homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-105


#1977 2010-07-13 10:47:38

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Mirik puss da, e fain, iti da incredere ... cred ca cel mai mult m-a linistit ca mi-a zis ca daca tin neaparat imi face cezariana, ca lui ii este mai usor, dar n-o recomanda.


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 



#1978 2010-07-13 10:49:49

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

aliy a scris:

Mirik puss da, e fain, iti da incredere ... cred ca cel mai mult m-a linistit ca mi-a zis ca daca tin neaparat imi face cezariana, ca lui ii este mai usor, dar n-o recomanda.

Cand mi-ai zis ca vrei ceza eram sigura ca te va convinge  chicot dar n-am zis nimic sa il las sa te convinga  chicot .
Da pe mine m-a ajutat f mult sa trec peste momentul curetajului


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#1979 2010-07-13 10:55:11

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fetele eu imi doream cezariana... pt ca stiu la ce sa ma astept dupa 2 operatii si desi mi-e frica si de cezariana mai frica imi e de naturala. dorinta mea a devenit si o necesitate.. pt ca doctorita pleaca in concediu din 10 august.. eu termenul il am 15-17.. si a zis ca vrea sa isi lase pacientele ok. nici eu nu vreau pe mana altui doctor ca mi-ar creea o frica si mai mare.. deci cezariana va fi pe 4-5 august ca sa fiu si acasa pana pleaca ea!

xenona eu nu iau sterilizatorul si de la farmacie nu am cumparat nimic.. astept sa imi spuna pediatru ce am nevoie si da sotul atunci o fuga. am zis ca decat sa cumpar chestii care nu le folosesc mai bine stau linistita

stefany  kram multumim pt complimente!


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1980 2010-07-13 11:00:27

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Fetelor a nascut sau va naste vreuna din voi in Timisoara? Eu acolo voi naste si vreau sa stiu daca mai e cineva...


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#1981 2010-07-13 11:04:16

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

andreed a nascut in timisoara nu demult in rest in acest moment nu mai e nimeni de prin tm


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1982 2010-07-13 11:10:35

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sarumana de informatie Sanca puss  Eu tot aici raman pana aproape de 40 de sapt, poate mai apare cineva  nustiu


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#1983 2010-07-13 11:23:08

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

mirik a scris:

Cand mi-ai zis ca vrei ceza eram sigura ca te va convinge  chicot dar n-am zis nimic sa il las sa te convinga  chicot .
Da pe mine m-a ajutat f mult sa trec peste momentul curetajului

aha, deci stiai  spranceana glumesc... mi-a dat argumentele necesare si aproape ca m-a convins deplin. a zis ca ma convinge el pana la termen  chicot
sper sa nasc la termen, ca pleaca in concediu toata luna august si un pic din septembrie  signof10


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1984 2010-07-13 11:23:15

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

nici eu nu am cumparat nimic de la farmacie;vreau sa cumpar insa servetele(am inteles ca nivea sunt bune),sapun,samponel si pampers si 1-2 biberoane;o mai tb altceva in primele zile?
si eu astept sa nasc,desi in afara de teama nascutului e mai mare cea legata de pb lui bebe,dar sper sa nu se intample mai devreme de 38 sapt macar;sa vedem ce mai zice dr,dar nu stiu de ce am impresia ca ii e mai usor cezariana si eu nu vreauuu


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1985 2010-07-13 11:27:37

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

stefany a scris:

Papucica si colega mea mi-a zis acelasi lucru: nu ma sfatuieste sa nasc normal, ea a nascut prin cezariana.
:

neata!  puss

lol  mai ce tari sunt persoanele care nu au nascut naural, nu au habar cum e, dar NU recomanda nasterea naturala. de ce..?   daca nu stiu cum e si nu au doua nasteri la activ, una prin operatie si una vaginal, a.i. sa poata face o comparatie..?
papucica, eu voi naste la Filantropia si politica spitalului este fix ca aia din Occident: femeia sa nasca "asa cum se naste", vaginal, cu sau fara epidurala ( am inteles de la fetele de aici ca e floare la ureche cu epi ) , iar operatia sa ramana operatie, adica facuta in caz de nevoie, daca mama sau copilul au de suferit, Doamne fereste!

