homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6-86


#1616 2010-07-08 13:10:58

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

neata si burticilor  happy
Lili, nu te mai necaji, imortant este ca se rezolva si un stres in plus nu-ti face bine.
Blue, bafta astazi la ecoco  goodluck  goodluck  goodluck
Sanca, sa stapaniti si folositi sanatosi carutul rosu
Adinutza, durerile tale pot fi orice inclusiv contractii. In general contractiile le simti in burtica (sau spate si solduri in cazul meu) dar nu tin tot timpul... te iau , te lasa..Este foarte posibil sa fi venit clipa  hjarta  hjarta  hjarta
Sa nu ma bateti , dar nu mai stiu ce am citit ... bang , dar va pup pe toate pe burtici  puss  puss  puss


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 



#1617 2010-07-08 13:18:26

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Buna fetelor ... suntem si noi pe aici  ... wave

deci.. am citit din urma , sper sa mai tin minte ce am citit big_smile

papaucica (cred:) ) -  eu beau o cafeluta pe zi ... treaba cu bauturile de la dozator e ca sunt cam sintetice ... o ciocolatica nu iti face rau, da' sa fie  ciocolatica nu praf cu aroma de .. acuma, na n-are nimic sa mai bei cate una dar mai subtireanu, asa big_smile

lili - eu iau elevit de pe la 12 saptamani (pana atunci  luasem acid folic ) , doct a zis ca o sa mai iau si dupa nastere, ca imi ajuta dc alaptez . si eu mananc sanatos - fructe, legume, carnitza, dar nu reusesc sa metabolizez decat o parte din ce mananc - asa se intmpla de obicei , vitaminele de sinteza sunt absorbite in proportie mai mare . Cu doctorul as vorbi si eu de acum, dar m-as orienta catre un pediatru

adina - iti tin pumnii ... eu am avut o noapte cam horror, ca dupa ce am umblat ieri vreo 5 ore prin oras , azi-noapte ma luasera niste contractii si niste dureri de spate ... si eu nu ma puteam gandi decat ca : nu mi-am facut bagajul. nu am terminat cumparaturile, nu am primit inca adeverinta de la serv ... am stat cu ochii in tavan pana m-am linistit si am adormit .. a, si nu am avut decat o pastila e no-spa ! uf !


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1618 2010-07-08 13:47:46

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

cocof,am inteles gresit sau tu ai gasit andreei biberon medela la sensiblu?aduc pe comanda?cat costa?


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1619 2010-07-08 14:26:49

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Liliana, am luat de la farmacia 2NA de la Unirii biberon HABERMAN de la Medela. In momentul in care am luat eu, mai erau doua si cineva din Bistrita a dat tel. cat eram acolo sa se intereseza de cel de-al doilea (unul il luasem eu). Povestea este urmatoarea, importatorii de bibe de la medela nu s-au mai inteles cu furnizorul (sau invers, nu stiu) si deocamdata, pana se gaseste un nou distribuitor, nu se mai importa la noi. Da un tel . la 2NA Unirii si vezi daca mai au ceva ei. Andreea daduse tel la pe siteul unde il comandase initial si au spus ca mai au doar la farmacia 2NA...Bibele+2 tetine a fost 138 lei
LE
Aaaaa, stai ca mi-am amintit . Mai aveau un set de trei tetine Haberman de la Medela . Cred ca se poate lua si in varianta asta si atasate la un bibe obisnuit. (alea erau si ele scumpute, un set parca era in jur de 160 lei)

Ultima oara a fost editat de cocof (2010-07-08 14:31:51)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#1620 2010-07-08 14:42:56

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

lucky, lili felicitari pt greutatea bebeilor.  applause bag de seama ca bebelina mea e cea mai pitica! 
uff de dimineata ma tot invart pe aici si am obosit deja. deci.. hai sa va arat cateva poze.
greu cu schemele:
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/84_dsc03152.jpg

incepe sa semene a patut.. hai ca s-au descurcat
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/84_dsc03154.jpg

finalul o sa il vedeti cand il aranjez cu totul.. lenjerie, baldachin, etc

prima tura de haine:
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/84_dsc03156.jpg

a 2-a tura:
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/84_dsc03163.jpg

si mai urmeaza una!  chicot

si acum carutul:

