homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

E vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)-2


#20 2012-09-07 18:21:55

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

vorbeste la primarie sau la politia locala ... spui ca va ocupa abuziv locul de parcare si depoziteaza cauciucuri la tine in gradina ... sau daca stai la bloc si te referi la gradina din fata blocului spui ca depoziteaza pe spatiu verde sigur trebuie sa vina cineva de la primarie sau politia locala ... doar ca tu trebuie sa faci o sesizare sau o plangere smile

Offline

 



#21 2013-06-06 22:56:51

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

am si eu o intrebare pentru o cunostinta de a mea. zilele trecute X a avut de pus 2 colete la posta.. unul cu ramburs si altul fara de greutati cam asemanatoare. Cel cu ramburs era un telefon ce trebuia trimis unui necunoscut, iar in celalalt niste placute de rami si niste CD-uri. Nu stiu cum a fost situatia ca s-au incurcat coletele si persoana X a pus coletul pe ramburs de fapt cel care nu trebuia si viceversa. Bineinteles ca si-a dat seama rapid, pentru ca persoana ce astepta coletul normal a primit coletul mai repede si a dat de veste.
X a incercat sa sune inapoi pe cel care a platit rambursul sa ii spuna sa nu ridice coletul pentru ca s-au incurcat, dar era prea tarziu. Y luase deja coletul si nemultumit fiind, a facut reclamatie la politie. X a zis ca ii pune banii inapoi, doar sa retraga plangerea pentru ca a fost o incurcatura.
X a pus banii inapoi omului, banii de pe mandatul de la ramburs au ramas blocati la posta din cauza plangerii (sau ceva de genul) iar ala acuma a retras plangerea.
Totusi, ce se poate intampla in cazul asta? X ramane urmarit de politie? are plangere penala de inselaciune si poate sa pateasca ceva nasol?

Multumesc smile


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#22 2013-06-06 23:50:44

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

plangere penala pentru inselaciune?! e cam exagerat. ala de ce a platit rambursul daca stia ca trebuie sa-i vina ceva fara ramburs? X chiar nu poate pati nimic pentru ca singurul responsabil e cel care a ridicat coletul:) chiar nu e de domeniul juridic

Ultima oara a fost editat de sub (2013-06-07 00:00:03)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#23 2013-06-07 08:30:42

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

deci, a fost asa... Ion-cel care a trimis, Gheorghe si Stan trebuiau sa primeasca.
Gheo - telefon cu ramburs
Stan - rami si cd-uri
dar cum s-au incurcat coletele... Gheo a primit rami si CD-uri pt ramburs, iar Stan telefon gratis care l-a restituit ca e ceva ruda de-a lui Ion.

Acum Ion se teme de plangerea facuta de Gheo. Cam asa sta treaba..


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#24 2013-06-07 09:55:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

hai_faiv a scris:

deci, a fost asa... Ion-cel care a trimis, Gheorghe si Stan trebuiau sa primeasca.
Gheo - telefon cu ramburs
Stan - rami si cd-uri
dar cum s-au incurcat coletele... Gheo a primit rami si CD-uri pt ramburs, iar Stan telefon gratis

lol scuze ca rad, dar e tare amuzanta situatia, asa cum ai povestit-o.
imi dau seama ca in realitate e o incurcatura uratica puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2013-06-07 11:11:35

alyush
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2009-10-05
Mesaje: 22067

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

daca ei s-au inteles, s-a retras plangerea si gata, totul a incetat


Ia-ma de mana si nu-mi da drumul, orice ar fi! - Trupa Firma

Things to do once in a lifetime https://www.youtube.com/watch?v=PUEC2mlQPbE

Offline

 

#26 2013-09-10 17:31:24

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

e cineva care stie diverse despre custodie , in caz de divort ? sa intreb si eu cate ceva

Offline

 

#27 2013-09-10 17:58:23

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

eu stiam asa despre divort ca in majoritatea cazurilor copiii revin mamei (doar daca in anumite cazuri mama sa zicem a fost internata undeva instanta tine seama de asta si poate oferi custodia tatalui ), bunurile dobandite in cursul casatoriei se impart ,

pune intrebarea si poate se gaseste cineva sa iti raspunda smile

Offline

 

