homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-92


#1730 2011-07-03 11:30:00

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neata  wave

Tudor s-a trezit la 5:30 cu chef de cantat  bang ....noi eram zombi, chiar sotului i se parea ca-l viseaza cu canta  rotfl2 ....la 7 s-a culcat la loc pana la 9:30.....astazi nu i-am mai dat biberon cand s-a trezit, i-am facut paste cu lapte si am pus o banana si jum de biscuite sa fie dulceag ( nu-i pun zahar in nimic)....a mancat 350 de gr pe nerasuflate si nici nu a cautat bibe  punk .....laptic o sa-i dau din cana normala ca-i place tare smile

o zi buna.....la noi ploua si Tudor o tine numai cu " tataiiiiiii.....mam tataiiiii"


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 



#1731 2011-07-03 12:24:04

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Cocof, nici nu vreau sa ma gandesc la a doua varianta...il accept asa cu o mie de toane...doar am rasuflat...sunt intr-o agitatie si intr-un stres continuu, asta este...mergem pana la capat.

Andreea, imi pare rau pentru tine...
Camelia 83, fetita mea a avut treziri din astea pana la un an...ziua era perfecta, se juca, dormea, era linistita iar noaptea incepea cosmarul. Nu am gasit un motiv anume...de la un an a inceput sa doarma noaptea fara intrerupere...exceptie cand i-au dat maselutele

Fetele am o intrebare, ce vaccin se face la un an si jumatate?

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2011-07-03 12:24:37)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1732 2011-07-03 13:14:37

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

nico  in carnetul de vaccinari al lui Tudor scrie asa:

13/15 luni ( vaccinare simultana) PENTAXIM SI PRIORIX ( vacc antidifterica/antitetanica/antipertussis- DTPa .....vacc antirujeolica/antirubeolica/antiurlian - RRO....vacc antipoliomelitica - VPO)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1733 2011-07-03 13:25:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

salut

came:dinti/colici/frici nocturne (desi cred cae cam devreme pt ultima varianta)

razu: chiar daca imi vor sari in cap multe mamici, parerea mea: pana pe la 1 an cel putin, jucariile sunt semi-inutile smile copilul e fascinat sa descopere LUMEA (aia reala, nu una de jucarie smile ). asa ca e f posibil nici sa nu se uite la jucarii de milioane si sa se distreze pe cinste cu o lingura de lemn sau asa ceva big_smile (eu am patit-o live cu al meu, pe la 1 an, in vzita la nasii lui - oameni cu o situatie materla ff buna, care si-au umplut casa de jucaii fff sumpe si sofisticate. cris a  dat o tura scurta prin ele, apoi a gasit... o "zdranganica artizanala"", repsectiv o stica de 0,5 umpluta pe jumatate cu boabe de fasole smile a fost atractia serii, nu i-a mai tebit nik altceva smile ).
o alta inventie dubioasa a civilizatiei sunt "jucaiile educative". alea pe care scrie ca "dezvolta cutare si cutare skill" la copil. aiurea sad la varstele astea, rolul jocului e... jocul. nu deprinderea de capacitati din fasa. EVIDENT, jocul are un deosebit rol educativ si da, nu e tot aia ca te joci cu cuburi sau cu pietricele. DAR efectul ala educativ ar trebui sa fie PUR SPONTAN, NEINTENTIONAT. adica NU sa-i iau nu stiu ce jucarie "ca ii stimuleaza motcitatea"... nu, frate, i-o iau ca rade la ea si se bucura. aaa, ca peste 3 zile il vad ca apuca ma nu-stiu-cum si cred eu ca ofi avut jucaia un rol... cu atat mai bine. dar sa ne ferim sa avem pretentii si sa cautam sa le dam copiilor nostri "JUCAII CU ROL DE EXAMEN" (un articol dragut pe tema asta: http://attachmentparenting.ro/cms/front … p;idart=36 )

