homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-159


#3003 2011-07-21 09:42:44

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Nimeni?

Neata !!

Offline

 



#3004 2011-07-21 09:52:55

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neatza!
Multumesc pentru raspunsuri fetelor!M-am crizat ca, sincer, nu ma asteptam la cm, mai ales ca alaptez si am lapte la greu. Sper sa nu influenteze cm laptele...Fetita s-a potolit, mai rau a facut inainte sa se instaleze cm, asa ca teoria ta, katami, s-ar putea sa aiba baza reala.
Blue, Crissy, voi cu ce va alinati durerile in perioada cm?/Intreb sa stiu ca acum nu ma doare, inca e burta amortita, probabil, dar sigur vor veni si durerile..
Imi vine sa plang, va spun drept.  grater  grater  grater Nu ma asteptam sa apara asa devreme....Si am atatea pe cap, numai asta imi lipsea. Ma uit la statistica, ce norocoasa sunt!Doar in rare cazuri se instaleaza cm peste alaptat asa devreme, eu sunt unul....

Le:katami, emotionanta poveste....da de gandit!

Ultima oara a fost editat de razu (2011-07-21 09:53:43)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#3005 2011-07-21 09:53:55

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neata

flow ce aiurea supa  nu stiu ce tot au cu rusinea asta daca copilu sub 2 ani papa tztza.sau peste


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#3006 2011-07-21 10:17:05

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neata smile

razu, ibuprofenul e ok in alaptare si paracetamolul. Dap, si eu la fel de norocoasa sunt ca tine - lohii 6 saptamani, 2 sapt pauza, apoi menstra bang


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#3007 2011-07-21 10:17:37

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

NEata!
Eu nu mai apuc sa intru ca Sasha cum vede laptop-ul nu se lasa pana nu ajunge la el  disperat scandal mare iese de nu il butoneaza  disperat

Vreau sa ma apuc de borcanele pentru ca duminica noaptea plecam la mare si am o intrebare : oare daca nu le sterilizez in cuptor si le bag in sterilizator nu este acelasi lucru? Pls helppp!

L.E: LA faza cu "baiat/fata mare si papa tzizti" eu as replica "cu tzitzi m-am facut asa mare si mai papa sa ma fac si mai mare"

Ally trebuia sa-i zici tampitei ci "doua palme" : i-am dat doi pumni la ficat dar nu vrea sa inteleaga  skitarg  skitarg  skitarg

Ultima oara a fost editat de mirik (2011-07-21 10:23:21)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3008 2011-07-21 10:22:37

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

ce faceti fetele? eu am inceput de o vreme sa imi dedic blogul exclusiv copiilor, e si un concurs la mijloc dar ce scriu e de la mine smile
Astept comentarii daca e big_smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#3009 2011-07-21 10:51:08

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata, mamici!

Miri, nu-i bai! Voi sa fiti sanatosi! Macar sa mai intri asa sa ne dai de veste! puss

Nici a mea nu prea mai are stare, ieri mi-a plans 10 minute si nu stiam ce are, am pus-o in fund intre perne si a tacut  spranceana , s-a jucat vreo 15 minute singura, apoi iar a inceput sa maraie la mine, am tinut-o in picioare asa tinuta de subtioara, iar a tacut si tot asa toata ziua... Abia apuc sa mai fac ceva prin casa...

Offline

 

#3010 2011-07-21 10:57:44

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Blue, multumesc frumos!Ce noroc pe noi!!!Acum ma astept sa tina mult cm, vad ca e destul de abundent. Mi-e o ciuda...si fiica-mea a inceput iar sa planga...biata de ea!


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#3011 2011-07-21 11:09:40

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata

Eu am incghetat la propriu de frica de dimineata. Ieri Maria a dormit toata ziua  o ora jumate, un singur somn si aseara la 21.30 a picat lata. Toata noaptea a dormit, ea care nu a mai facut niciodata lucrul asta si la 6 m-am trezit eu speriata de moarte. Ajung la patut, pun mana pe ea, era rece...m-am gandit la ce e mai rau grater  grater  grater  grater Am zgaltait-o si s-a trezit...nu stiu ce visasem, de ce m-am panicat asa dar cert este ca mi-a stat inima in loc grater  grater Si acum cand ma gandesc ma trec fiori reci....
La noi e bine, s-a racorit.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#3012 2011-07-21 11:26:00

