homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8-78


#1464 2010-09-02 20:46:45

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

gargabig_smile le dau vitamine bune pt piele si blana, le perii zilnic in balcon, le spal o data la 2-3 saptamani cu sampon si balsam special pt sanatatea blanitei, le usuc cu feon si le coafez ( le-am tot cumparat de-a lungul anilor truse de coafat, perii si periute pt blana ). merg des cu ele la deparazitat, sunt si vaccinate, deci sanatoase, inca un motiv in minus sa le cada parul etc.
pe partea ailalta, aspir o data la 2 zile casa, sterg praful mult mai des ca voi, ca trebuie sad , covorul nu il mai pot freca si il freaca al meu sau il duce la spalatorie, sau il duce la curte la bunica mea unde il spala bine cu furtun si perii speciale.. ce sa zic, muncesc dublu dar am stiut la ce ma inham cand mi-am luat animale, am stiut ca voi avea si bebei odata cu matzele, m-am gandit si m-am documentat. smile
eu urasc oamenii care cumpara un pet ca jucarie pt nevasta/copchil ca apoi, dupa 2-3 ani sa il arunce ca pe un obiect pe motiv de "nevasta-mea e gravida", "vine barza", "ne mutam", "l-a zgariat pe copchil"  skitarg  etc.  pai nu te-ai gandit, frate, ca animalu' ala traieste langa tine 10-15 ani ?! e investitie pe termen lung;lol nu il iei si peste un an scapi de el ca e vechi si uzat.
cand vine bebe ma voi descurca exact ca si acum, nu o sa fie nimic schimbat.  smile


myrekram

Offline

 



#1465 2010-09-02 20:52:26

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

ce imi place cum gandesti pass puss

Offline

 

#1466 2010-09-02 20:58:48

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

de ar gandi mai multi asa, nu ar mai fi atatea animale abandonate pe strazi, moarte de foame.
cel putin in fata portii bunica-mii e un "loc fierbinte" de abandon  grater , saptamanal opreste cate o masina/carutza din care e aruncat un catel metis sau de rasa, batran sau pui..
nu mai zic ca iar ma enervez si se enerveaza si bebe big_smile

Offline

 

#1467 2010-09-02 21:00:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

pass, si eu il perii, aspir, spal, sterg praful f des. dar tot nu stiu daca o sa fie suficient cand vine bebe, tot mai zboara perisori prin aer, ca sunt foarte fini  cesafac

Offline

 

#1468 2010-09-02 21:04:39

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

gargaritz, mai incearca pisicul tau sa se urce la tine in brate? stiu ca ai unul maaree hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1469 2010-09-02 21:07:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

da, si-a reluat obiceiurile acum ca s-a racorit big_smile
l-am si lasat zilele trecute dar bebe a simtit presiune si a inceput sa ma loveasca. iar eu simteam ca ma sufoc... n-am rezistat decat vreo 2 minute

Offline

 

#1470 2010-09-02 21:08:34

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

acuma, dc zboara cativa peri ... si praf este in aer, oricat de bine am sterge noi, si particule de tot felul. parul nu e daunator, asta e un mit.  nu poti sa il inhalezi si sa se infiga in plaman cum am tooot auzit lol , caile noastre respiratorii nu permit unui fir de par sa patrunda, nu reuseste nici o scama minuscula, d-apai un fir de par.
dc ii intra lui bb pe nas un fir, acolo ramane. iar dc intra pe guritza, il scoate pe partea cealalta. smile
nu e pericol dp asta de vedere, tu doar sa fii atenta la igiena, adica chestiile de baza pe care oricum le faci, deparazitat intern/extern la 3 luni, vaccinat, curatenie.
puss
eu iti garantez ca nu e periculos, oricat de multe imbecilitati gasesti prin revistele online scrise de ziaristi cu 2 neuroni, am discutat cu medici veterinari nu buni, cei mai buni din Buc big_smile , dar si cu medici "de uameni" lol

Offline

 

#1471 2010-09-02 21:13:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

m-ai mai linistit pass. mie de perisorii aia imi era cam teama, ca oricat l-as peria si as curata casa tot mai ajung in aer. ziceam sa-l tund dar ma gandesc ca o sa fie iarna si cat e el de blanos, tot e un mare friguros. acum ca s-a mai racorit un pic afara si deja se baga sub cearsaf/ pilota langa mine big_smile

