homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale karissa-3


#39 2011-12-15 13:13:03

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale karissa

ms la fel smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#40 2011-12-17 23:30:53

light
Membru
Inregistrat: 2011-12-17
Mesaje: 1

Re: anticonceptionale karissa

Buna. Am si eu o problema care ma nelinisteste. Iau karrisa de aproape o luna, mai am 4 pastilutze de luat, si de o saptamana au inceput niste mici sangerari , cand maronii cand mai rosiatice, este vb de accel spotting? cat e normal sa dureze? In alt loc aici pe site am citit ca o sangerare de genu indica scaderea protectiei. E adevarat? Mentionez ca nu am facut tratament cu antibiotice.

Offline

 

#41 2011-12-18 00:02:33

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

daca le-ai luat corect nu a scazut protectia. e normal sa ai spotting prima luna, dar nu obligatoriu. corect = pe scurt, fara antibiotice, antidepresive/barbiturice, fara suc de gref sau gref in sine, fara ceai de sunatoare, fara varsaturi in cele 4 ore dupa administrarea pastilei, fara diaree tot in primele 4 ore, fara sa uiti sa iei pastile (daca le iei la 20 si ai luat la 22 e ok, maximul de intarziere este de 12 ore de la ora uzuala). daca nu este prima folie (eu am inteles ca este, dar in caz ca nu) pauza sa nu fie mai lunga de 7 zile, sa fii inceput prima prima oara din prima zi de menstra sau daca nu, cu protectie suplimentara primele 7 zile (sper ca nu te-am bagat in ceata). cat tine? de obicei pana la folia urmatoare. poti avea contacte.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-18 00:04:28)

Offline

 

#42 2011-12-20 00:02:23

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

hey,am revenit cu o intrebare. stiu k nu trebuie sa mananci gref knd iei ac,dar azi a cumparat mami un fruct sweetie kre seamana la gust cu greful...dar e mult mai dulce. nu m-am putut abtine si am gustat si eu o feliuta. e vreo pb? cesafac


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#43 2011-12-20 00:09:46

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

nu cred. nu am auzit de sweetie, daca nu e gref in sine nu e problema (asa si portocala e ruda cu greful) si mai ales o feliuta nu cred ca pune probleme mai ales daca nu o mananci odata cu pastila. dar sa nu te culci pe o ureche si sa papi gref acum tongue poti papa in pauza de 7 zile cat vrei dar sa lasi o zi intre ultima zi cand ai mancat si prima zi cand incepi folia. cum mai merge cu pastilele? puss

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-20 00:10:20)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-12-20 00:34:57

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

ce rpd mi-ai raspuns. ms! asa am sa fac! cu pastilutele ma impac bn...nici nu mai simt k le iau. ma simt normal! stau inca cu frica sa nu ma ingras! si din cauza k-s prea obsedata mi se pare k mi-au aparut sunculite prin toate partile! lol dar o sa ma cantaresc asa din knd in knd...si ma si masor km zilnic! hahaha lol dar am inteles k in primele 3 luni e mai mare riscul sa ma ingras,nu? pe urma pot sa stau kt d kt linistita in privinta asta? tongue


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#45 2011-12-20 00:39:01

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

asta cu primele 3 luni cred ca e pe principiul, in primele luni pot aparea efectele adevrse, asta putand fii unul din ele. daca nu ti se potrivesc te poti ingrasa oricand, dar tu parca le iei la sfatul medicului.

Offline

 

#46 2011-12-20 00:39:50

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

da,am fost la doctor..el mi le-a recomandat pe astea...
aaa,si inca ceva...stiu k mai e un topic cu subiectul asta,dar vroiam s t intreb pe tine..am auzit mai nou de un supliment din asta.. 4femina,parca. crezi k ar fi ceva pb dak as lua? trebuie sa cer parerea medicului inainte?

Ultima oara a fost editat de Deeyana (2011-12-20 00:44:34)


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#47 2011-12-20 00:54:44

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

ah, pai e supliment alimentar, ca si cum ai lua sa zicem omega pentru inima si pentru ce mai e tongue nu e nevoie de medic. spunea o fata de curand la topic ca e bun pentru ea cel putin. eu zic ca rau nu are cum sa faca, ia-l si daca simti vreo imbunatatire merita, daca nu, din nou rau nu face, dar sa nu dai banii degeaba pe el daca nu ai nevoie. practic contine niste extracte de anumite plantute care ajuta la diverse problemute care pot aparea cand iei ac ca scaderea libidoului, retentie de apa in tesutul adipos, celulita... eu de exemplu nu am de ce sa iau, ca nu observ nici o schimbare de la ele de cand le iau si e ceva timp.

