homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-4


#58 2010-12-15 14:48:41

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Totul despre alaptare

ally,kata ce tari sunt bebei vostri  rotfl ,abia astept sa ajunga si al meu la fazele astea happydance

Ultima oara a fost editat de fany (2010-12-15 14:49:09)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 



#59 2010-12-15 15:18:44

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

diablo   si eu mor pe pediatrele astea....am si eu una in dotare, cand ii ziceam ca Andu papa cand vrea si cat vrea tzatza ma punea sa ii fac program....pai eu am program de masa??? sau de baut apa???
aceeasi pediatra care cand a auzit ca Andu o sa pape tzatza cat vrea el mi-a zis..."adio viata ta"..cum adica???? box  box  box
mai nasol este ca am si scorii pe cap care vor sa intarc copilul la 1 an...dc pe mine NU ma deranjeaza ca Andu ma scoala noaptea si se serveste cu tzatza...sau o bate ca e cea goala pe partea lui si o cauta pe cealalta...de ce sunt ei cei "draguti" cu sfaturi ?????

da kata ...misto faza...,si andu zice uneori tatatatta la tzatza...si apoi o ia dragastos in manute si zice mamaaaaaaaaaaaaaa.....smile
cred ca o sa sufar f mult cand nu o s amai pape...e asa minunat sa stau seara cu el , sa adoarma la san, sa il am in brate ( asa langa mine pe pat ) si sa il hranesc, sa vad cum imi zambeste si cum i se umple fata de fericire cand vede tzatza...., dc e la el in patut si eu intru pregatita ( seara) ptr masa intinde mainile si zice...mama....si o mangaie pe tzatza...

avem si filmulete cu el cand alearga in pat dupa tzatza...si hop cu gura in ea...

Ultima oara a fost editat de ally_na (2010-12-15 15:19:46)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#60 2010-12-15 15:21:36

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Kata... hjarta hjarta


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#61 2010-12-15 15:26:38

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

czuky a scris:

fetelor..tocmai a fost un pediatru la noi..si spre surprinderea mea totul faceam pe dos...u ii dadeam fetei din jumate de ora tzitzi..si cica nu e bine...ca ea suge 5 minute si e gata.. eu ii provocam in acest fel colicile..si a bagat termometru la ea in fundulet..si vai ce a iesit deacolo...deci nici nu stiu ce sa mai zic...mi-a recomandta sa ma multg..sal o pun la san pe fata si apoi sa ii dau supliment laptele meu din biberon..vreo saptamana pana se obsinuestea ea sa mace cat trebuie..o sa incercam acuma si asa..

am tras un aer maaare in piept, am cenzurat ce mi-a venit prima data in cap... iar acum am reformulat cam asa:

"dom' doctor, zi deschis la ce formula de lapte praf faci reclama daca dai sfaturi atat de idioate in legatura cu alaptarea!" neutral

deci czuky: tampenie mai mare nu putea sa iti zica. in primul rand, copilul se tine la san CAT VREA EL, nu cat vrei tu.
in al doilea rand... pt ce pisici sa ii dai supliment cu biberonul? neutral o tii la san si stie ea cat sa manance
in al treilea rand, un copil alaptat poate face caca si la 7 zile si sa fie NORMAL, iar stimularea aia cu termometrul, cum a zis si ruxxy, e o alta mare prostie

concluzia mea 9tu faci cum vrei): asculta-l si vei alapta inca maaaaxim 1 luna neutral


ally neutral mai grav e ca dau astfel de sfaturi pe post de PROFESIONISTI sad

Ultima oara a fost editat de katami (2010-12-15 15:33:07)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#62 2010-12-15 15:32:55

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Totul despre alaptare

czuky zic si eu sa nu ii dai lapte praf ca ii dai copilului organismul peste cap. tine copilul la san cat are nevoie si cand ii e foame il pui din nou. totusi, schimba dr urgent ca nu zice si face nimic bine!


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-12-15 15:46:34

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

fetelor..nu supliment cu lapte praf..cu laptele meu...ca am destul....si la faza cu termometru a zis sa fac numai cand plange urat de tot...si aseara..adica azinoapte nu a dormit multa vreme din cauza ca nu era satula.tot adormea si in 5 minute se trezea ca nu e satula...offf..credeam ca e mai simplu alaptatul asta ..dar vad ca nu e chiar asa..acuma am puso la san a papat 10 minute si apoi gata..ce supliment..nici vorba..nu deschidea gura..nu am putut sa o trezesc...sa vedem mai incolo.


