homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-40


#742 2010-06-22 11:21:01

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata si de la mine

voi cum mai dormiti, eu nu reusesc sa dorm decat in reprize, 10 min pe o parte, pac ne trezim ,10 pe cealalta, numai asa o tin toata noaptea, in mut pernuta sub burtica, noroc ca am o fata cumintica si nu zice nici pas, ca la cat ma misc eu.....

azi si eu merg la eco, de abia astept, sunt emotionata de acum, offf, doamne...emotii si iar emotii, numai asa o sa o tin de acum incolo, nu ca pana acum nu as fi avut, ....

vad ca iar ma ia cu rau ca ieri, cred ca iar imi scade tensiunea, ma duc sa mai bag niste lichide, si sa stau un pic in pat....


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#743 2010-06-22 11:26:55

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

pass,odihneste-te ca tb sa fie bine!
sanca,eu nu prea am tinut cont de miscarile lui bebe,dar o sa fiu mai atenta;ma loveste zilnic,dar nu la fel in fiecare zi...de cateva zile,in dreapta,sub coaste,imi da mereu si ma cam doare...ba imi da acolo,ba ff.jos...cine stie cum e pozitionat mititelul...

vai fetele ce m-am enervat iar pe secretara:m-am dus de dimi cu cerere de concediu de odihna,(ce rost mai avea sa mai fac naveta din moment ce am 45 zile de concediu?)si am zis ca eu vreau totusi prenatal de la 1 iulie ca mi-a calculat o prietena contabil(adina)si ma avantajeaza ca sa prind si ianuarie;ea sustinea sus si tare ca nu stie,ca sa-l intrebe pe contabil,dar l-a intrebat si i-a zis sa -mi iau intai concediul(desi din iulie ne iau astia 25%)si apoi prenatal;eu zic cand apoi,daca in august nasc?
nu ca prenatal iau 85% si-mi opreste si somaj si toate cele si chiar si cu ianuarie cand am sal dublu si nu iau cat as lua un sal intreg(100%zicea ea)pe conc de odihna;m-a umplut de nervi si i-am zis ca totusi prefer prenatalul si nu mai iau pe concediul de odihna ca nu sper la 2 concedii odata si ca o sa i-l duc dupa 1 iulie,insa tot nu era lamurita si zicea sa-l intrebe pe contabil...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#744 2010-06-22 12:11:38

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

adina goodluck azi

liliana de ce nu faci tu rost de legea/ metodologia asta de calcul si le-o duci frumos tiparita? Poate ca asa scapi si tu de nervi. Eu cand am cautat pt mine, am vazut ca scrie destul de clar ca nu se suprapune prenatul peste orice alt tip de concediu si ca unul il intrerupe pe celalalt. Nu mai stiu exact care e legea dar daca gugalesti gasesti sigur. smile

Ultima oara a fost editat de smart lady (2010-06-22 12:12:06)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#745 2010-06-22 12:36:47

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

liliana trebuia sa-ti scoti calcull ala facut de mine, pai e proasta, nu se retine nici un somaj, sunt convinsa ca stie, si stie ca o sa iei mai mult si de aia te  tot amageste asa...tu ii duci concediul prenatal si gata, ti-l iei cu  1 iulie si ea nu are incotro trebuie sa ti-l calculeze....scoate-ti si calculul facut de mine si arata-i-l....vai ce ma enerveaza oamenii astia, ce naiba, parca ar da banii de la ea....offf


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#746 2010-06-22 12:52:02

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

da mai fetele,nu inteleg deloc ce are,mai ales ca banii se dau de la casa de asigurari,nu?in niciun caz nu iau din fondul de salarii al scolii si cu atat mai putin din buzunarul ei...chiar venise si directoarea care e o super draguta( m-a chemat intr-o zi sa ma incurajeze,cu lacrimi in ochi,afland de la o colega de problemuta baietelului meu) si i-a zis ca ea stie ca la concediile astea nu se opresc contributiile...se balbaia atunci secretara;eu i-am zis ca dupa 1 ma duc sa-i duc prenatalul,ea ca da,dar nu mai primesc si banii pe concediu si ca pot sa i-l duc pana pe 25...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2010-06-22 12:52:31

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Liliana, calm, mult calm, fa cum zice Smart, ia metodologia/legea cu tine... cred ca n-au de lucru si-si mai ocupa timpul chinuindu-te pe tine...

Fetele, ce naiba... cum e legea asta? daca dr mi-a dat program 6 ore, acum sefa mea vine si zice ca tre sa stau 7, cu pauza de masa.cum  asa???


