homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-57


#1065 2010-06-29 09:33:04

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

buna dimineata si de la noi! par


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 



#1066 2010-06-29 09:58:13

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Neata smile

Dana, bravo applause

Teoretic toate ar trebui sa ne latim in bazin in timpul sarcinii, practic eu nu m-am latit nici macar 1 mm. Mi-a zis cineva ca sigur m-am latit si sa incerc sa ma imbrac cu blugii pe care ii purtam inainte, cei cu tale joasa ca sigur nu ma incap. Ba ma incap la fel ca inainte, nu este nicio schimbare. Deci se pare ca depinde de corp.

Pass, eu sunt "fan" rahi pentru ca m-am imtit super ok. Poti sa-ti misti mainile, sa vorbesti, nu te simti de sub sani in jos dar in rest totul este ok.

Sanca, nu esti singura inspaimantata de nasterea naturala si eu am optat pentru ceza din prima. Se pare ca tot acolo as fi ajuns din cauza bazinului dar nu se stie sigur si poate ca reuseam si natural. Mie nu-mi pare nicio secunda pentru ca m-am refacut super repede si zici ca niciun am fost vreodata operata.

Eu nu am nascut la Bucuresti dar am dat 1000 la doctor, 200 la anestezist, moasa nu am mai prins-o sa-i dai ceva si la spalaturi si asistente cate 5 sau 10 lei.

Offline

 

#1067 2010-06-29 10:28:14

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sanca wave  par
Ruxxy puss gratias rodnar
Mai....dar voi macar sunteti sau ati fost inspaimantate de una din nasteri...naturala...sau cezariana. MIe mi-e groaza de amandoua dumbom  lol  cesafac  lol  zice doctorul joi....luna asta nu facem analize...luna viitoare mai facem un set de analize si apoi ne pregatim de nastere chicot  la care euuuuuu disperat  nuuuuuuuuuu nu-mi ziceti de nastere inca rotfl2  va dati seama ca rade de mine rodnar  a zis ca-mi face ceza dc mi frica si i-am zis ca din partea mea sa faca ce vrea ca mie la fel de frica mi de amandoua tipuri de nastere visslar  rodnar 
Asa ca mai fricoasa ca mine nu cred ca exista disperat  pfffffff de abia astept sa ma vad cu Ale in brate sa stiu ca a trecut nastere rodnar

Offline

 

#1068 2010-06-29 10:30:35

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Eu am fost atat de inspaimantata de nasterea naturala incat am privit cezariana cu zambetul pe buze. Stiu, sunt cea mai lasa dintre dintre lase dar asta sunt si recunosc smile

Offline

 

#1069 2010-06-29 10:34:05

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

rruxxy a scris:

Eu am fost atat de inspaimantata de nasterea naturala incat am privit cezariana cu zambetul pe buze. Stiu, sunt cea mai lasa dintre dintre lase dar asta sunt si recunosc smile

mai si daca tu esti cea mai lasa dintre lase eu ce-s? dumbom  mvaiii ca mi si rusine de mine...femeie intreaga la minte(cica rotfl2 ) acusi am 29 si mi frica de nastere...ce sa mai zic ca de la inceput il tot rog pe al meu sa nasca el rodnar  rotfl2 mvaiiiiii

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1070 2010-06-29 10:50:50

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata si de la mine

ruxxy , mersi pt preturi,

camy mie nu mi se pare nici un secret, pana la urma sunt banii mei, nu mie rusine sa spun cat am dat, atat am considerat eu si atat am avut....da-i incolo, ca ar trebuie sa nu platim nimic, ca doar de aia cotizez la stat luna de luna, dar na, asta e politica ce sa-i facem, traim in romanica...asa ca unf apt divers, sa va povestesc, a venit nepoata sotului din spania cu fetita , nascuta acolo, si s-a imbolnavit la un moment dat, a mers la urgenta, si ea obisnuita ca acolo nu a dat nimic, si binenteles ca nu se uita nimeni la ea...pana a venit maica-sa si a inceput sa imparta in stanga si dreapta si s-a schimbat situatia, ea si acum cand merge la doctor ii e rusine, a zis ca in spania nu exista asa ceva...deci....

