homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?


#1 2010-12-06 23:55:58

Arabella1522
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 10

Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

buna tuturor. Am si eu o problema. Iau anticonceptionale Karissa de 2 ani de zile, iar o data la un an fac pauza de  o luna...ceea ce s-a intamplat si anul acesta. Am facut pauza, doar ca mi-a intarziat ciclul cu 7 zile, iar atunci cand mi-a venit am avut doar cateva sangerari (cateva picaturi de sange, mai de graba pete de sange), care dupa trei zile mi-a trecut. Precizez ca din prima zi a  asa zisei mentruatie am inceput sa iau din nou AC. Intrebarea mea este daca e normal sa am doar cateva scurgeri, pete, sa imi intarzie atat de mult si daca acum sunt protejata din prima zi de cand am luat pastiluta? Precizez faptul ca in acea pauza de o luna nu am avut contacte sexuale neprotejate, poate doar daca m-a atins inainte de a ma penetra. Exista riscul unei sarcini? Va rog sa imi raspundeti cat mai repede ptr ca sunt ingrijorata. Multumesc mult de tot! cesafac

Offline

 



#2 2010-12-06 23:58:05

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

nu exista risc de sarcina, dar pauzele acestea nu sunt necesare, ci mai rau iti deregleaza organismul! nu mai fa pauza atata timp cat te simti bine cu ele sau daca le opresti opreste-le de tot! una din 2!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#3 2010-12-07 00:00:48

Arabella1522
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 10

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

multumesc mult de tot ptr promptitudine...pot sa dorm linistita.

Offline

 

#4 2010-12-07 22:47:07

BiancaN
New member
Inregistrat: 2009-06-01
Mesaje: 32

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Salut..Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns...Luna trecuta am decis sa iau o pauza de la anticonceptionale(yasmin)..momentan astept sa-mi vina ciclul....daca as fi luat anticonceptionale, ieri mi-ar fi venit menstruatia...sunt un pic ingrijorata...sunt normale intarzierile astea dupa ce intrerupi anticonceptionalele?...Am avut un contact neprotejat...daca se poate numi contact(nu a terminat...a fost o chestie de 15 secunde)..in rest toate au fost protejate...
As mai avea o intrebare...am fost la un cabinet de planning...si doamna respectiva a zis sa nu mai iau yasmin...ca ingrasa(intradevar m-am ingrasat vreo 10 kg in astia 2 ani de cand iau anticoncep)..etc...si mi-a recomandat anticonceptionale stodette..crede-ti ca ar trebui sa le schimb?sunt mai bune acestea?
Multumesc:)

Offline

 

#5 2010-12-07 23:14:34

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

in primul rand nu este necesar sa faci pauze cand iei anticonceptionale! ori le iei, ori nu le iei! mai rau iti dereglezi organismul daca te joci asa!
in al doilea rand intreruperea pastilelor poate provoca dereglari ale ciclului menstrual, asa ca sunt mari sanse ca acesta sa fie motivul pt care iti intarzie!
sansele sa fi ramas insarcinata in situatia pe care o descrii sunt f mici, dar exista! daca iti intarzie mai mult de o saptamana fa un test de sarcina!
daca medicul ti-a spus sa schimbi pastilele, schimba-le! desi daca tot acest medic ti-a zis si de pauza....cred ca ai face bine daca ai mai merge si la alt medic!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-08 10:37:59

BiancaN
New member
Inregistrat: 2009-06-01
Mesaje: 32

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Era o asistenta cred...nu ea mi-a zis de pauza..Practic nu a existat o consultatie...a fost o recomandare, dar eu ma simt bine de la yasmin,nu am avut nicio problema...inafara de partea cu ingrasatul..crede-ti ca stodette ar fi mai bune?..multumesc de raspunsul prompt:)

Offline

 

#7 2010-12-08 11:31:38

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Stodette au alta concentratie.. daca ai avut tendinta de ingrasare, nu vei scapa de ea. AC nu ingrasa prin natura lor, doar cresc pofta de mancare. Daca incepi un regim sau pur si simplu te mai abtii de la anumite chestii, nu vei avea probleme. Iar daca nu ai avut neplaceri cauzate de yasmin, eu zic sa nu le schimbi smile Continui cu ele si cu mancatul atent.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#8 2010-12-08 12:48:32

BiancaN
New member
Inregistrat: 2009-06-01
Mesaje: 32

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Multumesc de raspunsuri:)...sper numai sa-mi vina menstruatia:-s...