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#64 2010-12-15 15:47:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

eu am inteles ca era vb de laptele tau... dar tot ce am scris ramane valabil pt mine sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#65 2010-12-15 15:48:52

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

kata ori de cate ori citesc un raspuns dat de tine,  la asemenea aberatii, ...sunt cu gura pana la urechi ...de toti ma intreaba ce ai..de ce razi....nota 10 ...

czuky eu din cauza unei "istete" de pediatre  am inceput diversificare mult prea devreme ( ptr ca Andu facea caca o data la 3-4 zile) si care e rezultatul NU mananca bine legumele si carnea , si Nu a luat in greutate cum a trebuit , nu ma plang ptr ca am compesat...dar asta e alta treaba

eu si acum cum vad ca ii e sete si nu vrea apa sau ceai bag tzatza in gura, povesti de genul nu e bine sa manance noaptea etc....le-am inghitit si eu de la soacra mea....dar ea nu l-a crescut pe fisu
fiecare alege ce crede de cuvinta, dar faza cu termometrul e o mare crima, daca nu esti atenta poti sa ranesti copilul, mai bine da-i ceai, sau fa altceva

Ultima oara a fost editat de ally_na (2010-12-15 15:49:49)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#66 2010-12-15 17:58:24

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Csuky, daca nu-ti face cachita bebelina, mananca tu mai multe fructe si sa vezi pe urma cum se regleaza totul prin lapte. wink Cum sa stai cu termometrul tot in fundul ei?! Iti dai seama ca e ceva nefirect, nenatural?
Cum ma sa te mulgi si sa-i dai laptele tau cu biberonul?! Se va obisnui sa iasa mai usor si mai mult lapte prin tetina si s-a zis de tot cu alaptatul.
Asa cum zice Kata...risti sa ramai fara lapte in scurt timp si e mare pacat, mai ales ca este destul acum. sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#67 2010-12-16 00:01:15

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Totul despre alaptare

Ma bag si eu ca musca in lapte desi nu am alaptat niciodata grater  grater .

Am o prietena care a alaptat si baiatul ei facea caca si la 5 zile dar lua f f bine in greutate. La inceput a fost si ea f ingrijorata, nu va spun pana unde a ajuns...pe langa siropele, termometru bagat la 3 zile, suc de portocala, ecografii, tuseu rectal.....a ajuns la pediatrul Dariei si i-a spus ca sa zica mersi ca nu a patit baiatul nimic, ca nu are nimic, ca asimileaza tot si f bine. A inceput diversificarea la 6 luni si a inceput baiatul sa faca normal.Acum are 1 an si are 11 kg si un pic.


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#68 2010-12-16 11:12:09

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Intrebare: care sunt ceaiurile care stimuleaza lactatia?  nustiu  Imi aduc aminte parca de chimen si anason, dar neuronul meu gravid nu e sigur...  spranceana


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#69 2010-12-16 11:57:21

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

blueeyes a scris:

Intrebare: care sunt ceaiurile care stimuleaza lactatia?  nustiu  Imi aduc aminte parca de chimen si anason, dar neuronul meu gravid nu e sigur...  spranceana

si seminte de fenicul...mia zis dr ca chimenul provoaca gaze si sa nu il mai bag in ceai. hmm


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#70 2010-12-16 12:03:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

czuky a scris:

blueeyes a scris:

Intrebare: care sunt ceaiurile care stimuleaza lactatia?  nustiu  Imi aduc aminte parca de chimen si anason, dar neuronul meu gravid nu e sigur...  spranceana

si seminte de fenicul...mia zis dr ca chimenul provoaca gaze si sa nu il mai bag in ceai. hmm

bai, SERIOS schimba dr!!!!! chimenul e ANTI BALONARE, ANTI GAZE, ANTI COLICI... toate ceaiurile anti colici au chimen (si functioneaza, cupilu meu colicios numa cu chimen scapa)....

nico, EXACT. asimileaza f bine si e normal wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#71 2010-12-16 12:17:33

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Totul despre alaptare

kata..i-ai dat lui cris ceai de chimen deci?cat in ce cantitate de apa si de la ce vrs?sa stiu si eu poate scapa si albert asa


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#72 2010-12-16 12:20:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

de la orice varsta poti da, din ochi cantitatile.
DAR al meu nu a scapat, nici macar acum sad doar ca daca are gaze si nu le elimina, ceaiul asta (cald) il ajuta.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#73 2010-12-16 13:59:19

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

pai na...am vazut si eu ca toate au chimen...sa vedem...dar sa stiti ca fata mea nici sa n7 vada biberon cu complectare...ieri am cantarito inaintesi dupa papa si a supt 100 de grame sa zic asa...cati ml nu stiu dar cred ca e bine.......aseara pana nu iam mai dat un minut san nu a vrut sa doarma..asa ca facem cum zice dr dar trisam cum comanda  Natalia rotfl2


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#74 2010-12-16 17:08:27

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Czuky...ma abtin cu greu, dar ma abtin. smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#75 2010-12-16 17:11:25

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Totul despre alaptare

( Raspuns de la topicul lui Pass)
Santeti culmea smile
eu nu am spus nimic negativ despre mamicile care din anumite motive nu au mai putut alapta si nu va era voua adresat personal din acest punct de vedere ca sa va simtiti ofensate.

Ca si formula si alaptatul isi are partile lui mai putin placute, nu incercam decat sa o incurajez pe Pasuc ca daca D-zeu da sa fie laptic e bine daca nu asta este, exista formula, dar e de preferat sa fie alaptat la san fiind mult mai natural si mai bun asta e realitatea ca va place sau nu

Aliy o fi mai costisitor daca zici tu nu stiu nu am cumparat tongue

dar normal ca bebeii crescuti pe formula sant sanatosi si voiosi si destepti si la fel ca cei la san de ce s-a luat o astfel de intorsura? alaptat la san vs. formula ?

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2010-12-16 17:16:44)


hjarta M&M=S

Offline

 

#76 2010-12-16 17:23:38

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Naf... smile stiu ca-i vrei doar binele, dar...


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.