homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19-128


#2414 2012-03-03 20:32:22

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

madlena sa sti ca si eu am fost asa la inceput. aveam crampe foarte dureroase, dar nici eu nu am luat nimic si treceau la repaos, desi ma mai luau si in pat. dar eu de cand am aflat de sarcina, n-am mai facut nici cel mai mic efort, numai la pat am stat, ca mi-a fost recomandat, si pentru ca am vrut sa fie bine. iar acum stau de neputinta.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#2415 2012-03-03 20:40:23

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Pai nici eu nu mai fac nimic Deno. Nici macar la cumparaturi nu am iesit astazi, a mers sotul singur. Insa am stat si m-am gandit ca durerile au inceput de cand nu mai iau semel (pt ca am terminat cutia). O fi coincidenta sau nu...
A ajuns si sotul meu acasa cu medicamentul si cumparaturile. Revin mai tarziu  par
Sper sa fii mai bine Deno draga mea !!!!  par  par


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2416 2012-03-03 21:14:24

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Garga, imi pare rau ca nu merge ceaiul. sad Incearca de tei cu lamaie. Poate daca e acrisor nu-l mai vomiti. Mie la raceala imi face sotul un amestec dintr-o lamaie, 2 portocale si un grapefruit cu putina apa si miere la blender. Si eu am fost cobza de racita prin saptamana 5-6...
Madlena, ia pastilutele daca zici ca fac bine si leneveste. smile
Deno, cum iti mai e? Ai reusit sa papi ceva azi?

Noapte buna!  wave

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-03-04 00:22:30)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2417 2012-03-04 08:46:56

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

buna dimineata fete somnoroase !

Offline

 

#2418 2012-03-04 08:50:31

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

neata!
ada, tot pe aici? big_smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2419 2012-03-04 09:08:42

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

buna poke ! bebelina mea nu se grabeste cred ca nu vrea sa ma lase sa vin la topicul de mamici smile

Offline

 

#2420 2012-03-04 09:18:13

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Buna dimineata.
Traiesc cel mai mare cosmar al meu. Dupa cum spuneam aseara aveam crampe abdominale, asemanatoare cu cele de menstruatie si ceva pete maro. De la 8 aseara au inceput sa se intensifice durerile, sa devina din ce in ce mai puternice si mai dese. Am luat buscopan, am pus progesteronul. Nimic. La ora 23 am simtit cum curge ceva: era sange rosu !!! O pata.
Am mers de urgenta la spital. Am intrat imediat. Cand am ajuns acolo sangerarea se oprise dar durerea exista. Au zis ca trebe sa imi ia sange pt analize si sa imi faca control ginecologic.
A fost cel mai groaznic control ginecologic din viata mea !!! Intervaginal ... Am simtit durere din prima secunda si aveam senzatia ca in interior cineva ma taia pe viu cu cutitul. Practic ei voiau sa vada sarcina... nu s-a vazut nimic ca de obicei.  Si atat m-au rascolit ca gemeam de durere. Insa in momentul in care m-am ridicat in sezut si am vazut ce e intre picioarele mele.... am intrat in panica.... sange, mult sange si cheaguri mici....
M-au trimis sa astept pe hol... Dupa aproape o ora jumate... timp in care am ramas fara lacrimi, au venit rezultatele analizelor :beta 1526 !!!  Deci nu mai stiau ce sa creada ... Crescuse... Au zis ca sa iau in continuare progesteron si sa stau la repaos... Ei nu pot sa imi spuna daca sarcina s-a eliminat sau inca nu.... Insa la cat sange am vazut eu, e imposibil sa mai existe...
Ma simt goala pe dinauntru, am inceput iar sa plang ... Acum sangerez ca la menstruatie... de cand am plecat din spital e asa...
Fetele va multumesc tuturor pt sustinere. Poate am fost o pacoste pt voi... insa voiam doar sa fie bine sa nu mai trec iar prin ce trec acum. Va doresc numai bine la toate... Nu stiu cand voi mai intra... Probabil ca va voi citi.. insa am nevoie de timp sa imi revin.... Sanatate va doresc !!!!!


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2421 2012-03-04 09:19:23

gargaritza111
Full member
Inregistrat: 2012-01-26
Mesaje: 208

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

neata fetelor puss
cum va simtiti astazi?