dana, frumos carucior, sa-l stapaniti cu placere, iar alessia o sa se simta ca o printesa smile

eu cred ca printesuca mea mai vrea in burtica, maine mergem la spital sa vedem ce zice tanti doctorita....

aseara am facut imprudenta sa mananac o felie de pepene si am stat toata noaptea la toaleta, oricum ma odihnesc foarte prost, dar aseara parca a fost si mai prost....

nu mai vb de nastere, ca si eu sunt terminata, ma gandesc non stop si imi e frica de mor, dar inapoi nu mai pot da big_smile, cumva trebie sa iasa la lumina ,mogaldeata din mine, asa ca ....bine natural speram noi,

mai am si eu o problemuta; ziceti-mi si mie cu banii cum procedez , adica efectiv cand ii dau? cand ma duce in sala de nasteri, dupa, hai la doctro dupa, dar la asistente, anestezist? o sa mia fiu in stare sa dau atunci dupa epuizeala aia, de sot nu se pune problema ca parca vad ca nu o sa-l lase decat jos, si oricum nu ar stii persoanele care au fost cu mine...

gata fug pana la biserica si un pic pana in piata, mai vb azi


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1071 2010-06-29 10:54:24

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata!  kram  puss

15 mil. mult pt o nastere? dar nu nasc la fiecare 6 luni, ci de 2-3 ori ( Doamne ajuta! ) in viata..  neutral  mie nu mi se pare mult deloc, mi se pare mult 80 mil. la particular, desi, daca nu am face si nunta, si botez, si cununie civila in viitorul apropiat, as fi nascut la CMU.
dau 15 mil pt niste conditii de nota 20, cand in provincie la maternitate medicul cere 10 mil. si stai in salon cu 8 "fuste" de ti-e si frica sa nu te intorci cu paduchi de acolo.

kata, mersi mult ca ma incurajezi, asa bine imi fac mesajele tale vizavi de bazin mic si nastere naturala.  puss  par

nici mie nu mi se pare niciun secret, sau vreun subiect "delicat" cat am bagat in plicuri prin spitale.  neutral

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-06-29 10:58:16)

Offline

 

#1072 2010-06-29 11:02:38

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Adina par
Cand a nascut cumnata mea la matern mi-a dat mie plicurile sa le dau la anestezista si moasa si etc...dar aici la matern este un hol de pe care vezi pe holul cu salile de nastere  nustiu  de aia a fost mai usor...daca crezi ca nu o sa-l lase pe sot sus mai bine le dati inainte...
nici mie nu mi se pare un subiect delicat cat dam la nastere(la urma urmei fiecare stie mai bine care-s prioritatile in viata personala)...oricum...la ce preturi sunt in tara pentru nasteri multumesc Celui de Sus ca la noi e chiar foarte ok cat dam la o clinica privata

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-06-29 11:05:33)

Offline

 

#1073 2010-06-29 11:07:49

xenona
Full member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 140

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

sanca a scris:

am revenit si eu dupa o zi de caca.. am fost pana la medicul de fam.. care avea program dupa-masa dumbom  dumbom imi venea sa mor de ciuda.. dupa aia sa nu zic ca am iesit degeaba din casa am fost prin piata am cumparat una alta.. am primit o caisa moca ca mo vazut doamna ca ma uit la ele.. lol si acum acasa.

vad ca e aprinsa discutia despre nastere naturala/cezariana.. in cazul asta eu.. hopsieu ma fac mica mica si va rog sa nu dati cu pietre in mine ca fac parte din categoria celor lase. mi-e groaznic de frica de nasterea naturala. am fost operata de 2 ori.. stiu ce implica imi cunosc puterea de a ma reface in caz de taieturi plus ca dr imi pleaca in concediu cam la limita si mi-a sugerat si ea cezariana si eu happy am acceptat rapid! macar apreciati ca sunt sincera!  big_smile

Si eu tot cezariana fac. Si eu tot 2 operatii am avut, asa ca mai merge o a treia - cea mai importanta.