si tot pe tema asta, recomand (nu numai noua, ci si copiilor nostri, cand vor sti sa citeasca big_smile o carte SUPERBA pt copii, dar care ar tb citita de muulti adulti: MOMO, de Michael Ende. tema: diparitia jocului autentic si a relatiilor interumane odata cu "civilizatia vitezei". totul sub forma unei povesti superbe pt copii. prima oara am citit-o la 10 ani si m-a marcat de atunci. tin minte o scena: eroina cartii, momo, o fetita  a strazii, gaseste o papusa sofisticata, care "vorbea". scena descrie minunat ESECUL fetitei in a se juca cu papusa, din simplul motiv ca papusa dadea aceleasi replici stereotip, care nu mai lasau loc de imaginatie deloc, copilul care se juca nu mai avea nicun rol in joc... trist si tulburator.

pana acu am filozofat, scuzati big_smile acu strict la subiect:EU nu-s asa "paranoica" si accept pt cris orice jucaie. nu cred ca o jucarie are, in sine, ceva rau. asa ca am in casa de toate, e la plusurii si pisici miorlaitoare de guma de pe vremea mea ( tongue mama sa traiasca) la chestii chicco cu butoane 9de astea, totusi, doar cateva, primite). DAR daca ar fi sa ma duc sa-i cumpar, NU as lua chestii sofisticate. de fiecare data, l-au incantat jucariile simple (lego de alea mari, mingi, cuburi, lopatele de nisip, un turn montessori si masinute sunt pe locul 1... dar asta acum, dup 1 an si ceva smile )

mama, ce m-am intins lol

LE: lore, nush cum am uitat... casa de paitra, sa fiti fericiti si sa va bucurati de fam vostra! f frumsi ati fost la datul cu subsemnatul lol

Ultima oara a fost editat de katami (2011-07-03 13:42:21)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1734 2011-07-03 13:41:20

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neatza!
iar am avut o noapte aiurea...s-a culcat p ela 1...cum adormea si o puneam in pat doarmea 5 minute si se trezea si totasa pana p el a1...apoi s-a trezit pe la 2.30,pela 4,la 5.30..si apoi tot mai des...m-a disperat...nu stiu ce sa-i  mai fac....

incepuse spre dimineata s ama doara si burta pe jos...asa ca si cum imi venea ciclu...pe ea sa o tin in brate...

referitor la calciu,nu stiu,eu ii dau vigantol 2 picaturi pe zi si mi-a zis sa incep sa-i dau si calciu...cat timp nu stiu nu am intrebat,dar o sa merg sa intreb...
am luat calciu kids sirop...iar de fiole nu mi-a spu sca se dau compensate...
ce vreau sa  va mai intreb,vigantolul cat e valabil de l adeschidere?

like it eu ii dau de la san,nu vreau sa-i dau lp,ca daca tot am eu lapte...acum chiar daca suge mai des,asta e..ce sa-i fac?

lore casa de piatra....


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1735 2011-07-03 13:43:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

sweety, calciu nu mai mult de 10 zile pe luna, o data la 2 luni... ai grija, excesul de ca in organism e mai periculos decat deficitul 9se frmeaza ciocuri pe oase, care dor si se elimna doar chirurgical)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1736 2011-07-03 15:51:18

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Hello smile

Lore, Casa de piatra!  par

Andreea  supa

Offline

 

#1737 2011-07-03 15:59:48

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

buna si de la noi
andreea imi pare tare rau ca si la voi sunt dureri de burtica grater si la noi inca sunt.. azi a refuzat orice mancare. nici macar n-a vrut sa guste cum ma apropiam de ea cu castronul cum incepea sa scanceasca si daca insistam dadea in urlat  grater totusi a baut azi dimineata la 4 lapte si pe la 10 inca un biberon. de atunci cateva guri de banana si atat. sunt un pachet de nervi deja mai ales ca ma cert cu sotul de ieri intr-una.. ca el imi zice ca nu e nici o burta ci sunt doar mofturi.. ba chiar ma acuza ca eu sunt paranoica si ca o vad bolnava  grater


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1738 2011-07-03 16:08:36

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

hola fete dragi!

