homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-103


#1939 2010-07-12 20:57:17

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

super patutul pass! si ariciul.. hjarta
off nu incepeti discutia despre soacre ca stiti ce specimen am si eu bang  bang  bang anabella si eu zic ca procedezi fff bine! e cel mai bine sa fim diplomate si sa ne facem sotii sa realizeze singuri niste adevaruri pe care noi le vedem mult mai clar. chiar azi am vb cu ea la tf si imi zicea ca o sa vina in arad cand nasc numai daca eu vreau. acum ziceti si voi.. chiar crede ca vreau.. o sa vin de la spital operata, cu fetita..vom fi noi stangaci ca parinti.. dar sa mai am si musafiri peste noapte. eventual sa vina socru-meo ca vreun ciolan sa ma puna sa ii mai fac o ciorba de fasole!  chicot aaa si ea din 2 baieti nu si-a crescut ea nici unul.. ia pus in bratele mamei ei si si-a vazut de treaba... deci nici priceputa nu e la bebelusi mai mult o sa ma streseze. pe de alta parte nici nu vreau sa fiu categorica si sa il pun pe al meu sa le zica nu.. ca poate imi va reprosa ca ai mei de ce vin.. ca si ceilalti sunt bunici.. insa ai mei vin.. stau o ora si seara sunt la ei acasa..ma rog sa imi dea dumnezeu putere sa fiu diplomata. eventualele sfaturi sunt bine venite! smile

mie mi-a recomandat dr sa fac vaccinul antitetanos pe  la 32 de sapt.. si l-am facut. intr-adevar doare ca naiba. nu l-am facut niciodata si cica e valabil 10 ani..nu sunt f sigura ca e corect ce spun


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 



#1940 2010-07-12 21:25:57

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

pass am vazut ca ai primit raspuns dar iti mai raspund si eu si le dau dreptate fetelor cand zic ca doare ,mie nu mi sa spus ca e optional mi sa spus ca trebuie facut ca tare nu las fi facut nici eu ca acum stau cu grija sa nu am ceva reactii de la el si daca mai pun si durerea care o simt in mana sigur nu las fi facut
ma gandesc daca la noapte cand o sa dorm o sa ma mai pot intoarce si pe mana cu vaccinul dar mai mult ca sigur nu
si fetele care l-ati facut a copt cumva ca de asta imi e cel  mai frica


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#1941 2010-07-12 21:37:12

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

nu a copt deloc. s-a facut o mica galma care era fierbinte si durea in 2-3 zile durerea s-a transformat in mancarime si usor a disparut. mie medicul de fam mi-a explicat toate astea si nu m-am speriat. ca altfel..


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1942 2010-07-12 21:52:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

anabella_n a scris:

x_ynna a scris:

True ana...important e ca e bine Cati...cateva zile in plus nu mai conteaza tongue
Pfff ce soacra scortoasa...sa nu o lasi deloc pe Cati la ei rotfl2 puss take care!

aș vrea eu să nu las copilul deloc la ei, dar trebuie să le dau o șansă ca bunici pt al meu. la cum ?i știu vor eșua lamentabil ?ncă din primele ei luni de viață, așa că soțul se va convinge singur că nu e cazul să insiste ca ?ndatoririle de bunici să se ?mpartă la jumate, iar eu nu va trebui să mi-l pun ?n cap lupt?nd să-i demonstrez ceea ce știu deja că se va ?nt?mpla. și-o vor face cu m?na lor  chicot

annabella, dar in primele luni ce naiba sa caute copilul cu altcineva decat CU TINE? big_smile

lucky, DACA MEDICUL TI-A PRESCRIS CALCIU (ca daca nu ai grija, da contractii), calciul coral e minunat. si eu tot unul natural am rontait in sarcina

nu faceti, bre, vaccinuri in sarcina... neutral

pass, m-ai terminat cu ariciul ala... parca zambeste!! hjarta sper ca e ok...

sanca, eu i-as fi raspuns pe loc, nu de alta, da sa-i tai orice dubiu.. ceva "politicos" de genul: "vaai, multumesc, ce draguta sunteti... DAAAAR prefer sa ne obisnuim singuri, fara ajutoare, doar noi si bebe" (eu am zis ceva mai direct la toti care voiau sa ma frece in prima luna, respectiv: "pana la Botez nu primim vizite, asa ne obisnuim noi intre noi, ma relaxez si eu dupa nastere... de la o luna va asteptam cu drag"). poti servi si tu textul cu botezul, daca e bisericoasa va crede ca e vorba de superstitii si, poate, te lasa in pace.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1943 2010-07-12 22:14:32

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Katami, medicul mi-a recomandat din saptamana 35 sa iau iar cal-c-vita spunand ca, chiar daca da contractii, de la aceasta varsta contractiile nu mai sunt periculoase.
Ei bine, eu nu mai vreau sa aud de cal-c-vita pentru ca mi-a produs foarte multe contractii. De aceea l-as inlocui cu un preparat natural de calciu.

