homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-131


#2471 2011-07-13 17:10:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

GeoGeo a scris:

katami a scris:

cum adica spargeti gheata, te rog frumos, NOI suntem campioni la tantrums de la aprox 1 an si 3 luni bang

va

ce-ai vruit sa zici? smile la mine mai sus era autoironie smile n-am inteles ce ai vrut tu sa exprimi smile

razu, dak io-s modelul tau de calm, apoi nu ti vaz ghini pe viitor rotfl

am fo la dr... are 82 cm, e bine cu masuratorile si, avand in vedere ca nu m-a intrebat NIK, am iesit si fara nervi de-acolo big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2472 2011-07-13 17:16:49

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Mai dar ce insemna exact tantrums? De tradus am gasit = istericale

L.E: S-a lasat pagubasa  rotfl ce o fi zis femeia?!?! Uite-o si pe nebuna aia de l-ar alapta pana se insoara  lol nu mai zic nimic ca n-are rost, nu vrea sa inteleaga rotfl2

Ultima oara a fost editat de mirik (2011-07-13 17:19:29)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#2473 2011-07-13 17:26:35

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Ginuta  grater bine ca ati scapat...mie mi-e groaza de analize,sper sa nu avem nevoie prea curand.
Kata sa-ti traiasca feciorul  birthday sa creasca mare si sanatos! Bine ca ai scapat de nervii aferenti vizitei la pediatru...eu de obicei scap si mai repede,ca n-o gasesc acolo bang
Al meu fiu doarme de o ora  dance sa nu-i fie de deochi! Cred ca linexul pe care i-l dau incepe sa-si faca efectul rugaciune
Ally ce am mai ras rotfl uite ca puiul tau in bebelineza le-a bagat mortul in casa donsoarelor lol
Laviiii va mai vede lumea si pe voi! pupici lui Raul puss


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#2474 2011-07-13 17:31:02

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

wave
uitati un blog interesant: http://criticomamica.blogspot.com
ce scutece folositi fetele?happy sunt ok?libero?


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#2475 2011-07-13 17:54:28

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Noi folosim Libero. Is foarte bune smile

Ne ducem maine la celalalt pediatru al nostru, caci are febra in continuare supa


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2476 2011-07-13 18:12:33

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

mamici azi daria mi-a facut caca de 2 ori mai moale (nu diaree) si plin, dar plin de mucus. bucati mari si urate.. sunt speriata. ce poate fi? de 2 zile am inceput sa ii dau si eu dicoflor.. poate fi o consecinta? sau e din cauza dintilor?!


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#2477 2011-07-13 18:29:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

mirik a scris:

Mai dar ce insemna exact tantrums? De tradus am gasit = istericale

asta inseamna smile

L.E: S-a lasat pagubasa  rotfl ce o fi zis femeia?!?! Uite-o si pe nebuna aia de l-ar alapta pana se insoara  lol nu mai zic nimic ca n-are rost, nu vrea sa inteleaga rotfl2

aaa, da' nu numai pe tema alaptatului ne ciocneam noi... erau si multe altele in decor big_smile

stef, ms :kiss; ma bucur ca e ok. ce-i linexul?

sanca, SIGUR nu e de la dicoflor, ceva a iritat-o... din contra, dicoflorul ar tb sa atenueze chestiile astea.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2478 2011-07-13 18:47:21

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Kata ,linexul e tot un probiotic ca si dicoflorul, contin bacterii lactice si unul si celalalt. La noi se pare ca da rezultate pana acum,ii dau deja de 3 zile si parca incepe sa se linisteasca(nu de tot,dar mai bine decat nimic rugaciune ) Si face caca de la el(initial il dadusem ptr constipatie)...Mi-e groaza cand nu l-oi mai da, dar sper sa se regleze putin tranzitul intestinal pana atunci.
Sanca si de la dicoflor poate sa faca mai moale cred,dar cu mucusul nu stiu ce poate fi nustiu
Ddunia interesant blogul,parca il am in lista de bloguri pe care le mai citesc din cand in cand..daca apuc.


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#2479 2011-07-13 18:56:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

hello  wave

Offline

 

#2480 2011-07-13 19:36:18

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

tot ma gandesc cum sa fac cu transportul lui bb cu masina pe caldurile astea  nustiu  sa il tin in brate e tareee naspa  cesafac


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#2481 2011-07-13 20:20:24

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Kata, tu esti modelul maue, in sensul ca mereu ma linistesti, ma incurajezi(treaba cu alaptatul nue de ici de colo). Nu inseamna ca nu-s si eu vulcan cand e nevoie...Ma bucur ca e Cris bine si ca nu ti-ai facut nervi azi.
Vreau sa intreb ce e ala mucus?Cum recunosc eu mucusul asta in scaunul copilului?M-a intrebat pediatra daca face scaun cu mucus sau sange, eu a zis nuuuu, dar nu stiu ce e ala mucus. Cum arata, cum il recunosc?Sa nu radeti...

Pucca, eu folosesc pe masina o salteluta f mica 9are si niste gauri, cica pt a transpira pielea bebelusului) pe care tin copilul si salteluta in brate. Ai putea folosi o perna, cred, subtire dar mai tare, nu dintr-un material care se incinge.., ci din silicon, fibre, ceva, nu ma prea pricep.
Pe masina noi tinem aerul conditionat la picioare, treeapta cea mai mica, il mai oprim, il mai pune in functiune.

