homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale karissa-2


#20 2011-11-17 18:48:18

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

spor la papat pomelo si portocale! big_smile e ok, mai, papa cate vrei tu. nu e vorba de citrice ci de absorbtia grefului. aaa pot sa apara efectele in orice zi, dar cred ca e bine ca deocamdata nu ai observat nici unul. eu cand am avut spotting ca le intrerupsesem si reluasem, am avut din prima zi, adica le-am luat in prima zi de menstra care s-a continuat cu spotting toata luna tongue poate vei avea si tu, dar e ok, trece si nu e foarte deranjant.

Offline

 



#21 2011-11-17 18:51:06

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

ok,am inteles. vad k menstruatia m-a tinut k de obicei,3 zile. azi nu am my avut deloc sangerari. o sa astept sa vad ce se mai intampla! ms de raspuns. pupici


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#22 2011-11-17 19:15:52

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

cu placere vezi ca spottingul e maroniu si foarte foarte putin cantitativ.

Offline

 

#23 2011-11-22 00:16:57

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

frankie,am revenit.... sunt in mari dubii. de ieri ma doare foarte tare capul... si am niste stari de greata foarte accentuate + ca sanii ma dor de nu mai pot si s-au marit destul de mult...pe langa asta (stiu k o sa sune absurd tinand cont de faptul ca am luat decat 8 pastile ) deja incep sa ma ingras! am luat intr-o saptamana un kg in conditiile in care nu prea am mankt! nu stiu ce sa fac...ma bate gandul sa renunt la pastile..dar din cate stiu dak renunt acum imi vine menstruatia din nou,nu? astept pareri...


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#24 2011-11-22 13:28:44

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

hello Deeyana, imi pare sincer rau ca ai efecte adverse de la pastile (daca nu este altul motivul greturilor si durerilor de cap) sanii cel mai probabil de la pastile au crescut big_smile si te dor dar nu renunta asa de repede. este foarte recomandat sa mergi cu folia pana la capat. da, iti va venii cand intrerupi folia la cate zile probabil. adica ai vrut sa iei pastile pe niste motive, eu nu as renunta dupa 8 zile, pentru ca dupa folia asta efectele adverse at trebui sa dispara (maxim 3 folii) sau daca nu, mergi la planning sa incerce cu altele. nu este ceva de genul 'pastilele nu sunt pentru mine', ci 'corpul meu nu s-a obisnuit imediat cu ele', sau 'aceste pastile nu mi se potrivesc'. deci daca vrei sa iei ac, eu zic sa mai astepti, daca chiar vrei sa treci pe prezervativ, poti astepta o luna sa nu-ti vina acum, sau daca chiar nu poti sta in picioare le poti intrerupe. cu ingrasatul... te cantareai in fiecare saptamana si doar acum ai luat un kg...? sau acum ca esti cu ochii pe greutate ai observat ca ai luat un kg, pe care poate ti s-a intamplat sa-l iei din alte cauze in trecut? nu confunda, plus ca trebuie sa te cantaresti dimineata pe stomcaul gol si fara haine pe tine, ca asa si eu daca ma cataresc la sfarsitul zilei dupa 3 mese, incaltata si cu geaca pe mine am cu 3 kg in plus tongue (nu stiu cum ai procedat tu dar in caz ca nu a fost corect tongue). chiar nu cred ca poti sa te ingrasi 1 kg intr-o saptamana de la 8 pastile, mai ales daca nu ai probleme cu greutatea si mentinerea ei in mod normal. pot fii alte cauze, vezi daca le poti elimina... de exemplu daca tu mergi la sala de 3 ori pe saptamana si saptamana asta pentru ca aveai stari de greata nu ai mai fost... care crezi ca e cauza kg-ului? nu zic ca este asa, dar incerc sa te ajut.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-22 13:35:34)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-12-11 22:51:19

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

buna din nou!! am avut niste probleme cu calculatorul..si nu am mai reusit sa intru pe aici! frankie, sa sti k am dus folia pana la capat ptr k in cele din urma nu m-am mai simtit rau...si da,cred k ai avut dreptate in legatura cu kg-ul pe care il pusesem pe mine...nu m-am cantarit in momentul indicat din zi. m-am cantarit seara. am aceeasi greutate dinainte...smile mi-a venit si menstruatia in a 4-a zi de pauza. si de maine seara trebuie sa incep a 2-a folie...ptr ca m-am hotarat sa continui cu ele. acum,vroiam sa va zic ceva un pic ciudat....duminica seara am luat ultima pastila de pe folie iar luni dimineata m-am trezit cu multe bubite mici si rosii (semanau cu o iritatie) pe absolut tot corpul...m-am gandit k e vb de vreo alergie la ceva ce am mancat si am luat vreo 3 zile claritine, timp in care au disparut..credeti k poate sa fie vorba de vreo alergie la ac? dar banuiesc ca dak era asa,imi apareau mai devreme,nu? nu dupa ce am terminat folia... nu am ajuns la doctor sa vad ce putea fi,dar am sa incep maine cea de-a 2-a folie sa vad daca mai apare ceva. nu cred k se poate intampla ceva mai rau,nu?