Offline

 

#48 2011-12-20 01:00:27

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

am inteles...si iti multumesc din nou puss la mn a trecut prea putin timp ca sa imi dau seama de anumite efecte adverse...cred ca am sa mai astept ceva timp sa vad ce se intampla! nu cred k are rost sa le iau asa degeaba,poate o sa fiu la fel de norocoasa k  tine si nu o s am nevoie de ele. te pup si ms k imi raspunzi mereu! sper k nu-s prea stresanta,dar deh...sunt si eu la inceput cu astea!lol te pup,nb puss


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#49 2011-12-20 01:29:53

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: anticonceptionale karissa

nu esti de loc puss e placerea mea. spun si eu ce stiu, iar cand nu stiu sigur precizez sau doar imi dau o parere. chestia mea cu 'ajutatul' pe forumul asta, singurul pe care il frecventez de altfel, a inceput prin hazard, il foloseam sa citesc ce ma interesa, mai puneam o intrebare la nu stiu cate luni... intr-o zi la un topic am vazut ca o fata cu ceva timp in urma isi expusese problema, facuse neprotejat si intreba daca poate fii insarcinata. i s-a spus doar sa faca un test la 3 saptamani, cand de fapt putea lua pastila de a doua zi... insa fetele care i-au raspuns nu intelesesera ca trecuse asa de putin timp, pentru ca fata ce-i drept se exprimase foarte aiurea. dar m-a frapat. eu am inteles ce a spus poate ca si eu ma exprim ca naiba lol si m-am gandit cu mare parere de rau ca fata a ramas probabil, desi a cerut ajutor. nu spun ca au gresit fetele, era vina ei pana la urma, dar am intrebat de ce nu i s-a spus si de pastila de a doua zi. eu spun macar de informare, chiar daca a trecut prea mult timp... a raspuns insasi doctoressa smile mi-a placut cum mi-a raspuns, fetele au spus ca nu intelesesera si de atunci am ramas cu obsesia de a ajuta, de a gandi eu de 10 ori pentru altii... o prietena buna are un bebe superb de 2 ani la cei 23 de anisori ai ei, si nu stia de pilula! nici nu cred ca stia ca poate ramane din 3 secunde de penetrare... ca atat a durat, si fara ejaculare... nu zic bebelul ei e superb si ma gandesc ca daca nu ar fii, lumii i-ar lipsi ceva foarte frumos, dar ea? el e acum viata ei, dar il putea face mai tarziu, nu fara sot, cu divort, fara facultate etc... am luat-o pe aratura. scuze sunt trista

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-20 01:31:32)

Offline

 

#50 2012-02-18 21:34:06

anamaia20
Membru
Inregistrat: 2012-02-18
Mesaje: 4

Re: anticonceptionale karissa

buna am si eu o intrebare iau marvelon si m-am ingrasat de la mi sa recomandat sa iau karisa avand o concentratie mai mica de hormoni acum intrebarea mea este maine este a 8 zi si trebuie sa incep marvelon pot sa schimb si sa incep cu karissa daca da imi trebuie protectie suplimentara 7 zile ms anticipat raspuns urgent

Offline

 

#51 2012-02-19 10:27:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale karissa

nu e nevoie de protectie suplimentara

Offline

 

#52 2012-02-20 16:18:08

anamaia20
Membru
Inregistrat: 2012-02-18
Mesaje: 4

Re: anticonceptionale karissa

ms mult

Offline

 

#53 2012-02-20 21:19:23

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

buna din nou,fetelor! am si eu o problema! de vreo 3 zile ma simt fff rau! ma doare capul non-stop,am ameteli si astazi am vomitat de vreo 3 ori! sunt la a 4-a folie de ac.  primele 3 luni am luat Karissa si acum mai am fix o saptamana si termin folia de Artizia! dar cred k am sa intrerup cu o saptamana mai devreme ptr k nu mai pot sa rezist! si in plus mi-au aparut si fff multe bubite pe fata! de la karissa nu am patit asa ceva! mi le-a schimbat doctorul ptr k de la ele retineam apa! Intrebarea mea este: daca azi nu mai iau pastila dar aseara am avut contact sexual,este vreo pb? sau contactul de ieri a fost protejat? pana acum le-am luat corect pe toate! as vrea sa intrerup acum,sa vad cum ma simt fara ele,si saptamana viitoare sa merg din nou la doctor sa-mi prescrie altele ptr k astea e clar k nu mi se potrivesc! aa,si in astea 3 saptamani cu Artizia,m-am si ingrasat un pic! astept un raspuns,va rog..sa stiu daca mai iau pastila in seara asta! va multumesc si scz k am scris un msj atat de lung! smile

Ultima oara a fost editat de Deeyana (2012-02-20 21:20:09)


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#54 2012-02-20 22:47:19

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: anticonceptionale karissa

cel mai bine ar fi sa termini folia..si dupa sa le intrerupi..nu ar fi bine sa le lasi asa brusc ..te poti trezi cu alte "surprize" dupa: hemoragii sau dereglari..mai rezista putin dupa care mergi la medic sa ti le schimbe


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#55 2012-02-20 22:47:38

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

irina17,m-am gandit si la ce ai spus tu...si stiu k ai dreptate! dar nu mai pot sa le iau! am niste greturi cumplite...nu am putut sa mananc nimic nimic astazi! vomit si daca beau apa!singura mea pb este dak acel contact de aseara poate avea urmari... smile

Ultima oara a fost editat de Deeyana (2012-02-20 22:52:15)


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

#56 2012-02-20 22:53:45

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: anticonceptionale karissa

ultima pastila cand ai luat;o?


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#57 2012-02-20 23:08:12

Deeyana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-11-02
Mesaje: 31

Re: anticonceptionale karissa

ultima pastila am luat-o aseara la ora 22,k de obicei! si ultimul contact,tot aseara pe la 23... smile si folia trebuia sa o termin duminica,26 februarie!


Everything is impossible, 'till it ain't! smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.