homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Paranoica? Ajutor-3


#39 2010-09-13 23:11:49

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Paranoica? Ajutor

La mine a fost si mai ok.

Trebuie sa citesti tot ce exista despre boli - cat mai mult, cum ramane o tipa insarcinata, cum iei un BTS etc. Si sa iti iei metodele necesare de precautie.

Adica eu nu mi-am lasat niciodata un prieten sa ma penetreze fara prezervativ, chiar daca si pentru 2 secunde. Nu si punct si nu lasam cale de discutie. Vroia cu prezervativ? Bine. Nu vroia? Pleca din casa mea.

Prezervativele nu se rup decat daca sunt prost puse. Asa ca un pic de ""indemanare"" inainte nu strica. Si trebuie citite instructiunile alea - adica dupa ce ejaculeaza, tine cu degetele baza prezervativului, ca sa nu alunece (multi nu fac asta, cred ca penisul lor e mult prea viril lol ).

Si cam atat ... renunta la ideea ca daca se joaca un pic cu tine ""fara"" n-ai ce sa patesti si totul va fi ok. Eu una am fost foarte radicala la chestia asta lol

Offline

 



#40 2010-09-13 23:45:03

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

la noi nicinu se pune problema de "fara prezervativ"..stie si el foarte bine lucru asta si ma sustine in decizia mea fara drept de apel.
ma interesezpentru ca abia am intrat la facultate si nu vreau sa imi ratez cariera,viata si tot restul doar din cauza unei greseli ce putea fi prevazuta si evitata, mai ales ca mama a fost foarte categorica cu privire la avort: "Nici sa nu aud."
nici nu imi trece prin cap sa renunt la prezervativ, nici daca la un moment dat o sa trec pe ac, pentru ca si asa exista multe riscuri.
ma tenteaza in schimb ideea cu gelul spermicid+prezervativ, bineinteles. A folosit cineva?..daca da cum se numea?


multumesc mult ca nu ma judecati, ci ca ma ajutati puss smile


p.s. haideti sa vedeti cum se alimenteaza paranoia:

"Poate tu esti norocos, dar altii nu au fost. Inclusiv eu. Daca acum iti zic ca am ramas gravida, folosind prezervativ(care s-a spart), in perioada nefertila(calendarul asta), dupa care primul test facut dupa 2 zile a iesit negativ, iar urmatorul peste o luna a iesit pozitiv, am facut avort si de atunci- vro 7 ani- nu am mai ramas gravida, de altfel nici nu mai pot ramane...ce-mi zici?

p.s. ca sa nu mai adaug ca sunt rodul unei sarcini pe stop (4 luni). "

Ultima oara a fost editat de dadalici (2010-09-13 23:45:41)


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#41 2010-09-14 00:24:08

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

ok era in perioada fertila. dar tot s-a rupt prezervatiul nu?


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#42 2010-09-14 09:54:16

Banana Split
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 1420

Re: Paranoica? Ajutor

si daca iti spunem ca DA, S-A RUPT. SE INTAMPLA ai sa continui sa disperi pe aici? prezervativele nu sunt 100% sigure, nimic nu e, decat abstinenta lol asa ca mai in gluma, mai in serios, nu exista nimic care sa iti dea un sentiment de siguranta 100% pe care-l cauti tu. din moment ce esti la facultate eu zic ca e ok, gandeste-te ca daca se intampla sa ramai prin absurd, poti naste si stai linistita ca poti sa continui facultatea si nu-ti ratezi nicio viata. nu spune nimeni ca trebuie sa faci avort, sunt fete de liceu care raman si nu avorteaza si nu cred ca au murit din asta. pana la urma nu e capat de tara daca ramai. vorbesti de parca ai putea muri daca s-ar rupe prezervativul hmm eu zic sa te calmezi si daca nu te calmezi inseamna ca nu esti pregatita pentru viata sexuala, care inseamna nu numai placere, ci si multa responsabilitate si riscuri

Offline

 

#43 2010-09-14 10:53:39

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

poate ca as muri, nu ai de unde sa stii Tu asta. Ma informez, ceea ce imi da un plus fata de cele care o fac fara cap. Si da sunt paranoica, "ne-calmata", speriata si etc pentru ca imi dau seama care sunt riscurile, pentru ca nu vreau sa ajung in situatie de a lua o decizie sau de a avea viata mea o alta turnura. Nu vreau sa ma impart intre 2 vieti. Poate ai cum sa ma intelegi sau poate ca nu. Nu asta conteaza acum. Cat despre cat de pregatita sunt/nu sunt eu, nu cred ca tine de calmitate.


