homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16-121


#2281 2012-04-08 14:50:20

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Eiii kata, nu, normal lol . Atunci stiu ca ma gandisem ca haine mici, mici tot o sa primesti, si sa ai ceva care sa ii fie bun pe la 2-3 anisori tongue
dae, i'm busted lol . Daca erai aici, aproape de noi...ce bine mai era!! hjarta

Ultima oara a fost editat de x_ynna (2012-04-08 14:51:44)


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 



#2282 2012-04-08 14:50:49

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

neatza fetele.
iesit si noi la piata, luat floricele, hranit popubeii (porumbeii) in parc cu covrigei.
asa mult i-a placut sa ii hraneasca ...

La multi ani tuturor celor care azi isi serbeaza onomastia sau sarbatoresc Invierea Domnului.
bis  bis  bis


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#2283 2012-04-08 15:11:05

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

buna fetele !
ce parere aveti voi de debridat pentru colici ,are trimebutina ca substanta activa ;
azi m-a muscat sarpele si i-am dat fetitei mele ca ieri seara  asa de tare a plans ca mi-au dat si mie lacrimile, nu mai puteam s-o vad chinuindu-se ... acum vad ca e calma da'nu sunt sigura ca e de la medicamentul ala ,oricum eu imi fac o mie de reprosuri ca am inceput sa-i dau deja ...

Offline

 

#2284 2012-04-08 15:20:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

ada, debridatul actioneaza asupra sist nervos, mai exact asupra partii din sist nervos care actioneaza asupra motilitatiitubului digestiv, favrizand eliminarea pe fund si nu pe gura a gazelor. Se da pt prevenirea aparitiei/tratarea primelr faze ale refluxului gastroesofagian la copii. Parerea mea este ca e un medicament f puternic si nu ar tb dat fara recomandare medicala. Cat despre colici, oricat debridat ii dai, daca n-o tii vertical mare lucru nu rezolvi sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2285 2012-04-08 15:24:16

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

ziua buna

pste fericit si la multi ani de florii

kata sunt 00 % de acord cu tine referitor la animale, un ex clar este catelul meu , gasit pe str , lovit, batut etc, luat in casa unde este si a fost tratat f bine, sigurul copil ce il accepta este andu , afara se repede la copiii chiar dc nu ii fac  nimic si la rromi sad, Daca ma intorc brusc la el tresare si lasa capul in jos, dc andu se duce peste el uneori il maraie innainte sa vada ce vrea :9  , un caine cu sechele e un caine cu sechele sad

andu iar a racit, acu tuseste sad, m-am saturat,de o luna asa o tin, o saptamana bine una raceste , acum nu stiu, e de la aerul din  masina, de la sot ce e racit, de la vantul de ieri de la tara, sad, cert este ca tuseste , nu f des, dar o face, si a inceput si febra 37.8-37.9 rectal sad...


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2286 2012-04-08 15:35:19

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

katami a scris:

ada, debridatul actioneaza asupra sist nervos, mai exact asupra partii din sist nervos care actioneaza asupra motilitatiitubului digestiv, favrizand eliminarea pe fund si nu pe gura a gazelor. Se da pt prevenirea aparitiei/tratarea primelr faze ale refluxului gastroesofagian la copii. Parerea mea este ca e un medicament f puternic si nu ar tb dat fara recomandare medicala. Cat despre colici, oricat debridat ii dai, daca n-o tii vertical mare lucru nu rezolvi sad

kata mersi de raspuns
pediatru mi l-a recomandat nu i-l dau de capul meu ,cu tinutul vertical nu resusesc mare lucru sa stii ca  ma gandeam la ce spuneai tu la un moment ca o sa-l tii asa pe bb2,a mea fetita eructeaza o data sau de doua ori  dar tot o doare apoi si unde mai pui ca nu-i place absolut deloc sa stea vertical  plange  de moare
am incercat cu toate ceaiurile si siropul de plante pe care le-am gasit aici ,cu caldurica la burta ,cu skin to skin ,nimic nu merge si  nu e ca ma panichez eu ,stiu ca e normal la copii dar ieri seara au fost asa de puetrnice crizele incat am zis ca lesina de plans si atunci chiar nu mai stiu ce sa fac ...

am zis sa incerc doua/trei zile cu debridatul asta desi nu sunt mandra de decizia mea...

