homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-16


#286 2010-06-11 13:47:39

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

dana inca nu am fost. dupa 1 iulie o sa merg. consultul ala se face cu o luna inainte. si eu sunt curioasa ce va fi... pp ca va sta de vb cu noi si mi-au spus de acolo sa merg nemancata deci probabil si ceva analize. ti-ai facut si tu contractul?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 



#287 2010-06-11 14:02:54

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Buna dimineata la amiaza si de la mine!Fetelor nu am mai scris dar v-am citit si acum mi se scoala grater  parul in cap cand vad ca voi aveti cd si foi de observati de la medici vostri si eu nu am nimic ,inafara de carnetul de gravida si cateva poze.Mie medicul meu de aici nu mi-a scris niciodata masuratorile pe care le-a facut bebelului,atat doar ca imi spunea cat cantareste si cati cm are in rest nimic bang  bang Of doamne cand ajung acasa o sa fiu ca una picata din cer skitarg
Si mai nou am inceput sa fiu paranoica si sa am tot felul de vise ciudate si parca ca si Sanca nu il mai simt asa mult pe bebe,cate o data nu il simt si 7-8 ore apoi numai cate un pic si apoi iarasi nimic bang .Cred ca  in astea trei saptamani pana venim acasa o sa innebunesc!Voi ce credeti ca ar trebui sa fac,la ultimul control pe care o sa il fac aici(pe 1 iulie)sa ii spun doctoritei sa imi scrie toate masuratorile daca le are ea pe foaia de observatii?Burtici va pup !


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 

#288 2010-06-11 14:06:40

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

chiar sunt dezamagita fetele
la cati bani am dat de fiecare data la eco,din ce-mi povestiti voi,dr la care le-am facut n-a fost prea atent
sau cea de ieri n-a vazut bine?nu prea cred,dar ce minune ar fi sa se fi inselat...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#289 2010-06-11 14:22:45

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

liliana83 a scris:

chiar sunt dezamagita fetele
la cati bani am dat de fiecare data la eco,din ce-mi povestiti voi,dr la care le-am facut n-a fost prea atent
sau cea de ieri n-a vazut bine?nu prea cred,dar ce minune ar fi sa se fi inselat...

De ce nu te mai duci la un eco?


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#290 2010-06-11 14:48:19

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Fetele, voi ce ati luat pt durerile de cap?
E a doua zi cand ma doare capul, de obicei durerea incepe dupa-amiaza si ma lasa decat seara cand ma culc...Pot lua ceva sa nu ii faca rau lui bebe?
puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2010-06-11 15:36:58

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

andreed,aici la mine n-am unde sa merg...o sa mai merg la buc peste 3 sapt...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#292 2010-06-11 15:45:41

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Papucica, incearca un ice tea verde, cofeina ajuta la durerea de cap. De asemenea paracetamolul e permis din cate stiu, dar daca iti trece cu ceai/cafea, nu mai lua par

Cred ca te doare de la hormoni, si eu am avut in ultimele zile episoade de durere...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2010-06-11 15:45:59)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#293 2010-06-11 15:46:41

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

buna, suntem si  noi aici !

azi e prima zi de concediu ..m-am pus pe smotruit !
acum am mancat o salata si ma odihnesc ...doamne , bine e !

adina, caldura ma pune jos ... eu si asa sunt rea de caldura ... acum simt ca imi vine rau, pur si simplu .... mi-a fost frica azi sa ies din casa dupa 10 dimi, si vroiam sa iau una alta pt o tarta cu branza ...am zis ca cobor dupa 17 mai bine ... asta e , n-am chef sa ma apuce in drum vreun lesin ... doamne ce bine ar fi undeva la munte, da' sa fie si o apa sa ma bag in ea big_smile

fetele .. ce stire cu polizu, alta ????

si .. am si eu o problema : a nascut cineva prin cezariana ca a avut bazinul prea mic ??? cum i-a masurat doctorul ??? pls help, doc meu m-a cam pus pe ganduri


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#294 2010-06-11 15:49:33

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Papu, sunt dureri normale si eu m-am confruntat 2 saptamani cu ele. Efectiv imi venea sa dau cu capul de pereti. Incearca putina cafea, sa te masezi local, si poti lua si un paracetamol, eu am luat ntr-o noapte cand efectiv am plans de durere

Liliana, ufff....o sa stai 3 saptamani in stres. Mie mi se pare ciudat ca nu a vazut la eco pana acum..Am mai citit de un caz asemanator cu al Mariei, i-a depistat problema in sapt 35 de sarcina...nu pot sa imi explic cum as atarziu camd stomacelul lor se inchide la 13-14 saptamani...
Sunt unii dr care am impresia ca sunt indolenti... La mine s-a chinuit o ora intreaga sa ii prinda manuta sa vada daca are sau nu polidactilie...nu a contat faptul ca afara mai asteptau 4 paciente..


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#295 2010-06-11 15:53:36

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

da andreed;as cauta si la pitesti undeva sa fac eco,dar nu stiu unde o fi un dr bun...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#296 2010-06-11 16:36:28

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lili si eu zic sa mai mergi la o eco.

Geo, eu am bazinul mic si doctorita mi-a recomandat cezariana pana sa apuc eu sa-i spun ca vreau sa fac ca mi-e frica de nasterea naturala.

Offline

 

#297 2010-06-11 16:50:48

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

rruxxy a scris:

Lili si eu zic sa mai mergi la o eco.

