homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Artizia-anticonceptionale-4


#58 2012-04-03 18:28:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Artizia-anticonceptionale

cum adica ce faci ? sunt slabe sanse sa-ti vina peste folie, daca asta intrebi, iti va veni in pauza

Offline

 



#59 2012-04-03 18:54:46

diana211
Membru
Inregistrat: 2012-04-03
Mesaje: 3

Re: Artizia-anticonceptionale

Este prima oara cand iau acc si credeam ca trebuie sa le intrerup pana imi vine ciclul.
Multumesc de raspuns.

Offline

 

#60 2012-04-14 13:48:19

Schatzi
Membru
Inregistrat: 2012-04-14
Mesaje: 3

Re: Artizia-anticonceptionale

Salut,

Folosesc Artizia de cateva luni, doar ca am dat cumva peste cap programul, si am intarziat noua folie cu 3 zile, stiu ca dupa o zi, sau doua, o iei cand iti aduci aminte, continui sa iei in mod normal Artizia, si nu esti protejata o saptamana. Pentru 3 zile intarziere, este acelasi lucru?

Multumesc anticipat!

Offline

 

#61 2012-04-14 14:15:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Artizia-anticonceptionale

da, e la fel, protectie suplimentara in primele 7 zile

Offline

 

#62 2012-04-14 16:10:34

Schatzi
Membru
Inregistrat: 2012-04-14
Mesaje: 3

Re: Artizia-anticonceptionale

heimdall a scris:

da, e la fel, protectie suplimentara in primele 7 zile

Inca o chestie, pe prospect scrie ca daca uiti sa iei, sa iei doza dubla(si se refera daca uiti doar o zi), daca uiti 3 zile, iei tripla? sau iei continui normal, fara sa le iei pe cele pe care le-ai pierdut?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2012-04-14 17:45:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Artizia-anticonceptionale

tu acum le iei normal, toata folia, nu iei mai multe odata... doar o incepi mai tarziu
daca uiti o pastila sau doua le iei cand iti amintesti, dar tot te protejezi suplimentar

Offline

 

#64 2012-04-15 13:03:17

Schatzi
Membru
Inregistrat: 2012-04-14
Mesaje: 3

Re: Artizia-anticonceptionale

am inteles, multumesc pentru raspunsuri! sarbatori fericite tuturor!

Offline

 

#65 2012-07-03 14:06:48

Karin1991
New member
Inregistrat: 2012-05-18
Mesaje: 9

Re: Artizia-anticonceptionale

Buna smile As avea si eu o intrebare la care sper sa primesc un raspuns. Folosesc anticonceptionale Artizia de cateva luni. Nu am avut probleme pana in acest moment, dar ieri dimineata am avut o usoara diaree. Sunt in ceea de-a treia saptamana a blister-ului, mai exact azi termin blister-ul.

Desi cred ca pastila luata duminica s-a ?pierdut?, ieri am luat la aceeasi ora si azi voi continua la fel. Cum procedez pentru a nu pierde protectia sau am nevoie de protectie suplimentara pret de 7 zile?

Citisem pe prospect despre o anume varianta cu unirea blisterelor, dar nu am inteles prea bine. Poate ma poate lamuri cineva?

Va multumesc anticipat!

PS: Nu am avut contact sexual de dinainte (sambata a fost ultimul contact) de a elimina pastila. Banuiesc ca nu sunt in pericol, nu?

Offline

 

#66 2012-07-03 14:12:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Artizia-anticonceptionale

ce inseamna "usoara diaree" mai exact ?

Offline

 

#67 2012-07-03 14:18:59

Karin1991
New member
Inregistrat: 2012-05-18
Mesaje: 9

Re: Artizia-anticonceptionale

3 scaune moi ( nu apoase! ) in interval scurt de timp ( cam 2-3 ore )

Offline

 

#68 2012-07-03 14:31:13

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Artizia-anticonceptionale

si eu am patit si eu m-am protejat in pauza si 7 zile dupa.adica asa am simtit eu ca e mai bine..tot artizia folosesc.

Unirea foliilor..inseamna ca luna asta sa nu mai ai menstruatie,sa nu faci pauza.Atunci cand termini blisterul mergi mai departe cu altul(cu alte 21 de pastile).Logic ca sangerarea nu va mai aparea dar dupa 7 pastile vei fi iar protejata.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#69 2012-07-03 14:40:16

Karin1991
New member
Inregistrat: 2012-05-18
Mesaje: 9

Re: Artizia-anticonceptionale

Stiu ce inseamna unirea a doua blistere si ce se intampla in acel caz ( am mai folosit metoda aceasta ). Ceea ce ma nelamureste este faptul ca am gasit in prospect in felul urmator:

"1 drajeu omis ?n săptăm?na 3 ( care este cazul meu )
Puteţi alege una din posibilităţile următoare fără a fi nevoie să utilizaţi metode contraceptive suplimentare.
Utilizaţi un drajeu imediat ce realizaţi omisiunea (chiar dacă ?nseamnă utilizarea a două drajeuri
simultan) şi utilizaţi drajeul următor la ora obişnuită. ?ncepeţi să utilizaţi cutia următoare imediat după folosirea ultimului drajeu din cutia curentă, astfel ?nc?t să nu fie nici o pauză ?ntre cutii. S?ngerarea de ?ntrerupere poate apare numai după utilizarea celei de-a doua cutii, ?nsă există posibilitatea unor s?ngerări uşoare sau a unor s?ngerări intre menstruaţii pe durata administrării drajeurilor.
SAU
?ntrerupeţi utilizarea drajeurilor din cutia curentă şi ?ncepeţi 7 zile fără să folosiţi nici un drajeu.
Trebuie să ţineţi cont de asemenea de ziua ?n care aţi omis drajeul. Apoi, va trebui să continuaţi utilizarea drajeurilor din următoarea cutie. Dacă alegeţi această metodă, puteţi ?ncepe să folosiţi următoarea cutie ?n aceeaşi zi ca de obicei.