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#748 2010-06-22 12:54:49

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata fetele smile  wave

adina eu de pe acum nu mai pot sa dorm ... pe la 2 ma trezesc si incepe foiala sad gagicii  mele ii place numai pe spate dar eu nu pot sa respir ... ma doare coloana, ma dor picioarele ... dimineata la 6.30 sunt in picioare, mai prind niste ore de somn (2-3)  dupa 10 incolo ... uf... si am atata treaba in casa !

Ultima oara a fost editat de GeoGeo (2010-06-22 13:24:18)


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#749 2010-06-22 13:01:09

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

adina sa stii ca si eu ma intorc toata noaptea de pe o parte pe alta.. nu ma odihnesc deloc. noroc ca m-am invatat sa mai dorm in timpul zilei si recuperez. in living avem o canapea care mi se parea super comoda si era locul meu seara cand ne uitam la tv.. acum trag de al meu la ore la care se culca gainile sa mergem in dormitor ca acolo stau mai bine. sa ai grija cu starile de rau! tin pumnii sa fie ok totul!

liliana tu fa cum ti-a zis adina si celalalte.. off secretarele astea. zici ca ele is cele mai importante.. ele si portarul stiu tot! nu o baga in seama si in principal nu te enerva! kram

eu am fost sa fac mancare si am avut timp sa ma gandesc la una la alta.. mai exact la faptul ca e deja cu capul in jos... nu e prea devreme?! adina sunt curioasa a ta micuta cum sta? off si ma asteptam sa fie mai maricica.. insa na.. ma gandesc ca e ok si 1823 g. ce ziceti


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#750 2010-06-22 13:27:20

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

sanca a scris:

adina sa stii ca si eu ma intorc toata noaptea de pe o parte pe alta.. nu ma odihnesc deloc. noroc ca m-am invatat sa mai dorm in timpul zilei si recuperez. in living avem o canapea care mi se parea super comoda si era locul meu seara cand ne uitam la tv.. acum trag de al meu la ore la care se culca gainile sa mergem in dormitor ca acolo stau mai bine. sa ai grija cu starile de rau! tin pumnii sa fie ok totul!

liliana tu fa cum ti-a zis adina si celalalte.. off secretarele astea. zici ca ele is cele mai importante.. ele si portarul stiu tot! nu o baga in seama si in principal nu te enerva! kram

eu am fost sa fac mancare si am avut timp sa ma gandesc la una la alta.. mai exact la faptul ca e deja cu capul in jos... nu e prea devreme?! adina sunt curioasa a ta micuta cum sta? off si ma asteptam sa fie mai maricica.. insa na.. ma gandesc ca e ok si 1823 g. ce ziceti

sanca fata mea e cu capul in jos ( pozitionata de tragere ii zic eu  chicot ) de la 7 luni -28 saptamani . si la 32 de spatamani avea 1700 gr deci a ta e mai maricica smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#751 2010-06-22 13:27:35

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Buna smile

Pass, imi pare rau ca ai probleme, stai in pat si va fi bine. Sa stiti ca nu iti dai seama daca se scurteaza sau nu colul decat daca iti spune la eco sau la controlul pe masa. Eu pana sa nasc nu am avut nicio durere sau contractie si in ziua cand am nascut aveam colul ras...deci nu asteptati semne si intrebati la fiecare control despre col ca este foarte important.

Guguluta, contractiile pe care le ai tu cred ca sunt cele normale in sarcina.

Sanca, ai vazut ca e bine bebelusa? puss

Lili, tu patesti cu secretara exact cum am patit. Dar ce au toate? Zici ca sunt facute din acelasi material. Normal ca banii pe medical vin de la casa de asigurari si nu din bugetul scolii. Nu te lasa si insista ca vad ca habar nu au, zici c nu s-au mai intalnit cu astfel de cazuri.

Aliy, cum adica sa stai 7 ore daca tu trebuie sa stai 6? Pai nu-ti lua pauza de masa daca asa se pune problema. Nu pot sa cred cata rautate....in loc sa-ti pese de cineva care are probleme mai ales ca este vorba si despre o sarcina, tu ca sef tragi de o amarata de ora ca sa-ti arati superioritatea hmm

Nu mai stiu ce am citit dar cred ca Adina si Aliy merg azi la eco? Bafta fetelor, sa veniti cu vesti bune.

Offline

 

#752 2010-06-22 13:32:20

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Ruxxy  puss 

Nici nu ma asteptam sa reactioneze asa ... ma rog, acum m-a chemat sa semnez un act aditional prin care se scurteaza programul la 6 ore, ea zice ca ma plateste intreg, dar nu se trec la vechime alea 2 ore. nici nu stiu ce sa fac, ce sa cred ...