Offline

 

#9 2010-12-08 20:09:38

ellutzasweety
Membru
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 1

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

buna seara! am si eu o nedumerire: nu mi-a venit menstruatia luna asta desi trebuia sa vina prin 1, am stari de somnolenta de 2 saptamani si ma doare tare burta ca si cand as fi la menstrautie. Ce se intampla?? Si as vrea un raspuns ca sunt speriata

Offline

 

#10 2010-12-08 20:18:02

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Da mai multe detalii ... Ai avut vreun contact cu risc ? Si daca da, cand ?


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#11 2010-12-17 00:28:06

vassy
New member
Inregistrat: 2010-12-17
Mesaje: 6

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Buna tuturor.Am si eu o nelamurire. Am facut sexneprotejat cu 1 zi inainte de a-mi veni menstruatia.Precizez ca este prima data cand nu ne protejam.Imi vine menstruatia regulat la 24 de zile,daca asta se poate numi regulat,pt ca nu stiu cu exactitate cand este perioada fertila.de aceea am o anumita teama in legatura cu acel contact neprotejat. Tin sa precizez ca asta se intampla in octombrie la inceput.de atunci menstruatia si-a facut aparitia ei lunara,dar tot am o stare de neliniste pt ca volumul abdomenului parca s a marit,ovarele ma inteapa..as dori sa stiu si alte pareri daca se poate.e posibil sa ramai insarcinata chiar daca iti vine menstruatia 2/3 luni?pt linistea mea sufleteasca oricum intentionez sa fac un test de sarcina,numai sa nu par absurda:)

Offline

 

#12 2010-12-17 00:33:18

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

daca ti-a venit atunci menstruatia...dupa 1 zi...e imposibil sa fii insarcinata smile stai linistita. era problema daca iti venea peste 14 zile de la data cand ati facut sex neprotejat deoarece ovulatia se produce cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#13 2010-12-17 17:47:59

adabel
Membru
Inregistrat: 2010-12-17
Mesaje: 3

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

va salut si sper sa ma ajutati! s-a rupt prezervativul la un contact in a 6 a zi a ciclului, am luat POSTINOR conform prospectului in max. o ora de la contact. Acum la 7 zile si jumatate am o mica sangerare de culoare inchisa, sani durerosi de 48 h, dureri vagi lombare ca la o menstruatie obisnuita. Nu stiu daca va mai dura si cat. Momentan sangerarea asta e oprita. Si cand am ramas insarcinata cu primul copil am avut o foarte mica sangerare la cateva zile dupa contact. Ar putea fi o noua sarcina desi am luat Postinor si nu eram in perioada fertila? va multumesc anticipat pt. raspuns.

Offline

 

#14 2010-12-17 17:50:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

sangerarea e un efect secundar al postinorului, atata tot

Offline

 

#15 2010-12-17 17:52:44

ally18
Insomniac member
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 8941

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Daca ai luat Postinor corect,e aproape imposibil sa ramai,mai ales daca spui ca nu erai nici in perioada fertila.Cu siguranta sunt efectele secundare ale pastilei,nu te ingrijora smile


Love.  Live. Laugh.

Offline

 

#16 2010-12-17 17:57:53

adabel
Membru
Inregistrat: 2010-12-17
Mesaje: 3

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Va multumesc dar faptul ca pe prospect scrie ca e eficient exact 85 % din cazuri ...ma sperie. Nu sarcina m-ar deranja ci faptul ca ea , in caz ca s-ar forma, ar fi una cu probleme din cauza toxicitatii medicamentului. Nu vreau sa ma gandesc la avort. Multumesc pt. promptitudine. M-ati linistit intr-un fel.

Offline

 

#17 2010-12-17 18:02:47

ally18
Insomniac member
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 8941

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

da,dar daca nu erai in perioada fertila sunt fff putine sanse sa ramai.


Love.  Live. Laugh.

Offline

 

#18 2010-12-17 18:08:15

adabel
Membru
Inregistrat: 2010-12-17
Mesaje: 3

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Multumesc frumos!

Offline

 

#19 2010-12-17 18:09:39

ally18
Insomniac member
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 8941

Re: Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Npc smile


Love.  Live. Laugh.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.