homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cel mai bun remediu pentru infertilitate...-20


#362 2013-11-01 11:50:46

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Iulia, si eu am avut o perioada in care nici nu voiam sa aud de doc, chiar daca era clar ca aveam nevoie. Si tot din teama ca o sa-mi spuna transant ca am probleme mari si orice as face, nu se poate. Dar am inceput sa ma simt oarecum vinovata ca nu fac nimic.

M-am chinuit ingrozitor, chiar si pentru a-mi face analizele, avand in vedere ca la mine ciclul e cam inexistent. Urmaream chiar si cel mai mic semn, cea mai mica pata, care sa-mi dea un indiciu ca e un fel de ciclu (ca numai normal nu era), numaram zilele si fugeam repede sa-mi fac analizele, in ideea de a reusi sa le fac (au fost luni de zile cand nu am avut ciclul deloc).

Dupa ce in sfarsit am reusit sa le fac, am desoperit ca am infectia cu toxoplasma, desi, culmea ironiei, nu am avut niciodata pisica in casa, nu am atins nici macar cand eram copil vreo pisica. Si am mai tras si de asta vreo cateva luni bune.

Doctora la care am fost mi-a spus ca motivul infertilitatii e capacitatea ovulatorie scazuta, fapt pt care m-am infundat cu hormoni de stimulare vreo 3 luni. Evident fara niciun rezultat.

In primavara a murit tatal meu. Am sperat atunci ca Dumnezeu se gandeste ca in locul unui suflet disparut o sa apara altul.

Am schimbat doctorul. M-am gandit, poate cam tarziu, ca e bine sa cer si alta parere. Din nou analize, din nou stres ca rezultatele n-or sa fie bune.   Mi-a descoperit alta cauza: sinechie uterina. Incercare de histeroscopie, nereusita, concluzia: 'imi pare rau, doamna, dar asta e'. Acum...cu Dumnezeu inainte.

Am povestit toate acestea nu pentru a ma lamenta, nu am deloc stilul asta, desi de multe ori mi-am dat seama ca faptul ca nu am spus in gura mare ce probleme am m-a impiedicat sa obtin informatii care imi putea fi de folos. Doar ca pur si simplu nu pot sa ma vait.

Am povestit ca sa intelegeti ca e greu pentru toate, ca chiar daca noi ne vedem problemele ca fiind cele mai grave, poate exista cineva care are infinit mai mari greutati in a obtine o sarcina.

Nu stiu daca intr-un final o sa reusesc in ceea ce-mi doresc - la nivel rational sunt constienta ca e aproape imposibil - dar stiu ca am datoria de a nu ceda. Am si acum momente in care simt ca 'o iau in jos' - cum se spune, dar incerc ca momentele astea sa fie cat mai rarae si mai scurte. Imi impun, in astfel de momente, sa zic o rugaciune, chiar daca nu o zic cu maxima convingere si gandurile mele sunt imprastiate.

Si eu i-am spus sotului meu ca il rog sa se gandeasca serios daca vrea sa stea cu mine in conditiile astea. Am un imens sentiment de frustrare si de vinovatie ca-l privez de ce e mai frumos pe lumea asta. Il iubesc si mi-ar fi tare greu fara el, dar nici nu vreau sa fie nefericit doar ca tin eu cu tot dinadinsul sa stea cu mine, sa nu raman singura.

Scuze pentru polologhia asta.  Am o singura justificare: chiar simteam nevoia sa ma descarc.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 



#363 2013-11-03 15:39:36

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Eleny, schimba medicul din nou. Nu exista "asta e" in cazul unei sinechii uterine, se poate rezolva fara probleme. Si da, asta e cauza de infertilitate, dar una din cele usoare, care au rezolvare simpla. OK, nu s-a putut face histeroscopie, dar se poate face laparoscopie. Mi se pare absurd ca nu ti-a dat solutie pt ceva de genul asta.

