homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-55


#1027 2010-06-28 13:32:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lili, am editat mai sus cu "diametrul" dumbom 30 si e circumferinta craniana... eu la aia ma gandeam... da' am scris din fundu neuronului blond lol

da, eu fara anestezii, mi-e groaza de ele lol

nasterea naturala e fara nimic... epidurala, epiziotomie etc. in spital nasti "vaginal", nu "natural". din pacate.

Ultima oara a fost editat de katami (2010-06-28 13:37:36)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1028 2010-06-28 13:39:33

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

katami a scris:

geo:
- f mare dreptate are dr tau ref la epidurala... nu vreau sa starnesc polemici pe aici, dar eu l-as asculta
- dilatatia maxima e 10 cm, diam cranian la bebe e 30 si ceva cm... deci oricum nu "incape"... de aia are fontanele, sa se comprime
- ca esti mica in bazin n-are nicio treaba cu dilatatia. dilatatia e a COLULUI, latimea bazinului e data de OASE. daca esti mica in bazin intr-adevar e cam nasol pt nascut natural... iese cu chinuiala. dar depinde CAT de mica... si mie imi zicea dr mea ca is "cam" mica si am nascut f usor, dar stiu cazuri care erau mici mici si s-au chinuit/au ajuns la ceza.

adina majoreta

katami .. stiu , si eu il ascult . (cu dilatatia se poate sa nu fi inteles eu bine, ca are doc meu un debit, zici ca e muiere ! )  ma gandesc ca daca am mers pe mana lui pana acum .. el stie cum lucreaza , asta e!
nu cred ca sunt chiar asa mica in bazin , sincer , eu am mai intrebat si alti medici ( alta data cu ocazia altor controale, nu legat de sarcina ) - oricum a zis ca o sa masuram peste 2 saptamani , atunci decidem cum mergem de fapt.
Doc meu merge f mult pe naturala vad eu, m-a incurajat ca totul e ok ... nu imi e neaparat de durere cat imi e de un travaliu din ala de 20 de ore ... dupa care esti complet daramata de nu mai vezi bine copchilu' ..
oricum eu credeam - asa am citit pe diverse site-uri -  ca epi se pune pe la dilatatie 4-5 si efectul ar trebui sa se duc pe la 9- cand trebuie sa impingi - dar el mi-a spus ca nu, ca epi se scoate la 2-3 ore dupa nastere ... deci cred ca depinde si de tehnica folosita in spital , daca lui nu ii convine nu vreau sa insist, merg si eu cu Dumnezeu inainte !


adina majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  big_smile

sta bebe pana miercuri, nu te impacienta! ( nu de alta, da se ia lol )


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1029 2010-06-28 13:46:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

vez ca si eu aberam mai sus legat de diam capului lol dupa mine, toti bebeii ieseau extraterestri rotfl

travaliu de 20 de ore am avut io... si a fost super usor. depinde CUM e, nu CAT  e smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1030 2010-06-28 14:10:12

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

dar tu ai insistat pt nastere naturala katami sau ai avut si un dr care o prefera?
eu am observat ca al meu nu e asa incantat de naturala sau poate mi s-a parut...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1031 2010-06-28 14:12:07

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Da Lili? eu vreau cezariana si al meu nu e incantat. offf, fiecare cu stilul lui.


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1032 2010-06-28 14:14:02

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

da alyi,eu asa zic acum...insa eu stiu cum o fi bebe pozitionat?cum or fi durerile si clipele alea?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1033 2010-06-28 14:17:12

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

o sa vedem noi... mie dr mi-a zis ca si daca as vrea natural, sunt situatii in care se recurge la cezariana... asa ca pana la nastere, zic si eu cum as vrea ... smile

LE: fetele, sa aveti o zi frumoasa, eu plec spre casa  puss  puss

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-06-28 14:24:07)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1034 2010-06-28 14:38:39

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

geo, tu unde nasti? la ce spital?

si eu sunt mica in bazin, dr. mea mi-a spus cu un an inainte sa raman gravida, la o ecografie intravaginala de rutina, ca sunt micuta rau in bazin si e posibil sa imi trebuiasca cezariana, cand va fi...  sad 
imi este groaza de operatii, dar imi e si mai groaza de cat de usor se recurge la metoda asta, fix degeaba, cand mama poate sa nasca bine-mersi vaginal, fara complicatii si chinuiala.  sad  una-doua prefera sa se taie, iar altele ( ca mine ) ar da orice sa aiba oasele bazinului mai departate si sa nasca "asa cum se naste!".  sad

Offline

 

#1035 2010-06-28 15:15:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

liliana83 a scris:

dar tu ai insistat pt nastere naturala katami sau ai avut si un dr care o prefera?
eu am observat ca al meu nu e asa incantat de naturala sau poate mi s-a parut...