Ruxxy, merg maine dimineata la fundeni, ca m-a chemat azi "neaparat" sad
Nu-mi mai iau pauza de masa... ce aiurea, parca si stateam o ora la masa, mai mult de 10 min nu dura...ce oameni grater


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#753 2010-06-22 13:56:15

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Aliy bafta maine la hemato goodluck
Eu iti spun si tie acelasi lucru: cautati legea aia cu drepturile femii insarcinate vi dati-le cu ea in cap. Eu nu cred ca scrie acolo de pauze de masa.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#754 2010-06-22 14:13:35

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Aliy, nu stiu ce sa zic de vechime....intereseaza-te ca sa stii sigur.
Bafta maine.

Offline

 

#755 2010-06-22 14:16:34

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

vai alyi ce oameni rai!si secretarele,asa e rruxxy,mai ziceau si altii,dar nu credeam...nu le-o fi frica de Dumnezeu deloc?

adinuta,tu cat de des ai facut eco?mi se pare ca mergi destul de des,nu?de fiecare data faci d-lea scumpe?
pe mine m-a chemat dr de la 29 sapt la 38...mi se pare cam mare distanta...poate p-aia de 38 nici n-o apuc;eu m-am programat la 33+pt ca sa ma mai lamuresc cum e cu buzita,dar si sa vad cum stau cu ir-urile si placenta(la fundeni)...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#756 2010-06-22 14:25:47

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

hello wave
Ina puss
Sanca nu am fost azi pe acolo ca joi merg la medicul meu si vreau sa il intreb pe el prima data ...ca sigur stie, mai ales ca practica si acolo la clinica...Daca am dreptate si nu au masurat chiar si numai o chestie pe care trebuiau sa o masoare...am sa cer sa imi refaca analiza si n-am sa mai platesc nimic. Si daca comenteaza merg direct la protectia consumatorului pentru ca nu mi se pare normal sa se joace cu mine si cu sanatatea fetitzei mele pe banii mei. Cat s-a facut consultatia acolo? eu am noroc ca medicul meu are si cabinet privat si e mai ieftin decat la clinica...LE eu stau fff cuminte si tac...nu fac scandal...dar cand e vorba de familia mea...si de drepturile mele care sunt incalcate.....uuuuuuu you no wanna mess with me spranceana
ALiy din punct de vedere al angajatorului iti zic sa te lupti pt drepturile tale si dc nu vor sa iti dea ceea ce tu ai dreptul sa primesti ameninta-i putin cu autoritatile si sa vezi cum o sa se miste in favoarea ta lucrurile. Ca sigur nu le-ar conveni sa se trezeasca cu diferite controale pe capul lor wink

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-06-22 14:27:34)

Offline

 

#757 2010-06-22 14:49:23

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

dana ma tii si pe mine la curent!facem front comun!  par
la dr mea s-a facut 120 consultatia de urmarire sarcina.. adica consult + eco. acuma ce sa zic.. asta e.. mergem pana la capat!
lili adica 11 sapt sa nu mai faci eco? mi se pare mare distanta.. nu stiu daca as rezista mai ales ca sunt invatata in fiecare luna sa o vad pe bebelina poate chiar mai des. adica de la 32 de sapt ma cheama din 2 in 2 sapt. deci am facut ieri eco si mai fac pe 5 iulie. pe voi cand v-a chemat din 2 in 2 sapt? nu stiu ce intelegi tu prin ecografii scumpe.. nu fac 4d, imi face 3d.. dar daca are chef dr muta si pe 4d sa o vedem mai bine ca la ecograful respectiv se poate! smile


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#758 2010-06-22 15:21:56

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Problema e ca nu prea am unde sa ma interesez... cea care se ocupa  de personal e prietena buna cu sefa.
Ma rog, vb la al meu: "da-i incolo, sa faca ce vor, pe tine te intereseaza bebelusul nostru, nu te stresa"

Trebuia sa plec de la serv la 2, 30 dar mi-a zis un coleg la 2 si 10 ca el pleaca in oras (lucrez la iesire din bucuresti) si am zis sa profit, dar sefa mi-a zis sa nu uit sa recuperez maine sad
Scorpii de oameni...

Ma bag in pat, poate adorm si ma mai linistesc.  puss

LE: sanca, ce ieftin e la dr ta (consult si eco), aici n-am gasit mai jos de 230-250.

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-06-22 15:23:04)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#759 2010-06-22 15:29:17

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

sanca,prin eco scumpe inteleg 350 cat am platit eu la fiecare eco+90 mers la ginecolog;si chiar asa mi-a zis gine de la 29+ sa mai fac la 38si atunci sa mai merg si la el sau sa-l sun in caz de ceva,ca nu mai are rost sa mai fac
mai devreme...aa,si sa mai fac la 34 analiza de secretie si cultura col si sa-l sun sa-mi zica rezultatul,dar in niciun caz consult la 2 sapt...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#760 2010-06-22 15:58:09

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Burtici pentru durere de gat + de cap (raceala), ce pot face?  bang

Am voie vitamina C? Dar ceai fierbinte?


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.