homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Paranoica? Ajutor-2


#20 2010-09-13 15:36:07

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

Soulshard a scris:

dadalici a scris:

M-am mai calmat..dar inca mi-e teama ca s-ar putea sa se rupa sau sa alunece si nu vreau sa mai apelez iar la pastila de a2a zi..colac peste pupaza mi-e teama sa o fac inainte de ciclu ca nu cumva sa imi intarzie sau ceva mai ales acum, cand abia s-a mai reglat..:smile((

atunci nu te mai *. simplu.

puteai sa ma lipsesc de comentariu tau rautacios:).


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 



#21 2010-09-13 15:43:09

Soulshard
Banat
Inregistrat: 2010-03-22
Mesaje: 5717
Site

Re: Paranoica? Ajutor

da de ce draga mea? daca'ti spuneam: "atunci numai face sex" era mai bine? e acelasi lucru. alte cuvinte. au incercat fetele in fel si chip sa'ti explice ca nu ai de ce sa'ti faci atatea ganduri si griji. dar tu tot pe a ta o tii....daca daca daca daca daca...


Imperfect man in a perfect world. Why do i even exist?
Cand pun ochiul in luneta curat tot de pe planeta.

Offline

 

#22 2010-09-13 16:55:04

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Paranoica? Ajutor

se intreaba ca daca daca daca, pentru ca orice metoda ai folosi, un anume risc tot exista. exact ce am zis undeva mai sus. de-asta se streseaza. daca ar exista o metoda 100% sigura nu si-ar mai pune atatea intrebari.. clar ca e paranoica, nu se vede?


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#23 2010-09-13 17:09:27

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: Paranoica? Ajutor

din curiozitate...cati ani ai? nu cred ca mai mult de 18, altfel nu ti-ai mai face atatea griji. Nimic nu e 100% sigur in ziua de azi.Dar unele se apropie de 99%. Nu risti nu castigi. Intelege ca daca prietenul tau a pus prez. corect, nu are ce sa se intample, iar daca tu esti pesimista si te gandesti ca in  orice clipa s-ar putea rupe..atunci scuze..dar mai bine nu mai faci sex si gata. Ai sa vezi ca daca incepi usor usor, cu durex extra safe sa zicem, ca-s cele mai groase,o sa iti piara teama. Te inteleg pt ca si eu am fost acolo dar am ales anticonceptionalele.  Nu numai partenerul trebuie sa aiba grija, ci si tu trebuie sa te relaxezi. Multe povesti de pe net sunt inventii sau acte de iresponsabilitate. Nu ai de unde sa stii sigur cum X a ramas insarcinata pt ca i s-a rupt prez. Poate nu a fost pus corect. Daca el e atent nu are ce sa se intample.


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#24 2010-09-13 17:23:52

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

Am 19ani..dar nu varsta e importanta.. Pt ca presupun ca toate suntem
mai mult sau mai putin la fel la inceput.. Nu eram stresata la inceput, dar deja am luat pastila de a2a zi-nu vreau sa fiu judecata pt decizia asta-si de asta am inceput sa fiu si paranoica. Cat despre ac am spus mai sus ca nu pot sa iau din cauza unor alte pastile  pe care le iau pt reglarea ciclului.


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-09-13 17:28:04

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: Paranoica? Ajutor

Pai nu mai esti mica,gen fetele de 14-15 ani care nici nu se gandesc la ce se poate intampla daca nu e pus prez. corect.. Anyway,am inteles ca nu poti lua AC. dar mai bine gandeste-te ca si AC regleaza menstruatia si o sa stii exact cand vine si cand se termina. Eu zic ca e mult mai avantajos, in plus nu stiu ce iei tu, dar ai putea sa consideri si varianta cu AC. E decizia ta, dar intreaba si fetele de pe aici daca se simt mai in siguranta cu AC sau cu prez.