Uite ca a venit ziua in care am ajuns si la topicul asta. Micutza Ioana este in bratele noastre. A avut 3.420 gr si 50 cm, papa numai de la mami si e o cumintica. Suntem bine amandoua si deja acasa. Multumesc tuturor celor care s-au gandit la noi si celor care  au trimis mesaje. Pupici!

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/27563_dsc03140.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/27563_dsc03287.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/27563_dsc03294.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/27563_dsc03384.jpg

de madu ce stiti? trebuia sa nasca in aceaasi zi cu mine. cine urmeaza?
nera, asta faceam. incarcam la ele. astept ziua in care ne vei anunta acelasi lucru. stiu ca te bucuri sincer asa cum si eu si celelalte fete am trait alaturi de tine fiecare incercare, reusita sau nu, dar mai ales emotiile primului test pozitiv.

Ultima oara a fost editat de prigatel (2011-07-03 16:27:00)


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

#1739 2011-07-03 16:21:11

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

prigateluuuu kram felicitari din suflet pentru printesica grasunica si cuminte puss puss puss sa va dea DD sanatate, fericire si printesa sa va aduca numai bucurii puss puss
atat de mult ma bucur cand cate o aspiranta are bebe hjarta hjarta cand stiu prin cate au trecut...
nu ne arati si o pozica cu minunea mica? puss

topic pentru mamica PRIGATEL happy
http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 9#p2203029

Ultima oara a fost editat de nerama (2011-07-03 16:49:15)


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#1740 2011-07-03 18:19:15

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Multumesc, Camy...nu ii mai gasesc carnetul de vaccinari de cand a facut un an...atunci s-a intamplat si cu tati si nu imi amintesc unde l-am pus. De atunci a mai facut doua vaccinuri( Priorix si Varilrix)...nu am mai fost cu ea la pediatru caci nu a mai fost nevoie, deci cred ca se repeta Priorix-ul puss

Prigatelul, felicitari pentru galusca si multa sanatate

Vigantol, nu i-am mai dat Dariei din luna mai, asa mi-a spus pediatrul...incepem in septembrie din nou

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2011-07-03 18:20:58)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#1741 2011-07-03 18:52:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

sanca a scris:

buna si de la noi
andreea imi pare tare rau ca si la voi sunt dureri de burtica grater si la noi inca sunt.. azi a refuzat orice mancare. nici macar n-a vrut sa guste cum ma apropiam de ea cu castronul cum incepea sa scanceasca si daca insistam dadea in urlat  grater totusi a baut azi dimineata la 4 lapte si pe la 10 inca un biberon. de atunci cateva guri de banana si atat. sunt un pachet de nervi deja mai ales ca ma cert cu sotul de ieri intr-una.. ca el imi zice ca nu e nici o burta ci sunt doar mofturi.. ba chiar ma acuza ca eu sunt paranoica si ca o vad bolnava  grater

sanca grater Doamne, SPER sa nu fie ca la noi, ca tot pe la vasta voastra l-a lovit (ceva ai devreme putin)

sa-i schibi laptele ai icercat?

in rest... cnosc. mie mi-au zis muuulti ca io am nevoie de tratament si nu copilul sad de la apropiati la dr sad si oarecum ii intleeg, pt ca, in afara momentelor de adormit, cris pare un copil absolut ok, doar ceva mai agitat. durerea e la somn... dar atunci nu-0l vede nimeni si nu-l simt decat eu cum se contract6a si arcuieste sad

kram de la mine

priga, ti-am scris si dincolo,,e supeeerba si atat de expresiva deja!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1742 2011-07-03 20:02:51

