homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8-23


#419 2010-08-25 15:08:03

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

si el te-o considera pe tine glumeata can ii vorbesti de cezariana  rotfl2


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 



#420 2010-08-25 15:12:56

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

să ştii lol
acu serios, dacă aud vreo minune de asta de la el, ?mi iau traista şi mă duc la elias, acolo măcar ştiu că nasc fără bani şi voi avea parte de toată atenţia din lume, chit că sunt la 200 km de casă şi-n afară de soţ nu va fi nimeni cu mine

Offline

 

#421 2010-08-25 15:22:07

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

anabella_n a scris:

ce glumeţ e  rotfl2

rotfl  rotfl  rotfl ....Ana nu-i ucide speranta omului,oricum va fi cum vrei tu si cum e mai bine ptr tine si Cati.


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#422 2010-08-25 15:43:25

tasha2007
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 348

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Multumesc naf si ana;bine spus,posibila fetita.
Naf,in general va citesc dar nu prea scriu;sunt cam comoda si pentru ca intru si la discutii intre mamici si la aspirante, si plus treaba pe care o mai am  la birou, nici nu-mi dau seama cand trece timpul si tb sa plec acasa unde evit sa-mi iau laptop-ul ca cel mic abia asteapta.

Offline

 

#423 2010-08-25 15:48:37

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ddunia, eu o sa vb cu mai multi medici si o sa vad dc e ok sa scot copilu' pe gerul din Buc. Cel putin in ultimii ani au fost ierni zdravene la noi. smile Nu il scot ca asa l-a scos si vecina si ia uite ce sanatos e copilu', si nici nu il tin in casa ca asa mi se pare mie ok. Despre asta slava Domnului am cu cine vorbi, avem pediatri buni in fam.!  De bebe are cine sa aiba grija dpdv medical , si sfaturi si tot ce trebuie ...  mie imi e de alta, ca o sa fiu eu sleita de puteri si n-o sa ma pot ocupa.. am alti pitici pe creier .

verighetele nu am cum sa vi le arat ca nu sunt gata, abia le comanda sapt asta si vin cam prin 10 sept.

ana, pt ce sunt ovulele ? pt inflamatii ?  ce bine ca fetita ta mai sta pana la termen, ai sa vezi ca nasti tot pe la 38 sapt.
sangerarea dupa control in lunile mari e ok, pe mine m-a averizat deja medicul ca va fi asa mai incolo big_smile
la fiecare control o sa fie ceva spotting, dar e normal, cica.

stefany, multumesc! esti o draguta!  puss

sa va dau acum o veste :  happydance   i-am auzit inimioara acum 10 minute, si eu , dar mai mult iubi al meu care nu mai lasa stetoscopul de la urechi  happy
am citit pe net ca din sapt 25 se aude inima cu orice stetoscop banal, si m-am pus acum pe ascultat si se auzea ataaaat de clar, ca la eco.! gata sa lesin  hjarta  ... apoi i-am dat alui meu si cateva minute numai el a ascultat, sebi s-a sucit altfel si nu am mai prins-o.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#424 2010-08-25 15:50:04

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ce fete active smile

Am citit in mare...

Ana, ma bucur ca nenea dr a zis ca mai sta Cati in burtica... ref la ovule, nu stiu ce sa-ti zic ...

Gata ... am rezolvat si eu intr-un sfarsit ... cu toate ca mi-a calculat ca naiba zilele de concediu sad ii iese total diferit fata de cum imi iese mie ... ma rog...azi stau pana la 5.30 ca na ... daca plec sa fac si aia, si aia ... si de maine acasica  happy
abia astept ... nu neaparat ca sunt extrem de obosita, dar vreau sa ma odihnesc, sa ma simt in siguranta ... eu si puiul meu  hjarta

mai trec  un pic la treaba wink

Pass ce frumos  hjarta  hjarta

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-08-25 15:50:52)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#425 2010-08-25 16:13:44

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

passenger a scris:

ddunia, eu o sa vb cu mai multi medici si o sa vad dc e ok sa scot copilu' pe gerul din Buc. Cel putin in ultimii ani au fost ierni zdravene la noi. smile Nu il scot ca asa l-a scos si vecina si ia uite ce sanatos e copilu', si nici nu il tin in casa ca asa mi se pare mie ok. Despre asta slava Domnului am cu cine vorbi, avem pediatri buni in fam.!  De bebe are cine sa aiba grija dpdv medical , si sfaturi si tot ce trebuie ...  mie imi e de alta, ca o sa fiu eu sleita de puteri si n-o sa ma pot ocupa.. am alti pitici pe creier .

verighetele nu am cum sa vi le arat ca nu sunt gata, abia le comanda sapt asta si vin cam prin 10 sept.

ana, pt ce sunt ovulele ? pt inflamatii ?  ce bine ca fetita ta mai sta pana la termen, ai sa vezi ca nasti tot pe la 38 sapt.
sangerarea dupa control in lunile mari e ok, pe mine m-a averizat deja medicul ca va fi asa mai incolo big_smile
la fiecare control o sa fie ceva spotting, dar e normal, cica.

stefany, multumesc! esti o draguta!  puss

sa va dau acum o veste :  happydance   i-am auzit inimioara acum 10 minute, si eu , dar mai mult iubi al meu care nu mai lasa stetoscopul de la urechi  happy
am citit pe net ca din sapt 25 se aude inima cu orice stetoscop banal, si m-am pus acum pe ascultat si se auzea ataaaat de clar, ca la eco.! gata sa lesin  hjarta  ... apoi i-am dat alui meu si cateva minute numai el a ascultat, sebi s-a sucit altfel si nu am mai prins-o.

