homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21-81


#1521 2012-05-02 14:39:08

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Deno, nu cred ca riscul imbolnavirii de cancer creste de la un happy meal mancat o data pe an, cand merge la mare, ca sa ma leg de exemplul lui Time. smile
Am mai zis ca nici eu nu sunt fan Mc, mananc doar McSundae la ei, iar la KFC nu am fost (desi as gusta aripioarele picante tongue ), insa nu e vorba de ce ii oferi, ci de ce iti cere el la o varsta la care iti e greu sa-l faci sa inteleaga ca nu-i sanatos. Si poate nu se lasa neaparat cu urlete si tavalit pe jos dar cu un pic de resentiment pentru mami / tati care n-a vrut sa-i ia si lui / ei tot se lasa.  supa

Time, stiu si eu cand a explicat Amalia cum e cu produsele naturale / bio. smile

Mikki puss ceai de tei si somnic pentru durerea de cap.  supa

Rozi  wave  hai mai des pe la noi poate "se ia".

Iulia puss azi aveti 18+ asa-i? Felicitari!  majoreta

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-05-02 14:42:32)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#1522 2012-05-02 14:39:14

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

mikki_20 a scris:

ieri dim nu am ramas la stadiul de greata am continuat mai departe big_smile

mikki, mie mi-au spus in spital ca 2 varsaturi pe zi sunt normale in prima parte a sarcinii si restul sarcinii o varsatura dimineata e perfect normala daca este.
ce trece peste 13 saptamani si peste 2 varsaturi deja ei considera ca nu mai este de la sarcina ci de la stomac, ficat, colecist. pe mine m-au trimis la investigatii. si chiar cand sa merg, au inceput sa se diminueze muult varsaturile la 3 4 pe zi lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1523 2012-05-02 14:39:28

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Mikki, Iulia, Rozi puss


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1524 2012-05-02 14:45:01

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Miki, eu am luat de multe ori paracetamol si mai ales la inceput! Nu e interzis in sarcina. Tu faci cum crezi.
Time, merci , mai sunt inca 15 , brrrr ! smile
Katey puss


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1525 2012-05-02 14:46:15

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Si mie mi-a zis doctorita ca un paracetamol e ok.  nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1526 2012-05-02 14:51:28

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

denorah00 a scris:

mikki_20 a scris:

ieri dim nu am ramas la stadiul de greata am continuat mai departe big_smile

mikki, mie mi-au spus in spital ca 2 varsaturi pe zi sunt normale in prima parte a sarcinii si restul sarcinii o varsatura dimineata e perfect normala daca este.
ce trece peste 13 saptamani si peste 2 varsaturi deja ei considera ca nu mai este de la sarcina ci de la stomac, ficat, colecist. pe mine m-au trimis la investigatii. si chiar cand sa merg, au inceput sa se diminueze muult varsaturile la 3 4 pe zi lol

3-4 pe zi ooooooooo esti campioana


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#1527 2012-05-02 15:00:28

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

diana sigur bebe e bine doar ca e prea mic ca sa il putem simti , sau cand se misca el nu suntem pe faza.Mi-a explicat dr ca la 17 sapt ,cat aveam cand am fost la control, bebe avea 160gr si loviturile lui nu au asa mare putere ca sa le simtim noi bine.Cu cat timpul creste si bebe creste o sa le resimtim din plin big_smile

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-05-02 15:01:13)


40+  rugaciune

Offline

 

#1528 2012-05-02 15:02:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

iulia80 a scris:

denorah inceapeam sa ma gandesc ce varsta ai ca esti destul de matura in gandire , dar uiti un aspect.Intotdeauna vor fi parinti care cred ca puiul lor e cel mai bun si cel mai ingrijit/educat,....DAR chiar dak eu una nu mananc la kfc, mc nu poti sa iti lipsesti copilul de aceste lucruri doar ptr simplu fapt ca tie nu iti plac ca parinte.

pe principiul asta, daca io nu ma droghez/nu fumez/nu beau in exces, ar tb ca lui sa-i ofer cate o doza mica, sa nu-l privez si sa-i dau dreptul sa aleaga pt sine?  spranceana ca doar alte beneficii decat "trendul" nu exista la junkariile astea...

