homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8-22


#400 2010-08-25 14:11:29

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ahaaaaa Pass, un fel de sfintire-logodna (ca de fapt atunci se pun inelele pe deget.) Acum se face comasat logodna - partea cu verighetele si cununia - partea cu cununele pe cap , in aceeasi slujba, dar am inteles ca normal era defalcat, in momente diferite, cam cum faceti voi  wink
LA partea cu scosul afara eu sunt de o cu totul alte parere si asta este in urma a ceea ce am vazut cu fica-mea. Ea a foat scoasa afara muuuult, dar mult de tot, indiferent de frig, zapada, ploi, a inspirat si aer rece si aer fierbinte si fum si ceata, de toate. Eu cred ca asta este cheia faptului ca pana acum ea a cunoascut doar trei raceli in toata viata ei si are in total doua sapt. puse cap la cap lipsite de la gradi in 2 ani de zile. In consecinta  eu voi iesi , incepand de la o sapt- 10 zile, zilnic afara, indiferent de vreme (eee, daca e viscol sau alte alea urate, ma voi limita la balcon sau geam deschis si copil infata geamului.


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 



#401 2010-08-25 14:12:00

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Si eu o sa nasc tot iarna si m-am gandit la treaba cu caruciorul dupa nastere, o sa iau intai cele necesare pt acasa si hainute...

Offline

 

#402 2010-08-25 14:12:31

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

wow  wow  wow passssss, cum sa nu scoti copchilu afara pana primavara?vai de mine..doar nu or fi numa temperaturi din astea de -15,in dec sunt si temp ok knd e soare si afara e frumos atunci il scoti 30 de min macar sa ia si el aer saracu...nu zice nimeni sa scoti bebe mic pe ger afara,cel putin eu asa stiu de la nasa mea care a nascut in ianuarie si l-a scos dupa 2 sap afara pe bebe cate putin la pranz knd era mai caldut


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#403 2010-08-25 14:21:35

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Buna Tasha wave
tare ma bucur sa aud ca tu si bebelina smile santeti bine, sanatosi, mc mult de tot pt urare sa fie fara, fara,...si fara big_smile Sarcina usoara in continuare si poate intri mai des sa stim de voi puss

Lavi arata super carutul,... si mie mi-ar place  smile Iar la shoppinguit? drool  Spor!
Nici noi inca nu am luat carut, din fericire avem de la cine imprumuta

Eu de la prima vizita la dr. meu i-am spus ca eu natural fara, fara, si fara tongue  vreau, nu de alta dar sa stie pt ca sant dr care nu asista la natural.

Si Cocofanu are mare dreptate decizia se ia pe ultima suta de metri si depinde de cum iti ies analizele,... pozitia lui bb, daca din p. de v. medical nu se poate merge pe natural normal ca atat pt bb cat si pt mamica e mai bine o cezariana,... nimic nu e sigur pana nu te vezi pe capra big_smile
Oricand poate aparea ceva neprevazut si cat vrei tu sa fie natural,...nu se mai poate.

Eu stiu deja ca Sebi are dubla circulara de cordon dar nu este strans in jurul lui si inca pot spera la natural, eu am toata increderea ca voi reusi,.. nu stiu nici eu de ce sant atat de sigura dar sant.

Asa mi-am visat nasterea de cand am inceput sa vreau cupil,... dar daca bb sufera nu voi sta sa ma mai gandesc si voi face ceza neutral

Cocofanel  puss lol nu pot cu baietii, eu vreau cu al meu rodnar

Pasucu sa pui poze cu verighetele cand sant gata applause


hjarta M&M=S

Offline

 

#404 2010-08-25 14:26:00

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ddunia, despre orice medic se spun şi bune şi rele, important e să raportezi zotul la sarcina ta şi at?t şi la c?t eşti tu de mulţumită de el p?nă acum. important e să-ţi păstrezi optimismul şi să stai calmă, sigur nu e cazul să te impacientezi

Papu, eu aş zice să nici nu te g?ndeşti să faci aşa ceva, pt că aceaşi greşeală am făcut-o şi eu la 15s şi nu mă pot abţine nici azi să nu mă ?ntreb dacă nu cumva de la asta mi s-au tras problemele ulterioare (tot frecuş de geamuri, podele şi mobile pt mutare, c?teva zile la r?nd)