Pass si eu stau cu stetoscopul de la 20 de sapt...nu auzeam decat  chiorait de mate  rotfl2  Deci mai am putin si o sa-l aud si eu big_smile  Cred ca e de nedescris senzatia  hjarta  Dar trebuie sa-i cauti inimioara peste tot pe burtik cu stetoscopul, sau oriunde l-ai pozitiona se aude?


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#426 2010-08-25 17:50:20

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ce linisteeeee  wow . Pe unde sunteti ?????
Imi imaginez ce frumos este sa poti auzi inimioara lui bebe cand doresti...  applause  applause  applause  applause  applause
Chiar nu stiam ca se poate auzi cu un stetoscop normal. Pe mine ma tenta un aparat din ala Angelsounds, dar am zis ca nu merita banii pentru a-l folosi un timp atat de scurt.


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#427 2010-08-25 18:02:48

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Am tot citit despre aparate speciale ptr ascultat  hjarta lui bebe inca din sapt mai mici, dar nici pe mine nu m-au convins Cocof. Cu stetoscopul stiam eu ce stiam ,dar nu stiam de cand...acum o sa-l ascult pe bebic in fiecare zi poate-l prind pe smecher  chicot
In schimb un stetoscop nu e scump dar nu stiu pe unde se gaseste...eu il am de la un reprezentant medical gratis.


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#428 2010-08-25 18:06:03

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Vai Pass m-ai facut sa fiu asa de nerabdatoare  disperat  disperat  disperat  disperat

Vreu sa aud si eu inimioara   disperat  disperat  disperat
Cred ca stretoscopul o sa deviva accesoriu obligatoriu la mine  big_smile


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#429 2010-08-25 18:13:08

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

wave  wave  wave
suntem tot baiat,suntem dezvoltati pt 26 de saptamani,deci cu o sap mai mult si avem 40 de cm...acuma knd am ajuns acasa de plutitoare ce am fost nu am intrebat de greutate  forgetit
bine k am vorbit de vopsitul parului in schimb
sunt tare si eu...ma gandeam acum si i-am zis si doctorului k are asa lungime si mi-a zis k au si ei pusee de crestere k asta nu inseamna ca va creste asa in continuare.a luat avant acum dar s-ar putea sa mai stagneze...
aaaaaaa si sunt anenica am primit natalvit in continuare si un supliment de fier ferro-gradumet o luna 1/zi
cam asta despre noi...sa nu uit am vazut asa clar coloana vertebrala, ficatul rinichii,vezica si inimioara bineinteles
sunt  hjarta  hjarta  hjarta

Ultima oara a fost editat de ddunia (2010-08-25 18:14:04)


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#430 2010-08-25 18:18:12

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ddunia a scris:

wave  wave  wave
suntem tot baiat,suntem dezvoltati pt 26 de saptamani,deci cu o sap mai mult si avem 40 de cm...acuma knd am ajuns acasa de plutitoare ce am fost nu am intrebat de greutate  forgetit
bine k am vorbit de vopsitul parului in schimb
sunt tare si eu...ma gandeam acum si i-am zis si doctorului k are asa lungime si mi-a zis k au si ei pusee de crestere k asta nu inseamna ca va creste asa in continuare.a luat avant acum dar s-ar putea sa mai stagneze...
aaaaaaa si sunt anenica am primit natalvit in continuare si un supliment de fier ferro-gradumet o luna 1/zi
cam asta despre noi...sa nu uit am vazut asa clar coloana vertebrala, ficatul rinichii,vezica si inimioara bineinteles
sunt  hjarta  hjarta  hjarta

Vai ce vesti bune si ce bebel lungan ascunzi in burtik  hjarta  applause Mai putin partea cu anemia feripriva care se rezolva cu Fe, nu-i problema.

Mirik, inca putin si o sa-i auzim live  chicot

Ultima oara a fost editat de stefany (2010-08-25 18:19:21)


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#431 2010-08-25 18:22:13

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ddunia , bravoooo pentru flacau bine dezvoltat  !!!!