Fetelor, eu va inteleg perfect pt ca am trecut prin toate starile posibile in anii in care am luptat din rasputeri sa raman insarcinata. Nu exista investigatie sau interventie pe care eu sa nu o fi facut...plus analize repetate mereu la 6 luni, timp de 6 ani...Dar intotdeauna mi-am spus ca nu exista limita, nu ma voi opri pana cand nu imi voi tine copilul in brate. Lasati teama de medici si mergeti din medic in medic pana il gasiti pe cel care va va rezolva problema. Daca exista o problema, nu se va rezolva de la sine. Luptati pt ceea ce va doriti!!!
Si lasati prostiile cu despartirea de soti, doar am jurat sa fim impreuna la bine si la greu. Si mie mi-a zis sotul inainte de FIV ca daca nu reusim nici asa sa ii spun daca vreau sa imi caut pe altcineva (la noi el era cel cu probleme) si m-a durut enorm sa aud asta. I-am spus ca nu vreau sa mai aud niciodata asa ceva si ca daca as fi stiut ca are probleme chiar dinainte de a ne casatori, tot sotul meu era acum, nu l-am luat cu conditia de a-mi face copii. Sunt atatea incercarile prin care putem trece intr-o viata, pai ce facem dam bir cu fugitii ? Am ales sa fim impreuna, suntem impreuna pana la capat, indiferent ce ne rezerva viata.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#364 2013-11-03 17:41:22

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Eleny, citindu-te imi dau seama cat de alintata sunt sad mai mult, sunt si fricoasa...ma tem de existenta vreunei probleme si in loc sa ma gandesc cum sa o infrunt, ii pun deja cruce si ma lamentez...te admir pentru putere si pentru curaj! Eu inca nu am confirmarea ca exista o problema, dar odata cu acesta confirmare am senzatia ca va veni si capitularea..poate de aceea inca nu sunt hoatarata sa merg mai departe cu investigatiile...nu ma vad in stare sa lupt...de ce? Poate pentru ca ma vad deja invinsa sad
La mine totul suna a lamentare si ca si tine, nu imi place sa ma plang...ba chiar aici e singurul loc unde vorbesc despre ce simt...ti-am citit povestea cu sufletul la gura si crede-ma ca am invatat ceva: trebuie sa lupt! Si o voi face smile

Cris puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#365 2013-11-04 10:36:23

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Iulia, ma bucur ca ai capatat putin curaj. Teama de a merge la medic e un fel de teama de a infrunta o realitate: aceea ca avem o problema, ca, fara sa intelegem de ce, la noi nu se intampla ca la majoritatea femeilor la care, e suficient sa-si propuna sa ramana insarcinate, si in prima luna lucrurile sunt rezolvate.

E frustrarea pe care o simtim si poate, un fel de nedreptate pe care uneori nu o intelegem (la noi de ce sa nu se poata, cu ce suntem mai prejos decat altele), e sentimentul de neacceptare a unei situatii pentru care nu suntem cu nimic vinovate. Si multe alte intrebari de genul asta. Le-am trait si le traiesc pe toate.

Dar dincolo de toate astea, trebuie sa intelegem ca avem obligatia, fata de noi insine ca oameni in primul rand, de a merge mai departe, de a lupta, uneori atat cat putem noi - e adevarat si ca unii pot mai mult, altii mai putin, psihologic nu suntem toti construiti la fel, asta e clar. Trebuie sa intelegem ca nu pentru toti viata e chiar usoara (oricat ar incerca sa ma convinga pe mine altii ca de fapt toti au probleme, mi se pare totusi ca mai conteaza si natura si gravitatea problemelor - una e sa fii bolnav si alta sa ti se rupa o unghie inainte de o nunta. La unii viata curge ca dupa un scenariu dinainte stabilit, fara sa intervina nimic care sa le perturbe existenta. La mine a devenit o realitate ca nu fac parte din categoria asta. Si ar insemna sa-mi stric cu totul echilibrul psihic in a incerca sa schimb asta. Pot doar sa lupt sa indrept situatiile nefavorabile in favoarea mea.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#366 2013-11-05 23:35:00

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Eleny, eu sunt perfect de acord cu Cris. A dat niste sfaturi pertinente si care ne pot fi foarte utile. Schimba medicul. Si crede-ma, problema ta se poate rezolva 100%. Sunt probleme mult mai grave in lumea asta. Sunt probleme de infertilitate mult mai nasoale. Unele imposibil de tratat. Nu stiu daca iti amintesti, dar in vara noi toate iti spuneam ca un AMH mic nu e motiv de infertilitate...Medicul la care ai mers te-a indopat cu hormoni degeaba. Desi primul lucru pe care trebuia sa-l faca era sa verifice trompele, mai ales ca stia ca tu ai mai avut probleme- inteleg ca menstra iti venea o data la cateva luni. Stiu ca poate tu crezi ca noi vorbim degeaba aici, ca nu te intelegem. Dar putem invata si din experientele altora, nu numai ale noastre. Cere si alta parere, mergi la alt medic...Depinde doar de ceea ce-to doresti si esti dispusa sa faci pentru a-ti implini visul. Tu stii cel mai bine.

