai ma simt atrasa de el din punct de vedere fizic... sad aproape deloc.... crezi ca are vreo legatura?

eu zic k da, e o problema..pt k deja nu o mai faci din placere..pur si simplu banuiesc k te simti obligata, nu?  cesafac  si o faceti des?

Pai inainte o faceam de 3, 4 ori pe sap.. Acum o facem 1 data sau de 2 ori pe luna.. si chiar imi pare rau as vrea sa fie ca inainte.. si nu ma simt neaparat obligata, simt ca e normal sa o facem.. dar ca nu mai simt nevoie fizic ca inainte.. stii ce zic?..

da, stiu ce zici...sfatul meu ar fii   ori sa incerci sa vorbesti cu el si sa-i explici k probabil din cauza certurilor pe care le aveti pur si simplu nu mai simti nevoia sa mai faci sex cu el, cum simteai inainte... ori ii ceri o pauza pana iti pui tu ordine in ganduri si sentimente si asa iti poti da seama daca il iubesti sau nu. si de asemenea vei vedea si daca simti nevoia sa mai faci sau nu sex cu el.


Impreuna suntem magnifici..separat insa suntem banali.. hjarta

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.