Naf
, se pare că nu ţi-o luăm ?nainte, zicea azi nenea doctorul că nu suntem ?ncă ?n pericol

carmensita
, dicarbocalm, asta ştiu şi eu că se dă

blue, medicul de familie te cheamă oricum mai mult de formă, n-are el ce să-ţi facă ?n afară de măsurători, tensiune şi greutate, deci poţi să-l sari o lună

aliy
, mamă, bagă prenatalul ăla, ce mai aştepţi? dă-o-ncolo pe şefă

adina, eu am luat arefan/utrogestan p?nă acum o lună, e chiar indicat, mai ales la sarcini cu probleme, cum a fost a mea

tasha
, felicitări pt posibila fetiţă  applause avem nevoie de ?ntăriri aici, suntem ?n minoritate

Papu, ddunia, eu nici acum nu am vb de naştere. ?n principiu doctorul ştie că vreau cezariană, dar după controlul de azi mi-a dat de ?nţeles că abia spre final discutăm şi de dată

mirik
, eu una cred că al tău te violează pe furiş, ?n somn lol
cred că-i place ideea de a profita de o gravidă fără apărare big_smile

Lavi,
ce frumos e căruţul, mie-mi place tare mult hjarta să-l folosiţi cu drag şi spor, că văd că la ăsta v-aţi oprit

pass şi poze cu verighetele? hai cu ele!!!
ţi eu zic tot ca şi coco, scoate copilul afară, măcar 10 minute pe zi, indiferent că sunt -15 grade, bărbatu-meu şi cu mine am fost scoşi şi la temperaturi mai scăzute şi acum suntem beton cu sănătatea. doar răceli o dată la c?ţiva ani

fetelor, acum să vă zic de control. suntem f bine, ne mai vedem peste 2 săptăm?ni, apoi ne vedem la o săptăm?nă, că intru deja ?n 37s şi trebuie pregătit terenul
am avut un mic spotting maroniu la control, dar doctorul a zis să stau liniştită, că e ?n regulă. mi-a dat pt asta nişte ovule, MACMIROR se numesc, dar am citit prospectul şi cică nu se iau ?n sarcină!!!

acum eu ce să fac, să le iau sau nu? voi ce ziceţi, a avut cineva tratamentul ăsta?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2010-08-25 14:26:50

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

adina84 a scris:

Neata !
l.e. uitai sa va intreb. cele care ati luat arefam, pana acand ati luat ? am vazut pe prospect ca se ia doar in primul semestru. mie mi-a dat dr prin saptamana a 7-a. dar eu nu l-am luat imediat, am mai stat vreo saptamana si apoi am inceput. acum se fac 12 saptamani si eu nu am terminat, mai am vreo 8 pastile. sa le mai iau ?

Buna Adina,
Cand am fost la ultimul control la dr mi-a spus ca arefam-ul il voi lua pana la 14 sapt. iar acidul folic pana in capat.

Sa ma scuzati ca nu scriu tare mult dar e o nebunie la lucru cu declaratiile astea scarboase si nu prea am timp decat de citit

Pupici la toate fetele  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#406 2010-08-25 14:31:08

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Am revenit si noi de pe-afara...se poate respira, nu mai e canicula  happy

Pass ce bine ca esti online ca sa-ti laud si eu rochita  applause Super stilata si diafana , o sa fii o mireasa superba! Cat despre scosul lui bebe afara iarna la - nspe mii de grade si eu eram in dubii. Dat fiind ca si eu o sa nasc in decembrie, nu stiu cand ar fi mai indicat sa-l scot. Cu masina voi fii obligata sa-l aduc de la spital pana acasa vreo 200 de km...dar cu caruciorul la vreo 6 sapt dupa nastere probabil.

Lavi, Blue sunt superbe carucioarele si design si culoare,iar rap. calitate/pret e super cum zice si Cocof  tummenupp Eu inca nu m-am hotarat, iar de primit nu vom primii...poate doar bani sa ne luam noi  rugaciune

Cat despre nastere, la mine inclina balanta spre cezariana dat fiind problemele renale pe care le am, insa medicul mi-a zis ca cel mai bine discutiile de genul le purtam prin luna a 7-a. Oare cand ma duc la control la 26/27 de sapt o fi bine, sau sa mai astept? Si el e adeptul nasterii pe cale naturala...