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

doamne andreea ..... esti si tu obosita, nu te mai gandi la toate alea ... ia fata si fugiti afara ! puss


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#3013 2011-07-21 11:32:06

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Andreea nici nu vreau sa-mi inchipui ce ai simtit supa  puss

Papu  puss


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#3014 2011-07-21 11:35:28

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Razu, eu l-am intb pe dr dak e normal sa-mi vina cm cat alaptez si a zis ca sunt f multe cazuri, nu e nik neobisnuit, asa ca stai linistita. E f bine ca-ti vine mult wink ; sa stii ca la mine nu au mai fost dureri asa mari... se schimba situatia dupa ce nasti; eu, inainte sa raman prima data aveam un sg remediu pt dureri - sticla de plastic cu apa fiarta pusa pe burta pana faceam basici; aveam niste dureri groaznice, asemenatoare contractiilor de la dilatatie 6. La mine algocalmin, paracetamol si alte din astea nu au avut niciun efect...


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#3015 2011-07-21 12:13:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

saluti

flower, f bine ai facut cu pauza, tre sa prind curaj sa fac si eu asta, ca nu se mai poate

razu, poate ai bafta si nu-i cm adevarat supa

miri tummenupp

andreea neutral cred ca e vreo gena paranoica, si eu o am, stii? desi n-am niciun motiv, deseor imi trece prin cap idiotenia asta... Doamne fereste

ally, sa stii ca la aia cu centrul de geutate avea ceva dreptate... adica normal ca nu i se schimba COPILULI centrul de greutate, dar, intr-adevar, de la ham invata sa mearga aplecati in fata. oricumm, asta nu justifica bagarea aia in seama care e la voi acolo box


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3016 2011-07-21 12:14:54

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Buna  wave

Andreea  supa   puss

Offline

 

#3017 2011-07-21 12:20:30

Nody
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-25
Mesaje: 461

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

buna mamici,
poate ma puteti sfatui si pe mine ca sunt la inceput....
1. bb a facut iritatie in jurul gatului din cauza caldurii si transpiratiei...cred....aveti idee cu ce pot sa ii dau?
2. eu nu am suficient lapte...si la fiecare masa ii dau mai intai san cat am apoi ii fac un biberon cu lapte nan, acum bea max 100ml...stiti cumva daca tre sa ii dau si apa sau ceai baby calm?pt ca am auzit ca numai daca bea exclusiv san are apa suficienta...
3.cand incep colicile si ce solutii aveti?
4. cam cat ar trebui sa doarma din 24ore bb acum la 2 saptamani? al meu sta foarte mult treaz, adoarme greu si se trezeste repede, cam la o ora, rar doarme trei ore legate..
5. azi a inceput sa planga si fara sa ii fie foame, s-a trezit din somn plangand la o ora dupa ce a mancat un biberon si parca se scremea....oare sa se fi constipat de la baby calm care contine si menta sau sa fie colici?
deocamdata nelamuririle astea le am....daca puteti sa imi dati parerile vostre....
va pup...


bb1-  baietel 4 ani
bb2 - baietel 31 +  gravida

Offline

 

#3018 2011-07-21 12:22:50

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Crissy, multumesc! puss Deci s ama linistesc ca nu oi fi eu buricul pamantului de mi-a venit asa repede....Lasand gluma la o parte, eu chiar nu voiam sa vina!!!Acum nu am dureri, dar cine stie ce ma asteapta! Si sa ma bucur ca e mult?De ce?De ce e bine asa? spranceana
Kata, multumesc! puss Si eu sper sa nu fie cm...dar de unde imi dau seama?Baznuiesc ca astept s atreaca o luna, nu?