Ultima oara a fost editat de razu (2011-07-13 20:23:25)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2482 2011-07-13 21:54:13

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Ally, Kata, foarte tari pustii vostri lol

Sanca, are stomacelul iritat de la ceva. I-ai dat ceva nou in ultimul timp? Si Vlad a facut azi cu mucus dar eu am descoperit cauza....pepenele galben.

Andreea  applause

Ginutza, bine ca ati scapat de intepaturi.

Stef, Ali, nu aveti ce vedea pentru ca mi-am luat din par aproximativ 2 mm lol varfurile alea inestetice...eu nu ma tund scurt nici sa ma plateasca cineva mai ales ca acum mi-a trecut de mijloc hjarta

Pucca, eu ii pun in scaunelul de masina un scutec de finet....tot transpira dar parca nu asa rau.

Offline

 

#2483 2011-07-13 22:01:01

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Ruxy  hjarta  hjarta aum plang si eu dupa parul lung


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2484 2011-07-13 22:13:36

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

buna !
nu mi=-a mers netu de 2 zile si nu am mai putut intra deloc pe aici,nici nu am citit ce ati mai scris...

razu si noi tot asa tinem aerul la masina,la picioare ...
am mancta pepene rosu pe saturate si aseara si azi si nu a avu tnimik fetita,azi a doarmit toata ziua ...spre seara a mai plans putin,dar nu mult...cred ca nu i-a facut nimik pepenele,a avut dreptate kata
deci razu poti sa mananci cu incredere...

nici eu nu stiu ce e ala mucus...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2485 2011-07-13 22:17:18

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

kata ... nu e nici o ironie, doar ca ma intrebam ce inseamna termenul, aplicat la copii. cum adica istericale ... din senin ?? si cum adica... ii apuca pe TOTI ? 1 an jumate e varsta nervisorilor in fund ? sa stiu sa ma aprovizionez cu levantica big_smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#2486 2011-07-13 22:53:56

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

GeoGeo a scris:

kata ... nu e nici o ironie, doar ca ma intrebam ce inseamna termenul, aplicat la copii. cum adica istericale ... din senin ?? si cum adica... ii apuca pe TOTI ? 1 an jumate e varsta nervisorilor in fund ? sa stiu sa ma aprovizionez cu levantica big_smile

Da. Dupa 1 an si cateva luni isi arata coltisorii lol...sunt intr-o continua lupta intre indpendenta si depedenta; devin frustrati, iti incearca limitele si nu-si pot controla aceste stari.
Uite un exemplu de aseara: am iesit afara, in parc. S-a comportat superb, a impartit jucarele cu alti copii, a hranit rate, a stat cuminte in carut pana in parc si inapoi acasa. Acasa s-a jucat cu vecinica, a fost foarte cooperanta. INSA, in garaj a vrut sa isi impinga bicicleta. Era ora 9 seara, trebuia sa ii fac baie caci astazi merge la gradinita si era flamanda. Nu am lasat-o sa impinga bicicleta (nu i-am deschis usa de la garaj). Si a inceput show-ul: plans, strigate, ghemuit langa mine si respins de mine, tavalit pe jos etc. Am linistit-o cu oleaca de tzatza si 10 minute de Dora.

Aceste "tantrums" sunt foarte firesti in dezvoltarea copilului. In cazul meu (aseara) au fost din cauza oboselii, nemancatului si FRUSTRARII. Dar sunt si alte cazuri. De ex, unii parinti nu isi iau copii in seama si bb se comporta asa ca sa aiba parte de atentie. Nu exista o limita de timp pt cat dureaza. Dar iti trebuie rabdare multa si intelegere si acceptarea ideii ca sunt normale, in evolutia noastra ca oameni, astfel de episoade. Din nefericire multi parinti nu se informeaza si isi bat copii ca sa se linisteasca...pardon ca sa "ii educe". Bietul copil nu stie cum sa se calmeze singurel, nu ar econtrol asupra lui. Si parintii devin frustrati la randul lor si li se face rusine (mai ales cand se intampla faza in magazine) si ii iau pe copii la bataie si copilul se sperie si....un cerc super vicios.

Trebuie rabdare si intelegere si sa incerci sa eviti aparitia acestor stari (eu ma cam prind in magazine cand este pe punctul de a incepe teatrul lol si incerc sa evit.

Kata preia legatura ca voi ati debutat inaintea noastra lol.
Doamne cat de greu mai este, cum se tavaleste si cum ma pandeste cu coada ochiului sa vada ce fac. Si nu ma arat afectata  ca sa nu ii dau curaj sa reactioneze si mai si rotfl.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2011-07-13 22:55:34)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2487 2011-07-13 22:56:40

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Sweety, pepene am mancat si eu si nu i-a daunat fetitei.
Poate ne lamureste cineva ce e ala mucus, ca ma holbez in pampers, dar nu stiu ce caut...


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2488 2011-07-13 23:22:13

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Razu, asa arata mucusul (poza de pe net): http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 … R7lNCkHgfq


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2489 2011-07-13 23:34:05

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Uitati aici tipuri de caca,,,fff util link-ul zic eu.

http://www.7p.ro/DesktopModules/Article … on=Staging


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.