homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20-22


#400 2012-03-12 14:48:03

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

dana82 a scris:

Buck hai sa deschid eu ochii sa nu se interpreteze mesajul iulie (chit ca mie sincer mi se pare evident ce a vrut sa zica)- si nici nu am mai vorbit cu iulia deloc pana acum doar ca , zic eu, privesc lucrurile la rece de aia inteleg ce vrea sa zica. Si eu eram pe la aspirante cand a zis Madlena de testul pozitiv si totusi nu ma simt vizata cu nimic din mesajul iuliei . Ideea e ca Madlena e aceeasi persoana noua si necunoscuta(ca doar nu a trecut decat cateva saptamani de la episodul de la aspirante) si daca atunci lumea nu s-a putut bucura din oarece motive de testul ei pozitiv iulia zicea ca nu ar fi trebuit nici sa zica acum aceleasi persoane ca le pare rau de situatia prin care trece.
Iulia greseala ta a fost ca ai folosit cuvantul 'ipocrite' daca o ziceai mai pe ocolite descriind numai fenomenul (cum se practica pe aici) nu era bai. Eu zic s-o lasi balta  wink Cine vrea sa inteleaga iintelege exact ce ai vrut sa zici

multumesc dana si mare dreptate ai  cand spui  Cine vrea sa inteleaga iintelege exact ce ai vrut sa zici


40+  rugaciune

Offline

 



#401 2012-03-12 14:52:52

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

dana faptul că nu m-am putut bucura pentru testul pozitiv al unei fete necunoscute (așa cum aș fi făcut-o pentru ... mikado de exemplu) nu ?nseamnă că problemele prin care trece madlena mă lasă rece... dimpotrivă.. știu ce ?nseamnă să LUPȚI ca să obții o sarcină, știu ce ?nseamnă să ți se spună că șansele tale de a răm?ne ?nsărcinată sunt minime și cu FIV, știu ce ?nseamnă multe alte lucruri legate de astfel de aspecte, lucruri mult mai grave de altfel, și pe care din fericire multe din voi (graviduțe, graviduțe și totodată mămici) nu le-ați cunoscut niciodată..
dar probabil trebuie să treci prin ?ncercări grele ca să poți fi ?n asentimentul persoanei care afirmă anumite lucruri..
repet ce am scris dincolo: nu judecați și nu aruncați cu pietre dec?t dacă sunteți lipsite de păcate.


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#402 2012-03-12 14:55:57

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Multumesc pentru lamurire, Dana! Eu am incheiat discutia, din punctul meu de vedere..Poate data viitoare cand se mai arunca cu jigniri sa se faca si referire la persoanele in cauza.Eu de exemplu nu sunt asa desteapta si nu-mi dau seama ca nu e vorba de mine, mai ales ca am fost una dintre fetele care au pus mesaj de parere de rau pentru Madlena la aspirante...


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#403 2012-03-12 14:58:08

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Almi nimeni nu judeca si nu arunca cu pietre. Ti-e greu doar sa nu faci unele constatari cand vezi alb/negru scris. Sincer, daca mie mi-ar fi zis cineva sau sa imi exlice ca nu se poate bucura de testul meu pozitiv m-ar lasa rece si parerile de rau al aceleasi persoane(n-as avea nevoie de ele DELOC)...Poate doar eu sunt asa...
In fine, eu ma retrag din discutii ca n-am chef de involburat ape ... parerea mea oricum e evidenta wink

Ultima oara a fost editat de dana82 (2012-03-12 15:01:10)

Offline

 

#404 2012-03-12 15:01:32

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Almi Ingerash a scris:

dana faptul că nu m-am putut bucura pentru testul pozitiv al unei fete necunoscute (așa cum aș fi făcut-o pentru ... mikado de exemplu) nu ?nseamnă că problemele prin care trece madlena mă lasă rece... dimpotrivă.. știu ce ?nseamnă să LUPȚI ca să obții o sarcină, știu ce ?nseamnă să ți se spună că șansele tale de a răm?ne ?nsărcinată sunt minime și cu FIV, știu ce ?nseamnă multe alte lucruri legate de astfel de aspecte, lucruri mult mai grave de altfel, și pe care din fericire multe din voi (graviduțe, graviduțe și totodată mămici) nu le-ați cunoscut niciodată..
dar probabil trebuie să treci prin ?ncercări grele ca să poți fi ?n asentimentul persoanei care afirmă anumite lucruri..
repet ce am scris dincolo: nu judecați și nu aruncați cu pietre dec?t dacă sunteți lipsite de păcate.

