homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8-21


#381 2010-08-25 12:07:54

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ai dreptate papu, am si uitat de discutia aia  forgetit  Poate o fi si din cauza norilor, ca parca si eu sunt mai pleostita...

Eu inca nu am vorbit cu doc despre nastere, o sa discut la urmatorul control (cel de 26-27 de saptamani). Sunt curioasa ce parere are, desi am o presimtire ca ne vom intelege - eu vreau sa nasc cat se poate de natural, fara injectii, perfuzii epiziotomie sau alte minuni, si daca se poate, sa ma lase toata lumea in pace in timpul travaliului (o sa vad daca ma tine vitejia si la fata locului  chicot  )


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#382 2010-08-25 12:19:52

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Eu la urmatoarea vizita adica pe 14 sept sunt calare pe situatie  lol adica trebuie sa-l fac pe dr sa-mi promita ca nastem amandoi  big_smile .Ma sperie rau revelionul ala daca am putea sa-l amanam o luna as fi cea mai fericita lol .
Din pacate nucred ca am sa scap eu de scarba asta de ureaplasma asa ca ceza scrie pe mine.Nu a daca as scapa nu m-as gandi in continuare si la ceza  tongue


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#383 2010-08-25 12:23:16

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Miri, daca nu scapam de ureaplasma cezariana scrie si pe mine si pe tine...Uitasem ca si scarba asta conteaza in decizia cu nasterea... supa  cesafac

Ultima oara a fost editat de Papucica (2010-08-25 12:28:04)

Offline

 

#384 2010-08-25 12:27:31

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

happy neata fetelorrrr

Garga bafta la eco  goodluck

si eu vreau sa nasc natural fara interventii , daca ajuta domnu sa fie bine  rugaciune

Naff mai scrie-ne ceva sa stim ca esti pe fir INCA  majoreta  majoreta  majoreta

Blue nu te stresa, bebe mai si doarme, mai si leneveste, vei vedea hjarta

Tasha felicitari pt fetita, si sa ramana asa, sanatosi sa fiti pusspuss

pupici la toate toate

LE fetelor eu nu am avut pana akm probleme cu constipatia si in plus mi-a mai dat doc. ceva medicament ca sa nu apara de akm incolo si e super ok  punk

LEE Tymo ma pregatesc de plecare asa incet, am lista cu ce mai trebuie sa cumpar de aici si mai bifez din ele big_smile

Ultima oara a fost editat de LaviG (2010-08-25 12:34:58)


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#385 2010-08-25 12:36:11

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Nici eu nu prea am avut probleme cu constipatia insa mi-am adus aminte ca la Fundeni mi-au recomandat in cazul in care o sa am probleme, niste pastile din semnite de in de la plafar  nustiu ziceau ca ar fi foarte bune .

Papu din pacate asa este insa vreau sa iti spun ca si daca ar iesi negativ eu tare ma tem ca reapare scarba si nu as risca sa-mi inbolnavesc bebelusul ca sa nasc natural. Eu de la o analiza la alta m-am trezit cu mycoplasma in conditiile in care ne-am protejat cu prez  bang deci mie nu-mi scoate nimeni din cap ca aceste infectii apar de la sine...doar daca ma violeza cineva noaptea si eu nu stiu


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2010-08-25 12:43:09

tasha2007
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 348

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Multumesc mult fetelor dar asa cum am spus, sunt retinuta inca.Voi sti sigur pe 21 sept cand merg la Buc pt eco;sau poate inainte cu cateva zile;ma gandesc sa o testez pe dr mea,sa fac comparatie intre ce spune ea si dr Cristina Bradeanu.Chir nu mai conteaza ce e;eu sunt pregatita psihic pt ambele variante;important e sa fie sanatos bebe ca daca e baietel mai incerc odata.

Offline

 

#387 2010-08-25 12:50:54

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

http://www.chicco.ro/produse/nou-nascut … -1299.html

fetelor ce parere aveti despre acest carucior ???