E bine ca sa ii arati optiuni, sa incerci sa il indrumi spre ce e bine si sanatos, nu sa ii spui ca aia nu ai voie pentru ca asa zice mami si/sau tati.

aici is de aord si sper ca nimeni de pe aici nu se gandeste sa-si motiveze vreo alegere fata de copil cu abuzivul "pt ca asa am spus eu"

da e mai sanatos si mai bun ce spui tu ,dar gandeste-te si cum o sa se simta copilul tau cand toti colegii de gradinita isi fac ziua la mc , cu clovni, baloane si alte prostii si tu ii faci totul de acasa big_smile Copii sunt rai la discriminare, si nu e corect sa supui copilul unui astfel de tratament,DAR repet e doar parerea mea .

aici iarasi de acord... fapt pt care:
1. daca imi vor cere, eu ii voi lasa pe ai mei sa mearga la zile de nastere facute la mc
2. daca imi vor cere si nu vor ceda niciunui argument/niciunei alte optiuni, CRED CA mi-as calca pe suflet si le-as organiza ziua la mc. dar sper, ca si deno, ca puterea exemplului sa-si spuna cuvantul smile
3. e diferenta enorma intre a PERMITE din cand in cand, cu vreo ocazie "sociala" intre copii, sa iesi la mc si a-i PROPUNE tu, parintele, asta, ca stil de viata wink

Mie dr vineri mi-a zis sa profit de soare, ca face bine la bebe.Acum una e sa exagerezi si sa stai de dimineata pana seara sa prinzi bronzul mult visat si alta e sa respecti orele ok de soare.Plus ca soarele ajuta la cresterea vitaminei D, buna pentru dezvoltarea bebelui. Asa ca atat timp stati la soare ponderat, va hidratati  NEAPARAT si protejati cu crema nu are ce sa fiu rau pentru bebe.Plus ca innotul e f recomandat pentru gravide, dar nu in bazine termale big_smile

asa zic si eu (mai putin aia cu "neaparat" crema, personal nu sufar cremele alea, prefer expunere moderata)... in sarcina cu cris am fost la plaja, iar acum am intentia, cat de curand.

hello


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1529 2012-05-02 15:08:25

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

iulia, am 23 de ani smile
am mai spus in alte posturi referitoare la alimentatia copilului ca ACASA ii voi da tot ce e mai sanatos, si alte lucruri nu i le voi da nu pt ca nu imi plac mie, crezi ca mie nu-mi plac Mc si Kfc??? oooo si inca cum imi plac, dar nu i le voi da pt ca nu sunt sanatoase. si la fel am mai spus ca atunci cand imi va cere ceva orice ii voi da sa guste si cred ca gusturile acelea vor fi cam tari pt ce va fi el obisnuit sa manance acasa.
la fel cum sunt pt mine care nu mananc condimente decat sare si piper si diverse ierburi, cand mananc mc, mi-e rau de stau sa mor.
eu n-am avut nicio serbare in Mc si copiii nu m-au ras niciodata, dimpotriva m-au ras din alte motive, si chiar am avut probleme cu parintii copiilor ca mergeam la scoala imbracata prea de fite. iar invatatoarea a chemat-o pe mama la scoala si a rugat-o sa ma imbrace precum restul copiilor.
copiii sunt rautaciosi oricum si ultima rautate de care cred ca va avea parte copilul meu va fi aceea ca nu are serbari nu stiu unde sau nu mananca prostii.

repet, nu sunt exemplu de urmat eu, doar mi-am expus parerea si  stilul de viata smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1530 2012-05-02 15:14:24

