homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-90


#1692 2011-07-02 17:14:50

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

unde a scris nico ce a patit???/ ca eu una nu gasesc, s-a intamplat ceva nasol cu tatal ei?

camy,multa , multa multa putere sa treceti peste tot, unde o sa-l operati?....parca fontanela trebuia sa se inchida pana la 1.5 nu? si ana o are deschisa o sa vedem la controlul de 1 an....
ana are tal-val, adica picioarele spre exterior, se vede cand paseste destul de evident, noua ultimul ortoped ne-a zis sa o lasam sa mearga singura, si dupa 3 luni de mers singura , adica cand i se stabilizeaza mersul o sa o mai vada si decide daca e cazul de fizioterapie sau nu, desi eu una cred ca va fi cazul....


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#1693 2011-07-02 17:17:31

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

salutare!

nico, ce s-a intamplat?  supa

camy, imi pare rau pt picioruse... nu v-a zis niciun dr pana acum de problema asta? noi am aflat la 6 luni ca are talus, pana atunci nimeni nu a banuit nimic, mai ales ca el are picioarele f drepte...  cesafac   si ne-a cam certat dnul dr. ca am stat pana la varsta aia, ca pe masura ce trece timpul e mai greu de corectat orice pb la picioare. asa ne-a zis noua chirurgul ortoped.  supa

Offline

 

#1694 2011-07-02 17:26:36

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

camy, nico,multa putere sa treceti cu bine pete toate! kram

Sweety,mie mi-au spus 3medici diferiti sa ii dau calciu si toti trei mi-au spus de calciu fiole, cate 4 sau 5 ml,eventual 'indulcit" cu glucoza de 5 la suta. Eu asa procedez, cte 10 zile pe luna ii dau calciu. Daca te hotarasti,poti primi reteta compensata de la dr de familie. Eu nu am stiut si am cumparat in prima luna.
Cat despre colici, hm, luptam si noi,dar fetita mea nu plange decat cand are durer imari. De obicei pedaleaza din picioare, ca si a ta, se trezeste din somndand din picioruse, scanceste, plange cateunpic. Noi amavut o criza de plansetecand amadus-o acasa si la acea criza raportez manifestarile ei. Tot cu alinan sirop ii alin durerile si am cumprat in casa Infacol, sa ii dau cand nu s-o maiputea altfel
Likeit, nu stiam de Colief. Cat e de scump?Ai zis ca tot naturist este, nu?
Kata, ce face Crisu azi?

Ultima oara a fost editat de razu (2011-07-02 17:28:22)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#1695 2011-07-02 17:28:40

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

razu,. ii faci profilaxia rahitismului? la 2, 4 si 6 luni cate 10 zile Ca. eu nu i-am facut-o din motive de fontanela miiiica minuscula big_smile

ce s-a intamplat cu nico?

Offline

 

#1696 2011-07-02 17:31:04

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Pass....nu stiu nimic despre profilaxia rahitismului. Doar ca toti pediatrii vazuti mi-au reomandat calciu. Ba medicul de familie mi-a zis ca e recomandat pana la an.
Cat despre rahitism, i-am facutin a treia zide viata un screening metabolic si erainclusa si deistarea precoce a predispozitiei spre rahitism, daca m-am exprimat bine. Au  iesit rezultatele ok.
Acum...de ce o fi calciul asta...nustiu. M-am gandit, in naivitatea mea, ca toti bebeii iau...
Le:pe net citesc ca se face profilaxia pana la 1 an din cauza ratei crescute in tara nostra de copii cu rahitism....

Ultima oara a fost editat de razu (2011-07-02 17:33:53)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1697 2011-07-02 17:33:17

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

cred ca iau toti, mai putin cei cu fontanele mici minuscule  big_smile
noua ne-au recomandat medicii doar vigantol si soare, pt absorbtie.

Offline

 

#1698 2011-07-02 17:35:01

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

A, bine de stiut. Imi amintesc ca unul dintre ei 3 pediatri a spus ca fetita mea are fontanela micuta...dar tot a zis de calciu. Cand merg la medic intreb iar si despre acest aspect.
Apropo de soare....eu am pazit fata  sa nu o atinga razele soarelui. E bine sa stea la soare?Bine, in intervalul recomandat. Sau e prea devreme?

Ultima oara a fost editat de razu (2011-07-02 17:36:26)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#1699 2011-07-02 17:40:52

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

ai grija dc fontanela e mica, suplimentul de Ca o inchide si mai repede si atunci se pun in balanta avantaje/dezavantaje la administrarea de Ca. la noi a fost cea mai buna solutie asta, cu D3 si soare in intervalul 8-10 dim si 6 dupa masa, si ca protectie - Anthelios Dermopediatrics de la La Roche Posay factor 50+. e cea mai buna pt bebe

http://i0.data.elle.ro/80A09F4D675F74C7DC3FF54945EBB1421/dermo-pediatrics-spray-spf50-200ml-det.jpg?width=275

depinde ce dimensiuni are fontanela voastra, a noastra a fost de 1 cm jumate, acum de ex. e aproape inchisa

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-07-02 17:41:54)

Offline

 

#1700 2011-07-02 17:45:14

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Pass, iti multumesc mult! Cred ca luni merg la medicul de famili, o pun samasoare fontanela si daca e prea mica...adiocalciu. Imi notey si crema de protectie sau lapte...ca sa stiu in cay cae nevoie.