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/84_dsc03157.jpg

un tatic fericit:
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/84_dsc03158.jpg
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/84_dsc03160.jpg


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1621 2010-07-08 14:48:43

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

anabella_n a scris:

cam c?nd ar fi ok, fetelor, să mă apuc și eu de spălat și călcat?

de pe la 35 de sapt e ok sa le pregatesti......incet incet le speli si le calci pentru ca sa nu te ingramadesti cu toate pe ultima suta de metri cand nu mai poti face mare lucru....la finalul sarcinii abia te mai poti tine pe picioare, parca te dor toate, ametesti, te simti greoaie si apar si emotiile

lili  kram trebuie sa gasesti o modalitate sa fi tare si sa cauti solutii....nu te mai amari si nu mai plange ca-i transmiti toate bebelusului.........intreaba-l si pe peteu daca nu-ti recomanda pe cineva pentru ce-i trebuie la bebe ( am observat ca el colaboareaza cu medici de acelasi calibru cu el)

adinutule stai in pat si urmareste clar ce simti..... goodluck  par


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1622 2010-07-08 14:49:38

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

fetele,am doua poze cu bebicul meu si cu inca un bebe caruia i s-a zis ca are aceeasi pb la buzita
le pun sa-mi ziceti si voi cum vi se par

Ultima oara a fost editat de liliana83 (2010-07-08 17:14:46)


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1623 2010-07-08 14:56:05

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Lili, daca tu esti plangacioasa avand in vedere situatia...eu cred ca as inunda Clujul. Te admir pentru cum ai reusit sa te mobilizezi, sa accepti situatia si sa iei masuri.
Va doresc tie si puiului tau multa sanatate.
Iar in legatura cu prietenii, rudele...stii cum se spune: multi vad, putin pricep... Dupa operatie totul se va rezolva si va ramane doar ca simpla amintire toata povestea asta.
Acum am vazut si pozele cu buzisoarele. Bine ca exista rezolvare chirurgicala si fara urme. Cand ma gandesc ca am vazut si lucruri mult mai grave...

Sanca, ce repede a ajuns caruciorul! Cum e ? Esti multumita?

Cocof, ce e cu biberoanele astea? Sunt mai bune, sau de ce sunt atat de vanate?

Adina, cand vor aparea adevaratele contractii, sunt convinsa ca le vei recunoaste. Ce simti tu acum cu intarirea burticii sunt contractii nedureroase, de exercitiu. Sunt normale. Uterul exerseaza expulzarea. Si eu am astfel de contractii. Dar la mine sunt cam devreme asa ca atunci cand se intampla sa fie mai dese iau cate un no-spa. La tine nu mai e cazul sa iei. smile

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-07-08 14:58:25)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1624 2010-07-08 14:56:50

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

da camy...chiar ma gandeam ca data viitoare tb sa vb cu peteu mai pe indelete ;oricum se apropie nsterea si am o gramada de intrebari...plus ca sper ca si la universitar,la nastere,sa dau peste un neonatolog bun care sa ma indrume cumva spre o cale buna


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1625 2010-07-08 15:08:15

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

sanca, avem si imagini de la "operatiunea montajul" big_smile frumos carutul   hjarta  si uscatorul cu hainute... impresionant  smile

Offline

 

#1626 2010-07-08 15:11:50

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sanca super frumos patutul si carutul. (i-a cam chinuit pe baieti vad eu  wink )
Liliana, lasa rudele si prietenii, tu ai grija si menajeaza-te pe tine si pe piticul tau . Voi sunteti pe primul loc si nu trebuie sa te mai incarci si de ganduri de genul cum le spui si cand le spui.
Lucky, cel mai bine este sa nu ai nevoie sa le vanezi (de bibe e vorba). Sunt pentru bebei cu dificultati in alimentatie, celor cu buzite despicate etc...


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#1627 2010-07-08 15:13:29

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

liliana83 a scris:

da camy...chiar ma gandeam ca data viitoare tb sa vb cu peteu mai pe indelete ;oricum se apropie nsterea si am o gramada de intrebari...plus ca sper ca si la universitar,la nastere,sa dau peste un neonatolog bun care sa ma indrume cumva spre o cale buna

la spital e o dr batrana neonatolog...e o ciufutenie de femeie dar e un fff bun dr


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1628 2010-07-08 15:15:05

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

mi-a zis dr klein de una culcer sau clucer,ceva de genul...dar cum se procedeaza?vine ea atunci sau tb s-o caut eu?

camy,fetele,cum vi se par pozele?va dati seama din ele unde e despicatura la buzita?