Offline

 

#1472 2010-09-02 21:21:34

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

si eu am ditamai pisoiul:x si sta de cateva zile numai langa burtika mea si toarce...oare simte? hjarta


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#1473 2010-09-02 21:23:41

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

cu siguranta simte, fetele stiu wink

Offline

 

#1474 2010-09-02 21:25:01

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

da???ce dragut:Xhjartahjartae asa mult mai lipicios...nu ma lasa sa ma duc nikaieri


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#1475 2010-09-02 21:27:00

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

offtopic  garga, nu ai de ce sa iti faci griji  puss  , nu sunt nebuna sa imi supun copilul la vreun risc. si in plus, pot sa separ oricand pisicile de el, dar nu o voi face pt ca nu vad un motiv real.  medicii competenti , capabili zic ca nu e niciun risc. ba din contra, bebe creste mai armonios si mai "zdravan" cand are companie patrupeda.
restul pot sa aiba mentalitatea aia de la tara, cum ca animalele exista doar pt a fi mancate de noi si daca le atingem cat sunt vii, ne imbolnavim...  lol  cum Doamne fereste sa atingi o pisica, copil fiind? da' cum sa prezinte ei credibilitate cand spun ceva fara sa aiba argumente logice si stiintifice? poate stiintifico-fantastice big_smile

fetele, va pup, ma duc sa imi fac baie si sa vad un film, serial, orice. nu mai pot sta pe scaun

noapte buna!!!!!!!!  kram  par  puss

Offline

 

#1476 2010-09-02 21:28:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

al meu oricum se tine dupa mine precum un catelus. cand ma duc la baie, ma asteapta langa usa lol

LE noapte buna pass  puss

Offline

 

#1477 2010-09-02 22:03:20

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Neata si de la mine pe ziua de astazi !!!
Nu mi-a mers netul la birou toata ziua, si acum am reusit sa intru in casa ...
PAssuc, am vizionat verighete superbe, mate si mai buperbe , patut super si catel... nu mai spun nimic  hjarta aaaa si hainute multe si frumoase foc. MAi ai loc in dulap ? Eu tot la 6 salopete am ramas - e tot ce am pana acum  lol
Garga, calatorie lina si cat mai placuta. !!!! Cu ce te duci pana acolo ?
Pucca ..hmmm ..ce situatie   punish  punish  punish
Lavi, pai cam trebuie pampers (a propos , eu m-am descurcat mai bine cu scutecele Happy decat cu Pampers ca sunt mai inalti si imbraca mai bine ) , la inceput consuma cam 7-8 bucati pe zi, poate chiar mai multe, depinde de cat de cacaciosi vor fi  lol , deci , fa socoteala ...
Fug sa mai citesc ceva din urma daca mai ma lasa cei din jur....
aaaa si in legatura cu animalele...fica-mea a crescut bot in bot cu ele (inclusiv cu maidanezi  bang  - aici mi-e cam frica drept sa spun, dau cum vede un catel pe strada fuge sa-l pupe in bot )

Ultima oara a fost editat de cocof (2010-09-02 22:08:31)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#1478 2010-09-02 22:13:28

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Lavi, ce salopetă minunată ai găsit pt cel mic, eu vreau una exact la fel pt iarnă, e cea mai practică!

came, dacă te referi la concediul de creștere (cel de maternitate e post-natalul), din acei 85% vechi se calculează c?t vine 70% și aia e suma

pass, ce mișto sunt verighetele, să le purtați cu noroc și să vă aducă fericire și liniște ?n noua viață!!!! hjarta hjarta hjarta
iar pătuțul e adorabil așa alb! hjarta de posesorii actuali nu mai zic lol
foarte mișto hăinuțele, unde ai găsit salopeta de iarnă?
să știi că eu ?ncă nu nasc, dar zilele ?mi sunt numărate. așteptăm rezultatul tratamentului pe care-l voi termina luni dimineața

stefany, neapărat să ne arăți colțul lui bebe după ce terminați. pătuțul e superb hjarta

