homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-40


#742 2011-06-20 23:20:00

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

lui sebi la spital la urgente i-au bagat un novocalmin intreg si a fost ok, a scazut temp. si nu a avut efecte secundare.

si relatia mea e urata inca de cand am nascut, dar mie nu imi pasa si nici nu am timp sa imi pese, de fapt  neutral
n-am timp nici sa ma spal pe cap si sa imi tai unghiile

eu de 2 zile am degetul mare de la picior amortit, nu il simt nici daca bag acul. oare de ce?  va

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-06-20 23:25:37)

Offline

 



#743 2011-06-20 23:51:52

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

si eu zic ca trebuie obisnuita fetita sa adoarma intr-un anume fel. Ana mea adoarme in pat, cu mine langa ea, cu tzatza sau suzi in gurita. nu o legan, doar stau langa ea, o mangai, vorbesc cu ea in soapta... si ziua si noaptea asa adoarme. raaar se intampla sa o legan. daca nu suntem acasa sau daca plange tare.

Offline

 

#744 2011-06-20 23:57:49

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

am uitat sa va zic: avem olita si face cu succes felul doi acolo.  smile

Offline

 

#745 2011-06-20 23:59:35

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

fetelor, scuzati-ma daca am spus ceva gresit, nu vreau sa va supar si eu mai mult, fiecare are relatia lui, cu suisuri si coborasuri, eu am privit-o pe a mea in ansamlu si mi-am dat cu parerea, eu sunt f incapatanata si orgolioasa de fel, impulsiva si mai rece decat sotul meu, mai mereu el lasa de la el dar si cand gresesc stiu sa imi cer iertare iar la noi o discutie nu ramane neterminata nici daca e 3 dimineata, niciodata nu ne culcam suparati si mai ales fara un pupic dulce dumbom ... de asta spun ca tin cu dintii de relatia mea....niciodata nu am avut certuri majore care sa se lase cu batai, scandaluri, plansete( mint:) doar eu cand sunt nervoasa si asta e punctul cel mai slab al lui babate'miu), voi trebuie sa alegeti ce este mai bine pentru voi, voi stiti cel mai bine ce este in relatia voastra, doar sa nu luati o decizie la nervi, la suparare dupa care sa regretati.

Adina, am slabit 40 kg dupa o cura de la nutritionist smile, ti-o dau cand vrei, dar din pacate si cu ,, ajutorul''  tatalui meu.

NOVOCALMINUL, este f periculos dupa parerea medicului meu, nu il recomanda niciodata, daca nu trece cu nurofen, panadol, eferalgan...doar DICLOGESIC

Din fericire pentru noi, Daria nu a mai racit  din august anul trecut, acum o luna a avut 2 zile niste scaune moi care s-au rezolvat cu regim, Smecta si Protectis

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2011-06-21 00:01:53)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#746 2011-06-21 00:38:05

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Si acum referitor la copii, Daria este o NAZDARAVANA, alintata, rasfatata de toata lumea. Acum suntem la tara, la casa bunicior mei care de fapt acum stau parintii mei, este liniste, verdeata, aer curat...mananca f bine( m-ar manca si pe mine, cred , daca ar putea:), este o pofticioasa( apropo de ce s-a discutat mai devreme cu mancarurile nesanatoase), nu pot minti sa spun ca Daria pana acum la un an si 5 luni a mancat numai sanatos, au existat exceptii, pofte( cand m-a prins cu cartoful prajit in gura si baga manuta dupa el)lol nu am putut sa ii rezist sa nu ii dau sa guste, mesele pe care le papa sunt sanatoase, proaspete( din gradina acum), noroc ca nu ii place DULCELE:) doar cacuca( asa ii spune la cacao), a incercat tortul la turta ei:) si i-a placut tare, vorbeste( e un robotel), se joaca, alearga, e vioaie, toata ziua nu ii stau piciorusele, e sanatoasa, baga tot ce gaseste in gura( am renuntat la stersul des pe maini), ii place f mult sa se joace in nisip sau cu pietricele( apropo, le baga in gura, le spala si apoi le scuipa), face pipi la olita din ce in ce mai des si treaba mare insa nu am scapat de pampers( din lejeritate cred si nici nu am insistat f mult desi am de gand sa o fac).