Ana bine ca e bine totul si Cati mai sta in burtik  puss  Despre ovule, nu stiu ce sa-ti zic...eu zic sa-l mai suni inca odata pe doctor si sa-i spui ca te-a speriat prospectul , oricum nu cred sa fi gresit ovulele, ele sunt si antimicotice si antiinfectioase in caz de Doamne fereste vreo posibila infectie. Tu oricum intreaba-l again pana te lamureste .

Ultima oara a fost editat de stefany (2010-08-25 14:38:06)


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#407 2010-08-25 14:36:12

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

stefany,de unde esti din hunedoara?din orasul hd sau din judet?

Ultima oara a fost editat de ddunia (2010-08-25 14:37:09)


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#408 2010-08-25 14:40:48

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ddunia a scris:

stefany,de unde esti din hunedoara?din orasul hd sau din judet?

Din judetul HD, din Petrosani mai exact e sotul meu puss  de ce? si tu tot de pe aici?


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#409 2010-08-25 14:43:13

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Doctorita mea m-a incurajat 100% pt nastere normala, cezariana in caz de probleme.Asa ca daca totul o sa fie bine o sa nasc normal desii o sa imi fie frica.Epidurala mi-o cumpar eu pt ca la noi in spital nu se gaseste si in caz de urgenta maxima o folosesc.


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#410 2010-08-25 14:43:18

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

da stefany,ma gandeam ca esti exact din oras ca sa ne putem intalni  chicot
mergi la medic in petrosani?


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#411 2010-08-25 14:44:12

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

anabella_n a scris:

mirik[/b], eu una cred că al tău te violează pe furiş, ?n somn lol
cred că-i place ideea de a profita de o gravidă fără apărare big_smile

Si eu asa nesimtita sa fiu?  rotfl  rotfl  rotfl
L-as spanzura  diablo pai cum adica distractie fara mine?  tongue

Cocof saru mana  puss


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#412 2010-08-25 14:44:26

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ana, e musai sa iei ovulele alea ?  daca ai spotting da le control nu inseamna nimic, pentru ce ar trebui ovule ?


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#413 2010-08-25 14:48:27

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

cocof a scris:

Ana, e musai sa iei ovulele alea ?  daca ai spotting da le control nu inseamna nimic, pentru ce ar trebui ovule ?

nu ştiu dacă e musai, mi-e teamă de ele, mai ales după ce am citit că nu se iau ?n sarcină  nustiu

miri, păi pune, mă, cameră de filmat ?n dormitor, aşa te trezeşti dimineaţa, vezi filmul, şi te distrezi şi tu tongue

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2010-08-25 14:49:25)

Offline

 

#414 2010-08-25 14:48:35

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ddunia a scris:

da stefany,ma gandeam ca esti exact din oras ca sa ne putem intalni  chicot
mergi la medic in petrosani?

Hihi, ce misto...suntem la vreo 50-60 de km distanta lol Poate facem cumva sa ne intalnim. Eu merg la control in Timisoara, acolo sper sa si nasc daca Doamne fereste nu ma apuca mai repede  smile


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#415 2010-08-25 15:01:41

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

am găsit o explicaţie pe un forum medical, o tipă ?n 35s ?ntreba dacă poate să le ia, iar o doctoră i-a răspuns aşa: Avand in vedere ca esti in trim. III de sarcina , si este vorba de ovule, le poti folosi.Sunt foarte bune, iar medicul ti le-a recomandat pentru a se vindeca orice inflamatie existenta in calea bebelusului caci nasterea se apropie. Bebelusul nu va pati nimic.

ia să vezi că vrea să mă corupă să nasc normal lol

Offline

 

#416 2010-08-25 15:02:31

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

CE frumos ca va puteti intalni.Din Cj e cineva?


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#417 2010-08-25 15:03:20

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ahaaaa , cam asa ceva  lol


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#418 2010-08-25 15:05:15

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ce glumeţ e  rotfl2

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.