homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-18


#324 2010-06-12 13:33:20

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Fetele va trimit un pupic si de la mine!Adina spor la treaba,si asteptam poze cand sunteti gata cu patutul!
Aliy sa nu te obosesti prea tare cu gatitul si curatenia!Da, eu as vrea sa nasc in tara(Brasov)dar de cateva zile mi-a intrat paranoia in cap ca am vazut tot felul de reportaje si citesc multe stiri din tara si am vazut cate se intampla cu copii si nu numai in spitalele din romania si nu mai stiu ce sa fac sa nasc in tara sau sa merg in Germania?As fi vrut in tara fiindca familia mea este acolo si as mai avea un pic de ajutor si as fi alaturi de ei mai mult timp.In schimb in Germania o am pe soacra-mea care ii place sa dea comenzi si sa se impuna tot timpul si e si mai invarsta si la ce gura are ma innebuneste,dar acolo sunt conditiile mai bune in spital .As vrea in tara ca vroiam sa il si botez.Nu mai stiu ce sa fac!
Andreed sigur o sa stea Maria pana marti si ca mergi sa te spovedesti si cuminici eu cred ca faci foarte bine!Un pupic va trimit tie si Mariei.
Geo si eu cred ca doctorul vrea cezariana ca sa fie sigur ca nasti cu el si ia el plicul,nu colegul.Eu cred ca daca pana acum a spus ca nasti normal mai asteapta pana bebelina vrea ea afara si vezi atunci ce se intampla;cumnata mea are 1,50 si doctorul ia spus ca trebuie sa nasca cu cezariana dar ea nu a vrut si a incercat normal,nepotica mea la nastere a avut 3,500 kg.Sa chinuit si la un moment dat moasa i-a spus ca o trece la cezariana dar ea nu si nu,si a nascut normal!Asa ca se poate si cand esti stramta in bazin!
Acum va pup si plec sa fac paine si ceva bun! puss


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 



#325 2010-06-12 14:04:52

maryland
Sr. member
De la: New York
Inregistrat: 2008-12-05
Mesaje: 1774

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Andre kram  puss  iti tin pumnii sa fie totul bine cu nasterea Mariei si sa vina cand sunteti tu si doctorii pregatiti pentru ea goodluck
Adina pardelele daca le atarni cand sunt inca reavene nu mai trebuie calcate...poate iti e mai usor daca nu te mai chinui pe caldura asta sa le mai si calci...
Ally poate bebe e mai lent....nu stiu ...eu am fot fix in extrema cealalta...eu pe al meu l-am simtit prima data la 12-13 sapt si pe la 18 deja il simteam zilnic continuu...la 20 de sapt imi muta burta din loc...ca se speria sotul meu ca pleaca cu mine in spate noaptea rotfl

Offline

 

#326 2010-06-12 16:53:34

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

si eu l-am simtit f bine pana la 36 s...cand dadea una....sarea burta...apoi a devenit f lenes, am ajuns si la spital intr-o seara ptr ca aveam impresia ca nu il mai simt...eu cand nu il mai simteam ii dadaeam "in cap"..cu toate ca mai tarziu am aflat ca ii dadeam l fund...capul de la 7 luni era spre iesire rotfl20


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#327 2010-06-12 23:38:24

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

salutare dragele mele!
ce suparata ca n-am avut net si nu stiam ce mai faceti,cum este andreed mai ales

eu m-am mai linistit;am luat legatura cu o familie din buc care si-a operat recent fetita de 6 luni,la Budimex unde sunt 2 dr super,printre inca vreo 2-3 ca ei specializati in chirurgie pediatrica;au zis ca ne ajuta cu toate detaliile si ca dr respectivi sunt deosebiti;mi-au trimis si poze si fetita intr-o luna de la operatie nu mai are nici macar cicatrice;e greu putin cu hranitul,d-asta eu mi-as dori sa putem face mai repede operatia...
ma rog la Dumnezeu ca macar sa nu fie afectat si palatul,desi nu putem fi siguri decat la nastere;fam respectiva l-au avut pe Tutunaru ca ginecolog si n-au stiut decat la nastere de problema fetitei lor la buzita,ceea ce mi se pare si mai grav...

va pup si sper ca nu va suparati ca tot vb p-aici de problema mea,dar cred ca voi ma puteti intelege cel mai bine...in plus,ma ajuta sa ma mai descarc


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#328 2010-06-12 23:53:57

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lili, vezi ca se rezolva. E normal sa fii foarte suparata dar e o operatie simpla.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2010-06-13 09:53:10

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neatza!
Gravidutele,pe unde sunteti?Nu prea intrati in week-end...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#330 2010-06-13 11:09:23

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

salutare burtici si mamici

azi sunt si eu pe aici ,in sfarsit o zi libera si pt mine

lili imi pare tare rau pt problema descoperita la bebe dar ma bucur ca se poate rezolva ,stiu ca e greu si nu imi gasesc cuvintele dar in schimb iti trimit o imbratisare mare de la mine ca sa fii cat mai curajoasa pt bebele tau

andreed ce a trecut timpul mai ai cateva zile si te vei intalni cu maria ,o imbratisare mare si pt tine

pe restul burticilor si mamicilor mii de pupici

acum merg sa citesc din urma sa revin si eu cu evenimentele la zi

Ultima oara a fost editat de fany (2010-06-13 11:11:06)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#331 2010-06-13 12:23:15

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fany,mersi pt imbratisare!
ce mari ati crescut si voi!neprindeti din urma incet-incet...sa fiti sanatosi!