Geo, eu am bazinul mic si doctorita mi-a recomandat cezariana pana sa apuc eu sa-i spun ca vreau sa fac ca mi-e frica de nasterea naturala.

ruxx,  da' cum si-a dat el seama ? ca al meu s-a trezit acum .. eu vreau natural ma rog vaginal +epi


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#298 2010-06-11 17:08:22

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Geo, pe baza masuratorilor. La ultima echo vad  HC (circumferinta capului bebeluslui) si o raporteaza la inaltimea ( uneori si la greutatea ta). Exista un max al HC permis de catre bazin  wink
Pe scurt, daca esti micuta (pana la 1,60-1,65) si bebe are mai mult de 3,800-4,000 kg. Sa nu uitam ca sunt si mama care nasc natural cu asa bebelusi.

IN unele spitale se face testul de stres/travaliu. Iti induc (sau nu) nasterea si daca bebe se deplaseaza atunci poti naste natural... daca nu... cezariana. In mod legal, acest test trebuie facut in orice spital in caz de cezariana (mai putin in cazurile speciale ... eg. Andreed)

Ca sa scap de testul de travaliu am spus ca am 1,54 (nu ca as fi foarte departe) pt ca medicul meu mi-a zis ca pana pe la 1,55-1,56 ar fi permisa cezariana raportata la 3,800 cat avea bebe. (el stie ce calcule a facut)

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2010-06-11 17:11:08)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#299 2010-06-11 18:15:05

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lili si eu te-as sfatui sa mai mergi la un eco chiar si daca ar fi sa mergi sapt ce vine inca o data la bucuresti. sa mai auzi o parere! dar daca s-a inselat si tu stai 3 sapt in stres si ganduri negre?

guguluta  par si eu inca sunt putin ingrijorata dar atata timp cat ii simtim eu zic ca e ok. eu vad ca mai nou in loc de lovituri simt cum parca s-ar foi. ma gandesc ca incepe sa nu mai aibe destul loc acolo draga de ea. ce spuneti?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#300 2010-06-11 18:17:57

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

sanca a scris:

lili si eu te-as sfatui sa mai mergi la un eco chiar si daca ar fi sa mergi sapt ce vine inca o data la bucuresti. sa mai auzi o parere! dar daca s-a inselat si tu stai 3 sapt in stres si ganduri negre?

guguluta  par si eu inca sunt putin ingrijorata dar atata timp cat ii simtim eu zic ca e ok. eu vad ca mai nou in loc de lovituri simt cum parca s-ar foi. ma gandesc ca incepe sa nu mai aibe destul loc acolo draga de ea. ce spuneti?

Da, cu siguranta nu mai are atata loc ca si inainte. Eu de exemplu o simt doar intr-un singur loc, atat. Ia bea o limonada sa vezi ce se agita dupa, ca e acra si nu le place


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#301 2010-06-11 18:24:15

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

saru-mana pt idee!  par
in alta ordine de idei patania lu lili m-a pus pe ganduri.. daca intr-adevar unii dr sunt indolenti si nu acorda suficienta atentie. cum am putea fi sigure?


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#302 2010-06-11 18:34:10

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

sanca,voi ma incurajati tare ca poate dr s-a inselat,insa...ar fi chiar o minune,pt ca e destul de clar...
as face eco,dar nu prea am unde...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#303 2010-06-11 19:02:27

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lili, sa dea dumnezeu sa fie o greseala ... si eu ma gandeam ca ar fi bine sa faci o eco la alt dr, macar ai 2 opinii...
orice ar fi, e cel mai bine ca ai constientizat ca se va rezolva... daca spui ca nu poti face alta eco, asta e ... dar tre sa incerci sa nu stai in stres 3 sapt, ca nu-i face bine bebelului  puss

Sanca, si eu am dubii din ce in ce mai multe ref la doctori... eu mi-am facut pana la urma programare la 2 dr diferiti... una sapt viitoare, si cealalta peste 2 sapt. Sa dea dumnezeu sa fie bine ... acum chiar ca nu mai am rabdare


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#304 2010-06-11 19:06:23

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lili...eu te inteleg...si eu am fost f disperata...si faceam eco o data la 3 saptamani la dr diferiti...am ajuns la cei mai buni ecografisti....am cheltuit o gramada de bani..ptr linistea mea......trebuie sa te gandesti ca ce are bebe ( daca are cu adevarat) poate fi operabil, si o sa se rezolve totul cu ajutorul lui Dumnezeu, nu te mai chinui atat.....ptr ca il chinui si pe bebita......trebuie sa te bucuri de intalnirea cu el, nu sa stai in stres pana se naste.....incearca sa cauti dr f buni in rezolvarea acestui caz......si sa te rogi f mult ca totul sa fie bine,,,,..si o sa fie..

sanca....nu o sa fi sigur de nimic decat cand il ti in brate..si nici atunci...trebuie sa vezi daca merge bine, daca aude bine, daca vorbeste bine....daca "functioneaza" totul bine....deci parerea mea este sa nu stati cu stresul ca auleu bebe are ceva...trebuie sa ganditi pozitiv....

al meu era suspect de sindrom Dawn dupa prima eco...si am mers cu analize si cu sarcina innainte, am plans la fel de mult ca lili sau maria,,m-am rugat zi si noapte sa fie un bebe sanatos....s-a nascut cu torticolis ( datorita pozitionari in burtica, putin capul intr-o parte.....facem masaje si se rezolva), si are hidrocel congenital la testicolul drepta..dar ne rugam sa se absoarba..daca nu o sa fie nevoie de interventie chirurgicala la 2 ani...dar stiu ca o sa se abosarbe..trebuie


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.