Eu cred in continuare ca toti oamenii au probleme, la un moment dat in viata asta. Nimeni nu e perfect multumit.Toti suntem la fel. Ne dorim sa fim fericiti...si alergam mereu dupa visul asta. NU uita daca tie ti se pare ca problema unora e floare la ureche pe langa a ta...si altii spun la fel despre dificultatile tale. A te compara mereu cu altii te indeparteaza de esenta ta.

Eu nu am copil(inca rodnar ) dar imi dau seama ca am alte daruri: un sot minunat, un job misto, un motan simpatic, nu sunt bolnava si multe multe altele. Si am pierdut si am suferit cat alti 20 intr-o viata. As putea spune asta....
Exista mereu un echilibru in viata noastra. asa cred eu...

Si pentru ca suntem la un capitol despre minuni, eu chiar cred ca mergand la biserica si spunand rugaciuni si cerand o minune si  citind un acatist nu e de ajuns... Mai trebuie sa si facem ceva. Sa cerem ajutor si inspiratie in faptele noastre. Sa ne rugam sa le lumineze Dumnezeu mintea doctorilor sa gaseasca o solutie pentru noi, sa descopere afectiunea care ne indeparteaza de visul nostru...si daca nu e sa fie, sa ne dea noua taria de a accepta si sa ne dea alte daruri care sa ne faca viata bogata.

Capul sus, fetele. Viata e frumoasa!

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2013-11-05 23:51:33)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2013-11-06 08:27:02

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Fetelor, asa e! Viata e frumoasa! Trebuie sa gasim o cale sa fim recunoscatori pentru ce avem si sa incercam sa intelegem ca uneori ceea ce necesita mai multa rabdare si mai mult efort, va fi primit cu mai multa recunostinta smile
Eleny, eu imi gasesc o vina, poate chiar doua, dar invat sa le accept si indraznesc sa sper ca faptul ca imi recunosc greseala si ma caiesc, va aduce cumva un echilibru intre felul in care mi-am trait viata pana acum si felul in care o voi trai de acum in colo smile
Eu nu stiu care este calea cea mai buna de a accepta si infrunta o astfel de problema, dar inca nu am mers mai departe cu investigatiile pentru ca m-am gandit ca daca am ramas de 2 ori pana acum, a 3-a e doar o chestiune de timp ...iar timpul asta trece al naibii de greu...am termen pana la anu' in primavara, daca tot nu se intampla, voi merge inainte cu analizele...dar pana atunci, ma rog la Dzeu sa isi intoarca privirea si la mine smile si cum spune si Rona, daca asta nu se va intampla, il voi ruga sa ii ajute pe medici...dar mai intai sa ajung la ei

Fetelor, inchei spunand inca o data ca da! Viata e frumoasa! puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#368 2013-11-06 11:46:18

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Rona, multumesc pentru sfaturi si incurajari - si tie, si celorlalte fete. Evident ca orice idee imi e de mare folos, ca cea mai neinsemnata informatie poate avea, in anumite momente, o importanta capitala.

Azi o sa ma duc la alt doctor. La inceput recunosc ca mi-a fost frica sa merg la doctori, din ideea ca o sa-mi spuna clar ca nu se poate face nimic. Acum am inceput sa mai inteleg ca, oricat de grava ar fi problema, nici din punct de vedere profesional, dar nici moral, un medic n-ar trebui sa-mi puna o asemenea eticheta.

Nu gandesc nicicum ca problemele mele sunt cele mai grave. Insa raman la convingerea ca orice ai face in viata asta, oricate realizari ai avea si de orice natura, daca nu ai si nu cresti un copil, ai cam trecut degeaba prin viata, chiar daca asta tine sau nu de tine.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#369 2013-11-07 19:44:34

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

ElenyR a scris:

Nu gandesc nicicum ca problemele mele sunt cele mai grave. Insa raman la convingerea ca orice ai face in viata asta, oricate realizari ai avea si de orice natura, daca nu ai si nu cresti un copil, ai cam trecut degeaba prin viata, chiar daca asta tine sau nu de tine.

Sunt perfect de acord cu tine, Eleny. De asta am vorbit serios cu sotul meu si am stabilit ca, daca nu vom putea avea copii in urmatorii 2 ani, indiferent la care din noi ar fi problema, vom adopa. Intr-un fel sau altul, tot vom fi parinti.
Sigur ca mi-ar placea sa trec prin experienta da a fi insarcinata si de a aduce o fiinta pe lume.....dar daca nu ar fi posibil, tot vom avea copilasi.