Apropo de mancare, intradevar nu i-as da niciodata salam, sunca, pui din comert, chestii din astea...un cartofior prajit i-as mai da sau o cacuca:))ocazional

Cam asta este in mare, tot despre copilita noastra...intr-un cuvant, la ora 22:00 picam toti rupti de oboseala si asteptam ca sa vina o noua zi:)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2011-06-21 00:42:19

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Nico , ce frumos ai povestit. Faza cu cartofiorul prajit e tare lol

Offline

 

#748 2011-06-21 06:08:52

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Ddunia, se prea poate sa fie vreo alergie sad ...multa bafta la medic sa aveti azi ,pupici lui Albert puss In legatura cu novocalminul,acesta se da doar cand alte antipiretice(gen panadol,nurofen) nu reusesc sa scada febra...acum fiecare pediatru are stilul lui,dar la un bebe asa mic cesafac In plus metamizolul sodic (alias algocalmin/novocalmin) a fost interzis intr-o multime de tari ,iar la noi era vorba sa se elibereze numai pe baza de reteta...deci trageti voi concluziile spranceana
Pass  par deja olita? Bravo Sebicu applause
In legatura cu programul la bebe de 6 luni chiar vroiam sa intreb...e normal sa-i facem vreun program? Al meu pitic nu are cesafac Nu are ora fixa de trezit dimineata,poate sa fie 7 poa' sa fie 8...dupa masa de cereale/fructe de la 10-11 ba doarme ba nu...tzitzi cand vrea...inca nu avem un program fix de iesit afara(ar trebui?) De obicei cand vreau sa iesim ,sunt pregatita sa-l imbrac etc ...incep miorlaielile si il ia somnul,iar eu nu-l trezesc si nu l-am trezit niciodata.Singura rutina de care ne tinem e baita de la ora 8,8 jumate seara apoi tzitzi si somn.La 9 jumate cel tarziu doarme sigur. Mie una mi se pare asa greu sa-i formez un program,o rutina...dar sper sa reusesc daca-i necesara(sotul asa crede,ne-am si contrazis pe tema asta cesafac ) Voi cum procedati?
mornincoffee Neata fetelor puss


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#749 2011-06-21 07:01:53

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neata smile vreau si eu cura aia neaparat


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#750 2011-06-21 07:54:06

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata, mamici!

Nico, si eu as vrea dieta aceea, te rog, se poate tine si daca alaptez? Haioasa foc printesa ta! puss De abia astept sa mai creasca si a mea si sa inceapa cu nazbatiile! hjarta
Pass, eu incerc sa o adorm intr-un singur fel dar pur si simplu plange, nu o pot forta sa adoarma singura in patut spre ex cand ea se fataie, se intoarce pe burta si incepe sa planga, plange cu lacrimi de parca o doare ceva, nu suport sa o vad chinuindu-se cand de fapt ea doar vrea sa doarma, avem cat de cat program, adoarme in jur de ora 21, dupa baie, chiar daca adoarme in feluri diferite ora e cam aceeasi +/- cateva minute... Cu mesele de cereale avem cat de cat un program, eu zic ca e ok... Somnurile de peste nu stiu exact cand le are sau cat doarme...

Offline

 

#751 2011-06-21 08:10:22

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neata
de ieri dupa-masa daria parca e mai bine ca stare generala. a inceput sa fie mai vioaie, mai vesela.. insa cu luatul medicamentelor inca avem aceeasi problema si trist e ca ne-a zis sa ii dau in continuare antibiotic pana la 7 zile.. deci mai avem pana joi de tras  grater  grater

Nico bine ai revenit printre noi!  puss m-ar tenta si pe mine dieta aia  roll nu de alta.. dar si eu sunt intr-o stare de nesimtire intr-ale mancarii si nu mai merge asa. in sept merg la mare si va iesi balena la plaja  big_smile nu mananc mult ci mananc aiurea si porcarii uneori si la ore interzise

fetelor care aveti probleme cu sotii.. eu singurul sfat care vi-l dau e sa analizati de 1000 de ori problema si sa faceti asa cum va spune inima. si la mine cu sotul e o relatie cam cum o descria nico. exista discutii ca in orice familie si tensiuni.. insa niciodata nu le lasam asa. nu a existat sa ne culcam suparati. discutam pana rezolvam situatia. si eu spun greu "imi pare rau" insa o fac.

ddunia, imi pare tare rau de albert!  puss de novocalmin... hmmm... si eu stiu acelasi lucru. doar la febra fff mare pt a impiedica convulsiile. eu il am in casa si dr mi-a spus clar.. doar la nevoie dupa ce am incercat cu alte antitermice si nu a scazut febra si atunci jumate de supozitor