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-09-14 11:05:00

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: Paranoica? Ajutor

Dadalici, nimic pe lumea asta nu e sigur. Absolut nimic. Daca ar fi sa ne gandim asa pentru orice lucru pe care l-am face, pentru orice dicizie, atunci nu am mai face nimic. Prezervativul este una dintre cele mai sigure metode de contraceptie.

Eu am folosit prez cu prietenul meu timp de 2 ani jum, si s-a rupt o singura data, asa ca am apelat la pilula de a doua zi.
Gandeste-te ca si de-ar fi sa se intample sa se rupa, nu se va rupe o data pe saptamana lol. Cazurile astea sunt foarte rare, si numai daca nu il folositi corect. La fel si anticonceptionalele, daca te hotarasti sa iei. Nu ar avea sens sa folosesti si ac si prezervativ. E suficienta una dintre ele.

Anticonceptionalele luate corect (zilnic, la aceeasi ora, fara sa uiti vreo pastila si sa ai grija ce medicamente iei ca sa nu interactioneze), sunt foarte sigure. Gandeste-te cate fete sunt numai pe forum asta care folosesc ac sau prez de ani buni si care nu au ramas insarcinate.

Ce citesti tu, cazuri ca cel de mai sus, pot fi evitate. De ex fata din exemplul tau, putea sa ia postinor daca s-a rupt prezervativul. Nu e un capat de tara daca apelezi la el odata la nu stiu cat timp, pentru ca (repet) nu o sa se rupa odata la cateva zile. La fel si fetele care raman insarcinate desi folosesc anticonceptionale. Raman  pentru ca nu au avut grija si probabil au uitat o pastila, au luat ceva care a interactionat, etc...

Daca stai si te stresezi atata, nu vei reusi niciodata sa te ralxezi si sa te bucuri de o relatie frumosa cu iubitul tau. De ce nu mergeti la planning, sa va povesteasca acolo despre toate mijloacele de contraceptie si despre cat de sigure sunt, ca voi sa alegeti ce vi se pare mai potrivit

Offline

 

#45 2010-09-14 19:01:35

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Paranoica? Ajutor

Uite, eu una nu m-am gandit niciodata la avort pentru ca nu as fi avut de ce.

Am luat Postinor/Escapelle de 3 ori - odata ramasese prezervativul in mine, o data ramasese prezervativul un pic iesit in afara (deci nu cursese sperma), iar a treia oara a bagat capul un pic fara sa vrea si atunci nu am stat pe ganduri.

Postinorul nu isi face efectul decat ft ft rar, si atunci cand nu se iau pastilele la 12 ore, cand esti pe antibiotic, cand le iei la 70 de ore dupa contactul sexual etc. Daca le iei in vreo 12 ore nu ai nimic.

Eu folosesc si AC si prezervativ pentru ca imi e mai comod. Am o flora mai sensibila, sperma mi-o deregleaza si am o lene in mine sa ma spal de fiecare data dupa contact cu tantum rosa ceva incredibil. Plus ca trebuie sa ma duc imediat ce ejaculeaza la baie, nu mai pot sta cu el sa ne sarutam si chestii d-astea.

Insarcinata nu ramai decat daca esti neatenta destul de bine si vorbesc serios. Iar combinatia spermicid + prezervativ e cam aiurea, pentru ca spermicidul iti poate deregla flora vaginala.

Uite, eu nu inteleg de ce, atunci cand unei tipe i se rupe prezervativul si e, teoretic, in perioada nefertila, nu ia Postinor. Chiar daca exista si 0,5% sanse, eu una nu mi le-am asumat niciodata. Mi se pare un risc prea mare. Efectele Postinorului (daca exista, ca la unele persoane nu sunt, cum as fi eu) se mai duc un timp. O sarcina nu se duce. Dar asta este oarecum si nivelul educatiei sexuale care se gaseste la noi.