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Mamici wave
Andre,Sanca,Kata par Si noi cam tot pe-aici ne situam sad  Nu vrea nici papa si nici san cand il apuca vreo criza de burtica...nici tinutul in brate la verticala nu-l mai calmeaza.Doar ca la noi e si cu scremete si inrosirea fetei...apoi o da in tuse si gangureala. E fix cum ai zis tu Kata  sad numai eu simt cand se arcuieste , se contracta si se chinuie practic  grater  La noi se manifesta cu precadere ziua,cand durerile astea nenorocite nici nu-l lasa sa mai doarma(cel mult 30 de min adunate si alea la san) si seara inainte de somn.Noaptea nu...
Kata,la Cris ai descoperit cauza? sad  Eu nu stiu pe ce drum s-o apuc...sau la ce medic sa merg,tot am sperante ca se va ameliora si va trece de la sine dar nu ma consoleaza ideea asta. Mi-a strecurat sotul o idee in cap si acum incep sa cred ca e de la laptele meu...Dar nici teoria asta nu e buna:adica 6 luni n-a avut nimic de la lapte de tzitzi si brusc are...e absurd bang
Prigatel sa-ti traiasca minunea! e o frumusete hjarta
Lore casa de piatra si multa fericire iti doresc! bis


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#1743 2011-07-03 20:12:46

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

kata.. nu stiu ce sa spun. tind sa cred ca si noi avem aceeasi problema. si daria in majoritatea timpului e un copil normal. uneori e mai agitata si maraita dar doar eu pot sa zic ca e burtica. sotul nu ar zice asta..  ea imi adoarme destul de repede. 10-15 minute deobicei la noi mai complicat e in timpul somnului de noapte (peste zi imi doarme care 1,5h linistit) cand se foieste se arunca de pe spate pe burta ma loveste se suceste de ma zapaceste de cap.. si mai noi in somn plange si de pe burtica isi ridica fundul in sus si mai trage cate o basina.
n-am incercat sa schimb laptele insa cred ca asta urmeaza ca nu mai stiu. ce ma ingrijoreaza e ca mai nou are si o respiratie destul de urat mirositoare ceea ce ma face sa ma gandesc ca in stomacelul ei ceva nu functioneaza cum trebuie. marti o sa merg cu ea la dr sa vad ce imi spune si o sa incerc si eu un tratament homeopat. nu se poate chiar sa nu manance nimic. la noi poate a existat mereu aceasta problema insa s-a agravat in urma tratamentului cu antibiotic..de atunci a inceput sa fie asa nasol.. probabil i-a cam distrus si flora stomacala.. nu stiu.. nici putere sa ma mai gandesc nu am.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1744 2011-07-03 20:31:31

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Of, mamici. sad
Sa va spun ca nici Tudi nu mananca mai nimic de vreo doua zile? sad Ca se trezeste noaptea plangand de cel putin 8-9-10 ori? sad Nu mai stiu ce sa fac. Sunt cu nervii la pamant.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1745 2011-07-03 20:38:41

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

offf mamici supa Multa putere si rabdare va doresc par

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-07-03 20:39:14)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1746 2011-07-03 20:40:36

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

of , fetelor ,imi pare tare rau ca trebuie sa trecti prin asta, sper din tot sufletul sa treaca cat mai repede si sa va bucurati de ei
noi din fericire nu ne confruntam cu astfel de probleme.
pe 13 august ii luam motul, abia astept


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1747 2011-07-03 20:49:11

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

salutare!  puss  par

Offline

 

#1748 2011-07-03 21:23:22

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Maria a fost mai bine astazi, a papat cevamai bine, dar clar avem si noi probleme cu burtica grater  grater  sad(Spun asta dupa ce am vazut cum a reactionat dupa Debridat.Si Maria urla la fiecare apropiere de lingurita...e clar ca ea se apara de durere supa

Priga, felicitari pentru minune!Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii.

Ultima oara a fost editat de Andreed (2011-07-03 22:09:02)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.