homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21-34


#628 2012-04-19 20:04:37

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Katey a scris:

Fetele puss imi cer scuze ca am disparut ca magarul in ceata azi dar am avut inca o zi infernala la birou ...
Mi-am mai revenit, incerc sa scap de gandurile ... gri (ca sa nu zic chiar negre) si sa imi ocup mintea cu altceva.  nustiu

Ani puss, da vreau sa-mi trimiti, merci mult!

Time puss

Deno puss imi place numele. Eu sunt de parere ca numele lui bebe trebuie sa se potriveasca cu numele de familie, iar la voi merge de minune. Plus ca e deosebit. Si noi avem nume "exotice" favorite, Leroy si Alexei, eu, si Xavier sotul (pentru fetita imi place Meredith), insa cu un nume 100% romanesc care se termina in "escu" iti dai seama cum ar fi sunat.  rotfl2

Madlena puss ma bucur asa de mult ca esti bine si optimista! smile

Ada puss imi era dor de tine. Bebelina mea cantareste mai mult decat media pentru varsta gestationala si de cate ori mananc praji ma gandesc la tine, cum iti faceai griji cand va trebui sa impingi afara un bebe mare.   rotfl

Kata puss am vazut poza cu ouale colorate de pe blog. Tare fain ti-au iesit.  hjarta  Mult, mult mai fain deacat alea vopsite cu vopsea de oua. Da' tare sunt curioasa, ai scris acolo ca ai colorat si cu vin. Cum?

Kori puss

Far puss felicitari pentru vestile bune. Tot asa sa fie pana la 40+!

Azi am primit hainute de la un bebe nascut anul trecut cam in perioada in care ar trebui sa vina Nati. Muuulte si miiici! Si-acum ma gandesc ca, chiar trebuie sa fac o lista cu ce hainute sa mai iau eu exact pentru ca deja are atatea. smile

si eu te re imbratisez katey ,m-am privat vreo 2 sapt de dulciuri si dupa aia am cazut iar in patima zaharului !
si bine am facut ca nu cred ca se schimba ceva ,ea creste mai repede si acum deci nu era "vina" mea deci da-i bataie de cate ori ai pofta! se rezolva si cu nascutul ai sa vezi tu !abia astept sa-mi spui cum a fost !
p.s. iar ai ales o semnatura faina !

Offline

 



#629 2012-04-19 20:25:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

katey, le-am fiert in vin negru si bucati de sfecla rosie. dar MULT mai ok ies cu ceapa, lasate muuult in zeama de ceapa, sa se raceasca acolo. la astea cu vin si sfecla eu am uitat sa adaug otet pt fixare si s-au cam patat la stergere... sunt alea grena inchis din cos, alea cu nuanta maronie sunt cu ceapa si, repet, e sfanta. puss
ce tare esti cu escu rotfl

ada puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#630 2012-04-19 20:40:56

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

katy si eu sunt de aceeasi parere cu tn cu numele de fam.
deno tu esti norocoasa din pct asta de vedere,nu tre sa-ti faci griji ca nu se potriveste.felicitari pt baietel!!!sa creasca mare si frumos!!!


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#631 2012-04-19 21:31:13

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Ada, merci. smile Am un hop cu glicemia cand o fi sa repet analizele, sper sa fie ok ca in ultima vreme am cam mancat praji ...

Kata, ma gandeam eu ca alea sunt. Iar cele albastre sunt facute cu varza rosie, nu? Poate incerc si eu de Inaltare. Parca atunci se mai vopsesc oua, sper sa nu aberez ...
Pai eu nu eram o "escu', da' ce sa fac daca m-am maritat?  nustiu  Sa stii ca pana cand am depus actele am cochetat cu ideea de a nu-mi schimba numele, tocmai din cauza asta tongue dar am avut o discutie cu sotul despre copii pusi in situatia de a da explicxatii despre numele de familie diferite ale parintilor si am cedat pana la urma. smile

Eu ma bag in pat cu cartea si doua perne sub picioare ca iar s-au umflat ca butucii ...

Noapte buna!  wave

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-04-19 21:33:10)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#632 2012-04-19 21:46:17

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Hello, burtici mari si mici, foste si viitoare  puss  puss  puss  puss
Am fost la medic de fam  si m-a luat in evidenta si mi-a dat trimitere pt analizele necesare. Asa putine mi se par, k eu st invatata cu gramezi  chicot
O sa merg peste doua sapt, k atunci am program de la 10 si nu e nevoie sa ma invoiesc.
Time, Any, Far  si cele care m-ati m-ai incurajat  puss  puss multumesc! Sa stiti k nu ma simt rau, si doar f putin pe zi, dar faptul k am cateodata stari de... acklad  ma bucura. Parca abia le astept, e un fel de ...." misca bebebe" asa parca ma asigur eu k e totul bine. rugaciune  sa fie bine la toata lumea.