Geo si eu tot la polizu o sa nasc. Dar se pare ca tu esti inaintea mea smile.
Vrb cu doctorul pt rezerva?
Eu abia pe 15 iulie ma mai duc la el si sper sa clarific tot ce trebe.

pup

Ultima oara a fost editat de xenona (2010-06-29 11:19:49)


Victor Stefan a dat binete la toata lumea 29 iulie 2010

Offline

 

#1074 2010-06-29 11:38:07

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

xenona,  puss , cu ce doc la polizu? si eu tot la polizu ... dar, tinand cont ca mai am, o sa aflu de la voi cum  a fost?
daca nu vrei sa spui pe forum, e ok.


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1075 2010-06-29 11:40:00

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Adina, eu am avut in buzanarul halatului banii pentru anestezist si i-am bagat in buzanar inainte sa intru in sala iar pentru medic s-a dus sotul meu a doua zi la cabinetul particular.
Asistentelor de la terapie le-a dat sotul meu in seara in care am nascut si de a doua zi eu cand veneau langa pat pentru perfuzii si injectii iar dupa ce m-au mutat a fost super simplu pentru ca la spalaturi eram singura cu asistenta si ii bagam in buzunar fara jena.

Pass, stii ca eu am nascut in provincie, stii si unde si am fost singura "fusta" dintr-o rezerva cu toaleta si dus cu apa calda dimineata si seara.
Eu sunt de parere cu Pass, 15 milioane nu este deloc mult avand in vedere ca vorbim despre nastere. Eu am dat 10 pentru ca asa mergea unde am nascut eu dar daca era mai mult dadeam fara probleme pentru ca mi se pare ceva foarte important.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2010-06-29 11:41:22)

Offline

 

#1076 2010-06-29 11:45:41

xenona
Full member
Inregistrat: 2008-07-17
Mesaje: 140

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

aliy a scris:

xenona,  puss , cu ce doc la polizu? si eu tot la polizu ... dar, tinand cont ca mai am, o sa aflu de la voi cum  a fost?
daca nu vrei sa spui pe forum, e ok.

Ti-am trimis email :kiss.

Si eu sper sa fie totul bine.
pupici,


Victor Stefan a dat binete la toata lumea 29 iulie 2010

Offline

 

#1077 2010-06-29 11:52:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

mie 15 mil mi se pare ENORM pt o nastere.... dar ma rog, nu ma bagati in seama, la noi in iasi la o naturala poti da dr 3,5 mil si te-ai scos.

pass, ma bucur smile eu chiar cred ca exista un nr fff mic de femei care nu pot fizic sa nasca natural. nu zic ca nu sunt... da' nu asa multe. si poate n-ai ghinionul sa fii printre exceptii smile

far away, asa da, gandirea pozitiva face totul!! ma rog si eu pt voi, sa fie bine bebeul tau!! kram

bre, ia lasati fricile lol dana, tu parca erai viteza la vazut nasteri... poi zi-le, mama, sa-ti puna o oglinda cand nasti, ca sa ai si tu ceva cari sa-ti placa rotfl2

acu serios, cel putin pt cele care nasc natural... frica accentueaza durerea si impiedica dilatarea rapida

cu banii: la dr a doua zi, la moasa am vrut sa dau pe loc dar n-a luat, i-am lasat la asist sefa, care imi era cunostinta... alte asistente la nastere n-am avut. la alea de la neonato le dadeam 10 lei cand apucam.

mirik, bravo!!

dana, fain carutu... solid

Ultima oara a fost editat de katami (2010-06-29 11:59:15)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1078 2010-06-29 12:16:13