eu personal ma rog zilnic sa pot naste natural  sad  , insa fiind foarte ingusta in bazin.... mai vedem, astept verdictul meidicului si astept sa treaca timpul si sa vedem daca se mai latesc oasele, cat are bebele etc.
oricum, mie una mi se pare absurd sa ai sanse sa nasti natural si sa preferi o operatie.   va

sanca, ti-am vazut burta  applause  ... e imensa, de fiecare cand o vad data iti zic asta. big_smile

Offline

 

#1986 2010-07-13 11:32:38

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Nu stiu fetelor voi cum sunteti, dar pe mine ma dispera toate inrebarile din partea cunostintelor: vai, dar cum o sa nasti? cum il cheama pe bebe? ce e? nu ti-e frica de nastere? etc
Nu stiu ce am, dar parca ma deranjeaza toata "atentia" asta. Ma intalnesc pe strada cu persoane cu care numai ne salutam si deja ma asalteaza cu intrebari. Inclusiv vanzatoarele de la magazine sar pe mine.
Eu sunt mai discreta de felul meu si nu ma bag incaltata in viata nimanui. Mi se pare ciudat sa sari asa pe cineva cu intrebari.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1987 2010-07-13 11:38:36

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lucky777 a scris:

Nu stiu fetelor voi cum sunteti, dar pe mine ma dispera toate inrebarile din partea cunostintelor: vai, dar cum o sa nasti? cum il cheama pe bebe? ce e? nu ti-e frica de nastere? etc
Nu stiu ce am, dar parca ma deranjeaza toata "atentia" asta. Ma intalnesc pe strada cu persoane cu care numai ne salutam si deja ma asalteaza cu intrebari. Inclusiv vanzatoarele de la magazine sar pe mine.
Eu sunt mai discreta de felul meu si nu ma bag incaltata in viata nimanui. Mi se pare ciudat sa sari asa pe cineva cu intrebari.

sunt intru totul de acord! e o problema pur personala! aaa si daca totusi le spui.. te mai si judeca..


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1988 2010-07-13 11:40:49

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sanca, foarte dragut patutul.

Ce sa caute lumea la voi can veniti cu bebe? Cel mai bine este sa nu fie nimeni un timp, eu asa am cerut de la inceput pentru ca asa mi se pare normal.

Si eu am nascut prin ceza si nu recomand nasterea naturala chicot Glumesc, bineinteles.....pentru cine poate, toata admiratia. Eu in alea 2 ore de travaliu am zis ca mor deci nu-mi pare rau nicio secunda ca am facut ceza. Am zis si o mai zic, admir din tot sufletul femeile care nasc normal, eu nu pot.

Offline

 

#1989 2010-07-13 11:40:49

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

si pe mine m-a surprins zilele trecute o persoana cu care imi dadeam strict "buna ziua!", cu intrebarea : "cat mai ai?"  cesafac  nu stiam ce sa raspund ca nu sunt obisnuita cu astfel de intrebari si m-a cam blocat. am intrebat si eu "cat mai am pana cand?"  va   si zice "pana nasti, evident". apoi mi-am dat seama ca de burtica se discuta. lol
ii raspund si cand sa plec striga dupa mine "e baiat, asa-i?" 
mai sunt tigancile care ma opresc pe strada sa imi ghiceasca despre copil, daca o sa aiba bani si avere.  lol
si vanzatoarele din magazinele de haine in special.
eh.. pe mine nu ma deranjeaza asa tare, mai mult ma amuza.
a, a fost dragut la piata principala a orasului, unde strigau pietzaresele la unison " hai fumoaso sa-ti dau portocale/kiwi/rosii/struguri pentru copilaslol  lol

pai rux, epidurala se face la dilatatie nu stiu cat exact, 4 parca, si pana la 4 te dilati repede si nici durerile alea mari nu incep. si apoi cu epi. nu mai simti.  happy