si una si alta. eu eram setata pe natural (si nu regret, din contra, urmatoarea nastere ma rog sa fie tot asa)... si dr, care ma  credea mare sportiva pt ca i-am zis ca merg la munte, mereu zicea ca e pacat sa fac eu cezariana.


dr in general nu sunt multumiti de natural pt ca se cotizeaza mai putin si dureaza mai mult decat la ceza lol deci raport munca/beneficii mai prost pt ei rotfl dar mi se pare o magarie... daca esti dr, apai fa cum e mai bine pt pacient, nu pt curu tau. dr mea mi-a zis ca vine la nastere oricand, si de sarbatori etc.... si asa a fost. am nascut la ora 23... cand au sunat-o astia era vreo 22 deja....a ajuns in mai putin de 5 min smile direct de la o petrecere smile

pass, eu sunt de acord cu tine. si chiar daca mi-ar fi zis unul hotarat "esti prea mica" as fi incercat natural, macar sa stiu ca am incercat. da, evident, daca in timpul travaliului bebe intra in suferinta fetala sau mai stiu eu ce... ok, logic ca cezariana. dar vb ta, nu asa, pe degeaba.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1036 2010-06-28 16:15:33

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

am revenit si eu dupa o zi de caca.. am fost pana la medicul de fam.. care avea program dupa-masa dumbom  dumbom imi venea sa mor de ciuda.. dupa aia sa nu zic ca am iesit degeaba din casa am fost prin piata am cumparat una alta.. am primit o caisa moca ca mo vazut doamna ca ma uit la ele.. lol si acum acasa.

vad ca e aprinsa discutia despre nastere naturala/cezariana.. in cazul asta eu.. hopsieu ma fac mica mica si va rog sa nu dati cu pietre in mine ca fac parte din categoria celor lase. mi-e groaznic de frica de nasterea naturala. am fost operata de 2 ori.. stiu ce implica imi cunosc puterea de a ma reface in caz de taieturi plus ca dr imi pleaca in concediu cam la limita si mi-a sugerat si ea cezariana si eu happy am acceptat rapid! macar apreciati ca sunt sincera!  big_smile


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1037 2010-06-28 18:13:34

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

sanca a scris:

vad ca e aprinsa discutia despre nastere naturala/cezariana.. in cazul asta eu.. hopsieu ma fac mica mica si va rog sa nu dati cu pietre in mine ca fac parte din categoria celor lase. mi-e groaznic de frica de nasterea naturala. am fost operata de 2 ori.. stiu ce implica imi cunosc puterea de a ma reface in caz de taieturi plus ca dr imi pleaca in concediu cam la limita si mi-a sugerat si ea cezariana si eu happy am acceptat rapid! macar apreciati ca sunt sincera!  big_smile

lol sanca, ce dragutza esti !  puss

mi-e imi e mai frica de operatii ... am avut una singura, de apendicita , acum 20 de ani ! big_smile si tin minte fiecare detaliu si acum .. brrr !
doc meu a zis de la inceput naturala, apoi cand a vazut ca s-ar putea sa fie in concediu cand nasc , a bagat asa un fitil cu ceza, da' nu s-a prins la mine ! oricum dpn-ul meu e 19-20 iulie iar el pleaca pe 26.. deci timp berechet !
treaba este insa ca eu vreau ca totul sa fie bine pentru fetita mea .. decat sa o scot cu forcepsul extenuata si albastra mai bine imi fac mie astia 10 taieturi , eventual si pe creier !

pass eu nasc la polizu .

Ultima oara a fost editat de GeoGeo (2010-06-28 18:14:33)


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1038 2010-06-28 18:21:04

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

geo, eu iti zic sa nu te bazezi cu DPN-ul ala, asa am tot vazut cazuri aici pe forum cu DPN intr-o anumita zi si nastere naturala si la o sapt dupa. big_smile 
si mie imi e teama de operatii, prefer sa fiu in dureri dar constienta si cu simturile cat se poate de vii... numai la gandul ca as fi paralizata acolo pe masa, anesteziata, sa vreau sa misc mana si sa nu pot, cred ca e infiorator.... sau cu rahi, ceea ce e si mai aiurea, asa mi se pare.
ati vazut filmul "Awake" ?  neutral 
mi-e asa teama sa nu ajung la ceza. sad
oare oasele bazinului nu se pot lati cu anumite exercitii?  rodnar

Offline

 

