homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8-20


#362 2010-08-25 11:27:59

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

camelia83 a scris:

si mie imi plac f mult bananele, dar nu stiu de ce ma constip de la ele

Intr-adevar, ele constipa. Asa scrie si in carti  hmm


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#363 2010-08-25 11:30:16

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neata !

Cand va aud de vergeturi si arsuri si oboseala si alte cele, ma apuca groaza. Sunt si tare smiorcaita. Vreau sa treaca cat mai repede. Mai am inca..6 luni lol. Oh, boy !
Tre sa ma apuc sa iau notite de aici: creme, medicamente, lotiuni, trucuri, cand m-o apuca si pe mine sa stiu ce am de facut.

Sanatate la burtici !

l.e. uitai sa va intreb. cele care ati luat arefam, pana acand ati luat ? am vazut pe prospect ca se ia doar in primul semestru. mie mi-a dat dr prin saptamana a 7-a. dar eu nu l-am luat imediat, am mai stat vreo saptamana si apoi am inceput. acum se fac 12 saptamani si eu nu am terminat, mai am vreo 8 pastile. sa le mai iau ?

Ultima oara a fost editat de adina84 (2010-08-25 11:31:58)

Offline

 

#364 2010-08-25 11:31:35

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

blueeyes a scris:

camelia83 a scris:

si mie imi plac f mult bananele, dar nu stiu de ce ma constip de la ele

Intr-adevar, ele constipa. Asa scrie si in carti  hmm

Blue eu oricum am probleme cu constipatia dinainte sa raman insarcinata desii beau multe lichide si supa mananc aproape zilnic, asa ca mai bine nu ma risc, cand mi-e pofta mananc asa cate o muscatura dar in rest nu


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#365 2010-08-25 11:33:24

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

faza e ca eu il simt ok pe dr asta inca din ianuarie de cand merg la el si l-am schimbat pe celalalt care nu avea rabdare sa-mi explice.dr asta mi-a zis k din pct de vedere medical el face tot ce trebuie pt o sarcina dar sa nu uitam ca exista sus dumnezeu si trebuie sa avem incredere.asa m-a incurajat si am mers la el in continuare inca de knd am avut test pozitiv si tare aproape l-am simtit.din cauza laudelor si a parerilor bune m-am dus la el,am 3 prietene care au nascut natural cu epidurala cu el si au fost super ok,la una chiar a venit din drum spre o conferinta knd la 8 luni fetei i s-a declansat tavaliul.mai stiu inca vreo 3 fete care au nascut cu el,dar uite ca acum citii prostiile astea si am bagat sperieti in mine.offfffffff si azi ma duc la el la control,sper sa nu ma ia cu emotii si sa uit toate intrebarile care le am in cap.
par  par  par


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#366 2010-08-25 11:33:33

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

si eu ma constip foarte des. adevarat e ca nu prea mai mananc ciorba ca inainte, nu mai simt nevoia, dar si cand mananc nu are vreun efect.
voi ce remedii folositi ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2010-08-25 11:35:54

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Eu nu prea le aveam cu bananele nici inainte, mai mancam cate una dar cu lapte sau iaurt chicot
Acum prefer merele, perele, strugurii, prunele dar mai toate sa fie acre si verzi, necoapte chicot asa cere bebe... Si nici constipata nu sunt, nici balonari si nici arsuri...

Adina, pe mine ma ajuta mult o cana de lapte cald dimineata in care pun si putina cafea si cand ajung la servici e stiuta treaba... rodnar
Ca si concluzie, pe mine ma ajuta mult lactatele si fructele care nu lipsesc in nici o zi...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2010-08-25 11:38:20)

Offline

 

#368 2010-08-25 11:37:15

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

adina84 a scris:

si eu ma constip foarte des. adevarat e ca nu prea mai mananc ciorba ca inainte, nu mai simt nevoia, dar si cand mananc nu are vreun efect.
voi ce remedii folositi ?

prune uscate si cereale integrale ... pe mine m-au ajutat (numai ca am inceput sa le mananc dupa ce mi-au aparut hemoroizii grater asa ca... daca ai pb, incearca sa nu stai constipata)
poti folosi si cate un supozitor cu glicerina, in situatii mai "grave", sa zic asa

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-08-25 11:37:33)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#369 2010-08-25 11:37:17

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Eu am doar balonari ocazionale, si arsuri, daca mananc prostioare chicot


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#370 2010-08-25 11:38:55

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Papucica a scris:

Eu nu prea le aveam cu bananele nici inainte, mai mancam cate una dar cu lapte sau iaurt chicot
Acum prefer merele, perele, strugurii, prunele dar mai toate sa fie acre si verzi, necoapte chicot asa cere bebe... Si nici constipata nu sunt, nici balonari si nici arsuri...

La fel si eu papu.Am la lucru un bol si il umplu in fiecare zi cu fructe taiate si manac.Azi am piersica si para


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#371 2010-08-25 11:41:27

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Dduni, daca tu il simti ok e de ajuns. Nu te stresa cu asta si nu mai citi nimic ca mai rau iti faci puss

Adina, sa nu iti doresti sa treaca mai repede ca e cea mai frumoasa perioada chiar daca apar arsuri si multe altele. Mie mi-e tare dor de perioada de sarcina, afost ffff frumos hjarta

Mie mi-au aparut pe la 30 de saptamani 3 vergeturi pe sanul drept si atat...in rest niciuna. La inceput ma enervam tare cand le vedeam dar acum nu mai am nicio treaba....asta e, zic mersi ca nu mi-au aparut si pe burtica sau pe solduri.