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Kata puss


Eu mor de caaaaald!  grater


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1531 2012-05-02 15:17:05

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

katami ma refeream la faptul ca , copii sunt f f pofticiosi...mergi cu ei pe strada si vad inghetata la un alt copil vor si ei, vad un balon vor si ei, sau vad la tv la reclama o jucarie la un meniu mc o vor si ei big_smile Eu cred ca pasul cu <ma droghez/nu fumez/nu beau in exces,> sunt o urmare a educatiei primite pana atunci.Daca de mic il indrumi cu frumuselul spre ce e sanatos, chiar cu mici scapari, la varsta de 18 ani stie ce e bine pentru el si ce nu, stie ca aia nu e buna pentru ca are argumentele lui , nu pentru ca asa i-au zis parintii .
Ma referam doar la cazurile cu parinti vegetarieni care impun un anumit regim copilului ,doar pentru ca asa cred ei ca e normal, la parintii care trec pe langa raionul cu mc, kfc copilul urland  ca vede la alti copii jucarii si mancare (el nu constientizeaza ca alea nu sunt bune, dar vrea sa aiba si el bucuria de a deschide un meniu de copil si sa aiba jucaria drept surpriza).
Da ok nu iesi cu copilul la mc si mancam cu toti de acolo, ii fac lui bucuria si ne luam noi aia mari si maturi "mancare sanatoasa" si il pacalesti ca a ta e mai buna, sau mancati si voi si cartofi prajiti smile

M-am lungit prea tare in explicatii oricum fiecare din noi va sti cel mai bine sa gestioneze situatia la momentul respectiv .


40+  rugaciune

Offline

 

#1532 2012-05-02 15:24:15

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

"pe principiul asta, daca io nu ma droghez/nu fumez/nu beau in exces, ar tb ca lui sa-i ofer cate o doza mica, sa nu-l privez si sa-i dau dreptul sa aleaga pt sine?  spranceana ca doar alte beneficii decat "trendul" nu exista la junkariile astea..."

kata adevar graiesti! faza e ca si eu am in cap aceleasi principii dar la relatare stau foarte prost lol nu stiu sa ma exprim


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1533 2012-05-02 15:30:22

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

eu prefer sa nu-mi dau cu parerea despre acest subiect pt ca fiecare alege pt copilul lui ce crede ca este mai bn....


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#1534 2012-05-02 15:32:03

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Iulia, felicitari pentru titica dragalasa de la tine din burtica hjarta

Hello Kata wave

Kory... bine zis smile


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1535 2012-05-02 15:36:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

iulia, atunci suntem cam tot pe acolo smile
cat despre meniuri cu surprize, ai mei ne luau prostii de astea cu conditia sa aruncam "meniul" (bine, la vremea aia erau chestii simple, precum guma turbo cu surprize etc) si sa pastram surpriza rotfl2 practic, ne cumparau o jucarie de 2 lei la suprapret (plus pretul sanatatii noastre smile ). mie una mi se pare o solutie f ok acolo unde NUMAI asta e pb smile
cat despre vegetarienii care-si crec asa copiii... din punctul meu de vedere, este ok smile ORICUM il hranesti, cat e mic, TOT TU ALEGI pt el. atata timp cat copilul ala iti haleste mancarea vegan fara comentarii, e perfect. grave si triste mi se par situatiile in care coll (aici ma refer la copil ff mic si nu numai) REFUZA o anumita mancare si parintii obsedati de "diete sanatoase si echilibrate" insista sa i-l bage pe gat prin diferite metode ("avioane", ascuns in alte mancaruri - oribil!! o cunostinta povestea ca mama ei ii tot ascundea branzeturi in boabele de zmerura, ea le manca si i se facea rau dupa... copila era intoleranta/alergica la lactate, nu le mananca nici acum, ca adult.... dar tot ce stia desteapta de ma-sa era sa o indoape ca "sunt sanatoase" -, conditionari  - "daca vrei afara, mananci ciorba"... al meu povestea ca asta era tactica mamei lui, el inghitea toata ciorba, primea ok-ul pt plecat afara, apoi, de revolta, isi facea greata si voma ciorba inapoi in farfurie neutral etc etc).  Astea mi se par chestii cu adevarat nasoale, facute cu "bune intentii". Si da, nici sa-l lasi sa se arunce pe jos pe langa mc nu-i ok (dar, din nou, eu am toata increderea ca o abordare corecta, atata a alimentatiei cat si a copilului, a educatiei lui, a relatiei lui cu tine - e cea care te scuteste de astfel de faze... si nu sa "cedezi" periodic smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1536 2012-05-02 15:42:10

