homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

E vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)-3


#39 2013-10-31 11:38:46

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

wow 1. 2. ? parerea mea era una umila ... nu era una specializata... in fine


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 



#40 2013-12-05 17:18:56

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

buna, avem vreun asistent in HR, contabil, avocat sau orice stie cat de cat cum sta treaba cu contractele de munca in tara asta (ce e legal sau ce nu este)? smile Multu'


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#41 2013-12-06 09:19:35

diana_24
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-23
Mesaje: 1714

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Ce anume te-ar interesa mai exact?

Offline

 

#42 2014-01-24 15:51:25

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

se pricepe cineva la codul muncii? mi-e neclar art. urmator:

Art. 146. [efectuarea şi compensarea concediului de odihnă]
(1) Concediul de odihnă se efectuează ?n fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului ?n anul următor este permisă numai ?n cazurile expres prevăzute de lege sau ?n cazurile prevăzute ?n contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, p?nă la sf?rşitul anului următor, tuturor salariaţilor care ?ntr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea ?n bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai ?n cazul ?ncetării contractului individual de muncă.

la 2 inteleg ca doar in cazuri exceptionale ti se permite concediul pe anul urmator (adica ce a ramas neefectuat pe anul in curs); dar daca nu e cazul de "exceptionale", se aplica ce e in contractul de munca (daca in contract zice ca toate zilele se iau in anul curent, atunci ..teoretic o iau de buna).
dupa aia la 3 zice ca daca intr-un an calendaristic (sa zicem 2014) nu imi iau tot concediul, angajatorul e obligat sa-mi dea ce ramane pana la sfarsitul anului urmator - aici nu mai scrie de contractul individual de munca & co. (atunci asta nu se bate cap in cap cu ce am scris la 2, in paranteza?)
la 4, daca sa zicem ca aveam 5 zile neefectuate in 2012, si 10 in 2013, daca anul asta imi dadeam demisia mi se plateau cele 15 zile obligatoriu? (ca scrie ca "este permisa", nu si ca ar trebui)

e mult prea confuza legea

Ultima oara a fost editat de sub (2014-01-24 15:56:43)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#43 2014-01-25 00:18:11

diana_24
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-23
Mesaje: 1714

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Buna seara.
Referitor la nelamuririle tale:
In textul de lege, "exceptie" se refera la "abatere de la regula generală; ceea ce nu se supune normei generale", adica ne putem abate de la art 1, respectand art 2 si 3. Pentru ca art 1 spune:"Concediul de odihnă se efectuează ?n fiecare an", iar art 2 si 3 spun ca totusi se poate efectua si in anul urmator. ART 1 nu este o regula generala, de aici si permisiunea legiuitorului de a nu o respecta. Poti efectua in al doilea an cuantumul a 2 concedii, daca din motive obiective nu s-a putut realiza concediul in anul precedent.  In mod normal concediul se efectueaza in anul in curs, dar sunt situatii in care nu este posibila efectuarea, prin urmare legiutorul ofera posibilitatea efectuarii in anul urmator.
In contractul individual de munca nu este stipulat modul de efectuare a concediului, ci doar durata lui. Contractul colectiv de munca, care este mentionat in lege, este altceva(poti afla mai multe detalii pe site-uri de specialitate). De exemplu: legea spune ca poti efectua concediul ramas din anul anterior pana la sfarsitul anului in curs. In contractul colectiv(care este negociat si acceptat si de catre angajator dar si de catre reprezentantii salariatilor) poate fi stipulat ca acele zile neefectuate in anul anterior sa fie efectuate pana la 30 martie anul in curs(e doar un exemplu).
Daca aveai 5 zile neefectuate in 2012, trebuia sa le efectuezi in 2013. Nu se raporteaza in 2014. Legea spune clar: p?nă la sf?rşitul anului următor! Daca aveai 10 zile neefectuate in 2013 si tu incetezi raportul de munca in 2014, cele 10 zile trebuie sa ti le plateasca angajatorul, plus zilele de concediu aferente lunilor lucrate in 2014(concediul se calculeaza proportional cu perioada lucrata).
LE: punctul 4: plata concediului restant este permisa doar in aceasta situatie(cand inceteaza raportul de munca). Nu este legala privarea angajatului de efectuarea concediului si recompensarea acestuia aferent zilelor de concediu neefectuate. Efectuarea concediului este obligatorie atat timp cat exista un raport de munca activ.

Ultima oara a fost editat de diana_24 (2014-01-25 00:42:44)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2014-01-25 00:30:41

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

am vrut sa scriu 2013, respectiv 2014 in ultima fraza, scuze; dar am inteles acum

legea spune ca poti efectua concediul ramas din anul anterior pana la sfarsitul anului in curs. In contractul colectiv(care este negociat si acceptat si de catre angajator dar si de catre reprezentantii salariatilor) poate fi stipulat ca acele zile neefectuate in anul anterior sa fie efectuate pana la 30 martie anul in curs(e doar un exemplu).

si cum crezi, care e mai "tare" dintre cele doua? legea sau "regulamentul intern" (contractul colectiv)? daca in regulamentul intern zice ca, din motive intemeiate nu am putut efectua tot concediul pe anul asta, si ce a mai ramas trebuie sa il iau pana in martie 2015, eu tre s-o iau de buna? eu ma ghidez dupa lege. deci ar veni pana la sfarsitul lui 2015, nu pana-n martie.