Asa ca ... te poti calma big_smile

Ultima oara a fost editat de AyraBlack (2010-09-14 19:03:25)

Offline

 

#46 2010-09-14 19:04:20

Banana Split
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 1420

Re: Paranoica? Ajutor

no, atunci daca te informezi si va protejati si nu e buna parerea nimanui de aici ca sa te convinga ca nu ai de ce sa te ingrijorezi, de ce continui sa fii paranoica? sau de ce ai deschis topicul? ne intrebi daca esti paranoica, noi iti spunem ca da. ne ceri ajutor, noi ti-l dam, dar toate opiniile ne sunt contracarate de cate o temere de-a ta. noi te ajutam cum putem, dar cred ca tu ai vrea sa te mintim si sa-ti spunem ca nimic rau nu se poate intampla. de aia zic ca poate nu esti pregatita pentru sex. pentru ca da, tine de calmitate, trebuie in primul rand sa te simti in siguranta cu partenerul tau. si repet, atata timp cat sunteti informati si protejati.. nu ar trebui sa fie nicio problema. e normal sa fii putin speriata, avand in vedere ca ti-ai inceput viata sexuala de curand. dar iti faci mai mult rau cu toate gandurile astea. ele n-or sa va impiedice sa nu se rupa prezervativul. daca o tii tot asa il stresezi si pe el, si curand n-o sa mai faceti sex deloc de la atata teama. asta-i singurul rod al gandurilor tale negative

Offline

 

#47 2010-09-14 20:06:09

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Paranoica? Ajutor

wow, la ce s-a ajuns.. tin sa fiu de acord cu fetele, lady, ayra zic foarte bine ce zic.
Esti mult mult prea stresata! si pentru ce? toate aici de fata ne-am inceput o data viata sexuala nu? si toate iti spunem ca este ok, ca nu trebuie sa te stresezi. nimeni nu zice ca trebuie sa fii dezinteresata total si sa o faci pe unde apuci si cu cine apuci dar nici sa fii atat de paranoica.
pana la urma de ce mai faci sex? ca sa tremuri de frica "aoleo imi vine oare luna asta?" vorba lui lady, mai bine nu mai faci si gata, asa sigur nu ramai insarcinata. desi si asa...petting-ul ala, vezi tu, te poate "ajuta" sa ramai insarcinata.

spermicidele, am o prietena care si-a dereglat toata flora si a stat in "reconstructie" o gramada si a dezvoltat si o sensibilitate mare.

deci? spune-ne tu te rog ce este sigur pe lume? antibiotic daca iei poti face candida, daca iti vopsesti parul poti face alergie si sa ramai diforma, daca traversezi strada poti sa fi calcata de masina.

Ultimul tau post arata faptul ca esti foarte inversunata fix pe noi, care incercam sa te ajutam total dezinteresat. toate de aici avem o experienta in spate, am trecut si noi prin ce ai trecut tu si incercam sa iti spunem ca dracul nu este atat de negru. daca nu vrei sa ne crezi, nu mai este de competenta noastra.

cred ca ai vrea sa auzi doar "da, se rupe, e de rau! ac nu lua ca nu poti, spermicide nu lua ca o dai in boli si iritatii". sex is bad!"

Eu cred ca nu iti dai seama care sunt riscurile, eu cred ca le deformezi complet si ti se par mai multe si mai rele decat ar putea fi. Faptul ca esti la facultate nu inseamna ca trebuie sa fi asa de disperata.  Multe am inceput la liceu, atunci da era rau sa incepi pentru ca aveai bacul, parintii aflau, era urat sa faci avort. La facultate care este problema? Poti sa mergi la medici fara probleme, sa te informezi usor fara acordul parintilor ca deh esti majora, poti face avort foarte usor sau poti naste.