almi cu toate am  fost alaturi de tine cand ai facut inseminarea si chiar daca nu am fost active la topicul de aspirante nu inseamna ca toate ne-am trezit peste noapte insarcinate .Cand am inceput sa postez la topicul de mamici am zis ca si eu sunt la a 2-a sarcina , ca si eu am pierdut prima sarcina si le intelegeam pe fetele care au trecut prin acelasi nefericit episod... si tin minte ca tot tu ai postat ceva de genul ...e greu pentru o mama sa stie ca nu poate avea copii dar mai greu e pentru cineva care are sarcini dar nu reuseste din motive medicale sa o duca pana la capat.Si chiar nu e locul sa spunem ca problema mea  e mai grava sau mai importanta decat a ta. A mea a ta sunt generalizate , nu se refera exact la mine si la tine.

si da si eu am ovare micropolichistice si stiu ce inseamna sa iti doresti sa fii mama si sa ai probleme medicale, sa mergi la doctor si sa vezi ca doar burticile merg asa des la doctor si eu merg pentru a rezolva o problema.Capul sus si o sa fim cu toate mame mai devreme sau mai tarziu.

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-03-12 15:05:19)


40+  rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2012-03-12 15:07:04

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Fetele    kapitulation

Sa destindem atmosfera:

Un bebelus se uita atent la celalat bebelus de langa el si il intreaba :
-Tu ce esti ..fata sau baiat ?
-Iti arat daca iese menajera !
Menajera iese ....fata foarte curioasa, se uita sa vada ce-i va arata celalalt copil
Baiatul isi ridica patura repede si ii spune fetei :
-uita-te atent la mine , am............ciorapii.....albastrii


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#406 2012-03-12 15:08:36

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Apropo de destins atmosfera, m-am bagat in discutii si am uitat :  big_smile  si eu sper sa se vada  puss

Offline

 

#407 2012-03-12 15:11:35

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

dana82 a scris:

Apropo de destins atmosfera, m-am bagat in discutii si am uitat :  big_smile  si eu sper sa se vada  puss

noi mergem la urmatorul echo la 12 sapt si o zi si speram sa se vada ...eu am visat ca aveam fetita dupa ce am pierdut prima sarcina , pe urma inainte sa aflu ca sunt gravida si acum o sapt si ceva tot fetita big_smile, sotul crede ca tot fetita avem dar se gandeste la nume de baiat lol...sanatos sa fie ca restul chiar nu mai conteaza...ii facem si pereche big_smile

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-03-12 15:11:56)


40+  rugaciune

Offline

 

#408 2012-03-12 15:19:20

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Iulia goodluck goodluck totusi, eu nu cred ca se va vedea. E prea devreme la 12 saptamani.
Sotul meu a zis din noaptea cu pricina ca va fi baiat. lol


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#409 2012-03-12 15:20:30

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

timean86 a scris:

Iulia goodluck goodluck totusi, eu nu cred ca se va vedea. E prea devreme la 12 saptamani.
Sotul meu a zis din noaptea cu pricina ca va fi baiat. lol

lol


40+  rugaciune

Offline

 

#410 2012-03-12 15:22:43

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

dana hai că asta-i bună.. cine știe să facă diferența ?ntre ?nu mă bucur că ai test de sarcină pozitiv? și ?nu mă bucur că ai test de sarcină pozitiv așa cum m-aș bucura pentru mikado? o face... că deh, diferența e evidentă (am făcut-o eu acum și mai evidentă).. așa și atunci c?nd s-au făcut acele afirmații, cine a vrut să ?nțeleagă ce s-a spus, a ?nțeles smile deeeci.. hai să fim obiective p?nă la capăt wink și continu?nd ideea, pentru acea mică și importantă diferență pe care 90% din fete nu au luat-o ?n seamă (fie că a fost postată fie că nu, consider că cine o știe pe sonia, că despre ea este vorba, și-a dat seama ce a vrut să spună) s-a aruncat cu pietre.. și nu doar atunci, ci și acum, ?n cel mai nefericit caz.. eu nu mă simt ?mpovărată emoțional pentru ce i se ?nt?mplă madlenei acum.. pentru că nimeni nu a blestemat, nimeni nu a simțit ciudă pe sarcina ei, nimeni nu i-a urat să-i fie rău, nimic din toate astea.. pur și simplu au fost 2 persoane (eu și sonia) care la momentul anunțării testului pozitiv (era chiar următoarea zi după ce intrase pe forum) au zis ?felicitări, dar nu mă pot bucura pentru tine așa cum aș fi făcut-o pentru una din fetele vechi pe care de altfel le cunosc? (probabil am folosit alte cuvinte.. cel puțin asta am spus eu).. asta nu ?nseamnă că mi-a fost ciudă pe sarcina ei sau pe faptul că a rămas ?nsărcinată smile și faptul că mie chiar ?mi pare rău să aud astfel de vești (LE: de genul celor legate de probleme asemănătoare cu ale madlenei) din partea oricărei persoane ar veni, nu ?nseamnă că sunt ipocrită.. (am zis că folosesc un parfum dar am spart sticluța)