Si eu mi-am schimbat doctorul dupa sarcina pierduta in aprilie. Nu zic ca e incompetent, dar atitudinea lui cand ne-a anuntat ca sarcina nu a evoluat mi s-a parut complet deplasata .....ceva de genul "sarcina asta s-a oprit din evolutie, dar nu e asa tragic.....lasati ca stim acum ca e posibil sa aveti o alta".


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#370 2013-11-07 20:17:08

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Frumos gand, emma smile si noi am vb despre asta si mi-as dori sa pot infia daca nu voi reusi sa am copilul meu natural smile sunt atatia copii singuri pe lume, pacat ca la noi birocratia e atat de nenorocita ca ajungi sa infiezi dupa ce bebelusul creste sad


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#371 2013-11-07 20:40:01

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Da, intr-adevar frumos gand. Apreciez foarte mult aceasta atitudine. Din pacate, mie nu mi-ar fi asa usor sa adopt un copil. Cred ca nu l-as putea iubi atat cat ar trebui si cred ca ar fi pacatul si mai mare decat faptul ca nu cresc un copil care nu ar fi al meu. De fapt, de crescut l-as creste, dar nu cu dragostea pe care orice copil o merita. Sper ca Dumnezeu sa nu ma pedepseasca si pentru neputinta aceasta.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#372 2013-11-07 21:00:09

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Eleny smile sa stii ca si eu am sufletul impartit in aceasta privinta..am vb despre asta, dar am vb acum cand inca speram la un bebe al nostru...dar daca speranta asta n-ar mai si daca as pune in balanta, as prefera o viata cu un copil adoptat decat o viata fara sad  cine stie daca la fel ad gandi si daca as avea confirmarea ca nu pot face copii


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#373 2013-11-08 08:50:54

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

fetele,stiinta a evoluat.intai incercati totul pt a avea copiii vostri si logic,ca ultima solutie,cine poate si se simte in stare,exista si adoptia.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#374 2013-11-08 16:37:07

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Eu imi doresc sa nu fiu pusa in situatia de a alege, niciodata nu mi-a placut sa aleg, indiferent despre ce a fost vorba. M-am mai rugat in ultimul timp si ca Dumnezeu sa-mi indrepte pasii si calea spre cel mai bun si potrivit doctor pentru mine.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#375 2013-11-08 23:55:18

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Sigur ca si eu prefer sa am copiii mei naturali....Dar, daca nu s-ar putea, din diverse motive, as adopta. Ne-am dat doi ani de incercari si investigatii...
Prefer totusi sa fim astfel parinti, decat alternativa de a nu fi deloc. Dar sigur ca asta este doar optiunea mea si a sotului si pana sa ajungem la ea as face tot ce se poate pentru a avea copiii nostri naturali.
Si inteleg punctul de vedere al persoanelor care nu vad optiunea asta ca una potrivita pentru ei....cum este si cazul unora din cei mai buni prieteni ai mei.


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#376 2013-11-12 12:08:53

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Dupa o perioada in care am am tot avut tot felul de probleme, si nu simple, in afara de cele ale mele, si dupa ce am rezistat destul de bine, acum am inceput sa cedez. Simt ca nu mai pot, nu mai rezist, am obosit si am impresia ca totul e in zadar, toata lupta e degeaba. Poate ar fi cazul sa renunt, sa inteleg ca asta e si nu se poate face nimic si sa nu ma mai zbat de pomana. In orice incercare ma lovesc de o noua problema, mereu apare altceva, nu e nimic care sa-mi dea speranta.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#377 2013-11-26 14:35:30

adiocelulita
New member
Inregistrat: 2013-11-26
Mesaje: 8
Site

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Eu consider ca problemele corpului nostru nu ni le putem rezolva decat noi insine. Pentru ca un corp avem si de el trebuie sa avem grija. Problema e ca prea putini se indreapta catre o informare corecta, catre o nutritie adaptata corpului lor, catre un echilibru. E mai usor sa vizitam manastiri si sa ne punem credinta in altcineva decat in fortele proprii si ceea ce noi putem face. Nu zice nimeni sa ne indepartam de la cele sfinte, dar totodata nu cred ca am epuizat restul solutiilor.


Calea ta de la suferinta la sanatate, de la stres la calm, de la probleme la solutii.....

Offline

 

#378 2013-11-26 14:39:02

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

si ne dai tu solutii sa facem copii,adiocelulita?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#379 2013-11-26 14:50:55

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

Sonia, de-as avea buton, ti-as fi dat un like rotfl


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#380 2013-11-26 14:56:50

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Cel mai bun remediu pentru infertilitate...

idem big_smile ai 2 like-uri lol


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.