Ultima oara a fost editat de coraline (2010-09-14 20:08:37)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#48 2010-09-14 21:51:10

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

offtopic: e a treia oara cand scriu acelasi mesaj pentru ca nu merge postat, iar acum o sa fiu mai succinta
ontopic: nu dau in cap nimanui si nu sunt inversunata pe nimeni; imi pare rau daca am fost interpretata gresit.
da sunt paranoica, nu asta era rolul threadului, pentru ca asta pot sa spun si singura-din pacate nu ma ajuta cu nimic. eu vroiam doar sa reusesc sa trec peste asta cu ajutorul vostru, dar ceea ce zice ladybird: "da, esti paranoica" " e simplu, nu mai face sex" e ca si cum mi-ai spune ca daca am o boala, tre sa ma operez si mi-e frica sa stau naibii acasa..sau daca mi-e frica sa trec strada sa stau pe trotuar-toate in loc sa ma ajuti. da stiu, sunt dificila si inteleg greu anumite lucruri si da contraatac ceea ce imi ziceti voi cu alte temeri pentru ca vreau sa imi umplu golurile. sunt la inceput. e adevarat poate unele nu sunt atat de paranoice ca mine si nu gandesc atat de mult "ce ar putea fi"..si nu le este atat de teama..dar asa cum ati vazut si in posturile de mai sus..sunt si persoane mai experimentate care inca au temeri.
in alta ordine de idei, am spus de spermicide pentru ca mi s-au recomandat cateva posturi mai sus; eu nici nu auzisem de astfel de geluri pana acum.
cat despre facultate, prefer sa nu o mai pun in calcul pentru ca fiecare are modul sau de a-si interpreta propria libertate si modul sau de a o trata.


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#49 2010-09-15 00:23:21

Soulshard
Banat
Inregistrat: 2010-03-22
Mesaje: 5717
Site

Re: Paranoica? Ajutor

Soulshard a scris:

atunci nu te mai f___. simplu.


Imperfect man in a perfect world. Why do i even exist?
Cand pun ochiul in luneta curat tot de pe planeta.

Offline

 

#50 2010-09-15 10:57:23

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Paranoica? Ajutor

dadali, nimeni nu te-a inteles gresit (asa cred eu)...toti (sau aproape toti) ne-am dat seama ca esti chiar asa cum spui tu: paranoica hjarta...si vrem sa te ajutam, desi e mai greu prin scris...mai ales ca suntem multi si diferiti, fiecare cu personalitatea lui si in momentul in care postam, fiecare cu dispozitia lui...

in definitiv noi vrem sa te ajutam, fiecare in felul nostru, iar tu alegi ce vrei tu din ce spunem noi...smile
si chiar daca nu-ti dai seama acum, intr-un fel deja te-am ajutat...cel putin poti vorbi deschis despre ce te framanta...

in orice caz...ca sa nu mai fiu asa serios cum par...(si nu vreau sa te supi), eu n-as putea niciodata sa am o iubita "paranoica" asa ca tine tongue ....rotfl


fucking perfect...

Offline

 

#51 2010-09-15 11:09:27

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

am si eu partile mele bune care compenseaza pentru asta tongue si stii cum se spune..niciodata nu spune niciodata big_smile.
cat despre intelesu gresit..eu am zis-o doar pentru ca fetele de mai sus  mi-au spus ca sunt inversunata pe ele-lucru complet fals. si da, ai dreptate toti avem zile bune/mai putin bune si postam in consecinta, dar eu nu am nicio vina si niciun motiv pentru care ar trebui sa suport asta.
si eu nu am zis ca nu m-ati ajutat si nici ca nu v-ati dat seama ca sunt paranoica..ci doar ca unii dintre voi considera ca e mai simplu sa ataci decat sa ajuti.
@soulshard: am inteles de prima data opinia ta, deci nu era nicio nevoie sa te repeti aiurea-n tramvai.

Ultima oara a fost editat de dadalici (2010-09-15 11:15:18)


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#52 2010-09-15 15:25:46

morning after_dark
New member
Inregistrat: 2010-09-14
Mesaje: 6

Re: Paranoica? Ajutor

am si eu o problema ft najpa din punctul meu de vedere.am facut-o acum' 2 luni si ceva si i-a alunecat si cred k a rams putin si in mine.de atunci mi-a mai venit ciclul de vreo 3 ori si acuma cnd trebuia sa-mi vina mi-a intarziat 2 sapt jumate si deja nu mai pot.sincer mi-au cam crescut sanii si m-am ingrasat putin.dar nu simt nici un efect k as fii...voi ce ziceti..ar fiii ceva:((?
va rog sa-mi raspundeti urgent k simt k si innebunesc:((.

Offline

 

#53 2010-09-15 15:51:01

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Paranoica? Ajutor

morning...daca ai rabdare ti se va raspunde, nu trebuie sa umpli forumul cu acelasi mesaj...smile
cred ca daca ti-a venit de 3 ori ciclul de atunci, nu ai ramas....ATUNCI.
alta treaba e...daca intre timp ai mai avut vreo relatie neprotejata...smile


fucking perfect...