#1039 2010-06-28 18:52:41

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

va admir sunteti asa curajoasa! sincer jos palaria! eu mi-s tare gaina!
pass nu te gandi de pe acum. bazinul se lateste in timpul sarcinii. eu chiar am avut zile in care schiopatam pur si simplu si ma dureau oasele. vizibil nu m-am latit insa.. stiu ca se poate. vezi la momentul potrivit care e situatia! par

geo.. tu ai dpn-ul data mea de nastere - 20!  par

chiar am vb cu o cunostinta care a nascut la clinica unde o sa nasc si eu si na.. am intrebat-o una alta ce si cum.. ea era adepta nasterilor naturale isi dorea mult sa nasca natural.. bine cu epidurala. si bebe avea cordonul de 2 ori in jurul gatului si ametitul de dr nu a vazut si era cat pe aci sa se intample o minune si au bagat-o urgent in cezariana. a stat o sapt in spital ca a avut si bebe ceva probleme si a zis ca toata sapt nu a nascut niciuna natural toate cu cezariana.  acuma nu stiu ce sa zic.. eu imi asum lasitatea insa mi se pare ok daca tu vrei natural dr care l-ai ales sa te asiste la nastere cum vrei tu. pana la urma noi femeile am fost concepute sa PUTEM naste natural.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1040 2010-06-28 19:14:19

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

pass eu cred ca totusi va fi in jur de 20 ...

fetele care ati nascut, sau care sunteti mai avansate - cred ca numai adina e, nu ? lol voi ce grad de maturare aveati la placenta ?
a mea e matura sau aproape matura, nu am inteles bine , dar fata a luat numai 300 de grame in ultimele 2 saptamani , doc a zis ca inca e f ok, si ca eu am lichid suficient ( treaba cu lichidu' cred ca si io, am ditamai burta ! )


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1041 2010-06-28 19:17:59

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

geo la mine sapt trecuta era gradul 2. din cate am citit si eu maximum e gradul 4. cat ar fi normal sa fie la tine... nu sunt in masura sa spun... insa daca dr zice ca e ok.. fetita a luat in greutate...inseamna ca e in regula inca


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1042 2010-06-28 19:35:51

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fetele din buc:pana la urma voi cat v-ati gandit sa dati sau cat stiti ca merge la o nastere naturala?
la cezariana vreo 8-10,nu?
ma refer lui gine

bine,eu sper sa ajungla bucuresti,ca fac 2 ore jumate pe putin cu masina si eu stiu cum m-o apuca?
daca nu ,p-aici pe la mine,unde mi-ar fi si mai frica,dar cunosc multa lume si se ocupa si mult mai bine de bebelus...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1043 2010-06-28 19:39:48

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

unde mi-as dori sa nasc eu ( filantropia ) e vreo 15 mil.  natural si vreo 20 cezariana. parca asa am tot citit pe net. inca nu am ajuns acolo la un control, sper sa se intample cat mai curand..  signof10

Offline

 

#1044 2010-06-28 19:47:20

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

buna fetelor,
acum  am ajusn si eu acasica, manichiura , pedichiura si gimnastica mai usurel dar a mers

aliy am vazut mailul tau, deci raspund la amandoua si tie si lilianei , iata cum  am pus eu banii pe caprarii :

doctorita :1000 ron

anestezist : 250 ron

moasa  1: 150 ron

moasa 2 : 150 ron

neonataolog : 100ron

maruntis (pt infirmiere si pt dupa )  : 300 ron  de cate 10 ron


pt neprevazut (eventual de completat) : 550

total  : 2500 ron

acum eu sper sa nu-i cheltui chiar pe toti, dar na, asa am considerat eu, va rog daca am uitat pe cineva sa-mi ziceti, eu zic ca i-am prins pe toti big_smile
nu stiu daca vor fi 2 moase, am pus asa sa fiu sigura....

la mine placenta era gr1 spre gr 2 , mai mult 2, dar cred ca e ok, si la mine lichid in cantitate normala....

mie mi-a zis sa -mi iau trusa epidurala braun, inca nu am luat, sper sa apuc sa o iau....zilele astea...

fug sa platesc intretinerea ca al meu sot doarme dus, azi noapte a stat de veghe la mama cumnatului care s-a stins duminica...asa ca e rupt....

mai vb dupa


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1045 2010-06-28 19:54:38

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

15-20 ???? mai ...pass mai sunt si unii care dau aiurea, doar ca e doctorul mare vedeta, sau ca au ei gargauni - scuzati expresia ... sau tu te referi la toata suma pentru nastere ?
  eu sunt de parere ca fiecare da cat il tine buzunaru' . eu am auzit de un 7 mil ... dar nu mai stiu la ce spital in buc.
ma gandeam 200 eur este suficient pt gine . cu cat i-am tot dat si pana acum ... sa fie sanatos ! voi ati dus si ceva de craciun/ pasti ? o sticla de ceva / parfum pt cucuoane? eu nu ... la cati trebuie sa "cotizezi" ...  ma ia groaza si ma apuca si nervii ! (bine , dc nu imi face epi, scap de anestezist lol )


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.