LE l-am vazut aici in magazin si mi-a placut ff mult, era redus si pretu e de 360 euro smile de la 450 smile

nu credeam ca e asa greu sa gasesti un carucior  visslar

Ultima oara a fost editat de LaviG (2010-08-25 12:52:54)


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#388 2010-08-25 13:04:58

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neataaaaa  happy
Tasha, bravoooo pentru bebe girl sau ce-o fi el/ea pana la urma. Imortant este sa fie sanatos !!!!  majoreta
Lavi, carucior identic am avut la Fii-mea si mai este intreg si acum !!! Este foarte bun !!!! este usor , se pliaza usor si nu este voluminos. In cosul de la landou am culacat-o in primele 3 luni si in casa ca mi se parea comod sa-l iau dupa mine, inclusiv noaptea cand dormeam. Iti spun, caruciorul ei a fost frecat si rasfrecat , a facut sute kilometrii in total si este perfect acum. Eu am imprumutat cosul de la landou si scoica si sper sa le recuperez (inca nu am sunat dupa ele) dar in caz extrem, da nu reusesc sa recuperez, tot asa il voi lua si voi avea coua caruturi  in final  lol La noi este 1500 in Carrefour.
Blue, stii bine ca nu ai de ce sa-ti faci griji in leg. cu activitatea lui bebe.  wink
Nafffffffffffff,  puss ce frumos arata 40 sapt. in cap  !!!! Nu ai rezolvat nimic cu cei cu schela ?
In leg de felul in care veti naste, o decizie finala nu se poate lua decat in ultimele sapt, in functie de pozitia copilului, evolutia sarcinii, tensiune, placenta ridicata sau nu, cordon super incolacit sau nu... dar o discutie de principiu poate avea loc de la inceput ,mai ales pentru ca dr. sa cunoasca si puncul vostru de vedere inainte de toate.

Ultima oara a fost editat de cocof (2010-08-25 13:12:15)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#389 2010-08-25 13:10:15

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ce ma bucur sa aud ca e bun, la asta m-am si oprit, mi s-a parut ok si la pret, sa dau pe toate 360 de euro, si e si calitate, imi ziceau aia de la magazin, stai ca pun o poza

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/26816_image1355.jpg

coco e ok pretu, nu ??

Ultima oara a fost editat de LaviG (2010-08-25 13:11:36)


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#390 2010-08-25 13:15:21

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Cred ca este cel mai bun raport calitate/pret, sincer. Iar cosul de landou o sa vezi a este super misto, de poate regla inlinatia jumatatii superioare, are gaurele pe spate sa nu de incinga copilul... Pret super OK..
Poate nu este printre cele mai moderne, sa aiba 3 roti sau cine stie mai ce, dar este super rezistent si usor. Ti-am spus , acum in Carrefour l-am vazut cu 1500 lei iar acum 5 ani l-am luat tot din Carrefour cu 1200 lei.

Ultima oara a fost editat de cocof (2010-08-25 13:18:06)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#391 2010-08-25 13:15:21

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

cocof a scris:

Neataaaaa  happy
Tasha, bravoooo pentru bebe girl sau ce-o fi el/ea pana la urma. Imortant este sa fie sanatos !!!!  majoreta
Lavi, carucior identic am avut la Fii-mea si mai este intreg si acum !!! Este foarte bun !!!! este usor , se pliaza usor si nu este voluminos. In cosul de la landou am culacat-o in primele 3 luni si in casa ca mi se parea comod sa-l iau dupa mine, inclusiv noaptea cand dormeam. Iti spun, caruciorul ei a fost frecat si rasfrecat , a facut sute kilometrii in total si este perfect acum. Eu am imprumutat cosul de la landou si scoica si sper sa le recuperez (inca nu am sunat dupa ele) dar in caz extrem, da nu reusesc sa recuperez, tot asa il voi lua si voi avea coua caruturi  in final  lol La noi este 1500 in Carrefour.
Blue, stii bine ca nu ai de ce sa-ti faci griji in leg. cu activitatea lui bebe.  wink
Nafffffffffffff,  puss ce frumos arata 40 sapt. in cap  !!!! Nu ai rezolvat nimic cu cei cu schela ?
In leg de felul in care veti naste, o decizie finala nu se poate lua decat in ultimele sapt, in functie de pozitia copilului, evolutia sarcinii, tensiune, placenta ridicata sau nu, cordon super incolacit sau nu... dar o discutie de principiu poate avea loc de la inceput ,mai ales pentru ca dr. sa cunoasca si puncul vostru de vedere inainte de toate.