Offline

 

#2422 2012-03-04 09:23:53

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

madlena ,pastreaza-ti taria din suflet indiferent ce se va intampla  !  sunt alaturi de tine, mai ales ca femeie ;

Ultima oara a fost editat de adalliere (2012-03-04 09:53:13)

Offline

 

#2423 2012-03-04 09:39:01

gargaritza111
Full member
Inregistrat: 2012-01-26
Mesaje: 208

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Madlena06 a scris:

Buna dimineata.
Traiesc cel mai mare cosmar al meu. Dupa cum spuneam aseara aveam crampe abdominale, asemanatoare cu cele de menstruatie si ceva pete maro. De la 8 aseara au inceput sa se intensifice durerile, sa devina din ce in ce mai puternice si mai dese. Am luat buscopan, am pus progesteronul. Nimic. La ora 23 am simtit cum curge ceva: era sange rosu !!! O pata.
Am mers de urgenta la spital. Am intrat imediat. Cand am ajuns acolo sangerarea se oprise dar durerea exista. Au zis ca trebe sa imi ia sange pt analize si sa imi faca control ginecologic.
A fost cel mai groaznic control ginecologic din viata mea !!! Intervaginal ... Am simtit durere din prima secunda si aveam senzatia ca in interior cineva ma taia pe viu cu cutitul. Practic ei voiau sa vada sarcina... nu s-a vazut nimic ca de obicei.  Si atat m-au rascolit ca gemeam de durere. Insa in momentul in care m-am ridicat in sezut si am vazut ce e intre picioarele mele.... am intrat in panica.... sange, mult sange si cheaguri mici....
M-au trimis sa astept pe hol... Dupa aproape o ora jumate... timp in care am ramas fara lacrimi, au venit rezultatele analizelor :beta 1526 !!!  Deci nu mai stiau ce sa creada ... Crescuse... Au zis ca sa iau in continuare progesteron si sa stau la repaos... Ei nu pot sa imi spuna daca sarcina s-a eliminat sau inca nu.... Insa la cat sange am vazut eu, e imposibil sa mai existe...
Ma simt goala pe dinauntru, am inceput iar sa plang ... Acum sangerez ca la menstruatie... de cand am plecat din spital e asa...
Fetele va multumesc tuturor pt sustinere. Poate am fost o pacoste pt voi... insa voiam doar sa fie bine sa nu mai trec iar prin ce trec acum. Va doresc numai bine la toate... Nu stiu cand voi mai intra... Probabil ca va voi citi.. insa am nevoie de timp sa imi revin.... Sanatate va doresc !!!!!

supa  Doamne draga mea , nu stiu ce as putea sa iti spun si cum sa te alin in durerea ta, cuvintele nu isi au rostul in astfel de situatii...dar eu trag speranta ca totul va fi bine  puss  rugaciune pt tine

Offline

 

#2424 2012-03-04 09:49:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

madlena... Doamne ajuta! neutral rugaciune


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2425 2012-03-04 10:58:11

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

puss burticile

Adalliere esti tot pe pozitie? smile

Muco, daca tu esti multumita de medicul la care mergi, nu mai pleca urechea la vorbele altora? niciun medic nu are doar pacienti multumiti, asta e clar

Deno puss sunt sigura ca in sufletul lui sotul tau sufera alaturi de tine

Madlena imi pare atat de rau pentru ce ai patit sad Iti doresc multa putere sa treci peste si sa revii aici cat mai curand puss nici nu stiu ce sa zic? poate sarcina e inca acolo? mai pui progesteron?

Vrabiuta la ce medic vii la Cluj?

Gargarita111 si eu stiu ca ceaiul de menta nu e recomandat in sarcina

Am o prietena graviduta in 20 de sapt si acum de seri l-am ascultat pe bebe cu stetoscopul hjarta

Offline

 

#2426 2012-03-04 11:19:53

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

va pup puss

cami, sufera vizibil saracul, in sufletul lui nu stiu ce-o fi.

madlena, nu am cuvinte...dar nu te indeparta de noi, macar da-ne de stire cum mai esti, te asteptam in fiecare zi! desi eu am inca speranta ca va fi bine, cunosc mai multe femei care au copii sanatosi si au avut sangerari peste sarcina pana in luna 5, 6, 7. nu e totul pierdut! beta e foarte frumos.

katey, reusesc sa mananc dar vomit tot. azi-noapte am varsat sange cred, pentru ca era maro inchis inchis si nu mancasem nimic inchis la culoare, doar sucul de la compot de piersici.

nu stiu ce sa mai fac!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2427 2012-03-04 11:38:14