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#752 2011-06-21 08:38:23

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata mamicilor  wave
Am fost la alt pediatru,la cab particular si albert are rubeola,dragele mele,deci se justifica si temperatura si maraiala si eruptia in toata regula,in noaptea asta s-a umplut mai tare de bubite
Asta este,stam in casa o sap si ne facem bine
VA multumesc pt pareri si sfaturi  kram
Ma duc la o  coffestudiu ca parca m-am mai calmat si eu


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#753 2011-06-21 08:42:05

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Ddunia, bine ca te-ai linistit! O saptamana o sa treaca repede! puss Sanatate multa!
Sanca, ma bucur ca sunteti mai bine, nu e asa mult pana joi! Sanatate si pupici la Daria! puss

Offline

 

#754 2011-06-21 08:48:45

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata!

Nico si eu vreau cura plssss sa iti fie mila de un casalot esuat  buga  buga  buga

Ddunia este mai bine ca a fcut-o acum decat mai tarziu cand ar fi plans sa iasa pe afara smile .

Sanca pupam pe Dariuta  puss


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#755 2011-06-21 09:00:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neata

nico, nush cum am uitat sa scriu aseara, ma bucur ca te "vad" si ca aud de bine!!! applause

ddunia, sanatate si imi pare rau daca ti-am dat sperante false... lac ris exact asa arata alergia (si vorba aia, rubeola de1 an jum cam greu).

sanca, sa-i bagi antibioticul in mancare nu merge? adica sa ceri pastila, nu sirop, si sa o bagi bucatele miici in mancarea ei? eu asa i-am dat biseptol... dar a tb ca medicul sa fie destul de dragut a-mi calculeze doza fractionata dintr-o pastila

papu, io as lasa-o sa adoarma variat!!! nu de alta, dar trag destul cu un singur mod de adormit plodul... e mai bine ca acccepta variante diverse, eu una as insista sa amana asa, nu i-as face niciun program, nik... isi va face ea, oricum, la un moment dat


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#756 2011-06-21 09:02:54

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata mamici

Maria are un program de la 7-8 luni ca sa zic asa, in sensul ca cele 2 somnuri de pe zi le are aproape la aceleasi ore. Mai nou, de cand merge am observat ca se trezeste tarziu, in jur de ora 9 dar la 11 jum se cere iar la nani. Chiar am zis ca daca ar rezista as trece-o la un singur somn de 2 ore si gata. Problema la noi acuma e ca se culca seara tarzu, in jur de 10, 10.30 pana adoarme...si nu prea vreau asa, mi se pare prea tarziu pentru ea. Ideal ar fi sa aibe un singur somn de la 2, 2 jum pana pe la 4, 4 jum si la 9, 9 jum nani....

Ruxy, felicitari pentru dintuci  puss  kram

Ultima oara a fost editat de Andreed (2011-06-21 09:09:27)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#757 2011-06-21 09:04:48

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Noi stăm afară la aer acum, cu o mana ?mping la căruţ şi cu cealaltă vă scriu vouă.
acum ?ntrebarea: puiul meu pe trezeşte c?teodată pl?ng?nd din somn, asta ziua pe ?nt?mplă. Poate să viseze ceva ur?t ?
mă enervează că el nici afară nu vrea să stea cu căciulita.


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#758 2011-06-21 09:08:21

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

bine sanca,ca e mai bine piticoata...sa va insanatositi de tot
da kata,las ca trece si asta
pucca,daaaaaa pot visa urat si ei..al meu si acum mai face asa din somn par


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#759 2011-06-21 09:13:48

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

pucca_pucca89 a scris:

Noi stăm afară la aer acum, cu o mana ?mping la căruţ şi cu cealaltă vă scriu vouă.
acum ?ntrebarea: puiul meu pe trezeşte c?teodată pl?ng?nd din somn, asta ziua pe ?nt?mplă. Poate să viseze ceva ur?t ?
mă enervează că el nici afară nu vrea să stea cu căciulita.

Ii dai caciulita la peste 25 de grade? Ma gandesc ca e destul de cald si la voi la tara acolo... Parerea mea este ca daca tot vrei sa ii dai ceva pe cap, ar fi mai bine sa ii iei o palarioara care e mai lejera si il protejeaza caputul de soare...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-06-21 09:20:54)

Offline

 

#760 2011-06-21 09:20:16

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

eu zic ca mai bine un baticit din ala fain ce are si cozoroc si se leaga la spate


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.