Ultima oara a fost editat de liliana83 (2010-07-08 15:16:10)


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1629 2010-07-08 15:15:23

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Sanca, bine ca au reusit sa-l monteze smile

Lili, se vede buzita, nu te mai gandi la nimeni. E normal sa fii suparata dar ce poti face? Trebuie sa te linistetsti ca oricum stii ca se va rezolva cu bine puss

Ali, am inteles, daca tu asa stai linistita fugi la eco si gata.

Lucky, ce bebe grasun applause

Al meu la 34 de saptamani a avut 2500 asa ca e foarte ok 2400 acum.

Eu imi programasem sa spal si sa calc hainutele in saptamana 35 dar nu am mai apucat. Oricum sm fost super pe faza ca mi-am facut din timp bagajul ca altfel era praf.

Adina, crede-ma ca vei stii imediat cand sunt contractii de nastere, nu ai cum sa nu-ti dai seama. Acum ai nedureroase si e normal ca se pregateste Ana sa vina. Stai fara grija ca sunt inconfundabile cele dureroase wink

Offline

 

#1630 2010-07-08 15:23:50

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

mama,  sanca,  ce de hainute ... ! sunt toate pentru inceput ????
frumos caruciorul , si haiosi "inginerii" lol

eu nu am multe ... acum faceam o lista cu ce imi mai trebuie si o sa incerc sa le cumpar in week ... doct meu mi-a dat la ultima consultatie saptamani sigure de ... relaxare .. si eu am stat pe o ureche .. big_smile acum am inceput sa ma panichez nitel big_smile

oare cate body-uri / bluzite/ pantalonasi "termina" un bebe pe zi ? voi cum ati socotit ? :-S


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1631 2010-07-08 15:32:52

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

Am vazut pozele lili...da, despicatura labiala se observa...eu sunt sigura ca nu e de palat pentru ca:

1.nasucul pare in regula...daca ar fi si de palat ar fi putin "mai latzit"daca pot sa ii spun asa;
2. gurita ar fi un pic mai deschisa...

e adevarat ca in poza 2, la celalalt copil, se vede mai clar ca e doar despicatura labiala...e prins altfel bebele in poza...dar eu sunt sigura ca si la tine e la fel...o sa iti amintesti de ce am spus si o sa imi dai dreptate la nastere tongue

ce nu inteleg eu este de ce trebuie sa astepti pana la 6 luni sa il operezi?eu stiam ca se poate si mai repede nustiu

in privinta rudelor nu ai de ce sa te ingrijorezi...nu se merita...aia care au de comentat o sa comenteze chiar daca o sa il nasti pe Fat Frumos...aia care is oameni o sa fie alaturi de voi wink

scuze ca m-am bagat in seama desi topicurile astea pentru mamici nu sunt si pentru mine...sper sa nu te fi suparat...

va tin pumnii!! puss


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1632 2010-07-08 15:35:08

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

A, inteleg cocof. Multumesc.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1633 2010-07-08 16:08:53

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

liliana cred ca in prima poza se observa ceva, din a doua nu-mi dau seama

fetelor , deci situatia e cam asa : intarituri de burta , se cam lasa in jos, ma mai trece asa o durere jos ca la menstruatie, dar totul suportabil ca sa zic asa, nici nu stiu ce sa fac....sper sa mai rezist pana maine dimineata cand oricum merg la doctor.....

ma rog si vb cu asta mica sa stea pana maine dimineata....offff....simt ca nu mai e mult....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1634 2010-07-08 16:28:18

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 6

mersi fetele
ynna,iti multumesc!in niciun caz nu m-ai suparat,chiar ma bucur ca ai intrat;eu o sa incerc sa-l operez cat mai devreme,dar sa vad cum o sa ajung si la dr respectivi...sper ca si la nastere sa am un neonatolog bun care sa stie sa ma indrume;v-am mai zis cel mai frica mi-e cu hranitul...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.