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

madlena, trebuie sa speri in continuare!!!! beta creste, bebelusul se dezvolta, poate sangerarea e de la vreun chist, hematom etc. sunt muuulte alte cauze. Mama a avut cu mine CM peste sarcina pana in luna a 4-a, luna de luna si sangerare destul de serioasa. Offf, sunt f multe mamici aici pe forum care au avut sangerari zdravene si acum au copilasi de un an-2. Deci, nu iti pierde speranta si credinta, roaga-te si stai numai in pat si neaparat sa iei no-spa sau inlocuitor pt asa ceva, sa nu stai cu crampele acelea ca ele scurteaza colul. Te pup si fii increzatoare, daca Beta a crescut... rugaciune  Sa ne rugam sa se opreasca sangerarea!

va salut si eu burtici!  puss

cate sapt de sarcina ai? la mine intravaginal nu s-a vazut nimic la 5 saptamani jumate, absolut nimic, abia la 7 s-a vazut.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-03-04 11:39:38)

Offline

 

#2428 2012-03-04 12:07:05

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Doamne.... eu nu stiu ce sa mai cred....  Sunt confuza... 
Deci.... rasturnare de situatie.... desi eu nu cred ca mai e posibil...
Am sunat dr ginecolog. Stia de vineri ca am pete maro. I-am descris in detaliu toata situatia de cand nu am mai vorbit cu el. Mi-a zis sa iau in continuare progesteron 2 ovule pe zi, apoi injectii cu ugurol (pt stoparea sangerarii), o injectie la 8 ore si acidul folic... si sa il tin la curent cu ce mi se intampla. Practic exact accelasi lucru mi-au zis si in spital sa fac, doar ca la spital au zis progesteron 1 ovul pe zi.
Am luat tot ce mi-a zis....
Nu mai sangerez DELOC, durerea deja se oprise de la 3 azi-noapte.
Dar eu nu mai am speranta ca mai am sarcina. Sanii ii simt moi, nu mai sunt tari... Si sper sa nu imi fac rau mie cu tratamentul asta... poate sarcina nu mai e si eu nu las sa se elimine ce trebuie ....
Fac ce mi s-a spus ... doar ca sa nu imi para rau mai tarziu....
Garga daca mai esti.. stiu ca tu ai sangerat. Imi poti spune te rog cat de puternica a fost sangerarea??? Si daca ai avut vreun cheag ceva....
Sunt derutata.... Stau in pat. Si culmea e ca nu ma mai agit... sunt atat de pasiva... privesc totul cu asa o detasare de parca nu mie mi se intampla.

Acum am vazut ce ai scris Pass. Nu stiu ce sa zic... eu am un chist pe ovarul drept. Nu stiu....
Deno, Camysh, Katami, Ada, Garga multumesc fetele. Am citit acum ce ati scris. Imi e frica sa sper.... nu vreau sa cad de prea sus....
Pass astazi trebuia sa implinesc 6 saptamani dupa UM.

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-03-04 12:16:46)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2429 2012-03-04 12:16:38

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

neatza!!!
reusesc si eu sa mai intru pe la burtici...sarcini usoare va doresc si bebei sanatosi

korina_s vad ca ai dpn pe aceeasi data cand am nascut eu,dar anul trecut in 2011...par

daca nu am mai intrat pe aici nici nu mai stiu gravidutele noi....
madlena imi pare nespus de rau pt ce ti se intampla,dar asa cum azis si pass,poate este bebe acolo si e sangerare peste sarcina...da doamne sa fie bine si sa ai bebelasul acolo rugaciune
va pup si ne revedem la mamici


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2430 2012-03-04 12:22:48

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

ba trebuie sa speri, pt bebelusul din burtica. fa tratamentul si eu cred ca daca repeti beta vei vedea exact care e situatia, pana atunci lasa simptomele deoparte ca nu e relevant deloc, mie imi disparusera simptomele sarcinii la bebe 1, tot prin 6-7 saptamani, si el era bine-mersi.  puss
stai in pat cuminte!

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-03-04 12:23:05)

Offline

 

#2431 2012-03-04 12:39:32

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Ok Pass am inteles. Astazi continui tratamentul. Am vazut acum ca sangerarea e un firicel roz, deci cred ca s-a oprit de la injectie. Dupa-amiaza trebuie sa sun iar gine si sa ii spun cum ma simt. Pai ma ridic din pat doar daca merg la baie.
Cred ca voi repeta beta maine. Asa clar se va vedea care e situatia.
Multumesc Pass  kram  Iti multumesc din suflet, crede-ma !!!!!


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2432 2012-03-04 12:55:15

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

madlena draga mea...trebuie sa speri, hai curaj. doamne ajuta ca bebe sa fie acolo bine mersi si sa rada de tine cate griji iti faci. stiu ca e usor de afara si imi pot numai imagina ce simti, dar se poate ca bebe sa fie foarte bine chiar daca tu sangerezi.


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.