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#332 2010-06-13 12:51:26

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

buna fetele!
lili si eu ma bucur mult ca te-ai mai linistit! o sa se rezolve! intr-adevar e pacat ca tu si mai ales bebele tau trebuie sa treceti prin asa ceva... insa se va rezolva! si eu iti trimit o imbratisare!  kram

la noi e cumplit de cald. si eu abia fac fatza. am dat drumul la clima insa mi-e tare teama sa nu racesc! nu stiu cat mai tine vremea asta asa.. si ma gandesc cu groaza daca in iunie e asa cum va fi in august cand nasc eu?!

maine o sa merg sa imi fac testul de toleranta la glucoza. mi-e cam groaza.. insa trecem noi si peste asta. ma gandesc ca micutei mele nu o sa ii prea placa sa ii dau atata dulce.. insa asta e.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#333 2010-06-13 13:17:40

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

buna si de  la mine


ne topim de caldura, mai dam drumul la ac, il mai oprim, noaptea e cel mai greu, efectiv ma trezesc cu fata uda....nu mi se intampla inainte oricat de cald era, eu sunt nascuta si crescuta la campie unde verile erau super calduroase, asa ca nu sufar foarte mult cu caldura, dar acum cu sarcina se pare ca s-a schimbat situatia....

ieri am terminat de dat cu lavabila, a iesit bine, urmeaza maine patutul si decoratiunile, si de miercuri de cand raman acasa, aranjatul lucrurilor, cat timp o sa fie ele in masina de spalat , o sa-mi fac bagajul a nu mai tine, clar trebuie sa fie facut....marti sper sa mai dau o tura prin supermarket sa-mi mai iau ce e nevoie, adica niste chiloti si eventual o geanta

si eu ma gandesc cand o veni asta mica ce o sa facem cu caldura, imi e frica doar pentru ea, sa nu se deshidrateze, sper sa am laptic sa o alimentez cum trebuie....

de dimineata am stat numai in pat...acum as vrea sa ma duc sa fac un chec , dar cred ca o sa-l las pe maine seara, poate se mai racoreste un pic....dupa amiaza pe la 18 ne vedem in parc cu prietenii, suntem 6 familii, de fapt una in devenire anul asta, si aproape toti avem copii, bine unii in burtica ,unii in carucior si unii deja alearga smile

va pup si va doresc o duminica racoroasa, cat poate fi ea de racoroasa...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#334 2010-06-13 17:37:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fetele, eu de cateva saptamani, dar in ultima vreme e mai rau, simt niste apasari/ dureri si cateodata un fel de intepaturi, undeva la nivelul colului cred, dar pe interior. nu sunt foarte puternice dar sunt si nu stiu cat de normale or fi.  voi ati simtit ceva de genul asta? imi pare rau ca nu stiu cum sa le explic mai bine senzatia...

Offline

 

#335 2010-06-13 19:50:26

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Garga, am simtit si eu ceva similar, mai ales in primul trimestru. Ulterior, s-au tranformat in cutit dar fff rar. Medicul mi-a explicat ca este vorba de uter care se extinde dar si de muschii abdominali.

Andreed, tu ce tot faci pe aici? Vrei sa iei laptopul la maternitate?  chicot  Ii spun de acum La multi ani, Mariei pt ca daca se naste pe 15 vine si intr-o zi f speciala pt noi: acum 1 an am vazut cele 2 liniute dupa 6 ani de asteptare (si mai era si ziua mea... implineam 16 anisori  angel . Am vb si cu sotul despre tine si despre Maria si m-a rugat sa-ti tarnsmit toate urarile de bine si sa fii curajoasa pt bebelina ta. Uneori am senzatia ca Maria e mai curajoasa ca tine.. chicot  par  par


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#336 2010-06-13 19:58:43

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Garga, eu cred ca e vorba de muschii uterului asa cum zice si Ina

Ina, iti multumesc mult si tie si sotului tau pentru toate gandurile care se vor indrepta catre noi. Asa simt si eu, ca Maria e mai curajoasa ca mine...
Nu mi-e frica atat de operatie cat de complicatiile care pot aparea si de infectiile din spitale...dar sa speram ca nu o sa avem parte de ele rugaciune

Mai stau si maine printre voi, dupa care...va scriu cand o sa pot.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#337 2010-06-13 19:59:01

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Salutam, burticile si mamicile!!! wave
Astazi facem si noi 8 saptamani. hjartahjartahjarta
Si bineinteles am si eu o intrebare: la voi cand au inceput sa se inchida la culoare sfarcurile?
Va pup. puss

Offline

 

#338 2010-06-13 20:13:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

la mai multe pana la 40 Papucica  puss

mie mi se par ciudate senzatiile pe care le am, pentru ca sunt doar acolo, intr-un loc,  ca si cand ar apasa ceva pe col. multumesc pentru raspunsuri  puss

Offline

 

#339 2010-06-13 21:45:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

papucica, nu mai stiu exact, dar oricum, la inceput tare

garga, si eu am avut ce zici tu acolo

andreea goodluck


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#340 2010-06-13 21:50:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

multumesc katami
sper sa fie ok, mai e o sapt si ceva pana ajung la doc

Offline

 

#341 2010-06-13 22:52:30

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Garga si eu am simtit asa in primul trimestru.

Offline

 

#342 2010-06-13 23:14:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

am inteles ruxx. multumesc  puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.