Offline

 

#54 2010-09-15 16:45:31

morning after_dark
New member
Inregistrat: 2010-09-14
Mesaje: 6

Re: Paranoica? Ajutor

scuzii:(.dar sunt ft stresata.ms pt rasp:*.

Offline

 

#55 2010-09-15 18:09:47

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: Paranoica? Ajutor

Nu cred ca poate sa intre cineva in mintea ta si sa te calmeze. Scuze acum , dar chiar exagerezi. Si chiar daca toti te incurajeaza, tu tot cu 'daca daca daca' o tii. Si daca noi iti spunem iar ca ASA E VIATA, TREBUIE SA RISTI, ce faci? Nicio metoda nu e 100% sigura. Ai 19 ani, esti suficient de matura incat sa-ti asumi riscuri si nu cred ca e dracu' atat de negru. Nici eu nu eram atat de paranoica si disperata ca tine, si totusi aveam 17 ani. Am avut incredere in AC si inca am, e cea mai buna metoda! Vad ca esti mandra ca te-ai informat mai bine decat 'alte fete', atunci de ce mai esti asa crispata? E sex, nu trage nimeni cu mitraliera! Oricat de 'inteleapta' ai vrea tu sa fii, in pat nu poti sa stai sa controlezi fiecare pas. Asa ca ori incearca sa renunti la temeri prin fapte, ori...ramai "sexless" ( scuzati-mi ironia smile )


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#56 2010-09-15 19:34:28

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: Paranoica? Ajutor

morning after_dark a scris:

am si eu o problema ft najpa din punctul meu de vedere.am facut-o acum' 2 luni si ceva si i-a alunecat si cred k a rams putin si in mine.de atunci mi-a mai venit ciclul de vreo 3 ori si acuma cnd trebuia sa-mi vina mi-a intarziat 2 sapt jumate si deja nu mai pot.sincer mi-au cam crescut sanii si m-am ingrasat putin.dar nu simt nici un efect k as fii...voi ce ziceti..ar fiii ceva:((?
va rog sa-mi raspundeti urgent k simt k si innebunesc:((.

fa un test de sarcina... testul de sarcina se face la o sapt de la intarzierea ciclului sau la 3 sapt der la contactul cu risc...

Offline

 

#57 2010-09-15 22:44:19

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Paranoica? Ajutor

kemikal a scris:

Nu cred ca poate sa intre cineva in mintea ta si sa te calmeze. Scuze acum , dar chiar exagerezi. Si chiar daca toti te incurajeaza, tu tot cu 'daca daca daca' o tii. Si daca noi iti spunem iar ca ASA E VIATA, TREBUIE SA RISTI, ce faci? Nicio metoda nu e 100% sigura. Ai 19 ani, esti suficient de matura incat sa-ti asumi riscuri si nu cred ca e dracu' atat de negru. Nici eu nu eram atat de paranoica si disperata ca tine, si totusi aveam 17 ani. Am avut incredere in AC si inca am, e cea mai buna metoda! Vad ca esti mandra ca te-ai informat mai bine decat 'alte fete', atunci de ce mai esti asa crispata? E sex, nu trage nimeni cu mitraliera! Oricat de 'inteleapta' ai vrea tu sa fii, in pat nu poti sa stai sa controlezi fiecare pas. Asa ca ori incearca sa renunti la temeri prin fapte, ori...ramai "sexless" ( scuzati-mi ironia smile )

nu ma dau inteleapta si nici nu cred ca sunt cu coada sus cu privire la faptul ca sunt mai informata fata de alte fete. am mai spus si ma repet ..eu nu pot lua momentan AC. ma bucur pentru tine si chiar te felicit pentru mentalitatea ta, dar nu vad de ce crezi ca se aplica acelasi tipar tuturor. daca ma gandesc ca dracu nu e asa de negru pot f bine si sa o fac fara si sa zic ca nu mi se poate intampla chiar mie-asta dand in extrema opusa. da sunt paranoica si incerc sa ma tratez. imi pare rau daca nu pot sa imi schimb opiniile de pe o zi pe alta.


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.