homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-58


#1084 2010-06-29 13:51:02

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Liliana, in momementul in care vei parasi spitalul neonatoloaga as trebui sa-ti dea nste indiatii cu privire la buric, si curatat ochi , nas, limbuta. Pediatra o poti chema acasa imediat dupa ce ajungi . Nu sunt multe se facut si te vei obisui astfel incat se va transforma in rutina. Si eu am fost speriata ca nu stiam nimic despre copii, dar inveti din mers si la multe actionezi si instinctual. Eu vreau sa spun ca deja am uitat o gramada de lucruri si muuulte amanunte de la prima sarcina. Nu sunt sigura ca mi le voi reaminti, desi tind sa cred ca da, dar daca nu, le voi invata din nou. Oricum de data asta sunt muuuult mai relaxata pentru ca stiu la ce sa ma astept (asta este un avantaj) si nu o sa ma mai panichez din orice prostie.


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 



#1085 2010-06-29 14:05:39

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

da,pass,acasa m-oi descurca,dar la spital?
am gasit in lista cu bagajul asa:1)pompita nas- ser fiziologic
2)-de la katami:baneocin pudra pt buric (si PT TINE la cusatura e f bun)
- ser fiziologic pt nas si ochi


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1086 2010-06-29 14:10:10

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lili cum or fi sau n-or fi asistentele alea nu cred ca o sa te lase chiar sa nu te descurci cu bebele. stai linistita  par


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1087 2010-06-29 14:50:39

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

pass, sper sa nu te superi pe mine, dar nu e vb de vreo taxa pt spital ci de spaga doctorului smile
daca banii ar reprezenta diferenta intre conditii mai bune / mai proaste nu as considera mult 15 mil - eu oricum incerc sa vb de rezerva la polizu unde e 80 eur / noapte . insa ca sa ma gandesc ca "trebuie" sa ii dau doct de la o anumita suma in sus mi se pare ... not OK, ca sa zic asa . cine nu are banii ce face , naste acasa ? fiecare isi face o suma, cam cat ar putea sa dea . nu are legatura cu importanta evenimentului - care e de netagaduit. Suma pe care o dam nu e direct proportionala cu norocul pe care il avem, e cum vrea Dumnezeu . Eu nu zic, nu imi pare rau de bani, pentru ca stiu ca asta e situatia in tara in care traim, ma gandesc- si sper sa nu ma insel - ca daca ar avea salarii decente medicii nu ar recurge la asa ceva , dar pana la urma toti avem dreptul la asistenta medicala de calitate. Cum e cu asistentele - daca nu le dai nu te ajuta, nu fac aia, nu fac aialalta ... e ok asa ?
Nu vreau sa starnesc vreo polemica , ceva smile am vrut doar sa punctez ceea ce cred eu ca nu s-a inteles din ce am zis mai devreme - mi se pare mult 15 mil la doct pentru nastere naturala , mi se pare OK un 200 eur- pana la 10 mil . Cu cat mai dai si in stanga si dreapta ( anestezist, moase, etc) ajungi oricum pe la 25 mil -30 dc vrei ca mine o rezerva . Nu cred ca e putin smile
scuze inca o data dc m-am intins cu vorba smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1088 2010-06-29 14:57:26

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sanca    :kiss:  inca nu te-ai decis 100% pe carut? :chicot:  mai sincer...eu am luat modelul asta ca mi=a placut ca l-am incercat...ar fi bine sa-l gasesti modelul de pe net si undeva in magazin...sa vezi dc iti place cum se "comporta" sau materialul...ca eu multe ce am vazut pe net in magazin am vazut ca nu-mi place materialul...da poate si ca-s eu mai dificila :pucko: recunosc :boss:   :D
Lili  :kiss: nu-ti fa probleme ca si eu zic ca nu te lasa asitentele in pana daca vad ca nu te descurci...doara oameni suntem  :kiss:

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-06-29 14:59:13)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1089 2010-06-29 16:06:56

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lili, o sa vezi ce simplu este. Eu nu am primit nicio informatie de la asistente dar a doua zi dupa ce am venit acasa am chemat pediatra. La buricut eu l-am sters cu spirt si apoi am dat cu baneocin, asta dupa ce a cazut. Ochisorii de streg cu comprese strerile si ser si in nascuc se pun cateva picaturi de ser si eu apoi folosesc pompita despre care se spune ca nu este buna de nimic. Eu ma descurc ffff bine cu ea.