Parfumel, ma bucur mult k a fost totul bine si ai vazut bombonica ta iubita care deja are 2cm  happydance  happydance
Deno   applause  applause  ma bucur ca ai papat 5 chiftelutze. Ai sa vezi vezi k starile de rau vor trece pe neasteptate  goodluck  Imi place numele ales  hjarta  Noi cred k vom pune romanesc si momosilabic sau bisilabic. Sigur ii voi spune cu diminutiv, k pe sot il alintam toti cu diminutiv. Unii cred k asa il cheama. Intr-o zi a sunat cineva si a zis: as dori cu dl ...shor  rotfl2  rotfl2  rotfl2
Madlena pe aici sa stai, k esti binevenita, nu fetele? Ai sa vezi ce repede te molipsesti.  rugaciune
Asa e, cum ai zis si tu, dupa fiecare sarcina pierduta mi s-a recomandat pauza de  sexinpat 3 sapt si de lucru la  bebe de 3 luni si am respectat. Intre timp am luat acid folic si am repetat Pap si secretie. trebuie sa mentionez k mie mi-au facut chiuretaj de fiecare data, k nu s-a eliminat sarcina singura  cesafac . La tine cum a fost la prima: s-a eliminat sau ti-au facut chiuretaj? K dc se elimina sindura, poti incepe din prima luna.
Eu zic k va fi bine la tine si ai sa ramai repede. rugaciune  si sigur va fi cu noroc a treia oara. Pe cuvantul meu de vrabiutza, prietena cu barza  puss
La mine au fost ceva probleme k mi-au descoperit o infectie cu ureaplasma, apot inflamarea colului, apoi dereglari, progesteron mic, timp de coagulare modifica.... disperat  disperat  disperat  dar toate le-am rezolvat pe rand cu trat si rabdare  rugaciune
Ii multumesc lui D-zeu k acum e bine, k am ramas   gravida  natural, chiar si fara stimulare si stiu k voi avea un bebe sanatos cu ajutorul lui D-zeu  rugaciune
Noapte  buna, Katey puss

Ultima oara a fost editat de vrabiutza (2012-04-19 21:48:49)


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2012-04-19 22:33:26

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Fetelor, am o intrebare: voi ati avut sau aveti un gust metalic in gura?  nustiu  Eu parca as manca tacamuri  dumbom
Va las si eu, k ma pun in pat! cascat
Noapte buna la toata lumea!  puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#634 2012-04-19 23:48:29

georgya88
New member
Inregistrat: 2012-02-03
Mesaje: 42

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

buna fetelor, bine v-am gasit !!! sunt o noua graviduta si vreau sa ma alatur discutiilor voastre.
vrabiuta ziceai ceva de progesteron in topicul celalalt. analiza asta o sa mi-o dea medicul ginecolog sa o fac sau trebuie sa o fac acum, pana sa ma duc la medic?
acid folic am inceput de ieri sa iau , ca eu am mai luat si in luna ianuarie sau februarie nu mai tin minte ca stiu ca o luna am luat vitamine prenatal , care mi le-a dat medicul dar nu le-am mai luat pt ca incepusem sa ma ingras de la ele. sau cel putin mie asa mi se parea. ca vizibil nu se observa, dar pe cantar da.
tot ce imi doresc este sa nu imi fie rau, rau cum ii este unei matuse de-a mea.  daca am grupa si rh facut, o sa le fac din nou? noapte buna tuturor. va pup

Offline

 

#635 2012-04-20 07:47:52

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Neata!  cascat

Ani puss si Tatiana puss felicitari pentru 31+!  majoreta

Vrabi puss eu nu am avut gust metalic, dar am citit ca poate fi simptom de sarcina, asa ca probabil e normal sa-l ai. smile

Georgya, bine ai venit! Sarcina usoara pana la 40+!  goodluck  Mie nu mi-a dat sa fac progesteronul, Vrabi cred ca l-a facut pentru ca a avut probleme inainte. Iar grupa si rh-ul nu cred ca le mai repeti daca le-ai facut deja. Eventual va trebui sa faca taticul rh-ul daca tie ti-a iesit cumva negativ. Asa imi spusese mie medicul de faimilie, eu am pozitiv asa ca nu l-a mai facut si sotul. Cand mergi prima data la medic o sa-ti spuna el ce vitamine sa iei daca e cazul.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#636 2012-04-20 08:15:52

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Neata wave

Any felicitari pentru plus 1 si sa fie bine incontinuare goodluck goodluck Hai zi-ne cum a fost ieri la dr ?