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#26 2010-09-13 17:31:05

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Paranoica? Ajutor

La varsta ei (adolescenta) e absolut normal sa fie paranoia in privinta sexului! In fond si la urma urmei, daca ramane insarcinata, uterul ei va suferii un chiuretaj. Asa ca voi baietii din moment ce nu intelegeti ceva, de ce va dati cu parerea?
dadalici, mie mi s-a intamplat o singura data sa se rupa prezervativul. Era un durex, nu mai tin minte ce model. Asa ca se mai intampla. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti smulgi parul din cap din cauza grijilor.
Sfatul meu este sa folosesti, pe langa prezervativ si crema sperimicida. In caz ca se rupe prezul, ai si planul de rezerva. Procedeaza asa pana mai capeti ceva experienta, si incredere. Fa absolut totul posibil sa te relaxezi, astfel incat grija unei sarcini nedorite sa nu-ti mai afecteza viata sexuala. Crede-ma, inceputul este foarte important.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#27 2010-09-13 17:35:55

Soulshard
Banat
Inregistrat: 2010-03-22
Mesaje: 5717
Site

Re: Paranoica? Ajutor

dimpotriva. eu unul inteleg foarte bine. sunt patit. dar prea se streseaza. si la modul cum s'a exprimat in unele posturi aia ar parea unica solutie sa se mai linisteasca.
fa o pauza si mai intereseaza'te putin in stanga si in dreapta. mai vorbeste cu el daca te mai calmeaza si asta. dar nu te mai stresa (in halu asta) atat ca daca e sa ti se intample se intampla cand te astepti mai putin.


Imperfect man in a perfect world. Why do i even exist?
Cand pun ochiul in luneta curat tot de pe planeta.

Offline

 

#28 2010-09-13 17:36:53

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

Sunt mai safe daca vrei sa spui asa, dar iau ce mi-a recomandat medicul si pana una alta e destul de ok.. Probabil o sa trec si pe ac, dar vreau sa mai astept.
Ce e de fapt crema spermicida?


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#29 2010-09-13 17:38:28

Soulshard
Banat
Inregistrat: 2010-03-22
Mesaje: 5717
Site

Re: Paranoica? Ajutor

Descriere termen medical:

Contraceptiv local care actioneaza distrugand spermatozoizii.
Spermicidele se prezinta sub forma de creme, de ovule sau de bureti. Aceste substante pot, de asemenea, sa fie folosite ca agenti de ungere pentru unele tipuri de prezervative masculine.

Indicatii si contraindicatii - Spermicidele sunt utilizate mai ales in cazuri de raporturi sexuale neregulate sau de contraindicatii ale pilulei. Folosirea lor nu se concepe decat in asociere cu un prezervativ sau, in cazul cremelor, cu o diafragma. Ele sunt contraindicate in caz de hipersensibilitate la diferite produse.

Mod de intrebuintare - Eficatitatea spermicidelor depine de buna lor utilizare. O crema spermicida trebuie sa fie plasata in fundul vaginului, cu ajutorul unei pere de cauciuc sau cu o seringa, inaintea fiecarui raport sexual cu penetrare masculina. Este necesar sa se repete aplicatia la fiecare nou raport. Cremele spermicide au o actiune imediata. Buretii sunt pusi cu degetele in fundul vaginului, in contact cu colul uterin. O data amplasati, buretii asigura o protectie imediata care dureaza 24 ore.
Efectul contraceptiv este inhibat de sapunuri si de numeroase antiseptice. Doar o toaleta externa, cu apa curata, este acceptabila in primele 6 pana la 9 ore care preced aplicarea si imediat dupa raportul sexual.

Efecte nedorite - O senzatie de arsura sau o iritatie pot sa se manifeste la unul sau la celalalt dintre parteneri insa reactiile alergice locale sunt rare.


Imperfect man in a perfect world. Why do i even exist?
Cand pun ochiul in luneta curat tot de pe planeta.

Offline

 

#30 2010-09-13 17:58:04

Emm
Hero member
De la: mama de acasa
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 2647

Re: Paranoica? Ajutor

dadalici daca o tii mereu: daca daca daca daca....nu o sa ajungi niciodata nicaieri. noi cum suntem? nu toate luam ac. niciodata nu stateam sa-mi fac griji din cauza prezervativelor. exista situatii in care poti sa ai probleme e adevarat, cum ar fi: nu folositi prezervativul cum trebuie, e expirat, a stat intr-un colt uitat de mult si conditiile de depozitare nu sunt adecvate etc. atata timp cat le folositi cum trebuie nu se intampla absolut nimic. eu 3 ani de zile am folosit prezervativul si niciodata nu mi s-a intamplat sa se sparga sau sa ramana in mine etc.