Pass, la etajul 6 la cezariene sunt doua rezerve a cate doua paturi care comunica prin baie. E adevarat ca nu sunt renovate dar sunt curate si chiar se poate sta destul de bine. Eu am stat singura in una din ele si in cealalta nu era nimeni deci am avut baie doar pentru mine. Si nici macar nu am optat pentru rezerva, initial m-au dus intr-un salon normal de 6 paturi dar la o jumatate de ora a venit Fusu la vizita si m-a mutat din propria ei initiativa.
Cat despre Fusu, ea era de garda in duminica in care am nascut eu dar si daca nu era ar fi venit cu siguranta si spun asta pentru ca in ianuarie, exact dupa revelion cand mi-a fost rau, ea nu era in spital dar am sunat-o si intr-o jumatate de ora a venit. Eu nu vreau sa o ridic pe aici pe ea in slavi spun doar cum s-a comportat cu mine. Nu contest ce spune alta lume, doar ca eu am fost foarte multumita de ea.

Geo, asta este tara in care traim si din pacate daca vrei servicii medicale de calitate trebuie sa dai bani. Nu e normal dar asa merg lucrurile iar cand este vorba de nastere ca iti place sau nu, dai fara sa te uiti. Repet....nu asa ar trebui sa fie dar putem face ceva?

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-06-29 16:11:56)

Offline

 

#1090 2010-06-29 16:42:40

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

sunt de acord in totalitate cu ultima postare al lui geo.....e adevarat , ca si eu as da 15 mil daca as sti ca am super conditii, dar sa fim seriosi, astia sunt banii care intra direct in buzunarul doctorului, daca s-ar duce o parte pt amenajarea si intret spitalului ok, dar hai sa fim seriosi, daca are o medie , dar e putin spun 10 nasteri pe luna, *10 mil sunt 100 milioane, hai sa fim seriosi, si apoi plang ca salariile sunt mici si ei nu-si fac treba ca lumea, ce naiba....

ruxxy tu ai dat ok pt ploiesti 10 milioane la nastere prin cezariana, aici cred ca e undeva in jur la 15 mil cezariana, mie una nu mi se pare deloc putin 10 milioane, si eu mi-as fi dorit din tot sufletul sa nasc la particular sa nu ma mai doara de faza asta, dar totusi 80 milioane e cam multnu mai vb de monitorizarea de dinainte, caci clar ar fi trebuit sa merg numai la clinica respectiva unde sunt preturi maricele, fata de particularul unde am mers eu toata sarcina....

liliana legat de ingrijirea copilului , asa e , nu-ti zice nimeni mai nimic, noua ne-a zis multe la cursul de puericultura, adica de faza cu nasucul cum a zis ruxxy, de curat ochisorii, gurita, etc, toate astea in general dupa baita,daca nu e prea flamand si nu urla puiutul....

si mie imi e frica, dar vorba lui cocof, ma bazeze pe instictul matern, mai citesc una alta, ne descurcam noi, buricul se curata cu alcol de 70 grade sau spirt, atat, numai daca se face cumva rosu poti pune betadina, altfel  il lasi sa pice singur, si noua ne-au zis ca putem sa facem si baita, dar acum eu o sa vad, daca ii fac sau nu pana ii cade....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1091 2010-06-29 17:02:48

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Adina, eu nu am zis ca mi se pare putin 10 milioane ca nici la mine nu ploua cu bani dar ce trebuia sa fac daca asa stiam ca imi va fi bine? Am dat si gata fara sa-mi para rau.
Oricum daca ar fi numai doctorul ar fi bine dar se mai duc foarte multi din maruntisul pentru asistente...

Offline

 

#1092 2010-06-29 18:15:51

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

spitalul de stat la care am pus poze are conditii din plin, si acolo atata se da, 10 sau 15 mil. ( o sa ma interesez , dar parca tin minte ca 15 ). conditiile dintr-unul particular nu sunt f departe de ce am pus mai sus, insa pretul e de 6 ori mai mare.  neutral deci mi se pare convenabil, mie personal nu imi pasa ca banii se duc doar in buzunarul medicului, atata timp cat stau confortabil si in curatenie in alea 3-5-7 zile si personalul e ok, nu conteaza.

Offline

 

#1093 2010-06-29 19:21:29

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Si eu gandesc la fel ca tine, Pass.

Offline

 

#1094 2010-06-29 22:33:03

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

puss  rux, o sa te prind pe mess zilele astea?