Ada, ne bucuram ca esti bine si ca ai intrat la noi kram ce mare a crescut Iris hjarta

Dea, majoreta majoreta majoreta

Parfumel, felicitari pentru puiutul sanatos kram

Georgy bine ai venit si sarcina usoara si la termen goodluck goodluck


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#637 2012-04-20 08:18:13

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Time puss

Ani  trombon  trombon  trombon


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#638 2012-04-20 08:34:08

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

buna dragelor kram

madlena , multumesc  si iti tin pumnii si sa vina bebe cand te simti tu pregatita  rugaciune
katey , multumesc  par
vrabi puss sa cresteti si voi mari  hjarta ... cand mai mergi la eco? .... eu nu-mi amintesc sa fi avut gust metalic, pana acum  roll ..... va pupam  puss
time puss multumesc!
georgy, sarcina usoara si la termen! Felicitari pt bebic si bine ai venit par
muco puss  applause  applause  applause  applause  applause  applause  applause  pt +1 ... la mai mare  wink puss


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#639 2012-04-20 08:52:17

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

neata burtici mari si mici puss

parfumel puss felicitari pentru vestile bune

Any puss si Alintus puss felicitari pentru +1 saptamana , cu pasi mici va apropiati de termen
Any puss zi de eco ca murim ca babele curioase lol


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#640 2012-04-20 08:55:32

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

angelus  puss multumesc! ..... voi ce mai faceti? nu ne-am mai intersectat p'aici aproape deloc neutral


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#641 2012-04-20 08:56:31

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

parfumel suntem bine, crestem, ne facem mari


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#642 2012-04-20 08:59:46

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Faruc puss

Angel puss abia acum vad si eu poza cu Mika si cu limbuta. Ieri o vedeam tot pe aia dinainte. Ce dulce e!  hjarta


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#643 2012-04-20 09:02:23

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Katey puss asa-i ca e comica ? cum a zis Korina , are fatza de copil poznas lol


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#644 2012-04-20 09:05:53

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

asa trebuie angelus  hjarta .... e superba mika ta puss o sa fie o domnisoara " pe cinste" wink


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#645 2012-04-20 09:17:45

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

neatza puss
am intrat tarziu ca am fost iar la analize si apoi  am avut instanta
deci asa: lui d-l dr nu prea ii plac durerile mele constante de ficat supa m-a pus sa fac  GOT, GPI,bilirubina si amilaza pancreatica
saptamana viitoare ma programeaza la gastroenterolog
in rest bebelina e bine, nu a mai crescut asa vertiginos, cred ca s-a speriat ca tot am ras data trecuta de ea chicot are acuma 1863 gr
colul e inchis si lung, lichid amniotic in cantitate normala, dar placenta are gradul 2 (fete e normal sau e prea devreme?)



va multumesc la toate pt urari kram
ada si iris puss ma bucur ca sunteti bine si bebelina a crescut majoreta
deea puss ma gandesc la tine rugaciune sa ai parte de o ceza fara probleme si refacere rapida iti doresc majoreta
faruc puss felicitari pt fasolica hjarta
georgy bine ai venit si sarcina usoara iti doresc goodluck
vrabi puss e normal sa ai gust metalic in gura, eu nu am avut
angelus si fetele puss sunt la raport chicot

Ultima oara a fost editat de mucoasa (2012-04-20 09:21:16)


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#646 2012-04-20 09:24:53

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Neataaaaaaaaa   mornincoffee Io-s la cafea acum, va invit si pe voi  puss  par
Katey par sigur ca sunt optimista. Am toate motivele din lume: dr m-a asigurat ca intr-o zi voi putea deveni mamica!!!! Deci  dance
Vrabiuta pai cand o sa ma apuc de treaba  sexinpat voi fi prezenta zilnic, ca sa fiu sigura ca ma molipsesc  chicot
Si raspuns la intrebarea ta: prima data cand am pierdut a fost avort spontan, la putin timp dupa ce am ramas insarcinata. S-a eliminat totul odata cu menstruatia, am facut analize si au aratat ca se curatase totul foarte bine, deci nu a fost nevoie de chiuretaj. Asta e si motivul pt care am avut doar o menstra si imediat am ramas, caci nu a fost cazul de pauza.
Acum inca nu ne este permis contactul sexual, abia dupa prima menstra avem voie. Si imediat dupa ce se termina sangerarea menstrei dr a zis ca trebe sa fac o ecografie. Am si doua chisturi ce trebe urmarite.
In legatura cu fertilitatea, mie dr mi-a zis ca eu sunt foarte fertila. Am ramas relativ repede de fiecare data cand mi-am dorit. Asta este si motivul pentru care vreau sa ma protejez, caci acum dupa chiuretaj sunt si mai fertila. Eu am citit de medicatia ce mi-au dat-o in spital pe net si cel putin 3 luni de pauza e recomadata, pentru siguranta ca s-a eliminat tot 6 luni. Riscurile sunt foarte mari pt bebe. Nici nu vreau sa le enumar sau sa le descriu, imi e frica si sa le pronunt.
In concluzie dorinta mea nu este sa raman asa repede, ci cand va fi ok organismul. Si contez pe cuvantul tau de vrabiuta, prietena cu barza, ca va fi cu noroc a treia oara   rugaciune
Georgya felicitari !!!! Sarcina usoara si la termen  smile Si ca raspuns la intrebarile tale: acidul folic sa il iei ca este foarte important pt dezvoltarea bebelusului, iar daca ai facut deja RH-ul, nu mai trebuie sa repeti analiza. Doar nu se schimba  smile
Katey, Time, Far, Angel   puss  par  kram
Any ma bucur ca vii cu vesti bune  par

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-04-20 09:30:35)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.