Ultima oara a fost editat de adalliere (2012-04-08 15:41:18)

Offline

 

#2287 2012-04-08 15:37:34

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Ally imi pare rau de Andu supa E tare pacatoasa vremea asta, si noi suntem cu niste muci care nu trec, astazi mi-a vomitat tot pranzul din cauza lor, se ineaca cu ei. Nu are nimic doar mucii astia pacatosi.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2288 2012-04-08 16:09:34

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Si noi am aruncat Sanosan ul primit , chiar si servetelele, adica l am dat. folosim numai produse naturale sau  un gel special pentru copii, bebelusi care e si pentru cap si pentru corp de la Bioderma ABC Moussant. sunt foarte multumita. e foarte balnd cu pielea si ramane foarte fina si moale dupa baie. avem si crema si eu ma spal tot cu el.

Onu par

N am citit decat atat, ma apuc acum..

Adina, bravo pentru motulet!  par

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2012-04-08 16:10:33)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#2289 2012-04-08 17:22:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

eu i-am dat sticle intregi de debridat lui stef. paaaarca sa zic ca avea ceva efect.

Offline

 

#2290 2012-04-08 17:26:55

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Salut!

Sunt ingrijorata sad . Sasha are de ceva vreme gingia inflamata unde trebuie sa iasa o masea si astazi am observat ca i-a aparut un fel de basicuta in zona unde trebuie sa iasa maseluta. Aveti idee ce ar putea fi? Offf nu mai trec orele sa ajung la dr grater .


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#2291 2012-04-08 18:33:17

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Mirik, eu nu stiu..ai putea sa incerci sa l tamponezi  acolo cu glicerina din acea pentru bebelusi , nu mai stiu cum se numeste..boraxata?   par

Si eu am prins o frica de caini, si nu mi pot controla sentimentul asta cand vad vreun catel mai ales maidanez. si ei simt imediat, parca cand ii vad  eu simt, ca mi e frica de ei si ca vor sari sa ma latre. a fost ingrozitor cand m au muscat cu asta micu in burtica,in 8 luni, pur si simplu treceam pe acolo, pe strada..si de atunci nu mi mai sunt asa dragi maidanezii si as vrea sa nu mai vad nici unul sad .

Si eu i am mai dat Debrindat, ne au tinut colicii aproape de 6 luni..dar foarte rar i am dat. mai mult espumisan. si lactaza, picaturile alea mai scumpe.

Garga, ce faceti?

Apropo de animale, cutul meu din curte cand nu era legat( l am legat intre timp ca facea dezastru prin curte, rodea tot) era numai dupa si pe David cand ieseam afara, vroia sa se joace cu el si David tot asa, nu i mai puteam desparti lol .mi era sa nu ia purici sta micu, cu toate ca ii dam pentru purici si altele si zgarda, dar ..nu poti sa sti la o adica. asa ca l am legat mai bine.
Ati citit despre boala acea provocata de capuse? brr.. neutral  inca un motiv sa nu ne apropiem prea mult de maidanezi..si alte putatoare care au asa ceva..