Offline

 

#372 2010-08-25 11:43:33

tasha2007
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 348

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Salutare fetelor.
N-m mai scris de multisor dar v-am citit;am avut un wk plin cu 2 nunti si vizita unor prieteni din alt oras.
Vad ca sunteti puse toate pe cumparaturi;f dragute hainutele pe care le-ati luat.
Eu am fost luni la eco;bebe e bine;dupa masuratori ar avea 18 sapt si 4 zile, 241 g si surpriza, sunt sanse ca dupa atatia baietei(al nostru,gemenii fratelui si baieteii cumnatului) sa introducem o DOMNISOARA in familie.Dr spune ca ar fi vazut labiile. Bineinteles ca am rostit un da? mare ca omu s-a speriat si a spus, de ce,pana acu v-am spus ca e baietel?Zic nu, eu mi-am tot repetat ca e baietel ca sa nu fiu dezamagita si deja ma obisnuisem cu ideea asta.Nu gaseam nume de baietel dar chiar incepusem sa cred ca poate e mai bine,ca vor avea aceleasi preocupari baietesti, ca se vor juca impreuna mai mult.
Nu vreau sa ma entuziasmez prea tare inca dar abia astept sa incep sa cumpar si eu cateva hainute de fetita si sa fac un pic de ordine la hainutele bietelului si sa pastrezi doar cateva chestii f dragute si care s-au pastrat bine ca sa-mi aminteasca de perioada cand era bebe.Deja m-am uitat pe site-ul de la next si am bifat cateva produse.
Garga bafta la eco.
Naf, ai emotii?Mai e un pic si il vezi pe Sebi.Iti tin pumnii sa fie fara...,fara... asa cum iti doresti.
Va pup pe toate.

Offline

 

#373 2010-08-25 11:51:03

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Felicitari pentru domnisorica, tasha applause

Asta da veste buna big_smile Si pe forum sunt tetite putine tongue


E normal ca bebe sa fie mai lenes din cand in cand? Al meu s-a tot agitat zilele trecute, si m-am obisnuit cu el asa, insa azi a avut doar o partida de fotbal scurta (dar intensa) de dimineata, si de atunci nimic  hmm  E cazul sa incep sa turbez?  disperat

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2010-08-25 11:54:46)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#374 2010-08-25 11:56:27

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

tasha, eu inca nu te felicit!  big_smile  cumnata mea a stiut ca e fata pana la 24 de saptamani lol cand labiile s-au transformat intr-un mic ciocanel
a, ba da, te felicit ca e ok bebe, ce o fi el, sanatos sa fie!

adina, trim 1 se incheie la 14 sapt

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-08-25 11:56:44)

Offline

 

#375 2010-08-25 11:57:19

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Fetele, voi cand ati discutat cu medicul de cum veti naste? Pe mine ma intreaba lumea cum vreau sa nasc...Conteaza cum vreau eu sau cum e mai bine pt bebe?
Banuiesc ca la 18 sapt e cam devreme sa ma gandesc sau sa deschid cu medicul o discutie despre cum va fi nasterea...

Blue, nu cred ca e cazul atata vreme cat azi l-ai simtit voios, cred ca a obosit si acum baga nani la servici, parca ziceai ca asa ati discutat...ca la servici doarme si mami si puiu...
Eu il pandesc pe al meu seara pe la 9-9.30 ca asa l-am simtit eu duminica seara, dar de atunci nici ca l-am mai simtit la ora aia, adineauri a miscat nitel... Cred ca au si dumnealor toanele lor...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2010-08-25 12:01:02)

Offline

 

#376 2010-08-25 11:58:54

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Tasha sper sa fie o fetita pana la final smile

Blue, al meu era intr-o leneveala continua big_smile

Offline

 

#377 2010-08-25 12:01:40

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

eu am intrbat-o pe dr la al doilea control. lol asa de speriata eram.
dr opteaza pt nasterea naturala, pt ca e mai bine pt bebe. si mi-a explicat exact de ce...
dar mi-a zis ca daca atunci nu ma voi simti in stare mai bine sa nu incercam ca mai rau ii facem.

eu, una sper sa reusesc sa nasc in apa, natural desigur.
mai este mult pana  atunci, o sa ne tot gandim si razgandim.

Offline

 

#378 2010-08-25 12:02:18

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

bine ai pus problema paucica pt ca si eu aveam aceeasi intrebare.eu am acum 25 de saptamani si ma gandeam si eu daca sa vb cu medicul de nastere sau sa astept pana la viiitorul eco adica pe la 32 de sap...zic eu la 32 k poate va fi ma repede.
ce ziceti fetelor?voi cand ati vb cu dr vostri despre nastere

Ultima oara a fost editat de ddunia (2010-08-25 12:04:10)


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#379 2010-08-25 12:07:48

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ddunia, eu l-am intrebat la 16 sapt  chicot  bineintelees ca mi-a zis ca e prea devreme, asa cum e si logic.

Apoi pe parcurs, am mai tot vorbit ... si m-a sfatuit sa astept pana la 36 sapt (ca sunt situatii in care chiar daca vreau sa nasc normal, nu se poate... de ex, nu e intors bebe, are circulara doamne fereste, etc).
Al meu e pro nastere naturala ... eu sunt pt cezariana ...
Acum astept 36 sapt cand incepe monitorizarea saptamanala sa vedem

Totusi ai putea sa deschizi un pic discutia de pe acum ... ca sa stii pt ce e pro wink

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-08-25 12:08:44)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#380 2010-08-25 12:07:54

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Singurul lucru de care nu mi-a placut cand am citit niste pro si contra pt ambele variante a fost faza cu forcepsul sau vacuum la nasterea naturala, atat... Ca orice mama vreau sa iasa bebe bine de acolo, indiferent unde ma taie pe mine sau ce indur eu, frica de durere nu am, asa ca...
Daca vreti va pot pune aici ce am citit pro si contra ca sa cititi si voi... puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.