In sarcina, nici eu nu am facut nici un vaccin. Antitetanosul l-am facut acu' vreo doi ani pentru ca m-a muscat un caine...chiar inainte de nunta cu o luna. A durut ca naiba, zile in sir. Nu a copt bratul, nu au ramas urme.

Nici eu nu intentionez sa-mi las vreun moment copilul cu bunicii pentru ca...sunt iresponsabili. Oricat de dur suna, asta e realitatea. Nici ai mei, nici ai lui nu sunt mai breji. Sunt din generatia aia care are senzatia ca stie tot si din pacate...sunt varza.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1944 2010-07-12 22:43:21

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

wave

Eu diseara am avut cel mai groaznic episod de greata de cand sunt insarcinata  acklad  Si a fost declansat de o inghetata cu ciocolata - se pare ca bebe al meu chiar e ca taica-su si uraste ciocolata  bang  Am stat deasupra WC-ului aproape o ora si m-a fortat vomatul, dar nu am reusit. Tot ce am obtinut a fost o durere de burtica, care cred ca a fost chiar o contractie - mi s-a intarit toata burtica acolo jos supa  A fost groaznic  grater


Legat de vaccinul anti-tetanos - are ceva daca nu il faci? Eu nu l-am facut de foarte multi ani (cam 15), si nu stiu daca vreau sa-l fac sau nu  nustiu

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2010-07-12 22:43:38)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1945 2010-07-12 23:41:42

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

vai blue,mi-ai amintit de un episod de varsaturi de zilele trecute;a fost prima data cand am varsat in sarcina,dar a fost tare nasol;mi s-a facut asa rau,ameteam,misca si bebe tare-tare si deodata...nu stiu de la ce sigur,dar banuiesc ca de la niste rosii,ca tare nasoale mi se par...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1946 2010-07-13 06:37:46

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neața fetele  wave
m-am ?nțepat ?n fund și a durut așa tare că nu mai pot adormi la loc. azi e ultima zi cu laptopul așa că vă voi citi c?nd mă ?ntorc acasă. și tot azi am ?nvoire din spital să-mi văd buburuza la ecograf  dance

sanca, ai putea  foarte simplu să motivezi atunci că ești mult prea obosită, că ai nevoie de liniște pt a te reface și că prea multă lume ?n jur nu-ți face bine și cu un copil nou-născut de care trebuie să ?nveți să ai grijă și să-l liniștești de c?te ori e cazul

kata, păi vor avea pretenția să-mi arunc copilul ?n căruț și să-mi calc eu pe inimă să mă duc să-i vizitez, că așa se cuvine, din punctul lor de vedere. doar că nu voi face așa ceva și vor fi nevoiți să vină ei la noi  să-și vadă nepoata, mai ales ?n primele luni de viață, c?nd vom intra cu ea ?n iarnă și cine știe ce zăpezi ne mai așteaptă. ceea ce nu se va ?nt?mpla și cu siguranță al meu nu va trece cu vederea faptul că mă-sa și ta-său vor vedea copilul pt prima dată abia la botez
nu mai spun că de la ?nceputul lui martie, de c?nd ne-am mutat la apartament, n-au urcat o singură dată să vadă cum l-am  făcut, nici măcar ?n lipsa mea. puteau s-o facă pt fiul lor, dar m?ndria prostească e mult prea mare  bang 

pup toate fetele și vă doresc la toate sănătate și c?t mai puține probleme cu sarcina  puss

Offline

 

#1947 2010-07-13 08:11:49

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neata! cascat


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#1948 2010-07-13 08:35:39

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neatza!  wave
multumesc fetele pt sfaturi. cumva vom face pt ca nici eu nici sotul nu ii vrem aici. nu stiu daca ma credeti daca imi doresc din tot sufletul ca in ziua cand venim acasa seara sa inchid usa si sa raman eu cu sotul si cu minunea noastra si absolut nimeni altcineva.