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2012-04-08 18:35:22)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#2292 2012-04-08 18:40:35

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Salutari mamicute puss
Am intrat sa uram si noi  birthday celor cu nume de flori si sarbatori fericite tuturor care serbeaza acum Sf.Pasti  storstark
Kata felicitariii ptr putzuca big_smile fix cum banuiai(si eu banuiam tongue ) Sa fiti sanatosi!
Pass,Rux? la voi ce ascunde burtica? N-am citit prea multe,asa ca scuze daca ati mai zis dumbom
Papu am citit de operatie,multa sanatate iti doresc si sa te refaci cat mai rpd! Si eu am o operatie la rinichi,cred ca am mai zis ca am doar unul acum...si stiu cat e de greu kram
Eu nu mai apuc sa fac mare lucru,mai ales ca Ianis doarme ff putin ziua...Suntem mai mereu singuri, tati e plecat la niste cursuri de specializare si e f greu .Macar la baita seara eram toti 3 si era mai usor  cesafac Dar tot raul spre bine, ca din iunie ne mutam in Timisoara ,definitiiiv  happy
Pup mamicile si puiutii aferenti puss  Sper sa mai intru,poate imi intru in ritm dumbom
Mirik,nu te panica...nu stiu nici eu ce ar putea fi,dar daca mergeti la doctor sigur te va lamuri.pupam Sasha puss

Ultima oara a fost editat de stefany (2012-04-08 18:42:55)


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#2293 2012-04-08 19:45:19

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Va pup  puss

Stef  puss eu nu stiu inca ce e bb din burtica, dupa 20 de saptamani aflu smile
Felicitari pentru ca va mutati.

Offline

 

#2294 2012-04-08 19:57:12

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

multumesc, fetelor pentru urari !

passenger, copilul meu nu va fi genul ala care da cu piciorul
in animale sau le alearga sa le bata, pt ca nu va vedea asta
la mine niciodata, iar daca va vedea la altii, voi avea grija sa invete ca nu e normal asa
as vrea sa iubeasca animalele, normal, sa nu fie speriata de ele
dar eu in chestia aia cu "animalul te simte agitat, te musca si daca nu , nu te musca" nu cred.
animalele sunt imprevizibile. eu nu am de unde sa stiu cum va reactiona cainele de la
coltul blocului, daca il mangai. poate animalul ala a fost batut si maltratat si, evident a invatat
sa raspunda la fel.
pai mangaiam pisica socra-mii care torcea fericita pe canapea,langa mine si la un moment dat a sarit cu ghearele la mine de am umblat cu leucoplastul in palma 3 zile. ce i s-o f parut ei, nu stiu, de m-a atacat.

nu o las sa se apropie de animale decat daca au stapan si aia imi confima ca nu musca, sunt prietenosi cu copiii. chiar si in
conditiile astea, sunt cu mana pe ea, gata sa intervin daca e cazul.

ce scump e sebica cu aca aca. smile

acu am dat si peste postul lui kata. deci asa e cu animalele smile

la restul, pupici !

la noi e friiiiig sad

Offline

 

#2295 2012-04-08 20:18:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

ada, am inteles.
si eu am dat si dau o gramada de debridat (pastile), dar tot nu de capul meu, ci la recomandarea medicului.  si nici asa nu-s impacata cu el sad si vb lui garga... paaarca are ceva efect

stef puss missed u puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2296 2012-04-08 20:31:20

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

katami a scris:

ada, am inteles.
si eu am dat si dau o gramada de debridat (pastile), dar tot nu de capul meu, ci la recomandarea medicului.  si nici asa nu-s impacata cu el sad si vb lui garga... paaarca are ceva efect

stef puss missed u puss

eu i-am dat doza de trei kg desi ea are aproape cinci si azi a fost prima zi fara dureri dupa o lunga serie crize,deci paaaaarca merge si la noi

Offline

 

#2297 2012-04-08 20:44:12

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

stef,  puss 
eu am baietel.

adina, bine ca ai atitudinea potrivita  puss  eu ii scriam celeilalte adine, big_smile grig. ea zicea ceva de frica de nisip infectat in parcuri, de la animale.

si la noi parca era mai bine cu debridat, restul erau apa de ploaie, tipa la fel de tare si daca ii dadeam, dar si fara sa ii dau.