LE:Nody, iti spun DOAR din experienta mea si din ce mi-au spus fetele, nu e regula generala:
1. Pentru transpiratie nu prea ai ce face, tine zona uscata. Asta scria si katami zilele trecute.
3. Nu mai stiu ordinea intrebarilor, ca editez....Colicii nu trebuie sa apara obligatoriu, dar e posibil. Daca plange si da din picioruse, cam seamana a colici. Mie mi-a folosit alinan picaturi si bonisan.
2. Eu stiu ca se administreaza ceai copiilor care sunt hraniti cu lp, uneori si celor alaptati la san in zilele extrem de secetoase. Informatia o am de la pediatru. Dar stii cum e...fiecare spune ceva!Eu nu am folosit baby calm, ci baby drink, asta nu are menta. E normal sa fie scremete din partea lui bebe, nu neaparat sa fie constipat, ci pentru ca forteaza irganismul sa eleimine, pana se obisnuieste, nu stiu cum sa explic. Fetita mea plangea dimineata un timp pana elimina primul scaun. Se regleaza functiile in timp.

Ultima oara a fost editat de razu (2011-07-21 12:30:14)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#3019 2011-07-21 12:27:58

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

1. Eu personal, nu i-am dat cu nimic... Ea oricum le va face cat e cald afara...
2. Chiar si laptele formula contine 80% apa, adica cea pe care o folosesti la preparare, parerea mea este ca nu ar avea nevoie de alte lichide... Mai asteapta sa vezi ce zic si fetele...
3. Depinde de bebe: la noi au inceput pe la 5-6 saptamani iar intr-o luna am scapat de ele, solutii la mine au fost Bonnisan, Sab Simplex si comprese calde pe burtica, dar si aici depinde tot de bebe ce isi face la el efectul.
4. Ei isi fac programul singurei, nu e o lege nici aici, si a mea la o luna statea treaza mult ziua dar dormea bine noaptea...
5. Posibil sa fie colici, daca e burtica tare, isi strange piciorusele la piept si plansetul e de durere adica ca un tipat care incepe cat de cat brusc...Sa ai grija sa ii scoti aerul, stiu ca acum ca e mic iese mai greu aerul dar incearca, poate de aia s-a trezit plangand, poate nu ii place in patutul lui, dormi cu el in pat sau cu burtica pe pieptul tau...

Offline

 

#3020 2011-07-21 12:33:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Nody a scris:

buna mamici,
poate ma puteti sfatui si pe mine ca sunt la inceput....
1. bb a facut iritatie in jurul gatului din cauza caldurii si transpiratiei...cred....aveti idee cu ce pot sa ii dau?
2. eu nu am suficient lapte...si la fiecare masa ii dau mai intai san cat am apoi ii fac un biberon cu lapte nan, acum bea max 100ml...stiti cumva daca tre sa ii dau si apa sau ceai baby calm?pt ca am auzit ca numai daca bea exclusiv san are apa suficienta...
3.cand incep colicile si ce solutii aveti?
4. cam cat ar trebui sa doarma din 24ore bb acum la 2 saptamani? al meu sta foarte mult treaz, adoarme greu si se trezeste repede, cam la o ora, rar doarme trei ore legate..
5. azi a inceput sa planga si fara sa ii fie foame, s-a trezit din somn plangand la o ora dupa ce a mancat un biberon si parca se scremea....oare sa se fi constipat de la baby calm care contine si menta sau sa fie colici?
deocamdata nelamuririle astea le am....daca puteti sa imi dati parerile vostre....
va pup...

1. cu nimic, asa fac toti, daca il dai cu antialergice (ata recomanda dr) poti face mult mai rau, iti spun ca patita
2. de unde stii ca n-ai lapte suficient? smile eu nu cred asa ceva, mai ales ca ai nascut natural smile si da, daca ii dai biberon stiu ca tre sa ii dai si apa (eu m-as orienta spre o aap plata de tip izvolul alb/humana pt bebelusi daca-ti permiti, pt ca apa fiarta strica echilibrul sarurilor din corp)
3. cica dupa 3 sapt, dar la unii si mai repede. iei pe rand produsele de pe paita, inepand cu cele natrale (bonnisan, alinan, gripe water, colief)
4. depinde de bb. statul asta treaz mie-mi suna a colici. asta daca n-a fot asa din primul mom de viata... caz in care asa e el smile
5. colici, zic eu


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3021 2011-07-21 12:42:35

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

hello  wave

Azi ma duc cu bebe la bilantul de 6 luni (cat inca e in luna a 7-a lol ), abia astept sa vad ce-i debiteaza mintea la doctorita.  roll  Ma gandesc ca azi sa-i dau si cu flitul, dar ar cam trebui sa vb cu noua doctorita mai intai, nu?  nustiu


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.