blue imi pare rau pt ce ai patit!  puss din pacate mai trebuie sa trecem si prin asa ceva. pe mine m-a apucat la lucru intr-o dimineata de la mirosul de ceai. stateam cu o cana de ceai in fatza si de la miros mi s-a facut greata. nici in zi de azi eu nu am mai pus ceai in gura mea asa cumplit a fost.

ana te asteptam cu vesti bunede la eco si sa profiti de ziua de azi la aer.. si inca putina rabdare ca ajungi acasa! sa ai grija de voi si sa iti treaca cat mai repede timpul!

legat de vaccin.. sincer nu stiu ce sa zic... de facut l-am facut. nici mie dr nu mi-a zis ca e optional.. mi-a zis sa il fac si gata. nici medicul de fam nu a ridicat vreo problema in sensul ca m-a luat ca si cand intr-adevar e ceva obisnuit. oricum faptul e consumat si ma gandesc ca daca ar fi avut contraindicatii nu mi-ar fi spus sa il fac

uff azi facem si noi 35 de sapt.. inca 3! doamne ajuta! rugaciune

Ultima oara a fost editat de sanca (2010-07-13 08:37:42)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1949 2010-07-13 08:50:47

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata wave 

sanca or sa treaca repede ai sa vezi goodluck  goodluck  goodluck

si in legatura cu subiectul bunici eu le-am spus la amandoua bunicile ca daca or sa vina de bebe nu o sa se apropie daca vor sa ajute cu o mancare pt sot si o curatenie sunt bine venit cel mic o sa fie in totalitate sub grija mea si cu asta le-am linistit ,cu bunici nu am avut de furca ca ei isi vad de bucatica lor ca sa zic asa

Ultima oara a fost editat de fany (2010-07-13 08:53:55)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#1950 2010-07-13 08:52:02

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neata buna  cascat

Azi se pare ca ma simt mai bine, in afara de oboseala, nu prea mai am nimic... Insa de obosita, sunt obosita, la noi in casa e santier, pereti sparti, fara gaz si apa, caci ne punem centrala termica. Sper ca azi sa termine cu totul, si sa ma pot apuca de curatenie  bang

Sa ai 3 saptamani sanatoase si usoare, sanca  par  O sa nasti prin ceza?


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1951 2010-07-13 08:53:48

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

multumim fetele!
da blue prin ceza o sa nasc si deja e programata si pe masura ce trec zilele ma apuca o friiiica!  hopsieu


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1952 2010-07-13 08:55:50

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

blue ma bucur ca te simti mai bine  puss ,spor la curatenie
la mine balamucu cu curatenia o sa inceapa de la 1 august pana atunci ma relaxez chicot

sanca curaj totul o sa fie bine ai sa vezi  puss

Ultima oara a fost editat de fany (2010-07-13 08:56:58)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#1953 2010-07-13 09:00:55

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

puss fany

Sanca, gandeste-te ca e momentul in care iti vei vedea comoara ce ai purtat-o sub inima aproape 9 luni! hjarta


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1954 2010-07-13 09:25:06

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neata gagici! wave
Pt cele care beti cafea va ofer una de care beau eu acum si de fiecare data cand imi mai e pofta: 3 sferturi lapte si un sfert cafea mornincoffee
Va doresc o zi buna!

Offline

 

#1955 2010-07-13 09:28:27

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neatza, fetele!


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1956 2010-07-13 09:32:06

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

blue, fany kram doar faptul ca o sa imi tin ingerasul in brate ma incurajeaza!  hjarta

papucica multumesc! eu una sa stii ca beau cate o cafea pe zi.. la tensiunea mea 90 cu 50 dr a zis ca e neaparat sa beau o cafea pe zi.. asa ca o accept!  par

va pun si eu poze cu patutul... cum am mai zis.. inca nu l-am pregatit in detaliu dar e la locul lui macar si isi asteapta ingerasul care sa doarma acolo!

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/84_dsc03168.jpg
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/84_dsc03169.jpg

dincolo am pus si poze cu burtica! chicot

Ultima oara a fost editat de sanca (2010-07-13 09:32:40)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1957 2010-07-13 09:37:14

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neatza,

Sanca  puss inca 3 sapt linistite, iti doresc!
tare frumos patutul, sa doarma linistita micuta!  hjarta
Hei, cum sa te apuce frica???? gandeste-te cat de aproape esti sa-ti vezi printesa ... abia astept sa fiu la varsta ta de sarcina wink


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.