offtopic   catelul ala care a fost ucis era traumatizat si salbatic, si totusi copilul meu s-a dus la el cu mana intinsa, animalul l-a mirosit pe mana iar eu nu am miscat niciun deget. am stat langa ei, bineinteles, dar eram sigura ca nu se va intampla nimic. s-a comportat exemplar bietul animal, atat de bland si perceput totusi ca un monstru doar fiindca un tigan biciclist i-a dat odata cu ranga in cap, si latra toti biciclistii de atunci... sad nu au vina, este vina omului care nu doreste ca inmultirea lor sa fie stopata, zic si aici: sa va castrati D-zeului animalele, si ale parintilor, bunicilor de la tara, vecinilor! ( eu fac asta frecvent) cainii strazii sunt de fapt puii de caine aruncati dintr-o curte, la 10 pui de pe strada fiecare face mai departe 8-10. fara sterilizare masiva nu se face nimic. fonduri pt sterilizari sunt si au fost mereu, NU SE VREA solutionarea pt ca gusatii au numai de castigat de pe urma lor. sad  eutanasia nu este o solutie, cel putin nu una umana, demna de specia noastra "evoluata"- discutabil. 

imi pare rau de pataniile voastre cu animalele sad... mai am o prietena care spunea ca nu a facut niciodata rau vreunui caine dar mereu o latra cainii pe strazi, radea si ea ca poate are carne mai gustoasa big_smile totusi cand era mica a atacat-o unul pt ca ei i-a fost frica si a recunoscut ca si-a scos ghiozdanul sa dea in caine inainte ca asta sa se uite macar spre ea. si evident animalul a ripostat.
nu stiu care e explicatia, eu am fost o singura data maraita cand veneam noaptea la 8 de la fac. iarna, pe o strada laturalnica era o haita de vreo 8 dulai mari, si au inceput sa maraie, apoi sa latre, fiindca aveam o sacosa mare in mana si probabil masculului alfa i s-a parut in neregula si a dat semnalu; si au inceput toti, la unison.  big_smile  m-am intors frumos la ei m-am asezat pe vine si i-am chemat la mine, le-am vorbit bland, ne-am imprietenit in 5 secunde si m-au dus si pana la scara blocului asa mandri ca s-au facut utili. imi venea sa ii iau cu mine in lift, asa dragi imi sunt fiintele astea.


mi se face pielea de gaina cand citesc de colici, noi am tras pana la 5 luni rau de tot,  yikes  nu stiu cum va fi din iarna incolo, oare ma plimb iar de la 7 seara pana dimineata la 6 cu el la verticala? cu sebi asa faceam, faceam cu randul cu sotul meu, o noapte unul, a 2-a celalalt,

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-04-08 20:45:36)

Offline

 

#2298 2012-04-08 20:50:24

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

pass, SI EU la fel procedez daca sare vreunul (2-3-5), il privesc in ochi, il domin cu privirea si-i vorbesc f calm si bland. nu mi s-a intamplat sa nu se calmeze. ce ziceam eu si adina era altceva, ref la reactii rapide, spontane (de tipul copilul il trage de un fir de blana, pe caine il doare si, instinctiv, se intoarce si-l apuca cu dintii, destul cat sa-i perforeze bine pielea). Chestii dintr-aastea, care SE POT intampla (si care, repet, NU atesta niciun fel de "rautate" din partea animalului, sunt reactii normale in "lumea salbatica", dar nedorite pt un bb).


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2299 2012-04-08 20:55:14

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

pass, scuze de confuzie. si mie imi place atitudinea ta si ca esti curajoasa. eu o rupeam la fuga daca maraia haita de caini la mine lol

ai dreptate cu sterilizarea. sad
chiar azi am vazut pe strada o femela de coker (nu stiu cum se scrie rodnar) cam neingrijita si speriata, caruia ii dadeau tarcoale niste maidanezi. se si imperecheau... o fi fost pierduta, abandonata, cine stie.. ? sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.