Ultima oara a fost editat de sub (2014-01-25 00:31:48)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#45 2014-01-25 01:01:16

diana_24
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-23
Mesaje: 1714

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Regulamentul intern e una, contract colectiv e alta. Regulamentul intern este "legea" angajatorului, contractul colectiv este negociat. La depunerea contractului colectiv se cere si prezentarea regulamentului intern, care nu poate sa includa norme sub cele legale(se vor lua in considerare contracte colective de nivel superior).
Legea face referire la CCM, nu la regulament intern.
Pot spune care e mai tare in 2 cazuri:
Daca nu exista contract colectiv la nivel de unitate sau superior(sunt de mai multe feluri: la nivel de unitate, la nivel de ramura, la nivel national-care nu este in vigoare), atunci ne raportam la codul muncii, adica putem efectua concediul pana la sfarsitul anului urmator.
Daca exista un contract colectiv la nivel de unitate incheiat, ne raportm la acesta, asa cum spune legea. "Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului ?n anul următor este permisă......sau ?n cazurile prevăzute ?n contractul colectiv de muncă aplicabil".

LE: daca din anul 2013 ai ramas cu 5 zile, raportul de munca inceteaza in luna iulie 2014(ti s-ar cuveni jumatate din concediul aferent anului 2014, adica 10 zile), atunci trebuie sa iti plateasca cele 15 zile restante.

LE2: da, trebuie s-o iei de buna, pentru ca la angajare iti este prezentat regulamentul intern pe care il iei la cunostinta si il accepti, daca doresti, evident. Si cum regulamentul intern este parte din CCM, automat il accepti si pe cel din urma, pana la urmatoarea negociere.
Daca acolo scrie ca pana in martie, atunci la ceea ce scrie acolo te raportezi.

Ultima oara a fost editat de diana_24 (2014-01-25 01:20:20)

Offline

 

#46 2014-01-25 10:13:40

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

nu exista contract colectiv la nivel de unitate, de aia ma si gandeam ca ma raportez la ce scrie in lege. legea-i baza.
multumesc!


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#47 2014-01-27 08:42:18

diana_24
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-23
Mesaje: 1714

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Cu placere.

Offline

 

#48 2014-01-28 15:44:41

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

salut
stie cineva daca se poate lua somaj la un contract pe perioada determinata, 12 luni, si apoi prelungit inca o luna?

Offline

 

#49 2014-01-28 16:01:32

diana_24
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-23
Mesaje: 1714

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Buna.
Da, se poate beneficia de somaj. Trebuie indeplinite cumulativ mai multe conditii, cum ar fi:

Legea nr.76/2002 :
Art. 34
(1) Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă ?ndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni ?n ultimele 24 de luni premergătoare datei ?nregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici dec?t valoarea indicatorului social de referinţă, ?n vigoare;
c) nu ?ndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt ?nregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă ?n a căror rază teritorială ?şi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri ?n acea localitate.
.......

Art. 17

(1) ?n vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi ?n una dintre următoarele situaţii:
a) le-au ?ncetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
.....

Offline

 

#50 2014-01-29 09:27:17

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

diana, multumesc smile

Offline

 

#51 2014-03-25 21:28:46

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Fratele sotului meu si-a cumparat o masina, si ar vrea ca sotul meu sa o inregistreze pe numele lui. Nu stiu din ce motive exact. Pe noi ne-arputea afecta treaba asta? Scuze daca e o intrebare fara importanta, dar chiar nu stiu, nu avem niciun bun proprietate personala deocamdata

Offline

 

#52 2014-03-26 08:59:39

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

cu ce sa va afecteze? ca aveti mai intai masina si apoi casa?? nuuuu, nici vorba.

Offline

 

#53 2014-03-26 10:06:41

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Nu stiu , ma gandeam si eu, in cazul unui credit de exemplu. Dar parca era de bine daca aveai ceva in proprietate.

Offline

 

#54 2014-03-26 17:41:36

dymomo77
Full member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 259

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Va trebui sa platiti impozit pentru ea. Nu e mare lucru insa...


mami de bebe Dan Mihail -28.10.2009

Offline

 

#55 2014-03-26 18:23:21

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Ok, ms pentru raspunsuri puss

Offline

 

#56 2014-03-26 20:47:54

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

In cazul unui credit e bine(pt banca) sa ai o proprietate ca sa o pui gaj iar caz ca nu achiti tu creditul ei isi recupereaza banii prin vanzarea proprietatii pusa gaj... dar nu cred ca ati pune masina fratelui sotului tau tongue
Nu va afecteaza cu nimic si probabil banii de impozit o sa vi dea cumnatul tau ca doar este a lui(daca voi nu va folositi de ea)...


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 

#57 2014-05-26 19:08:48

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: e vreun Jurist pe aici, cineva care stie legile tzarisoarei ? :)

Eu am semnat un cim pe 3 luni. In perioada de proba de 15 zile ne- a mutat ba langa  o colega ba langa alta, cica ptr a invata. Dupa 4 saptamani aproape m am hotarat sa imi dau demisia, au acceptat-o, dar vor sa stau in preaviz 20 zile conform cim, nu au vrut sa cadem la nicio intelegere. Fara nicio exagerare, eu nu mai rezist psihic efectiv ma termina mediu l/ stresul de acolo. Intrebarea mea este ce se poate intampla efectiv in cazul nerespectarii preavizului?? Ma pot da in judecata, imi pot cere banii inapoi?

Ultima oara a fost editat de astera (2014-05-26 19:11:02)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.