Seasons come and go, but I will never change and I’m on my way

Offline

 

#31 2010-09-13 17:58:12

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Paranoica? Ajutor

Intr-un fel este foarte bine ca e asa ingrijorata si preocupata!
Stiti vorba aia: prepare for the worst, hope for the best!
Dadalici, daca vei combina prezervativul cu crema spermicida, cu siguranta nu vei ramane insarcinata. So... have fun! A, si crema spermicida gasesti in orice farmacie. Si rogi farmacistul sa iti ofere cel mai sigur produs, dar si cel mai usor de utilizat.
@Emm, daca tie nu ti s-a intamplat, asta nu inseamna ca este imposibil asa ceva. Eu de vreo 3-4 ori a trebuit sa-l pescuiesc afara din vagin.

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2010-09-13 18:03:40)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#32 2010-09-13 18:10:58

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

Nu imi trebuie reteta sau ceva nu?.. Si din cate am citit in postul de mai sus nu da efecte adverse in organsim.. A folosit cineva asta?.. Pff mai bine nu imi spunei de pescuitul din vagin..


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#33 2010-09-13 18:50:56

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: Paranoica? Ajutor

Pe bune eu nu inteleg cum va ramane voua prez. in vagin. E clar ca nu e pus bine, daca e rulat pana la baza NU are cum sa alunece. Deci eliminati procentul acela in care sunt greseli de folosire. Si nu zic acum ca prietenii vostri nu stiu sa puna un prez, dar din moment ce prez e facut sa stea pe 'el' mi se pare logic sa ma gandesc ca a fost pus aiurea.


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#34 2010-09-13 19:31:58

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: Paranoica? Ajutor

eu una o inteleg pe dadalici. am trecut prin faze din astea si o sa mai trec. dc? pt k nu as suporta sa stiu k am fct un avort. asta e.. fiecare cu felul lui d a gandi si cu gargaunii lui.


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#35 2010-09-13 20:36:28

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

mersi A|3  hjarta

Ultima oara a fost editat de dadalici (2010-09-13 20:36:44)


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#36 2010-09-13 21:24:34

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Paranoica? Ajutor

cred ca s-a mai scris pe aici, dadalici....smile, daca un prezervativ e pus bine e foaaaarte greu sa se rupa sau sa alunece...dar au existat cazuri...
aici ai un link unde se vede clar cum trebuie pus un prezervativ ... http://relaciones.practicopedia.com/com … vativo-329
cel mai bine e sa te informezi cat poti de mult...citeste, intreaba...nu te grabi, ai toata viata inainte ca sa faci sex si sa te bucuri de el (de sex, nah...) puss


fucking perfect...

Offline

 

#37 2010-09-13 21:47:28

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Paranoica? Ajutor

dadalici, ca si sfat subscriu la ce a spus luisjota smile
si stai linistita ca asta nu e paranoia, ci se numeste responsabilitate...ceea ce multora le lipseste cu desavarsire...
e plina lumea asta de pustoaice care trateaza acest aspect cu atata usurinta si fac avort dupa avort...ceea ce mi se pare extrem de trist...
din partea mea...felicitari pt faptul ca esti responsabila si nu gandesti la modul: "cum o fi sa fie, vad eu apoi ce fac"


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#38 2010-09-13 22:02:13

Soulshard
Banat
Inregistrat: 2010-03-22
Mesaje: 5717
Site

Re: Paranoica? Ajutor

luisjota a scris:

cred ca s-a mai scris pe aici, dadalici....smile, daca un prezervativ e pus bine e foaaaarte greu sa se rupa sau sa alunece...dar au existat cazuri...
aici ai un link unde se vede clar cum trebuie pus un prezervativ ... http://relaciones.practicopedia.com/com … vativo-329
cel mai bine e sa te informezi cat poti de mult...citeste, intreaba...nu te grabi, ai toata viata inainte ca sa faci sex si sa te bucuri de el (de sex, nah...) puss

cool


Imperfect man in a perfect world. Why do i even exist?
Cand pun ochiul in luneta curat tot de pe planeta.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.