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-07-13 11:43:06)

Offline

 

#1990 2010-07-13 11:43:13

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Daaaa, asta e groaznic....asa pateam si eu. Toti vecinii au devenit dintr-o data "draguti" si au inceput cu intrebarile. Ieri eram cu Vlad la plimbare cu caruciorul si m-a oprit o femeie in varsta sa-l vada si ea si s-a tot minunat de el vreo 5 minute. N-am vrut sa fiu nepoliticoasa si am lasat-o dar i-am zis de vreo 3 ori sa nu se mai minuneze asa ca-mi deoache baiatul.

Pass, asa stiu si eu 4 sau 5 (tot aia big_smile) dar mie dupa ce mi s-a rupt apa au inceput contractiile alea nenorocite imediat si dupa doua ore abia aveam dilatatia 2 deci....

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-07-13 11:44:31)

Offline

 

#1991 2010-07-13 11:48:00

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

nasol, tu te-ai cam chinuit.  neutral  nu zic ca nu se poate, daca am voie sa nasc natural, risc sa ma chinui si eu 2-3-5 ore pana ma dilat cat trebuie, dar tot prefer asta decat taietura pe burta si sonda. clar!

dar uite fetele de aici care au nascut natural, toate au numai cuvinte de lauda si toate au nascut super usor si fara dureri mari pana la epidurala. deci din 8 cazuri, unu-doua sunt cu dureri mai naspa si cu chinuiala, restul sunt  tummenupp . procentul e satisfacator si incurajator.  applause


6,6, a aparut adina pe forum.  big_smile

Offline

 

#1992 2010-07-13 11:50:52

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sa nu mai vorbim de momentele in care sar sa-mi atinga burtica. Nu suport! big_smile
Oi fi eu mai salbatica de felul meu.   hmm
Adevarul e ca nu mi-au placut niciodata in mod special strainii. Ok, socializez, comunic, insa pana la o anumita distanta. wink Prefer oricand apropierea animalutelor. smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1993 2010-07-13 11:56:56

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

da, asta cu burta nu suport nici eu. a sarit pe mine o vecina cand eram in 3 luni abia : "misca???" si a infipt mana asa tare, m-a apasat. i-am zis ca nu, e prea mic, dar cred ca nu intelegea, ea tot explora burta cu mana si astepta sa il simta si tot vorbea cu el " hai, mai, da din picioare... hai, misca puturosule", desi ii zisesem clar ca nu e cazul inca.  neutral

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-07-13 11:57:21)

Offline

 

#1994 2010-07-13 12:10:18

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Eu le interzic clar sa puna mana! Am incercat si cu duhul blandetii, insa de cele mai multe ori nu tine.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1995 2010-07-13 12:52:40

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Asa e, sunt enervanti  neutral

Da Pass, m-am cam chinuit dar asta este, oricum am uitat. Stiu ca e foarte bine sa nasti natural, e legea firii doar ca eu am fost extraordinar de fricoasa. Stiti toate cu cata tarie voiam cezariana....cred ca m-am chinuit alea 2 ore ca sa stiu si eu cum e big_smile
Stiu ca multe fete isi revin greu dupa operatie insa eu am avut norocul sa ma simt foarte bine si dupa anestezie si dupa operatie, asa a fost sa fie. Acum nici nu zici ca am fost operata, atat de bine ma simt iar operatia abia se vede, este foarte jos si e o dungulita fina. Stiu ca e taietura din interior si asta ramane acolo pentru totdeauna dar e bine ca m-am simtit imediat ok.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.