Si o prietena de-a mea il are la fel i e f multumita de el.Si la luat cu 1499 lei


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#392 2010-08-25 13:18:43

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ok coco ms mult
cami asa am auzit si eu , ms

tot am cautat zilele astea de am ametit, mai merg la un magazin si daca nu gasesc altceva cred ca am sa-l iau pe ala, mi-a placut fff mult


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#393 2010-08-25 13:28:45

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Coco, zi-mi si mie, landoul si scoica se poate monta direct pe cadrul caruciorului, sau numai peste partea sport?

Mie imi place mult carutul asta: http://www.bebebliss.ro/bertoni-carucio … -3059.html La asta se poate monta landoul+scoica direct pe cadru, si pare rezistent...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#394 2010-08-25 13:34:07

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

fetelor eu am plecat ne auzim mai incolo, am iesit la cumparaturi tongue pupiciiiiiiiiii


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#395 2010-08-25 13:35:21

carmensita 82
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2010-03-17
Mesaje: 90

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Multumesc ptr sfaturile primite...medicamente nu am voie deloc,insa voi incerca cu morcovul..........sper sa fie bine rugaciune


36:gravida:Doamne te rugam sa ne-o aduci pe Alesia sanatoasa

Offline

 

#396 2010-08-25 13:37:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

blue, carut ca ala primesc eu, tot asa pe turcoaz . trebuie sa ni-l trimita insa.... yikes yikes yikes voi de ce va grabiti?
nu nasteti si voi iarna? eu carutul il pot lua si la primavara, pana atunci zace in debara ca nimeni nu plimba copil mic iarna in carut... iar eu am nevoie de fiecare cm. posibil din casa pt depozitare. cand vine bebe, vine cu trusou mare, o sa fie vraiste pe aici si peste tot lucrurile lui.
principale sunt patul cu salteaua, scaun de masina, haine multe, pampers, lotiuni de baie, cadita... altele. carut si scaun de masa le am puse deoparte dar nu ma grabesc sa le aduc acasa, nici vorba!

eu am facut o nefacuta si nu am discutat cu doc despre nastere, asa cum discuta oamenii mari lol, ci i-am spus direct ca eu lesin de frica la gandul unei cezariene si sa nu ma taie, il rog eu frumos sa nu ma taie!!!! a inteles ca vreau natural lol


am comandat verigheteleeee, acum o sa plec sa ne masoare dejtele dupa ce beau o cafea  happydance

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-08-25 13:38:08)

Offline

 

#397 2010-08-25 13:37:43

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

LAndoul si scoica se monteaza pe cadru, sau mai bine zis pe manerele laterale. Partea sport face parte din cadru dar cat timp se foloseste landoul husa (partea textila)partii sport nu se montraza deloc. Aaaa, Toate partile texlile se pot detasa pentru a fi spalate.
Si caruciorul asta pare identic ca model.
Trebuie sa fii atenta la aspectul/calitatea rotilor (ele cedeaza primele in caz ca nu sunt de calitate), la cat de usor este (cu cat este mai usor cu atat este mai usor de manevrat), la calitatea plasticelor si a panzei.
Le
PAi in ce plimbi bebelul Pass iarna cat este micut, daca nu in carut - landou in cazul nostru ????
LEE
Mirik LA multi ani impreuna cu husband !!!!!! majoreta  majoreta  majoreta

Pass, faceti si cununie religioasa ?

Ultima oara a fost editat de cocof (2010-08-25 13:43:00)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#398 2010-08-25 13:43:03

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Ms pentru raspuns, coco  puss

Pass, nu ne grabim, insa vrem sa impartim cheltuielile mai mari pe luni, sa ne luam intr-o luna carut, intr-alta patut, apoi tot ce tine de imbaiere, schimbat, pampersi etc, pentru ca nu vrem sa ne trezim ca nasc si nu avem banuti pentru tot ce avem nevoie  disperat


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#399 2010-08-25 13:46:44

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

eu nu il plimb iarna, mi-a zis cineva care a nascut iarna ca nu l-a dus afara pana la primavara. mai fac research dar nu l-as scoate pana in martie la promenada la -15 grade, cand e inghetul ala naspa de te ustura narile.  spranceana

nu, cununie religioasa nu, dar mergem la o biserica se ni le sfinteasca si sa ne faca o mica slujba, doar eu si al meu. sa vina bebe cum trebuie, in familie crestina, cat  de cat sad daca religioasa nu facem acum...

ahaaa, blue. iti ziceam asa, ca si tu tot pe ger nasti si mai degraba iei intai altceva util

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-08-25 13:46:58)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.