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#26 2011-12-11 22:55:26

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

hmmm pai daca a aparut in pauza nu cred ca e de la ele. si dupa 21 de pastile. nu mai stiu sigur oricum daca pot aparea eruptii cutanate de la pastile, nu stiu chiar tot prospectul pe dinafara tongue dar trebuia sa apara ca efect secundar cand ti-a fost rau. ma bucur ca nu ai renuntat inainte sa vezi de fapt cum iti merge cu ele, nu la prima 'greutate' smile si ca acum iti este bine. eu incercam doar sa te fac sa nu renunti asa usor si probabil sa scoti definitiv din discutie o metoda eficienta si sigura.

Offline

 

#27 2011-12-11 23:01:59

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

da,ai dreptate si iti multumesc...nu cred ca ar fi fost bn sa renunt! si cred k nici bubitele nu au avut legatura cu ac. o sa incep maine sa le iau. nu are ce sa se intample si asa voi si afla daca ele sunt cauza! puss


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#28 2011-12-11 23:04:57

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

mergi la medicul de familie presupunand ca esti asigurata este gratis si iti poate spune daca e nevoie de dermatolog, sau daca iti da un antialergic ceva. macar la farmacie sa explici ce ai si sa-ti dea ceva desi nu prea agreez eu farmacistii si cum pun ei diagnostice desi nu ar trebui puss

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-11 23:05:39)

Offline

 

#29 2011-12-11 23:10:27

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

pai acum nu mai are rost sa merg.. au disparut foarte repede. a doua zi nu le mai aveam..dar am luat pentru orice eventualitate claritine vreo 3 zile,gandindu-ma k e vb de vreo alergie. dar in caz ca mai apar (sper sa nu) dupa ce reiau de maine ac,o sa merg la medic smile


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#30 2011-12-13 20:32:34

aura34
Membru
Inregistrat: 2011-12-13
Mesaje: 1

Re: anticonceptionale karissa

buna seara....am si eu o problema  si anume : timp de un an de zile am avut montat un sterilet si in urma cu o luna am renuntat la el ....de atunci am trecut pe anticonceptionale karissa ...problema este ca mai am 6 pastile din folia respectina si eu tot  sangerez...nu foarte mult. nu stiu ce sa fac sa le intrerup sau sa merg in continuare sa vad ce se intampla?
va multumesc anticipat.
o seara buna si SARBATORI FERICITE !!!

Offline

 

#31 2011-12-13 20:59:21

heart_beat
Insomniac member
De la: ♫
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 7463

Re: anticonceptionale karissa

mergi in continuare cu anticonceptionalele normal si daca persista sangerarile in afara menstruatiei mergi la medic

Offline

 

#32 2011-12-14 04:34:57

andreeagermania
Membru
Inregistrat: 2011-12-14
Mesaje: 1

Re: anticonceptionale karissa

Buna , Ma numesc Andreea , am si eu o intrebare .. am folosit 3 luni anticonceptionale karissa am cumparat aceste anticonceptionale  din Romania si totul a fost ok cu ele . Acuma sunt in Germania si este o mare problema pt ca nu mai am de unde sa le cumpar .. Intrebarea mea este pot sa le inlocuiesc cu altele ?? Le iau in continuare dupa cele 7 zile de pauza ?? Si ce ati putea sa imi recomandati YAZ SAU JASMINE ????

Offline

 

#33 2011-12-14 14:26:18

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

poti cauta ceva care sa fie exact karissa, adica aceeasi concentratie de substante si aceleasi substante smile karissa = logest si cum logestul e facut de bayer care este firma germana cred ca il vei gasi la ei. si da, le incepi imediat dupa pauza de 7 zile.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-14 14:27:05)

Offline

 

#34 2011-12-15 09:46:43

moldovan alexandra
Membru
Inregistrat: 2011-12-14
Mesaje: 3

Re: anticonceptionale karissa

buna am si eu o intrebare...de cateva luni iau si eu karissa dar ce mi se pare ciudat este ca menstruatia nu mi sa regulat. oare ar trebui sa le schimb??

Offline

 

#35 2011-12-15 10:13:26

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale karissa

in ce sens nu s-a reglat?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#36 2011-12-15 10:23:23

moldovan alexandra
Membru
Inregistrat: 2011-12-14
Mesaje: 3

Re: anticonceptionale karissa

pai de exemplu duminica mi se tremina pastilele si luni ar trebui sa imi vina...dar de fiecare data apare doar pe miercuri joi menstruatia si iau cam de 4 luni karissa si tot asa patesc de fiecare data

Offline

 

#37 2011-12-15 10:28:23

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale karissa

e normal smile
la majoritatea persoanelor menstra apare cam in a 4a sau a 5a zi de pauza;
si apropo, asta se cheama ca e reglat, din moment ce vine mereu la fel.
eu credeam ca iti vine o data in prima zi de pauza, dupa aia in a 5a, dupa aia nu vine deloc.

repet, e normal si chiar foarte ok.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#38 2011-12-15 13:11:49

moldovan alexandra
Membru
Inregistrat: 2011-12-14
Mesaje: 3

Re: anticonceptionale karissa

ok ms mult sarbatori fericite!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.