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#1701 2011-07-02 18:04:34

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

nico ce s-a intamplat?

ceau fetelor.un we placut si linistit si mancacios. puss noi va pupam cu mult drag si va citim dar N a invatat sa merga de busilea de numai in 3 zile de cand am postat filmuletul,si ma tine in priza rau de tot,nici nu vreu sa ma gandesc ce va fii cand o sa mearga chicot


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#1702 2011-07-02 18:08:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

like, ce zici tu cu orarul de masa o fi valabil la lp (desi si aici am o oarecare indoiala, adica banuiesc ca daca a avea cpil pe lp, nu i-as face program... dar nu-s destuld e informata). dar pt cei alaptati (cazul lui sweety) NU e valabil deloc, e o prostie smile pe testate, din pacate sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1703 2011-07-02 19:02:20

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Am o intrebare pentru mamici cu  bebei mai maricei, ca sa imi suneti din experienta. Ce jucarii se  recomanda bebelusilor?Bine,  in magazin am vazut destule, dar nu stiu care  sunt utile, sanatoase etc. Amvazut redueri la Iasi la un magazin si as vrea sa iau cate ceva. Am vazut un covoras de ala, centru de activitati,ammai vazut ceva cu forme geometrice, tot felul de piese.Ma gandem ca poate o fi bun.De ccand incep copiii sa se joace?Cred ca ma grabesc, nu?
Am primit cadiu zornaitori de alea, dar am citit pe ele si scrie ca nu s recomanda copiilor sub 3 ni. Am, insa si o zornaitoare imbracata intr/un mterial si e cateva zile o agit pe langa ftita si ea se amuza...cred ca rade de mine, nu de jucarie...


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#1704 2011-07-02 19:10:31

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Kata, da la alaptat nu stiu, e altceva mie asa mi a zis pediatrul la lp. la mine oricum, e ok cu mesele mai rau e cu colicii ca dc n ar fi colicii ce bine ar fi.am impresia ca laptele praf satura mai repede, nu i asa? fata de alaptat.. aropo, ce face Crisuu tau big_smile  smile ?  tu ce i ai dat de colici?luni aflu un nou remediu, naturist pt colici, vi l spun, mi a zis farmacista , care are si ea un copil de 3 luni care are colici ca a gasit niste bilute homeopate cica destil de bune si ma duc luni sa mi dea sa vad ce si cum.nu ma las pana nu i dau de capat, nu stiu, ma enerveaza tare cand vad cum se chinuie de durere, macar sa i usurez crampele.

Razu , da Colief, am zis hai sa l iau sa vad poate..ca le am incercat pe toate, e scump eu am dat pe el 80 de lei.enorm.i am dat azi si parca vad o ameliorare?sau poate nu e de la el..? nici eu nu mai stiu, sincer.macar n a mai plans, tot s a incordat insa nu a mai urlat.folosesc si eu , tot de azi Alinan siropel, la tine cum e? isi face efectul? azi a dormit aproape toata dupa amiaza , s a trezit doar sa manance si acum doarme. nu stiu la noapte.I-am pus alinan ul in lapte ca altfel nu i place de nici un chip. nu i place nimic ce e dulce.si nici mie cand eram cu el in burtica nu mi placeau dulciurile, acum poate n-o avea legatura.  si mie mi-a zis de Calciu insa abia acum o sa i cumpar, sa intreb mai intai doctora de fam care e si pediatru, dc i pot da dupa cum are fontanela. nu stiam asta.o are destul de mare asa mi se pare mie 2 cm cred.cand papa vad acolo cum se misca la fontanela,sper sa se inchida cand trebuie.

Chiar, si eu vreau sa aflu de jucarii. a meu prezinta interes pentru orice cantec, pentru tv, se uita foarte concentrat lol ma amuza asa tare. se uita dupa mine prin camera si mai ales cand trebuie sa i fac de papa.rade ca un smecher cand il legan ca si cum ar fi satisfacut nevoie mare..se trezeste razand, cand nu sunt langa el scoate sunete ceva de genul parca m ar striga , se opreste cand vin la el lol  e o figura.rade cand il gadil si nu i place sa stea pe burtica cand il pu sa dea aerul afara, se intoarce singur isi ridica caputul. e un mic fortos. ca sa doarma ziua trebuie sa l obosesc cumva  sa l scot mai mult la aer..sa l car numai in marsupiu desi ma rupe la umeri deja ca are 6kgjumate.  am observat ca oboseste cand il car in marsupiu , pe langa carucior care nu are nici o treaba si nu mai folosesc caruciorul ca ma enerveaza sa l car dupa mine.