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata burtici


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1079 2010-06-29 12:20:35

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Kata puss bre, io-s viteaza la privit la altii rotfl2 m-as uita si acuma la n nasteri /zi atata timp cat nu nasc eu rodnar    La mine in schimb visslar  si nu va prostesc deloc...chiar nu as dori la nimeni sa aiba sentimentele astea de frica fata de nastere ca a mele dumbom nu ma mandresc cu asta...dar chiar  nustiu ehhh o trece ea cumva si nasterea rugaciune
si mie ma pace carutzu rodnar  chicot de abia astept sa o plimb pe Alessia  hjarta  hjarta

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-06-29 12:22:08)

Offline

 

#1080 2010-06-29 12:37:02

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fetelor eu nu stiu ce am.. as dormi intr-una. si cand ma trezesc mi-e foame lol sunt de groaza

profit si eu ca maine imi vine soacra. de data asta e sigur.. cel putin asa zice!

dana si mie imi place mult carutul care l-ati ales. off noi inca nu ne-am hotarat... cel mai probabil va fi asta http://www.nichiduta.ro/detalii-produs- … max-flora/ insa nu am avut ocazia sa il testam sa zic asa.. nu stiu cum se inchide.. off am retineri parca.

legat de sume.. hmm.. nu stiu ce sa zic.. si eu sunt mai darnica pt ca ma gandesc ca sunt evenimente f importante.. insa nu stiu ce sa zic.. legat de cum dai banii la ultima operatie a fost un stres.. la anestezist i-am bagat eu in buzunar in sala de operatie.. insa dupa ce i-am dat banii a mai aparut unu.. nici in zi de azi nu stiu care a fost pana la urma anestezistul ca nu apucasem sa ne cunoastem inainte de operatie  lol si la dr ramasese sotu sa ii dea.. si eu nu eram trezita din anestezie si tot intrebam daca i-a dat plicu.. cine stie daca nu am intrebat si in sala de operatii... am fost anesteziata general si stiu ca te tin acolo pana dai semne ca iti revii de aia toate sansele sa fi intrebat si acolo!  rotfl2 doamne multumesc ca de data asta o sa fie cu factura chitanta si gata!


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1081 2010-06-29 13:09:20

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

rux, nu am stiut ca sunt rezerve la maternitatea de aici. m-am uitat pe site-ul lor si parca scrie ca intentioneaza sa faca si rezerve, nu ca sunt deja.  va 
dr. Fusu a venit la nastere la voi? a asistat? eu stiu ca nu vine...
daca as opta pt maternitatea de aici, as merge la dr. Boeru

pai kata, unde zici tu ca merge sa dai si 3 milioane pt nastere, normal ca sunt conditiile alea de cosmar de care ziceai in nastere la spital vs. nastere acasa.

uite aici cu 15 mil. ( sau 10, nu mai stiu exact cat am aflat ca este )
da clic si uita-te la poze

http://www.spitalulfilantropia.ro/secti … trica.html

plus astea puse de Crys :

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16527_17122_img_0867.jpg http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16527_17122_img_0869.jpg
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16527_17122_img_0872.jpg http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16527_17122_img_0871.jpg

pt cum arata spitalul ( de stat!! ) si pt importanta evenimentului, chiar e mult 10-15 mil.?   va

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-06-29 13:15:21)

Offline

 

#1082 2010-06-29 13:31:11

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fetele,pe mine ma inspaimanta cel mai mult ca n-o sa stiu ce sa-i fac lu bebe... sad
am recitit acum povestea lui camy si am vazut ca alea nu ajuta cu nimic p-acolo

aa,si am mai citit la povestea ei ca nu i-au pus nici ser in nas bebelusului?asta cum se pune,k eu nu stiu despre ce e vorba?
si la buricut am vazut ca in lista cu bagajul sunt niste chestii enumerate si aici mie mi-au zis doua fete,plus mami,ca cica nu se da cu nimic la buricut pana nu cade si se evita f mult si atingerea lui cu apa la baita;pana la urma cum se face? nustiu
voi ce stiti?

Ultima oara a fost editat de liliana83 (2010-06-29 13:33:46)


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1083 2010-06-29 13:33:55

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

liliana, la o sapt dupa nastere vine pediatrul acasa si discuti despre toate astea.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.