iulia mulțumesc că ai fost alături de mine, nu am uitat să știi smile și ai spus perfect! așa am zis și susțin ?n continuare ce am zis.. am momente c?nd stau și mă g?ndesc ce e mai rău: să nu obții nicio sarcină sau să o obții și s-o pierzi...? să speri ?n van la o a doua liniuță firavă pe un test de sarcină sau să te bucuri lună de lună de teste pozitive..? să trăiești mereu cu ?ndoiala că din cauza mutațiilor și a celorlalte probleme ai pierdut o sarcină care poate nici nu știai că o ai sau să ?ți dorești să răm?i gravidă chiar dacă pierzi sarcina ?n speranța că o dată și-o dată o vei duce p?nă la capăt..? și ?ntrebările ar putea continua.. ?nsă am dat-o ?n altele și vreau să ?ncetez cu offtopicurile de aici

pup burticile (fără niciun fel de ciudă și/sau ipocrizie) puss puss puss

Ultima oara a fost editat de Almi Ingerash (2012-03-12 15:25:12)


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#411 2012-03-12 15:23:35

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

fetelor ce ape tulburi pe aici...sincer eu nu citesc la aspirante si nu prea stiu despre ce e vb,insa din tot ce ati postat aici mi-am dat seama ca de fapt nimeni nu are nici o problema reala,ci toata lumea face o tragedie din cine si cum si ce a simtit pt madlena...poate nu e cazul sa ma bag si eu asa in seama,dar sincer adevarata problema cred ca o are madlena,care probabil in momentul asta are sufletul sfasiat in bucati!!!de cat sa va certati pe forum ce ar fi daca v-ati ruga o clipa pt ea???asa poate ar reveni buna dispozitie pe forum si mai ales poate am reusi sa-i transmitem ceva energie pozitiva....
scuzati-ma daca postarea mea deranjeaza pe cineva


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#412 2012-03-12 15:24:40

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

mie si asistentele si cunoscutii care m-au vazut in ce stare sunt si cat vomit mi-au zis ca fetita fac 100%

o fi drept???


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#413 2012-03-12 15:26:20

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Almi puss

Buna Kori wave

Deno, nu stiu ce sa zic. Eu am cunostinte carora le-a fost rau si cu fata si cu baiat. (Nu asa de tare ca si la tine)
Orice ar fi sanatos sa fie goodluck

Ultima oara a fost editat de timean86 (2012-03-12 15:28:46)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#414 2012-03-12 15:30:02

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

asa se zice deno dar nu e obligatoriu. am eu o colega care a avut sarcina toxica ...2 de altfel la numar...si la ambele 2 baieti mandri si frumosi.
almi si eu te pup


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#415 2012-03-12 15:30:03

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Deno,nu e adevarat! Si mie mi-au zis toti ca fac baiat ca m-au vazut ca nu mi-e rau!
Si uite ca e bebelina! Tot eco e cel care iti va spune clar ce este! Mai vb cu dr tau sa mai stai la perfuzii din cand in cand, e f important!
Am si eu in familie pe cineva cu sarcina ca a ta si a fost baiat lol.
Fete, o fi adevarat ca daca prima sarcina a fost ok si a doua va fi la fel sau daca prima a fost nasoala si a doua la fel ?

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-03-12 15:31:33)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#416 2012-03-12 15:32:13

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

laura_rts a scris:

Deno,nu e adevarat! Si mie mi-au zis toti ca fac baiat ca m-au vazut ca nu mi-e rau!
Si uite ca e bebelina! Tot eco e cel care iti va spune clar ce este! Mai vb cu dr tau sa mai stai la perfuzii din cand in cand, e f important!

fetelor un alt  offtopic  lol pentru cele care ati nascut la stat cat se da la un dr ?stiu ca difera atentia in funcite de tipul nasterii dar incercam sa fac balanta privat/stat big_smile


40+  rugaciune

Offline

 

#417 2012-03-12 15:32:35

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Deno, eu am avut greturi si nu am mancat mai nimic pana la 19 saptamani la Eric si a fost baiat..smile
Iulia, la mine la prima sarcina sexul copilului s-a vazut la fix 12 saptamani.Iar nasterea la stat a fost 250 eur la dr si 100 lei la moasa, dar eu i-am dat 400 eur la dr pentru ca mi-a recoltat si stem..Acum la clinica privata ma costa 50 mil nasterea normala cu epidurala..

Ultima oara a fost editat de bucklucica (2012-03-12 15:37:24)


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#418 2012-03-12 15:37:45

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

si eu la fel deno....greturi pana la 15+ si baiat...sormea greturi relee pana la 20+ si tot baietel


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.