ddunia, dar ce căutai cu telefonul la toaletă și cum ai reușit să-l scapi tocmai acolo? smile
referitor la pătuț, noi am dat pe al nostru de lemn, ca al lui pass dar maro, 200 lei, iar salteaua am luat-o la reducere, cu 100 lei (din fibră de nucă de cocos, am ?nțeles că ar fi cele mai bune). evitați pe c?t posibil să luați saltea de burete pt bebe, pe noi toate v?nzătoarele ne-au sfătuit același lucru și am ?nțeles de ce abia c?nd m-am internat acum. sunt extraordinar, imposibil de călduroase, eu am schimbat patul după 24 ore pt că nici ?n fund nu puteam sta pe el, dar să și dorm
și mie ?mi plac am?ndouă pătuțurile

pucca, dacă nu-i vine mintea la cap, să ?nțeleagă că maică-sa n-are nici un cuv?nt de spus ?n treaba asta pt că doar tu cu el decideți, fă-i v?nt dar crește-ți copilul, nu renunța lacea mai mare bucurie a vieții pt o p**ă care se găsește pe toate drumurile (pt că că dacă el așa g?ndește ?nseamnă că doar at?t valorează, nici nu-l pot numi om)

wow, tymo, vei fi o adevărată lady, e f tare rochița hjarta

salut, coco puss

c?nd vă citesc, vreau și eu m?țăăăă!!! grater

Offline

 

#1479 2010-09-02 22:14:12

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

neata coco  tongue
cu trenul merg. multumesc  puss

eu ma pregatesc de somn  cascat

Offline

 

#1480 2010-09-02 22:14:15

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

vai coco , deci trebuie sa ma aprovizionez  chicot

am plecat la tv, ne auzim maine, noapte buna pusspuss

LE Ana ms mult, exact  tummenupp  e tare practica, pt sezonu rece e cea mai buna

Garga drum bun, ai grija de bebe pusspuss

Ultima oara a fost editat de LaviG (2010-09-02 22:15:37)


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#1481 2010-09-02 22:16:16

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

passenger a scris:

offtopic  garga, nu ai de ce sa iti faci griji  puss  , nu sunt nebuna sa imi supun copilul la vreun risc. si in plus, pot sa separ oricand pisicile de el, dar nu o voi face pt ca nu vad un motiv real.  medicii competenti , capabili zic ca nu e niciun risc. ba din contra, bebe creste mai armonios si mai "zdravan" cand are companie patrupeda.
restul pot sa aiba mentalitatea aia de la tara, cum ca animalele exista doar pt a fi mancate de noi si daca le atingem cat sunt vii, ne imbolnavim...  lol  cum Doamne fereste sa atingi o pisica, copil fiind? da' cum sa prezinte ei credibilitate cand spun ceva fara sa aiba argumente logice si stiintifice? poate stiintifico-fantastice big_smile

fetele, va pup, ma duc sa imi fac baie si sa vad un film, serial, orice. nu mai pot sta pe scaun

noapte buna!!!!!!!!  kram  par  puss

Passuc...te iubesc! puss Eu ador animalele si sunt perfect de acord cu ceea ce spui tu.
De ce sa-mi privez copilul de bucuria de a avea un animalut langa el? Atata timp cat le vaccinam, le deparazitam intern periodic, le spalam...nu vad care ar fi problema.

Garga, nu parul de animale e problema, ci ouale de paraziti care se depun la radacina firului de par. Dar atata timp cat se face deparazitarea interna la timp+ vaccinurile nu cred sa apara probleme, chiar daca din greseala ajunge vreun fir de par pe unde nu trebuie.

Ana, cum te mai simti scumpete? smile

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2010-09-02 22:19:16)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1482 2010-09-02 22:20:23

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 8

Lucky, azi am fost bine, fără febră, dar nu mai zic hop p?nă nu sar p?rleazul. am petrecut toată după-amiaza acasă și mi-a fost tare bine, a venit și bunica pe care m-am mai văzut-o de pe 1 mai, a fost o zi perfectă și m-a motivat și mai mult să-mi păstrez optimismul care e mereu acolo
de luni ?ncolo vă voi spune care e situația mea concretă

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.