Deci... ce ar trebui sa inteleg mai exact? Daca continui cu un blister nou nu am nevoie de protectie suplimentara sau...? Acest lucru nu il prea inteleg, avand in vedere ca in prospect e mentionat ca nu e nevoie de protectie suplimentara.

Poate intelege cineva mai bine paragraful din prospect.

Offline

 

#70 2012-07-03 15:04:33

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Artizia-anticonceptionale

orice metoda ai alege, atata vreme cat ai "pierdut" o pastiluta, urmatoarele 7 zile trebuie sa te protejezi suplimentar. ai nevoie de 7 pastilute inghitite (7 zile) , dupa care se va instala protectia. Tu poti sa faci:
- pauza de 7 zile (nu esti protejata, apare sangerarea), plus urmatoarele 7 pastilute luate din cutia noua (adica inca 7 zile). Deci asa vei avea 2 saptamani in care nu esti protejata, cele 7 zile de pauza si cele 7 zile corespunzatoare celor 7 pastilute necesare pt a se instala protectia.
- sa unesti 2 blistere, si atunci e nevoie de 7 pastilute din noul blister pt a se reinstala protectia.

eu inteleg ce zic ei ca daca iei 2 pastile in acelasi timp si dupa aia unesti foliile nu mai ai nevoie de protectie suplimentara sau daca faci pauza in momentul in care ai "pierdut" pastiluta si apoi incepi un blister normal. dar eu una n-as merge pe siguranta asta a lor, de care vorbesc ei in prospect. n-as incerca pe pielea mea.

Offline

 

#71 2012-07-03 16:59:45

Karin1991
New member
Inregistrat: 2012-05-18
Mesaje: 9

Re: Artizia-anticonceptionale

Alte pareri, poate...?

Offline

 

#72 2012-07-04 10:23:28

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Artizia-anticonceptionale

subscriu la ce ai zis cata, si completez: ai 3 variante, nu 2.

1. termini folia, faci pauza normal, si te protejezi pana inghiti 7 pastile din noua folie.
2. termini folia normal, si incepi imediat o folie noua, fara pauza, caz in care te protejezi pana inghiti 7 pastile corect (presupunand ca mai ai 3 pastile pe folia asta, te protejezi pana inghiti inca 4 pastile de pe cealalta).
3. termini folia si mai iei atatea pastile de pe o folie noua incat sa ai 7 pastile (din nou, presupunand ca mai ai 3 pastile pe folia asta, mai iei 4 de pe o folie noua, te protejezi suplimentar pana le inghiti pe toate, dupa care faci pauza normal si incepi folie noua, completa).


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#73 2012-07-17 17:14:39

me.lissu
Full member
Inregistrat: 2012-07-17
Mesaje: 197

Re: Artizia-anticonceptionale

Am fost azi la un cabinet de planning si mi-a dat ac Artizia, mi-a explicat ca trebuie sa incep cu a5a zi (nu din prima zi cum sunt majoritatea)...intrebarea mea este daca a mai luat cineva? Nu stiu daca sa le iau sau sa merg in alta parte. Problema este ca mi-a pus foarte putine intrebari (alergii, boli, fumat cam atat) mai ales ca le-am primit pe gratis (3 cutii) si ma gandesc ca poate doar asta avea...asta am primit. Mentionez ca nu am mai luat ac inainte. Mersi!

Offline

 

#74 2012-07-18 01:01:54

ioanaR
Membru
Inregistrat: 2012-07-18
Mesaje: 2

Re: Artizia-anticonceptionale

Buna! Am si eu o mica problema cu aceste AC. In urma cu 7 luni am fost la un doctor de planning pentru a-mi prescrie un tratament pentru ovare. Am luat 5 luni melleva 35 fara nicio problema, apoi doar pentru contraceptie mi-a prescris, in continuare, artizia. Acum sunt la a doua folie (la final) si am observat de ieri(luni) o secretie inchisa la culoare dar in cantitati normale. Mestruatia trebuie sa imi vina abia duminica, in a 3-a zi de pauza. Mi s-a mai intamplat sa am aceasta secretie inainte de mentruatie, dar cu o zi inainte, maxim. De data asta a aparut cu o saptamana inainte si nici macar nu am terminat folia. Repet, este in cantitati mici (ca o secretie normala), dar nu stiu daca este in regula. Ce ar putea fi? Multumesc!

Offline

 

#75 2012-07-18 01:24:16

me.lissu
Full member
Inregistrat: 2012-07-17
Mesaje: 197

Re: Artizia-anticonceptionale

Pt. sangerari intre pauze mie mi-a spus ieri sa iau vitamina C...

Offline

 

#76 2012-07-18 08:47:24

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Artizia-anticonceptionale

me.lissu,ti-am raspuns dincolo,sa nu mai postezi acelasi mesaj in doua locuri,altfel iti iei warn.

ioana,aceeasi problema am avut-o si eu cu artizia,numai ca tinea spotting-ul cam o saptamana.pana nu am renuntat la ele,nu s-a rezolvat problema .oricum se zice ca in primele 3 luni abia se acomodeaza organismul cu ele,asa ca mai asteapta smile


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.