Offline

 

#1095 2010-06-29 22:35:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

si eu sunt de acord cu geo. da, intr-adevar, conditiile difera, dar spaga e spaga lol si ar tb sa fie la fel (ma rog, aprox la fel, functie de oras) peste tot.

pe de alta parte, recunosc cinstit ca da, daca as fi avut de ales, as fi dat cei 15 mil ca sa nu stau cu morcovu infipt in dos ca imi pleaca copchilu cu stafilococ de acolo.


lili, te vei descurca. eu eram absolut ingrozita, eram doxa in ceea ce priveste sarcina si nasterea si zero taiat in patru la orice legat de bebe (adica prima oara cand a facut caca am chemat asistenta de pe tura rodnar ). dar la cat de complicate mi se pareau toate inainte (vazute pe net, citite etc ), in momentul in care pui mana pe copilul TAU, merge DE LA SINE. crede-ma lol chiar azi mi-a zis o fosta colega de fac ca "il invart pe cris de parca as fi nascuta sa fiu mama". am ras bine. TOATE SUNTEM smile
oricum, cu un mic stimulent romanesc, cred ca te vor ajuta asist. eu am prins pe una care ma avea de simpatica pt ca nu fugeam din salon cand le lua copiilor sange, ba chiar o mai ajutam la tinut... si am tocat-o marunt, mi-a aratat tot rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1096 2010-06-29 23:48:18

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Burtici, la sfatul medicului de familie am inceput sa-mi masez sfarcurile cu prosop mai aspru. Ei bine, azi, dupa masaj (care nu a fost deloc dur, ca si asa ma dor numai cand le ating), ma ustura sfarcurile de innebunesc!  disperat  Ce pot face ca sa-mi treaca?  nustiu


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1097 2010-06-30 08:33:53

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata fetelor !

blue, eu stiam ca mai din colo - luna 7 sau ceva asa - se maseaza sfarcurile ... cred ca poti sa pui niste comprese cu ceai de musetel, galbenele .. nu foarte reci 

pupici pe burtici puss


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1098 2010-06-30 08:59:25

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neata burtici  par

Si eu asa stiam de sfarcuri, insa doc a zis ca i se par cam mici pentru cele 11 saptamani de sarcina cat le am eu, si sa incep cu masajul de pe-acum. Mie mi se pare ca au crescut, chiar foarte mult, dar nu apar ele tot timpul, deocamdata doar la 'stimulente' (gen atingere)  tongue

In alta ordine de idei, azi imi e groaznic de greata, si am mai si visat foarte urat - am visat ca am o sangerare rosie, abundenta, cu cheaguri, si am ajuns la urgente, iar cei de acolo nu au vrut sa-mi faca nici macar eco, au zis ca ma baga la chiuretaj  supa  M-am trezit plangand si in lac de sudoare  grater


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1099 2010-06-30 09:14:50

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neatza

Blue, nu te ingrijora, se intampla des sa visezi urat in sarcina... eu inca imi caut burtica in fiecare dimineata. La inceput si eu eram panicata de ce visam, dar nu-ti face griji si mai ales n-o lua (cum facem toate) ca pe un semn. Nu e! cosmarurile astea sunt rezultatul grijilor noastre si atat  puss


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1100 2010-06-30 09:14:55

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neatza!
uff ce zi.. abia am dormit.. mi-e cald de moor.. si in cateva ore ajung socrii disperat  disperat  disperat de data asta sunt sigura ca sunt trecuti de sibiu deja
am pus sa fac mancare macar sa nu stea sa imi sufle in ceafa cum sa fac si na.. asta e
legat de sfarcuri mie dr ginecolog mi-a zis de crema de galbenele blue  par  par naspa vis da e normal.. cred ca toate visam prostii la un anumit moment in sarcina! va fi bine!  par
fetele la dusul de dimineata am simtit niste intepaturi prin vagin.. oare ce poate fi?!


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1101 2010-06-30 09:19:39

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Gargarita, LA MULTI ANI!  puss sa ai parte numai de lucruri bune!  party  party

Sanca, off, socrii astia  diablo  stau mult? eu ma bucur ca nu am treaba cu ai mei smile
Ref la intepaturi, nu stiu sa raspund  puss


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1102 2010-06-30 09:23:06

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Buna dimineata, fetele! wave
Blue, sa stii ca si eu am avut cam acelasi vis dar pe la vreo 6-7 saptamani cand am adormit cu o durere de burtica...Cum zice si Sanca, cred ca toate visam prostii la un moment dat... E naspa si te trezesti speriata... Dar pana la urma totul e bine...

Noi azi suntem bine, constatam ca burtica ni se vede prin toate bluzele pe care le purtam inainte de sarcina...Dimineata de obicei aratam cam "supta" la burta, acum arata ca si cum as fi luat deja un mic dejun copios... Tre' sa trecem la cumparaturi, ca nu se mai poate... bine ca azi luam si banii chicot

Va dorim o zi buna si usoara! puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.