Apropo, mamici VA INTREB mie medicu mi-a spus ca pot de la 3 luni , acum are 2lui si 12 zile, sa i dau sucu de mere.. nustiu  cum sa i dau de la 3 luni?nu e prea devreme? o sa mai vb cu medicu sa i zic asta.

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2011-07-02 19:19:22)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#1705 2011-07-02 19:13:11

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

razu a scris:

Pass....nu stiu nimic despre profilaxia rahitismului. Doar ca toti pediatrii vazuti mi-au reomandat calciu. Ba medicul de familie mi-a zis ca e recomandat pana la an.
.

Razu, asa mi-a rec si mie dr de fam... calciu... toti dau "preventiv" sad . eu, din fericire, am mers la eco transfontanelara (cand avea 2 luni) si mi s-a spus ca are fontanela mica si sa nu-i mai dau calciu sub nici o forma (isi ia doar din lapte). mi-a micsorat vigantolul la o picatura si slava domnului, nu s-a inchis fontanela (dr ecografist mi-a zis ca daca ii mai dadeam calciu, i-o inchideam sigur)

Nico   puss

le: razu, eu am mers cu ecografia la dr de fam sa-i arat ca e mica, i-am spus ca ecografistul a zis fara calciu, dar ea insista sa-i dau calciu  spranceana ... eu zic sa mergi la un pediatru, nu la dr de fam  puss

Ultima oara a fost editat de aliy (2011-07-02 19:14:56)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1706 2011-07-02 19:17:59

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Likeit, multumesc! puss La mine alinanul are efet, doar  de asta i-am dat pana acum, am mai avut  o saptamana de bonisan, atat. Alinanul o ajuta, u mai plange, dar de incordat tot se incoreaza, scanceste cand sa aiba scaun. M-am ferit de medicmente  pana acum si sper sa treaca mai repede perioada  de colici.
Ally, multumesc pentru informatii. kram Noi joi mergem la eco de sold, a doua, de control. Daca stiam, programam si o ecopentru fontanela, ca banuies ca degeaba zic eu meiului d familie sa o masoare...r fi bine sa stiu cum e fontavela, sa vad ce fac cu calciul...
Am consultat si doi pediatri, mi-au zis sa ii dau calciu. Dar mai bine fac o ecografie.

LE; Intrebare; avem voie sa mancam porumb boabe cand alaptam?De asta chiar nu stiu si ma intreaba sotul daca sa cumpere porumb pentru fiert...

Ultima oara a fost editat de razu (2011-07-02 19:23:53)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#1707 2011-07-02 19:25:46

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Razu par  da ...si eu cred ca e bun alinanul cred ca de la el doarme?mai mult..pentru ca , are si ceva extract de tei in el? habar n am..oricum e natural.la mine infacolul nu a fost bun e o porcarie,pt mne una, de la el vomita si regurgita intr una si are un gust oribil, cred ca e plin de chimice brr punish  imi venea sa l arunc dupa ce i am dat, am zis ca nu i mai dau asa ceva...la alti copii poate e bun..dar poate da pe piele diferite iritatii, eruptii.scrie si pe prospect. de ce nu incerci Espumisan? eu am gustat din infacol si cred ca de la el , cred. mi a iesit ceva pe piele, pe mana o iritatie bubite rosii si ma mananca. ma gandesc dc poate fi de la atceva..? spranceana

Stefany, cat are Ianis? asa face si al meu inainte de vaccin nu facea, bine ca nu cred ca are legatura cu vaccinul, de doua luni. naspa. bafta, sa treaca  punish  durerea la puiutul tau.

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2011-07-02 19:33:36)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#1708 2011-07-02 19:28:30

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Buna mamici puss Am intrat sa va salut si sa va urez un wekend fain  wave
Pe mine ma termina Ianis cu durerile de burtica.Apar cand ne e lumea mai draga si se incovoaie ca un arc...nici cand avea 2 luni nu facea asa grater M-am apucat sa-i dau bonnisan din nou,sa vedem...ultimele 3 zile au fost crunte sad
Pupici la toti bebeii  puss


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#1709 2011-07-02 19:33:33

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

passenger a scris:

cred ca iau toti, mai putin cei cu fontanele mici minuscule  big_smile
noua ne-au recomandat medicii doar vigantol si soare, pt absorbtie.

Nu iau toti. Noi nu luam si nu avem fontanela minuscula. Doad d3 e bine sa se ia fara analize, dupa parerea mea.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1710 2011-07-02 19:35:18

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Razu, dr mea de fam constatase ca fontanela e mica, inca de la primul control (la 2 sapt de viata), dar tot zicea sa-i dau calciu ... nu stiu ce sa-ti zic; eu m-am linistit dupa ecografie si am facut cum a zis dr respectiv, nu i-am dat calciu.

Stef, pupam pe Ianis  puss  off sad asa am patit si noi pe la 6 luni, il apucase niste crizee; multumesc lui Dumnezeu ca e bine acum... doamne ajuta sa treaca repede si lui Ianis!


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.