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#432 2010-08-25 18:41:51

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

scuzati,am ramas fara laptop

deci cu stetoscop normal se aude f clar, ca si cand ati asculta inima voastra. smile eu am prins cateva minute, 4-5  si doar in anumit loc, apoi a facut burtica mea un val imens si nu se mai auzea nimic, probabil acolo era acum fundul lol
trebuie cautata, de la varsta mai mare se aude mai peste tot ca rasuna cu ecou lol
eu am stetoscop de la mama, e din ala banal, de la tensiometru
o sa mai ascult hjarta

ddunia, pai la 25 sapt are cam 650-750 g.
si al meu la 25 s parea de 26, si de asta mi s-a mutat dpn-ul, acum nasc pe 29 nov. se pare...  hmm

inainte sa mergeti la eco sa nu va dati cu crema pe burta, cu o seara-doua inainte, ca astupa porii si actioneaza ca un filtru, ca o ceatza, imaginile nu mai sunt atat de clare.
inainte sa intrati la eco sa beti un fresh de portocale sau sa mancati putina ciocolata, sa aveti bebe activ si miscaret. al meu la ultima eco vineri a miscaaat atat de mult in sala de asteptare, si chiar la eco a dormit tun, era o liniste acolo si aveam un pui facut ghem cu manutele la obrajori lol hjarta

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-08-25 18:51:32)

Offline

 

#433 2010-08-25 18:49:59

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Am inteles, Pass, mai ca ma tenteaza si pe mine un stetoscop  spranceana
DPN-ul se tot muta in fc. de cat de dezv. este la eco, dar cele 40 de saptamani la implinesti tot la DPNul initial . Eu prefer sa nu ma incurc in DPN-urile de la eco ca se schimba la fiecare, nu am avut doua identice  lol


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#434 2010-08-25 18:54:46

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

cocofan, la mine absolut la fiecare eco aveam acelasi dpn - 4 Dec.
vineri am avut pt prima data altul, 29 nov. big_smile sunt curioasa acum la morfo pe 15 septembrie cat o fi, daca s-a mai modificat.
pai ia-ti cu tot cu tensiometru, asa il ai in casa si il folosesti si dupa ce nasti

garga, hai mai repede ca te astept sa imi zici cum ti s-a parut Botica , clinica si sa ne arati un filmulet cu puiul in 4D!!!
big_smile
desi va trebui sa scoti de pe net un program special de taiat filmulete, ca tie iti va pune pe DVD toata morfologia, si tai partea 4D. eu asa am facut ca sa vi-l arat pe pishcot. smile

mi-a masurat o doamna bioenergetician si se pare ca nasc pe 5 dec., asa au iesit parametrii ( fara sa stie in ce luna sunt sau ce sex are bb )
cu o zi mai mult decat dpn-ul initial
eu zic Doamne ajuta, cu cat sta mai mult, cu atat mai bine pt el

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-08-25 18:57:51)

Offline

 

#435 2010-08-25 19:02:27

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

passenger a scris:

cocofan, la mine absolut la fiecare eco aveam acelasi dpn - 4 Dec.
vineri am avut pt prima data altul, 29 nov. big_smile sunt curioasa acum la morfo pe 15 septembrie cat o fi, daca s-a mai modificat.
pai ia-ti cu tot cu tensiometru, asa il ai in casa si il folosesti si dupa ce nasti

garga, hai mai repede ca te astept sa imi zici cum ti s-a parut Botica , clinica si sa ne arati un filmulet cu puiul in 4D!!!
big_smile
desi va trebui sa scoti de pe net un program special de taiat filmulete, ca tie iti va pune pe DVD toata morfologia, si tai partea 4D. eu asa am facut ca sa vi-l arat pe pishcot. smile

mi-a masurat o doamna bioenergetician si se pare ca nasc pe 5 dec., asa au iesit parametrii ( fara sa stie in ce luna sunt sau ce sex are bb )
cu o zi mai mult decat dpn-ul initial
eu zic Doamne ajuta, cu cat sta mai mult, cu atat mai bine pt el

Cuuummmm ?????


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#436 2010-08-25 19:05:10

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

cu ansele. dar asta cand eram in luna 3-a, nu i-am spus nimic de bebe, mi-a spus ca e baietel si ca se naste pe 5 Dec.,si ca totul e ok cu el, toate masuratorile sunt bune; apoi am fost la morfo de 12 sapt si am aflat ca e baiat  si ca e bine lol
apoi am sunat-o sa spun ca a avut dreptate cu sexul, dar la eco rezulta ca nasc pe 4, nu pe 5, cum mi-a spus, si a ras si a zis ca eu tot pe 5 dec. nasc.  rugaciune

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-08-25 19:05:43)

Offline

 

#437 2010-08-25 19:07:45

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

tymoteea_18 a scris:

adina84 a scris:

Neata !
l.e. uitai sa va intreb. cele care ati luat arefam, pana acand ati luat ? am vazut pe prospect ca se ia doar in primul semestru. mie mi-a dat dr prin saptamana a 7-a. dar eu nu l-am luat imediat, am mai stat vreo saptamana si apoi am inceput. acum se fac 12 saptamani si eu nu am terminat, mai am vreo 8 pastile. sa le mai iau ?

Buna Adina,
Cand am fost la ultimul control la dr mi-a spus ca arefam-ul il voi lua pana la 14 sapt. iar acidul folic pana in capat.

Sa ma scuzati ca nu scriu tare mult dar e o nebunie la lucru cu declaratiile astea scarboase si nu prea am timp decat de citit

Pupici la toate fetele  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss

tymoteea, suntem cam de o seama in burtici tongue
mersi de info. atunci o sa termin folia si eu folia de arefam.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.