#28 2013-09-10 18:31:12

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

am  mai multe de discutat, si ma interesa daca era cineva in cunostiinta de cauza, avocat, sau cu cunostiintele de specialitate, sau care sa fii trecut prin asta . ca asa , din auzit .. n are niciun sens

Offline

 

#29 2013-09-10 19:18:40

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

cam greu sa se ofere un avocat sa iti ofere consultanta for free cum se zice smile

Offline

 

#30 2013-09-10 20:28:09

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

intreaba pe avocatnet.ro


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#31 2013-09-11 01:25:38

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

uu
mersi

Offline

 

#32 2013-10-29 00:34:45

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Stiti cumva in ce conditii/ sau ce statut trebuie sa aiba cineva astfel incat sa poata verifica unde am lucrat pana acum si cat? Am pe cineva in familie care ar vrea sa ma angajeze pe un anumit post, dar nu as vrea sa ii dau prea multe detalii despre vechimea mea in munca...cesafac nu stiu daca am fost destul de explicita... Poate e cineva pe aici care cunoaste cate ceva despre aceste aspecte... Ms

Offline

 

#33 2013-10-29 21:50:06

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Astera, eu din cate stiu, orice posibil angajator are dreptul sa ceara referinte pentru orice posibil angajat...si poate solicita confirmarea acestor referinte de la fostii angajatori...iar acesti fosti angajatori sunt oarecum obligati sa raspunda solicitarii...pozitiv sau negativ, alegerea fiecaruia... Dar toate astea se intampla atunci cand tu incluzi in CV fostele pozitii...

oricum ar fi, atunci cand te angajezi, noul angajator are acces si la istoricul tau in campul muncii, mai nou in Revisal... Care inlicuieste cartea de munca, dar contine fix aceleasi informatii, doar ca online..,
Dar ca cineva sa vina din afara, gen o ruda care nu este si angajatorul in sine, este mai greu sa obtina astfel de informatii (oficiale) care sunt confidentiale


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#34 2013-10-30 12:31:51

diana_24
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-23
Mesaje: 1714

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

iuliabebe a scris:

oricum ar fi, atunci cand te angajezi, noul angajator are acces si la istoricul tau in campul muncii, mai nou in Revisal... Care inlicuieste cartea de munca, dar contine fix aceleasi informatii, doar ca online..,

1. Noul angajator nu are de unde sa aiba istoricul in campul muncii, decat daca il solicita de la angajat, de la un fost angajator sau de la ITM. In caz ca le solicita, le va primi sub forma de adeverinta de vechime, in format tiparit. La angajare se introduc in Revisal datele de identificare ale noului angajat + datele contractulului aferent incadrarii acestuia in munca, care apoi se transmit in Registrul General de Evidenta a Salariatilor(REGES), pe ITM ONLINE. Datele nu se preiau din vreo baza de date online.

2.  Revisalul nu este un program online, prin urmare acces la acesta au doar angajatorul care il gestioneaza si eventual ITM-ul in caz ca se deplaseaza fizic in control. Registrul cu angajati care se depune online pe REGES(ITM ONLINE) este accesibil doar pt ITM si angajator, cel din urma accesandu-l pe baza unui user (CUI sau CIF aferent societatii) si a unei parole primite de la ITM(exact cum se primeste PIN-ul in cazul unui card bancar). Prin urmare pe ITM ONLINE, ca angajator pot sa vizualizez doar contul aferent societatii pentru care am parola.

Offline

 

#35 2013-10-30 15:48:23

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Multumesc mult pentru raspunsuri!! Deci poate cere angajatorul o adeverinta de vechime de la ITM... De obicei asa fac toti angajatorii in cazul unui angajat nou? cer o adeverinta de vechime de la ITM?, sau nu este o regulaa asta?

Offline

 

#36 2013-10-30 16:19:22

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

doar daca vor. dar de regula da, se intereseaza


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#37 2013-10-30 16:21:34

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Ok, ms! smile

Offline

 

#38 2013-10-31 09:59:09

diana_24
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-23
Mesaje: 1714

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Cu placere.
De exemplu societatea pentru care eu tin evidenta personalului nu a cerut niciodata adeverinte de vechime de la fosti angajatori sau de la ITM. Asadar, ramane la latitudinea fiecarui angajator.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.