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

eu prefer sa nu merg pe principiu comunism in care am crescut noi <pentru ca asa zic eu si .> , ci sa ii ofer alternative ,pentru ca acum apar mult mai multe tentatii decat cand eram noi mici si trebuie sa invete si singur sa reactioneze nu sa astepte sa ii zica cineva uite asa e bine.

Eu am ramas cu un gust amar la relatiile parintilor cu copii lor super , extra alintati, imbracati ultimele fitza ca na defilam prin mall-uri, copii care urla de-a dreptul la masa si care deranjeaza pe cei din jur, care isi lovesc parintii la varsta de 2 ani ca nu ai facut ce a vrut el, care se lovesc la propriu cu fundul de podea ca li se pare interesant sa faca show (si aici parintii se uita cu admiratie, ca na copilul are personalitate de mic si stie ce vrea big_smile)

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-05-02 15:44:49)


40+  rugaciune

Offline

 

#1537 2012-05-02 15:48:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

la aia cu crizele io ma abtin.... si eu credeam ca tin DOAR de abordare gresita, dar, se pare, sunt o etapa prin care trec MULTI copii (majoritatea) si reprezinta o faza normala in care copilul constientizeaza si creioneaza limitele proprii si ale celor din jur. INSA da, e esentiala abordarea in perioada "crizata"... ca de noi, ca parinti, depinde daca/cat va tine faza, daca se permanentizeaza sau "trece "smile acu vorbesc din experienta, ca noi tocmai am (cam) trecut peste faza cu crize. cu alimentatia... am vrut sa scriu si mai sus, vb peste cativa ani in concret big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1538 2012-05-02 15:49:49

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

aoleu kata, nu cred ca exista si asemenea cazuri. numai de extreme aud.
zilele trecute verisoara mea care are fetita de 2 ani i-a pus intr-o farfurie supa de perisoare si a pus fata pe scaun sa-i dea. i-a dat o lingura, fata a intors capul ca nu vrea s-a dat jos din scaun si-a plecat la joaca. apoi la joaca i-a dat o prajitura si-a halit-o fata. si ma-sa era multumita ca fata a mancat. fata are 10 kg la 2 ani jumate, membre ft subtiri si burtica umflata (rahitism). ma-sa cand era gravida nu manca nimic sa nu se ingrase dar saptamanal manca de 2 3 ori la kfc pe motiv ca numai asta i-a cazut bine toata sarcina.
si fata mananca kfc sau prajituri, alta mancare n-are in meniu.
ma-sa ii da ce-i cere pt cu asta a invatat copila inca nenascuta fiind, normal ca-i place.
eu la cazuri de-astea exagerate m-am referit, nu la mancatul o data in an la Mc.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1539 2012-05-02 15:52:52

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

uite am vorbit cu un psiholog care mi-a zis urmatoarea faza:esti in parc , copilul cade ...plange sau nu? De multe ori se uita la parinte ca ala e reperul lui si daca parintele e panicat el plange din instinct ca sa se protejeze sa nu il certi.Daca tu esti relaxat , ca doar nu e prima si ultima data cand se impiedica , el nu plange.

dar repet nu ne putem creste copii dupa ce citim din carti , o sa reactionam toate pe moment cum credem ca e mai bine .


40+  rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.